Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Energie cu XFEL-uri

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
XFEL-ul e un  laser cu particule libere. XFEL-ul nu e  decat ceva asemanator insertion device de la cern sau oricare accelerator.  Si la ELI s-a utilizat XFEL. E vorba de magnet ce misca particulele doar cu forta lui , neluand nimic din retea
E posibil oare sa fie o forma de energie XFEL-ul uitandu-ne ca nu are energie de la retea ci doar utilizeaza magneti permanenti?  Simpla accelerare de particule poate da energie?  Zic nu doar de raze rontgen, zic si doar far infrared , care poate pot fi utilizate la producere de energie

De exemplu puteti citi despre insertion device

https://indico.scc.k...LICdwAtKARA.pdf

Evident , insertion device pot fi cu utilizare a energie de la retea sau fara , bazati pe magneti permanenti.  Vorbesc de magneti permanenti

Poate si  vizibil s-ar putea realiza.  Langa FEL s-ar aseza panouri solare , care ar produce energie cu ajutorul luminii emise de FEL
De ce zic FEL? XFEL e cazul de FEL la care se emana raze rontgen, FEL-ul simplu emanand doar vizibil

#2
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002
Sounds good. Go do it.

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Eu?  Nu.  Nu is capabil de asa ceva.  Ideea era ca poate e  cineva de pe la eli sau etc pe arie si ne poate lamuri , merge sau nu

#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012
@karax: vad ca te pasioneaza stiinta si tehnologia, ceea ce e foarte frumos insa cu discutii dinastrea interminabile pe forum sa stii ca nu o sa ajungi "cineva"  Incearca sa inventezi ceva, foloseste-ti cunostintele si setea de cunoastere in a cerceta si dezvolta ceva facut de tine, ceva ce nu a mai facut nimeni  Fii un iustin capra 2

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
poate si doar ca si charger la scutere poate ar merge , bazat pe emisie radio

View PostA10, on 28 septembrie 2021 - 14:08, said:

@karax: vad ca te pasioneaza stiinta si tehnologia, ceea ce e foarte frumos insa cu discutii dinastrea interminabile pe forum sa stii ca nu o sa ajungi "cineva"  Incearca sa inventezi ceva, foloseste-ti cunostintele si setea de cunoastere in a cerceta si dezvolta ceva facut de tine, ceva ce nu a mai facut nimeni  Fii un iustin capra 2
deocamdata am discutat de magneti si reactii chimice cu cineva.  A zis ca se poate dar ca se scoate putin , magnetii neavand energie cat e necesar ca sa fie o forma de energie

#6
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Bai karax, tu nu stii ce-i aia energie.

#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Uite, ca discutam de magneti.
Sa va spun ceva concret care sigur a functionat.
Cand eram copil ma jucam cu un magnet dintr-acela rotund cum este folosit la difuzoare. Cred ca avea vreo 7cm in diametrul exterior.
Am luat o ata subtire de cusut si am legat-o de magnet. Celalat capat l-am legat de lustra Posted Image. Stiu, funny.
Asa ca acel magnet era suspendat de o ata lunga de 1,5m.
Magnetul incepuse sa se roteasca dreapta-stanga pana cand s-a oprit intr-un punct de repaus. Apoi eu l-am rotit 180 de grade si i-am dat drumul.
Magnetul bineinteles a inceput sa se roteasca invers ca sa se alinieze cu campul magnetic terestru. Doar ca trecand de punctul de aliniere si datorita inertiei, se rotea 360 de grade. Iar rotatia asta incepea sa se accelereze pana cand ajungea la o rotatie constanta. Bineinteles ca nu se invartea mai mult de un minut pentru ca se torsiona ata si se rupea.

Am repetat treaba asta peste ani de zile si la fel, chiar a functionat. Adica magnetul se rotea singur fara sa aplic vreo forta exterioara, doar il roteam 180 de grade fata de pozitia de repaus si ii dadeam drumul.
Asta s-a intamplat in Ro.

@karax, uite, ai un exemplu simplu de testat...un magnet rotund si o ata.

Am incercat acelasi experiment in No, si nu a functionat. Tind sa cred ca datorita locatiei si a distributiei campului magnetic terestru.

Edited by tehnics, 28 September 2021 - 14:32.


#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
energie e doar efectul miscarii particulelor.  In cazul aparatelor casnice de exemplu miscarea particulelor produce campuri , campurile de exemplu la motoare dau miscare de la rotor.  La cazul tv-urilor dau lumina datorita emiterii de lumina

la cazul becurilor pur si simplu particulele cand sar dau lumina si caldura.  La cazul panourilor infrarosu pur si simplu se emite in infrarosu cand sar.  Se aleg n molecule cu n asezari si ele dau emisiile
De ce?  Datorita particulelor cu + si -.  Si o molecula poate avea + si -

maccip fericit?Posted Image

evident eu nu imi aduc aminte cat e campul per particula , sau per moelcula la cutare magnet, sau cat e forta la cutare magnet , ca nu pot calcula, nu imi aduc aminte calcule si cifre
Asa ca nu pot zice clar ce cifre is necesare sau ce asezare ar fi necesara ca sa se imprime o n viteza particulelor
Vag pot zice ca se pot la laboratoare realiza aglomerari mici de n particule si molecule si duce langa ele particule , si se noteaza ce viteze se imprima
Se aleg aglomerarile ce ofera vitezele mari si se realizeaza magnet din ele

dupa sute de experimente ar aparea si magnetul ce ar da viteze mari

Edited by karax, 28 September 2021 - 14:40.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003
Nu... magnetii nu au energie ci forta.

Edited by andreic, 28 September 2021 - 15:18.


#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Da forta

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Forta magnetica este conservativa, ca la un resort ( arc) nu produce energie.

Insa campul magnetic fiind cuantic se poate utiliza ca artificiu sau mediu pt. a extrage zero point energy.

Campul magnetic permite o extractie mai facila de zpe si la viteze foarte mici.
La viteze ceva mai mari se poate si fara camp magnetic, daca se extrage din sursa zpe energie cinetica, mecanica, dar campul magnetic permite extragere de energie electrica.

Lucrurile astea sunt cunoscute si cercetate de mult timp, nu-i ajuta karax cu nimic.
Si nici pe el nu-l ajuta.
Deocamdata utilizarea de zpe este interzisa din diverse ratiuni, de natura filozofica,  macroeconomica cu interese financiare majore atat particulare cat si de stat/state, si nu in ultimul rand legate de echilibrul macrocosmic care ar putea fi destabilizat prea usor, si este nevoie de o compensare foarte bine pusa la punct.
Multe state au acum o importanta parte din buget venita din taxe si accize pe carburanti.

Edited by loock, 28 September 2021 - 15:52.


#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
interzisa?  Ce , o sa zica americanii ca nu le convine sa fie lumea cu energie ?

Sau rusii?  Ei avand gaze

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Lucrurile se vor schimba, dar nu peste noapte.
Acum se obisnuiesc incet oamenii cu autovehicule electrice - care exista din sec. 19 si luasera un avant fulminant in SUA la inceputul sec 20, Edison ridicase o magafabrica imensa de acumulatori, dar dupa 1905 a cazut abrut toata industria respectiva in favoarea celor cu carburanti - cu pretextul ca insusi motorul ectric sub forma demarorului ar fi fost motivul schimbarii, dar realitatea e mai complexa, interesele financiare au fost mult mai mari.

Acum se face incet trecerea spre electrice.
Pana cand modificarile macroeconomice si transformarile financiare au loc, este timp si pt. a dezvolta un sistem de compensare pt. zpe extrasa, care include atat sisteme de monitorizare precisa si masurare a zpe extrase, sisteme de backup de verificare, si apoi generatoare care extrag energie stelara si o convertesc in zpe libera pt. compensarea celei extrase. In viitor se are in vedere chiar extragere de energie stelara din lumi paralele...- lucrurile sunt studiate de mult timp la un nivel filozofic si tehnic mult mai inalt decat iti poti imagina.

Edited by loock, 28 September 2021 - 16:16.


#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Rusii vand ( exporta) gaze si petrol pe bani. Traiesc din asta, e motorul economiei, sursa majora pt buget.
Norvegia e prospera pt. ca extrage petrol si il vinde.
Romania are accize si taxe care sunt sursa majora pt buget.
Tari din  OM se scalda in lux datorita petrolului.
Sunt interese financiare enorme.

Pe de alta parte se studiaza de mult problema.
Se are in vedere evolutia civilizatiei legat de extragerea energiei stelelor, inclusiv la nivel galactic, ba chiar si din lumi paralele.
Exista in fizica unitati de masura pt. energie care la asta folosesc, precum unitati logaritmice ca de ex BYWh sau chiar BPp.

Edited by loock, 28 September 2021 - 16:37.


#15
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007

View Postkarax, on 28 septembrie 2021 - 14:50, said:

maccip fericit?Posted Image
Aproape intotdeauna!

#16
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Incearca sa lucrezi cu perechi de magneti roz (feminini) si magneti negri (masculini) si vezi ce iese. Daca iti iese, vorbim sa mergi la CERN.
Eu, in locul tau, as incerca sa separ magnetic apa in H2 si O2. Aici esti tare daca reusesti. Rupi! Hașul il folosesti combustibil la motoarele cu hidrogen. Iar cu oxigenul nu te joci ca sa nu arzi ceva.

Edited by lucianburjuiul, 28 September 2021 - 17:28.


#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Dar si oamenii is o groaza ce vor energie. De ce sa lucram cu rusi? Poate pur si simplu nu lucram cu ei

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

View Postloock, on 28 septembrie 2021 - 15:41, said:

Insa campul magnetic fiind cuantic se poate utiliza ca artificiu sau mediu pt. a extrage zero point energy.
Cum sa extragi un concept teoretic pe care nici Einstein nu l-a putut dovedi ? Sau era o capcana pentru karax ? Sorry in cazul asta...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate