Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

S10 - moisture la incarcare

  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
meercha

meercha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 06.04.2008
Salutare!

Se da un S10 cu Android 11. O data la cateva zile, cu anumite incarcatoare fast (nu originale), primesc mesajul cum ca mufa de incarcare este uda sau contine obiecte straine (moisture detected). Pentru ca stiu ca nu este nimic ud acolo, incerc cu un incarcator original, cu care nu se intampla nimic (adica nu imi da nici eroare, nici nu incarca). Dupa cateva minute si restart-uri, incepe sa incarce dar nu 'fast'. Mentionez ca nu se pune problema de umezeala, apa, povesti cu orez si altele. Ma gandesc ca ori este portul de incarcare pe duca, ori (sper) vreo setare din soft??

#2
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Incarca-l o saptamana doar cu incarcatorul original si vezi daca mai primesti acea eroare.

Poate fi incarcatorul, mufa.. Daca e de soft poti face un backup si sa dai un restore to default. Dar inainte de toate incearca cu incarcator original

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
schimba si cablul, multe sunt balarii si/sau se uzeaza in timp

#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012

View Postmeercha, on 28 septembrie 2021 - 14:06, said:

Salutare!

vreo setare din soft??

Nu e din soft e din hardware.  Incarcatoarele originale au un divizor rezistiv si dau 2,5V pe unul din pinii de date al conectorului usb. Daca telefonul nu primeste tensiunea de comanda care ii trebuie, iti da tot felul de mesaje... Pe scurt, foloseste incarcator original ca risti sa iti footi telefonul

#5
meercha

meercha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 06.04.2008
bun. va f multumesc !

#6
cristifull

cristifull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 06.04.2010

View PostA10, on 28 septembrie 2021 - 14:34, said:


Nu e din soft e din hardware.  Incarcatoarele originale au un divizor rezistiv si dau 2,5V pe unul din pinii de date al conectorului usb. Daca telefonul nu primeste tensiunea de comanda care ii trebuie, iti da tot felul de mesaje... Pe scurt, foloseste incarcator original ca risti sa iti footi telefonul
Care incarcator original, ala care nu mai este in cutie? Ce ai scris este complet gresit, un telefon se incarca cu orice incarcator, nu-i trebuie nu stiu ce pin alimentat special.

#7
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012

View Postcristifull, on 28 septembrie 2021 - 18:14, said:

Care incarcator original, ala care nu mai este in cutie? Ce ai scris este complet gresit, un telefon se incarca cu orice incarcator, nu-i trebuie nu stiu ce pin alimentat special.
Tu iti dai cu parerea doar ca sa ai postari in plus sau doar ca sa faci pe gica contra ? Ma astept si la niste argumente cu care sa sustii ca e "complet gresit" ceea ce spun.

PS: se incarca, dar nu e tot una sa se incarce cu 5V 0.5-1A sau 12V fast charge

Edited by A10, 29 September 2021 - 06:11.


#8
cristifull

cristifull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 06.04.2010
Nu fac pe gica contra, dar chiar nu inteleg afirmatii de genul ca trebuie utilizat incarcator original. Deja acest incarcator original nu mai exita si nici nu va mai exista vreodata, este istorie. Daca Samsung ar fi dorit incarcare cu incarcator original, pentru naiba stie pentru ce motiv, l-ar fi pus in cutie, cum nu exista.... incaram cu ce avem, telefoanele sunt destul de inteligente sa-si ia cat curent le trebuie. De ex. eu folosesc un incarcator Baseus cu cablu de 2 m tot Baseus si recunoaste incarcarea rapida, trag concluzi ca nu trebuie original.  Chiar asa, desi in casa am 4 dispozitive mobile samsung, am doar un incarcator samsung, habar n-am de la ce model de telefon mi-a ramas, restul sunt Baesus, lenovo ( cred ) si naiba mai stie ce marci sunt celelalte.

Edited by cristifull, 29 September 2021 - 18:49.


#9
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
Si lenovo ala iti incarca samsungul fast ?
Daca nu, atunci intelegi notiunea ?

#10
cristifull

cristifull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 06.04.2010
Lenovo nu incarca fast, baseus incarca si inca prin cablu de 2 metri. Care este notiunea ce ar trebui inteleasa?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate