Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Etti UTCN/ Informatica Economica FSEGA

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
maria1234567890

maria1234567890

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.09.2021
Hei! Anul asta nu am intrat la medicina. M-am gandit sa ma reprofilez, insa am fost pe profil stiinte. Credeti ca m-ar ajuta ETTI UTCN sau FSEGA Informatica Economica sa devin programator? Care dintre acestea ar fi mai buna? Ma gandeam sa merg la FSEGA ca sa pot invata mai mult singura, pe langa cursuri, avand in vedere ca la ETTI se face prea multa fizica, matematica, care poate nu m-ar ajuta.

Are importanta ca am terminat FSEGA si nu UBB informatica, avand in vedere ca o sa invat singura si in plus. As merge si la AC poli sau UBB info insa admiterile sunt grele.

#2
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Programator ieși și cu un curs de 3 luni.Sa nu faci prostia sa mergi la ETTI pentru a face programare, sunt în anul 3 la ETTI și tot îmi pare rău că am venit aici, nu ma pasionează absolut deloc domeniul, nu fa aceasi prostie dacă nu iti place electronica.

#3
maria1234567890

maria1234567890

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.09.2021
Multumesc din suflet! Chiar mi-ai fost de ajutor!

#4
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Apai cum vine, însăși de domeniul fundamental de studiu pe care vrei să-l urmezi (informatica) te sperie (adică admiterea)?



#5
maria1234567890

maria1234567890

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.09.2021
Nu ma sperie, insa nu cred ca reusesc intr-un an sa ajung la nivelul celor care dau admitere si au facut 4 ani in liceu informatica. Macar asa stiu ca in 3 ani de studiu as reusi sa fac ceva, chiar daca facultatea nu e cea mai buna.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Daca nu ai reusit anul asta la medicina, gata a disparut pasiunea? Si peste noapte ai alta?! Nu sari in alta barca pentru o nereusita.

In alta ordine de idei, e mai bine la info-economica decat electronica. Dar daca zici ca tot te arde acum flacara pasiunii, mergi totusi la info sau calculatoare, pentru ca poti invata mult mai bine manata de un ideal, comparativ cum o faceai pe bancile scolii in dorul lelii.

Edited by neagu_laurentiu, 28 September 2021 - 06:54.


#7
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

 RazvanEtti, on 27 septembrie 2021 - 22:43, said:

Programator ieși și cu un curs de 3 luni.Sa nu faci prostia sa mergi la ETTI pentru a face programare, sunt în anul 3 la ETTI și tot îmi pare rău că am venit aici, nu ma pasionează absolut deloc domeniul, nu fa aceasi prostie dacă nu iti place electronica.

ce asteptari aveai de la facultate cand ai intrat? ce cariera/job aveai ca obiectiv cand ai intrat? De ce ai ales ETTI in loc de alte facultati?

#8
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Nu am întrat la informatica și m-am dus la ETTI în necunostinta de cauza crezând ca este pe linia de informatica(ceea ce nu este).Am ajuns în anul 3, integralist și la buget, nu mai are nici un rost sa mai renunț acum după jumătate de drum parcurs.Ma ocup de facultate iar în timpul rămas studiez programare și îmi fac un portofoliu pentru angajare, este mult mai greu sa tragi la 2 căruțe o data, însă asta este, neinformarea se plătește.

#9
maria1234567890

maria1234567890

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.09.2021
O sa incerc sa intru pe admitere la facultatea de info, cu toate ca nu stiu ce sanse am. Sper sa imi ajunga un an totusi. Insa nu cred ca las nici biologia si chimia, pana la urma. Da, inca imi place ideea de medicina dar nu cred ca as suporta inca un esec. Si nici nu vreau sa ajung la o facultate de biologie sau altceva. Cred ca doar asa as fi multumita de mine. Am renuntat si la orice alta facultate anul asta tocmai sa am timp pentru toate. Stau acasa si ma pregatesc pentru facultati, cam asta era ideea.

#10
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

 RazvanEtti, on 28 septembrie 2021 - 13:22, said:

Nu am întrat la informatica și m-am dus la ETTI în necunostinta de cauza crezând ca este pe linia de informatica(ceea ce nu este).Am ajuns în anul 3, integralist și la buget, nu mai are nici un rost sa mai renunț acum după jumătate de drum parcurs.Ma ocup de facultate iar în timpul rămas studiez programare și îmi fac un portofoliu pentru angajare, este mult mai greu sa tragi la 2 căruțe o data, însă asta este, neinformarea se plătește.

De ce nu matematică-informatică?

#11
maria1234567890

maria1234567890

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.09.2021
O sa continui cu chimia si biologia, inca imi place ideea de medicina. Ma pregatesc si pentru admiterea de la info sau macar la un mate-info. Nu se bat cap in cap, insa nu as putea sa esuez din nou anul viitor si sa fac o facultate doar asa, de biologie sau cine stie ce. Stau acasa si ma pregatesc pentru facultati.. cam asta era ideea

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Nu alerga dupa doi iepuri ca stii finalul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate