Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Autorizatii/avize/licente pentru un SRL nou

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
rony2006sb

rony2006sb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.10.2007
Salut,

Vreau sa infiintez un SRL intr-un domeniu de activitate ce inca nu exista pe piata din Romania si nu stiu cum pot afla daca am nevoie de anumite autorizatii/avize sau licente.

Din cat am cautat in ultimele luni nu exista deja o firma in Romania care face ce vreau eu sa fac. Segmentul de piata este oricum destul de ingust.
In principiu implica refacturarea combustibilului cumparat din benzinari (fara marja de profit), folosirea de substante daunatoare pentru mediu etc.

Nu stiu daca as putea sa fac o adresa catre cei de la ONRC in care sa le explic toata ideea si sa imi zica ei de ce am nevoie pentru a putea functiona legal.

#2
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postrony2006sb, on 27 septembrie 2021 - 13:54, said:

Nu stiu daca as putea sa fac o adresa catre cei de la ONRC in care sa le explic toata ideea si sa imi zica ei de ce am nevoie pentru a putea functiona legal.

De ce anume nu știi? Nu te simți capabil? Poți cere oricui detalii, e chiar bine să o faci, te vor ajuta în măsura în care o pot face.

#3
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 24.11.2020

View Postrony2006sb, on 27 septembrie 2021 - 13:54, said:

In principiu implica refacturarea combustibilului cumparat din benzinari (fara marja de profit), folosirea de substante daunatoare pentru mediu etc.


Ce inseamnă refacturarea combustibilului cumpărat din benzinării şi folosirea de substanţe dăunătoare. Concret, ce faci??

Edited by VOC, 27 September 2021 - 14:05.


#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,021
  • Înscris: 09.01.2007

View Postrony2006sb, on 27 septembrie 2021 - 13:54, said:


In principiu implica refacturarea combustibilului cumparat din benzinari

Nu suna bine deloc, in domeniul carburanti/ accize te arzi rau de tot, stai usor.
Daca nu esti convins, lucreaza intai in domeniu angajat si invata care e mersul.

#5
rony2006sb

rony2006sb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.10.2007

View Postoverseas, on 27 septembrie 2021 - 14:05, said:


Nu suna bine deloc, in domeniul carburanti/ accize te arzi rau de tot, stai usor.
Daca nu esti convins, lucreaza intai in domeniu angajat si invata care e mersul.

Nu e vorba de vanzare carburant in mod obisnuit. De exemplu daca eu am un service auto si la predarea masinii fac plinul, atunci nu pot sa refacturez combustibilul?

#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012

View Postrony2006sb, on 27 septembrie 2021 - 14:13, said:

Nu e vorba de vanzare carburant in mod obisnuit. De exemplu daca eu am un service auto si la predarea masinii fac plinul, atunci nu pot sa refacturez combustibilul?
Pai daca il refacturezi la alt pret, se cam numeste "vanzare" :lol: ...
Ar mai fi o zona gri ... iei o masina pe benzina si una pe motorina, le treci pe firma si cand faci plinul acelei masini din service, treci combustibilul "pe firma" :) . In felul asta nici nu va aparea pe factura pe care i-o faci clientului , dar na, daca o sa ai un control si vad ca ambele masini de pe firma au consumat mii de litri pe luna, isi vor pune intrebari :lol: . O inginerie romaneasca

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 18.12.2007
Nu e deloc inginerie, e doar evaziune fiscala pe care nu au inventat-o romanii.

@initiator: pune mana si discuta cu un contabil, mai ales daca zici ca e ceva ce nu exista pe piata. Eventual studiaza intai lista de coduri CAEN (trebuie sa alegi cel putin un cod cand infiintezi firma) si vezi, impreuna cu contabilul, pe unde s-ar incadra activitatea.

#8
rony2006sb

rony2006sb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.10.2007

View PostAndreysc7, on 27 septembrie 2021 - 14:18, said:

Pai daca il refacturezi la alt pret, se cam numeste "vanzare" Posted Image ...
Ar mai fi o zona gri ... iei o masina pe benzina si una pe motorina, le treci pe firma si cand faci plinul acelei masini din service, treci combustibilul "pe firma" Posted Image . In felul asta nici nu va aparea pe factura pe care i-o faci clientului , dar na, daca o sa ai un control si vad ca ambele masini de pe firma au consumat mii de litri pe luna, isi vor pune intrebari Posted Image . O inginerie romaneasca

Nu este vorba de alt pret. Am specificat ca vreau sa facturez fara marja de profit. De exemplu daca manopera pentru servicii este de 200 RON iar combustibilul pentru masina clientului ma costa 300 RON, eu vreau sa facturez doar 500 RON.

#9
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postrony2006sb, on 27 septembrie 2021 - 14:13, said:


Nu e vorba de vanzare carburant in mod obisnuit. De exemplu daca eu am un service auto si la predarea masinii fac plinul, atunci nu pot sa refacturez combustibilul?

Da te intrebi de ce ar vrea clientul sa-i faci tu plinul sa-i bagi nu stiu ce "bunatati" in masina fara sa stie el?Sau te pomeni ca ai rafinarie clandestina acasa si faci benzina din orice cacaturi posibile?Altfel nu vad ce castig ti-ar iesi din afacere.

#10
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011

View Postrony2006sb, on 27 septembrie 2021 - 14:29, said:


Nu este vorba de alt pret. Am specificat ca vreau sa facturez fara marja de profit. De exemplu daca manopera pentru servicii este de 200 RON iar combustibilul pentru masina clientului ma costa 300 RON, eu vreau sa facturez doar 500 RON.
Adica tu vrei sa mai platesti impozit si la benzina/motorina cumparata si pusa in rezrvorul clientului?Posted Image

#11
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018

View Postiuliean50, on 27 septembrie 2021 - 14:59, said:

si la benzina/motorina cumparata Posted Image
NU cumpara ce pune-n rezervorul clientului.
Are sonda-n curte, acces la o conducta a unei rafinarii.
Are motorina, nu are clienti.
Vrea sa vanda motorina furata.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postrony2006sb, on 27 septembrie 2021 - 13:54, said:

Vreau sa infiintez un SRL intr-un domeniu de activitate ce inca nu exista pe piata din Romania


Ce te face sa fii asa de sigur?
Sunt zeci de mii de service-uri auto in Romania,o gramada dintre ele la nivel inalt.

Edited by adisz, 27 September 2021 - 16:18.


#13
rony2006sb

rony2006sb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.10.2007

View Postrony2006sb, on 27 septembrie 2021 - 14:13, said:


Nu e vorba de vanzare carburant in mod obisnuit. De exemplu daca eu am un service auto si la predarea masinii fac plinul, atunci nu pot sa refacturez combustibilul?

Treaba cu service-ul era doar un exemplu. Nu o sa fie un service.

Este o afacere ce implica si autoturisme. Ideea este ca optional clientul poate opta daca doreste sau nu ca atunci cand preia masina de la noi sa fie si alimentata. Pe langa asta el trebuie sa ne spuna exact de la ce benzinarie vrea ca noi sa cumparam combustibilul si ce tip sa fie (95, 99, premium .etc).
El o sa primeasca o copie dupa bonul fiscal de unde poate sa verifice ca am alimentat de unde a spus el si cu ce a vrut.
Problema este ca o sa achitam cu cardul nostru, deci pe bon apare CUI-ul nostru. Vrem cumva sa ii refacturam combustibilul impreuna cu valoarea celorlalte servicii pe care le-am prestat.

#14
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 24.11.2020
Clar, vânzare carburanti (in fine, cum s-o numi in CAEN)

#15
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.09.2020
Nici pe departe.
Folosești CAEN-ul potrivit activității desfăşurate, lasă combustibilii în pace. Aia nu este vânzare ce face el, este cel mult serviciu de alimentare cu combustibil, care costă X lei + ”contravaloare” combustibil care costă... suma de pe bon!
Tu probabil intenționezi ceva servicii de detailing mai extra/pentru clienți cu mașini super scumpe. Dă-i bătaie liniștit, că nu ești singurul.

#16
rony2006sb

rony2006sb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.10.2007

View Postcristian_puscasu, on 27 septembrie 2021 - 22:40, said:

Nici pe departe.
Folosești CAEN-ul potrivit activității desfăşurate, lasă combustibilii în pace. Aia nu este vânzare ce face el, este cel mult serviciu de alimentare cu combustibil, care costă X lei + ”contravaloare” combustibil care costă... suma de pe bon!
Tu probabil intenționezi ceva servicii de detailing mai extra/pentru clienți cu mașini super scumpe. Dă-i bătaie liniștit, că nu ești singurul.

Exact, are legatura cu detailing-ul doar ca totul este operat cu o aplicatie mobila si momentan intentionez sa lucrez doar cu flote auto de la alte firme.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate