Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Monitor LCD

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
dadiro2004

dadiro2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.03.2004
Salutare!

Dat fiindca CRT-ul meu a inceput sa dea semne de oboseala, m-am hotarat sa imi iau un LCD. Un studiu de piata m-a adus la 3 optiuni de achizitionare:

Samsung 920N: Samsung

Acer AL1916Ws: Acer

Fujitsu Siemens Wide: Fujitsu-Siemens

Daca sunt altii care au trecut prin aceasta situatie sau posesori ai acestor tipuri de monitoare, ii rog sa posteze argumentele pro sau contra, daca se poate in cunostinta de cauza si sa nu isi dea cu parerea "ca tot romanu' " venind cu diverse propuneri aberante sau "inteligente". Intentia mea este sa ma incadrez in maxim 1100 RON si sa imi cumpar un monitor LCD de 19" cu un timp de raspuns de 8 ms, iar raportul calitate pret sa fie maxim.

Multumesc anticipat celor care ma vor ajuta in luarea unei decizii (bune sper  :D )!  
:worthy:

#2
gevolleyball

gevolleyball

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 04.03.2006
Daca vrei raport/calitate super alege Samsung!!!Restul e poveste...

#3
i_am_altus

i_am_altus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.09.2005
Asta mi-am luat sapt trecuta: http://www.cel.ro/pr...sung-930bf.html

Sunt foarte multumit.

#4
aliniusb

aliniusb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.01.2006

View Postdadiro2004, on Apr 1 2006, 10:33, said:

. Intentia mea este sa ma incadrez in maxim 1100 RON si sa imi cumpar un monitor LCD de 19" cu un timp de raspuns de 8 ms, iar raportul calitate pret sa fie maxim.
Nu cred ca e posibil...  Cel mai bine ti s'ar potrivi acesta. Parerea mea...

#5
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
La ora actuala Samsung-ul are cele mai reusite TFT-uri. Eu spun ca un 930 bf este bun ( raport pret calitate )

#6
nicolaev

nicolaev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 26.07.2005
Si eu caut sa-mi iau un LCD de 19". Saptamana trecuta am citit pe acest forum ca cel mai bun d.p.d.v calitate/pret ar fi u Samsung 930 BF. Am vazut pe net sapt trecuta la vreo 3-4 magazine online preturi in jur de 13500000-14000000 lei/buc. La Metro in Bacau era la 14880000 lei. Astazi vizitand aceleasi pagini am observat scaderi de preturi de 400000 fata de sapt. trecuta. Paginile vizitate au fost www.emag.ro; www.viper.ro; www.popstore.ro; www.cel.ro. Cred ca voi mai astepta vreo luna sa vad cum evolueaza preturile, dar clar asteptarea imi va aduce ceva care sa mai ramana si prin buzunarele mele.

#7
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002

Quote

So, the main and very serious drawback of the SyncMaster 730BF and 930BF monitors is their very shoddy implementation of RTC (Response Time Compensation): the RTC error amounts to tens of percent, so any moving object is accompanied with visual artifacts. The artifacts are so strong that they even make working with desktop applications uncomfortable: light, almost white, trails follow behind the mouse cursor and moving windows. The trails become the more conspicuous if you reduce the brightness and contrast below the default (but at the default settings the brightness of white is 200cd/sq.m, i.e. two times above the level recommended for work with text)
de pe xbitlabs ...

Quote

Despite seductive esthetics, the lack of precision of the overdrive cancels out any possibility of this monitor producing animated images with acceptable quality
de pe Tomshardware despre 960BF insa e perfect valabil si pt. 930BF ca au acelasi display.
930BF il gasesti in jur de 1300 RON !

#8
dadiro2004

dadiro2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.03.2004
Multulmesc pentru aprecierile de pana acum. Despre cele 2 monitoare wide screen inca nu am auzit nimik. Dar oricum cred ca o sa mai astept vreo 2-3 saptamani. Pana atunci mai astept pareri si sugestii.

Edited by dadiro2004, 02 April 2006 - 11:28.


#9
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 15.06.2005
920N nu are interfata DVI. Cauta un produs Samsung care sa aiba si aceasta interfata in special daca placa VGA are si o astfel de conectare. Eu am un Samsung 930BF si sunt foarte multumit de el pina in prezent.

#10
dadiro2004

dadiro2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.03.2004
UP!

#11
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Ca raport pret/performanta/calitate iti recomand 913N de la Samsung. L-am vazut la un prieten si este un LCD mai mult decat reusit.

#12
dean

dean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 25.09.2005
am samsung 920n(ecelasi cu 913n) si acasa si la job.merg impecabil si  nu au pixeli morti. le-am luat de la cel.ro pt ca la ei am gasit cel mai mic pret+ca de transport se ocupa tot ei.

#13
costinel

costinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.03.2005
salut,

sunt in aceeasi situatie, cu diferenta ca eu am pus pe lista 740T in loc de modelul propus de dadiro2004
inca mai sper ca cineva care a lucrat cu modelele enumerate sa citeasca si sa ne dea ceva impresii despre ele!
in lipsa de sfaturi (cu exceptia altor threaduri softpedia), as merge pe 740T (chiar daca e de 17, are dvi, pivot si pva); imi doresc insa sa aflu parerea unui utilizator de acer sau f-s , modelele mentionate!

mersi!
costin

ps. am uitat sa mentionez cam ce vreau de la monitor:
1) zero jocuri
2) dincolo de teorie, conteaza asa de mult unghiul la filme?
3) tot dincolo de teorie, conteaza asa de tare pva in loc de tn ? (ma refer la filme, f-j este bazat pe samsung/LTM190M2 B-TNII sursa: http://www.flatpanels.dk/panels.php + http://sn.ro/mrl6m;  pe site la acer zice tn + film http://sn.ro/pp9of)
4) se simte tare diferenta intre 16.2M si 16.7M colors? intra in adancime de culoare de 24 biti curati 740T si acer care au 16.7? (f-j are 16.2)
5) momentan nu am dvi, se simte diferenta mare intre analog si dvi? daca da, in ce sens?

rezumat: ma tenteaza ideea unui wide atat pentru office dar si pentru film (as putea renunta la ideea de film daca imi schimb placa video cu una care are si dvi si voi folosi monitorul crt de 17' pentru filme si tft-ul pentru lucru), dar nu-mi permit unul cu dvi si pva

edit 2:
de acer nu stiu, dar pe unde am sunat, f-j este in stoc, while 740T poate dura 2 saptamani pe comanda...

Edited by costinel, 18 April 2006 - 20:47.


#14
costinel

costinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.03.2005
somebody delete this please, s-a incurcat squidul cand am dat submit

Edited by costinel, 18 April 2006 - 20:22.


#15
costinel

costinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.03.2005
somebody delete this please, s-a incurcat squidul cand am dat submit

Edited by costinel, 18 April 2006 - 20:23.


#16
costinel

costinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.03.2005

View Postnicolaev, on Apr 1 2006, 20:09, said:

Cred ca voi mai astepta vreo luna sa vad cum evolueaza preturile, dar clar asteptarea imi va aduce ceva care sa mai ramana si prin buzunarele mele.

<offtopic>vezi sa nu te pacalesti, eu anul trecut mi-am luat un sony-ericcson care se ieftinise chiar inainte de paste, iar dupa paste si-a revenit pretul la valoarea din martie si-a ramas multa vreme asa....</offtopic>

Edited by costinel, 18 April 2006 - 20:44.


#17
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
eu "trag" din rasputeri sa-mi iau un fujitsu-siemens de 19" wide. fata de acer-ul wide, are DVI. la 1100 ron, nu pare prea scump.

n-o sa ma joc prea mult , majoritatea timpului stau pe net, sau ma uit la filme.

#18
costinel

costinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.03.2005

View PostDeeJay, on Apr 18 2006, 22:38, said:

eu "trag" din rasputeri sa-mi iau un fujitsu-siemens de 19" wide. fata de acer-ul wide, are DVI. la 1100 ron, nu pare prea scump.

n-o sa ma joc prea mult , majoritatea timpului stau pe net, sau ma uit la filme.

am citit pe net niste reviewuri in care ziceau niste nemti ca lumineaza prea tare jos si sus, si chiar se vede din lampa...

later edit: din ce am citit pe aici (http://www.prad.de/e...19-1-part5.html), as cam renunta la el...

Edited by costinel, 18 April 2006 - 21:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate