Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Apartament in regim hotelier

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
rony2006sb

rony2006sb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.10.2007
Buna seara,

Am un apartament pe care doresc sa il inchiriez in regim hotelier prin diferite site-uri (booking, airbnb .etc).
Nu stiu cum este mai avantajos sa fie inchiriat, pe persoana fizica sau pe o firma platitoare de TVA pe care o am deja.
Ma intereseaza si ce taxe trebuie sa platesc.

Multumesc!

#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Mergi pe firma.  In viitor ,,apari,,ca bun contribuabil si vei beneficia.

#3
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,265
  • Înscris: 22.07.2005
Deocamdata, un singur apartament cred ca merge pe persoana fizica. Nici oamenii de la ANAF nu sunt niste natarai stresati si disperati.
Daca te vor suna, le spui ca incerci sa vezi daca ai clienti sau nu. Nu e mare problema.

Ce vreau eu sa iti spun, este ca aceasta afacere nu este deloc atat de simpla. Ai cheltuieli mari si e nevoie sa faci efort serios, ca sa iti mearga afacerea asta.
In primul rand, tot ce inseamna cheltuieli de intretinere vor trece la tine, nu la chiriasul pe termen lung.
Apoi vei avea nevoie de cineva care sa se deplaseze oricand suna omul si iarasi apar niste noi cheltuieli cu lenjeriile, detergentii, obiecte de mobilier, anumite lucruri pe care clientii ti le vor solicita, cum ar fi fier de calcat, masa de calcat, uscator de rufe si cate si mai cate le trec oamenilor prin cap. Trebuie sa le cumperi, daca vrei review ca lumea.

Una peste alta, daca vrei sa faci chesti asta cu succes, trebuie sa te gandesti la cum o sa faci sa ai comenzi pentru cel putin 60% din timp. Daca esti sub 60%, mai bine inchiriezi pe termen lung.
Foarte putini reusesc sa se mentina in afacerea asta, cel putin cu un singur apartament. E nevoie si de ceva parteneri, care sa iti trimita ceva clienti, iar tu, cand nu ai liber, sa le trimiti si lor. Dar nu e o treaba simpla, asta e clar...

Edited by floraur, 28 September 2021 - 21:47.


#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 18.12.2007
In ce oras, in ce zona, carui tip de client te adresezi? Cu mai putine dotari/mai ieftin/intr-o zona mai ieftina sau invers?
Nu ti-as recomanda sa intri acum intr-o afacere de genul asta cand incep iarasi restrictiile.

#5
TudorNem

TudorNem

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.01.2022
Te salut Rony. Si eu sunt in situatia ta, detin o locatie si doresc sa o bag in sistem Booking/Airbnb.

Am facut un research pe net despre asta. Pe scurt, in afara de comisionului retinut de platforme, se adauga cota de 10% aplicată la norma de venit specifică pentru localitatea unde se află imobilul. Fiecare judet are o norma de venit pe care o poti vedea pe site-ul anaf.

Mai este si optiunea 2, unde se poate plati impozitul anual in sistem real, dar asta e mai complicat pentru ca, din ce am citit, trebuie sa oferi fise de cazare si factura la fiecare client.

Asta am inteles eu. Daca ai mai aflat informatii noi intre timp, da-mi un semn.
Posted Image Posted Image

#6
dukkhey

dukkhey

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.07.2020

View PostTudorNem, on 10 ianuarie 2022 - 21:21, said:

Te salut Rony. Si eu sunt in situatia ta, detin o locatie si doresc sa o bag in sistem Booking/Airbnb.

Am facut un research pe net despre asta. Pe scurt, in afara de comisionului retinut de platforme, se adauga cota de 10% aplicată la norma de venit specifică pentru localitatea unde se află imobilul. Fiecare judet are o norma de venit pe care o poti vedea pe site-ul anaf.

Mai este si optiunea 2, unde se poate plati impozitul anual in sistem real, dar asta e mai complicat pentru ca, din ce am citit, trebuie sa oferi fise de cazare si factura la fiecare client.

Asta am inteles eu. Daca ai mai aflat informatii noi intre timp, da-mi un semn.
Posted Image Posted Image
Mersi mult de raspunsuri. oare bine inteleg? daca am norma de 36000/an (pt Bucuresti) pe - 5520: Facilităţi de cazare pentru vacanţe şi perioade de scurtă durată/camera, o sa am de platit 3600x2(pt apt de 2 camere)x10%? adica 7200lei/an?

#7
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 11.02.2006
Și mai e ceva de adăugat.
Pentru închiriere în regim hotelier îți trebuie autorizare, legislația s-a schimbat de curând, cauți pe net și te lămurești.
Evident că se poate și fără, până la prima reclamație din partea vreunui vecin, deranjat de trafic / zgomot / petreceri etc.
Tu știi ce vecini ai și ce probabilitate există pt. reclamații la poliție sau anaf.


#8
MhnGrosu

MhnGrosu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.12.2023
Pentru închirierea în regim hotelier în România, optarea pentru o firmă platitoare de TVA poate fi mai avantajoasă, având în vedere posibilitatea deducerii TVA-ului pentru cheltuielile aferente și gestionarea mai eficientă a aspectelor fiscale. Taxele specifice includ TVA-ul, impozitul pe profit (sau pe venit, în cazul microîntreprinderilor), și contribuțiile sociale, dacă aplicabil. Este important să vă consultați cu un contabil pentru a înțelege exact obligațiile fiscale și pentru a alege cea mai bună opțiune pentru situația dvs. specifică. De asemenea, țineți cont de legislația locală privind închirierea în regim hotelier și asigurați-vă că respectați toate cerințele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate