Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Casa Balotesti in regim DIY

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
402 replies to this topic

#37
romeo_id

romeo_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.01.2007
Da. Asta e partea avantajoasa a lemnului. Poate fi reutilizat foarte usor spre deosebire de alte materiale. Plus ca e o placere sa lucrezi cu el.
Daca partea cu SUV-ul pe garaj era exagerata, partea cu elicopterul nu e! Mie deja mi-a aterizat unul in curte. 10 minute l-am cautat impreuna cu pilotul plangacios al vecinilor!
Spor!

PS. Referitor la canalizari. Instalatorul cu care am lucrat eu, recomanda sa eviti coturile directe la 90 pentru ca sunt mai susceptibile spre a fi infundate mai usor. Ma rog, problema asta apare la blocuri mai mult. Sunt multi bolovani care arunca ce nu trebuie la canalizare.

#38
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005

View Postnightmare392, on 29 septembrie 2021 - 11:52, said:


Nu am avut atat de mult timp, asa ca am deschis abia acum jurnalul. Urmeaza o alta postare in care sa prezint ce am facut pana acum si ce urmeaza.

Spor
sunt, cu ajutorul lui Dumnezeu, intr-o situatie asemantoare :) si prin vecinatate(Moara).
poate n-am vazut, cu scuze:

- ce suprafata are terenul, pret?
- ca suprafata la sol are casa?
- utilitati ?
- mi se pare din poze sau e cam aglomeratie in zona(pare ca sunt case in plan indepartat)?
- costuri estimate casa?

Multumesc

#39
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Terenul are 1000m2 si l-am luat cu 25 E/m in 2019, acum e vreo 40. Casa are 223 m2 amprenta la sol, dar mai sus se ingusteaza, pentru ca vreo 70 m2 sunt ocupati de garaj, atelier si camara. Avemm curent, gaze nu am vrut, pentru ca o sa ma pompa de caldura, plita cu inductie si cuptor electric, deci nimic pe gaz, dar exista teava trasa, pentru ca au vecinii. In strada principala exista apa si canalizare, dar drumul pe care sunt parcelele unde este si a noastra e privat, deci primaria nu se poate baga sa aduca direct acolo canalizarea si apa. Avem un put forat la 85m cu apa buna si cu un minim de filtre se poate face 100% sigura de baut, deci nu prea ne tenteaza bransament de apa momentan. Cu canalizarea vom vedea, probabil vom monta fosa sau mini statie de epurare. Intre timp am adus si internet de la Digi pe toata strada. E si un avantaj in a avea drumul privat: putem pune bariere in ambele capete si evitam traficul si implicit praful. Drumul e foarte lat (are 8m sau chiar mai mult, nu mai stiu exact). Partea buna e ca avem vecini foarte ok si ne-am inteles rapid sa amenajam drumul cu piatra si se poate circula foarte bine pe el, la fel ne-am inteles foarte rapid sa bagam netul de la digi (am facut noi sapatura si am bagat copex si cei de la Digi au venit si au pus cutiile de conexiuni si au tras fibra). In jur sunt mici cartiere de case, unele deja gata, altele care se construiesc acum, dar nu am vazut niciodata vreo urma de trafic aglomerat in zona.

Edited by nightmare392, 29 October 2021 - 09:04.


#40
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007

View Postfoxbat, on 29 octombrie 2021 - 08:13, said:

- costuri estimate casa?


Uitasem de asta. Tinand cont ca o sa lucram cu mainile proprii in proportie de 90% (in afara de turnat sapa, montat fosa si posibil hidroizolatia pe terasa), sper sa nu depasim 200000 E. O sa dureze ceva mai mult asa, dar preferam sa facem mai lent si cu mainile proprii, decat sa dam bani unor dorei, care sa faca prost si scump si sa ne manance si nervii (din pacate la noi in tara din ce am observat exista doar prost si scump la mesteri, nu prea mai exista bun si scump si de bun si ieftin nici nu mai zic).

Edited by nightmare392, 29 October 2021 - 17:02.


#41
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005
Multumesc! Mi-a fsot de folos. Spor si s-auzim de bine.

#42
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Cam maricica evaluarea. Mai ales că multe faze vor fi in diy.

#43
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005
e ok, are 200+ m2. pompe  de caldura. costa o groaza. eu sunt cu nici jumatate din ce are acolo si tot sunt o gramada de bani. daca nu si o facea singur iesea cu peste 20..25% in plus.

#44
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Gata si impamantarea naturala.

Attached Files



#45
mihaipetrisor

mihaipetrisor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.01.2021
Exceleta treaba. Ai lasat macar un elecrod la un colt bagat in pamant pentru descarcare in sol? Nu imi dau seama din poze.

#46
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Am in 6 dintre cuzineti bagati 6 electrozi bagati in pamant de cand am sapat fundatiile, cu platbanda scoasa afara si m-am legat si de ea. Am lasat o platbanda in camera tehnica unde vine tabloul si una in afara, pentru eventuala suplimentare cu impamantare artificiala, in caz ca nu iese din prima la masuratoare. Am atasat si o poza de cand am sapat fundatiile, unde se vede unul din electrozi.

Attached Files


Edited by nightmare392, 31 October 2021 - 02:57.


#47
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Armatura din grinzile de elevație nu îmi place cum arata ..e mai mult o centura . Daca aveai fundații continue atunci era scuzabil. Dar dacă ai ales varianta cu descărcări pe reazeme atunci grinzile trebuie sa arate a grinzi. Și înălțimea elevației-grinzilor îmi pare prea mica.
PS. Parca ziceai că o să postezi pth.ul..dar nu ai mai făcut-o ..

PS2. Sper că nu o scoti la vânzare (cum au mai făcut și alții). Daca e pentru tine atunci dai bataie în continuare... Apropo ai diriginte la lucrare ?

#48
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005
ca veni vorba, dirigintele ce mai face in afara de semnatura?

#49
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007

View Postroman_roman, on 31 octombrie 2021 - 09:22, said:

Armatura din grinzile de elevație nu îmi place cum arata ..e mai mult o centura . Daca aveai fundații continue atunci era scuzabil. Dar dacă ai ales varianta cu descărcări pe reazeme atunci grinzile trebuie sa arate a grinzi. Și înălțimea elevației-grinzilor îmi pare prea mica.
PS. Parca ziceai că o să postezi pth.ul..dar nu ai mai făcut-o ..

PS2. Sper că nu o scoti la vânzare (cum au mai făcut și alții). Daca e pentru tine atunci dai bataie în continuare... Apropo ai diriginte la lucrare ?

Grinzile de echilibrare au 50 cm inaltime si nu sunt toate asa. Cele din poza din apropiere au 4 bare de 14 (2 sus si 2 jos), dar sunt si unele cu 3 bare de 14 sus si 3 jos si inca 2 de 12 la 5 cm de cele de sus. Sunt calculate de sotia mea si am incredere ca sunt ok, plus ca au trecut si pe la verificator.  Evident ca avem si diriginte. O sa postez si structura, doar ca in ultima perioada nu am mai ajuns decat pe laptopul de munca si nu am autocadurile acolo.

Intre timp am masurat si impamantarea naturala in stadiul in care e acum, inainte sa turnam. Rezultatul e mai mult decat ok, zic eu.

Attached Files


Edited by nightmare392, 31 October 2021 - 18:36.


#50
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007

View Postfoxbat, on 31 octombrie 2021 - 10:26, said:

ca veni vorba, dirigintele ce mai face in afara de semnatura?
E plecat, cu ajutorul celui de mai sus, cu care ai rezolvat situatia asemanatoare.

View Postnightmare392, on 31 octombrie 2021 - 18:34, said:

Intre timp am masurat si impamantarea naturala in stadiul in care e acum, inainte sa turnam. Rezultatul e mai mult decat ok, zic eu.
Te rog, daca poti sa o mai masori cand e casa la rosu, sunt curios daca sunt diferente. Daca se poate in conditii climatice similare :) Spor!

#51
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
O sa ii fac mai multe masuratori, e aparatul meu, asa ca pot masura de cate ori e nevoie

#52
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Acum am observat că grinzile voastre reazemă pe blocul de fundație nu pe cuzineți ...

Attached Files



#53
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Da, grinzile intra in cuzineti, nu stau pe ei, daca am inteles eu bine la ce te referi. Si blocurile de fundatie sunt armate. Am atasat o poza cu blocul si cuzinetul dintr-o fundatie.

Attached Files


Edited by nightmare392, 31 October 2021 - 22:19.


#54
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Și atunci care mai e rolul cuzinetului ? :)

View Postnightmare392, on 31 octombrie 2021 - 22:05, said:

Si blocurile de fundatie sunt armate.
Doar pe jumate

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate