Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Invasion (2021 - )

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 20.10.2020
Luna viitoare e programat un nou serial SF, numit "Invasion". Are la baza "Razboiul lumilor", de H.G. Wells, (War of the Worlds). Este produs de Apple TV, asa ca nu am mari asteptari, dar o sa ma uit macar pentru alieni.

https://www.imdb.com/title/tt9737326/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DlaHxL3mHAU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 04.03.2020
Daca te abonezi la Apple tv, ai acces si la subtitrarea in romana?

#3
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.05.2013
Au făcut praf Fundația lui Asimov,așa că renunț la adaptările progresiste. Ferice de cei care nu citesc, înghit toate hapurile și se bucură că-s gustoase.

#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,144
  • Înscris: 15.05.2008
Un produs este facut dupa cerinta pietei,astfel se garanteaza cat mai mult succesul

#5
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008

View Postmarianvasile, on 25 septembrie 2021 - 06:10, said:

Au făcut praf Fundația lui Asimov,așa că renunț la adaptările progresiste. Ferice de cei care nu citesc, înghit toate hapurile și se bucură că-s gustoase.
Chiar ca praf!

#6
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 15.11.2005
bine ca nu e facut de netflix....
si are si o distributie de zile mari:)

Attached Files


Edited by Mondeo, 25 September 2021 - 10:18.


#7
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Adica aia vin din civilizatii cu 1000 de ani inaintea noastra si totdeauna se gaseste un american sa salveze lumea cu un virus strecurat in nava lor mama sau alt mijloc drastic de care mor toti odata.Tine o data de doua ori dar mai las-o in plm ca pana la urma se crede ca aia care strabat sute de ani lumina sunt mai prosti ca noi si aud prima data de un virus de soft sau altceva care sa-i duca la pieire.
Cum zice @ceanu produs perfect al pietei pe timp de pandemie pentru imbarbatare.

Edited by Kean, 25 September 2021 - 13:40.


#8
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
suprasaturata "piata" cu filme de genul.

#9
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 25.12.2016
Am vrut sa vad azi primul episod, n-am putut sa-l termin. E o mizerie. Am rezistat vreo 45 de minute, timp in care nu a fost nici macar o urma de sf. In schimb au fost fost tot felul de scene idioate cu un serif aflat in ultima zi de lucru, ce parea si ultima zi a vietii lui, atat de daramat era, o politista neagra antipatica, lesbiene japoneze cu profunzimi grele, scrisorele, stelute, oftaturi - una pleaca si in spatiu!, o araboaica (sau ceva) geniala care terminase medicina la Harvard, si care ii face un scandal sotului infidel, intrebandu-l daca nu cumva o prefera pe amanta pentru ca e... alba. La punctul asta m-am oprit, ca n-avea rost sa mai pierd timpul. In concluzie: un jeg de serial, nu-l recomand nimanui.

#10
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,940
  • Înscris: 18.10.2007
Daca pana prin episodul 5 apare ceva urma de extraterestru sau de actiune sa ma informati si pe mine.

#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Nota 7 de la mine, in mod surprinzator.

Din primul episod iti poti da seama ca e un SF care n-o sa contina prea mult SF, extraterestrii apar pe la mijlocul sezonului. Si in fiecare cadru in care apar e noapte sau nu prea merg becurile pe holul respectiv. L-am urmarit azinoapte pe intuneric si n-am reusit sa identific prea bine extraterestrul nici cand era in cadru pe tot ecranul, atat de intunecata era scena. Si extraterestrul e negru.

Povestea se imparte intre mai multe grupuri ce experimenteaza fiecare in felul lor invazia. Dar NEAPARAT trebuie abordate teme sociale actuale, nu se poate altfel la Apple. Deci avem:

1. O tipa din Japonia, aparent cea mai geniala de la ei din tara, ajunge sa fie indispensabila in lupta impotriva negriciosilor, si pare singura capabila din toata NASA Japoneza. Seful ei e incapabil si ii zice asta in fata, il face de rusine public. Colegii de breasla nu o inteleg. E o lezbiana a carei iubita astronaut se logodeste cu un actor ca sa nu afle lumea ca e si ea lezbiana. Povestea asta ocupa mult din serial, pe la ultimele episoade mi-am pierdut interesul si am dat skip la ea, prea mult. Apropo, 99% din povestea ei are loc in limba japoneza, aspectul asta mi-a placut pana nu mi-a mai placut.

2. O familie cu pielea maro, Aneesha si Ahmed au doi copii pe care i-au numit Luke si Sarah. Cand le explodeaza vecinilor casele, acestia se uita catre familia maro si ii intreaba sugestiv de ce doar casa lor n-a fost distrusa (hehe). Sotul isi inseala nevasta cu o tipa alba ce seama cu Claudia Schiffer. Sotia e un medic genial ce a terminat Harvard, ce totusi nu profeseaza, probabil ca sa-si creasca copiii. Cum aflam ca a terminat Harvard? Pai ajunge la spital, unde ii explica unui medic alb in varsta niste chestii, tipul terminase ceva facultate de care n-a auzit nimeni si pleaca privirea cand aude de Harvard. Povestea astora e mai interesanta pentru ca intra in contact cu extraterestrii, dar comportamentul sotului e dificil de suportat.

3. Un copil bolnavicios ce are parte de bullying extrem pana dupa mijlocul serialului. Imaginati-va un om care loveste cu piciorul un caine, si trebuie sa urmariti asta o jumatate de ora continuu. Niciun coleg nu ii ia apararea, nici dupa invazie cand ai crede ca oamenii au alte prioritati si li s-a schimbat perceptia asupra lumii. Tot ce conteaza e ca acest copil are ceva legatura cu negriciosii, restul de 95% din povestea lui cu bullying e inutila si nu duce nicaieri. Colegul care il agreseaza are si el problemele lui acasa, deci e justificabil, si in cele din urma devin prieteni. Violenta domestica.

4. Un soldat american in adevaratul sens al cuvintului. E negru, e mare, e curajos, e agresiv. Inainte sa zica buna ziua indreapta arma spre tine. Dar nu si-a mai vazut nevasta de 3 ani pentru ca lupta prin ceva deserturi arabe pentru freedom. Putem vedea din povestea lui ca razboiul e naspa si oamenii din acele tari au crescut in el, sunt obisnuiti sa se traga din toate partile, fara a stii nimeni cu exactitate cine trage si de ce. Razboiul e haos. Tipul asta e atat de reprezentativ pentru soldatul american incat isi baga echipa sub un obiect imens neidentificabil ce pluteste in aer si incep toti sa traga in el pentru ca a te retrage sa raportezi e rusinos. Povestea astuia e obositoare, un fel de Jason Statham in Crank.

Presedintele SUA e femeie.

Singurul actor mai cunoscut, care apare insistent si in trailer, Sam Neil, moare in primul episod. Totusi, o chestie constanta la continutul produs de Apple e ca actorii joaca impecabil, chiar daca scenariul e idiot.

Vizual e tot impecabil, dar a avut si buget $200 de milioane. Actiunea are loc in Yemen, Londra, New York, Oklahoma si Afghanistan.

Undeva intre penultimul si ultimul episod are loc o ruptura de evenimente, pregatiti-va.

Nimic, absolut nimic legat de extraterestrii nu e rezolvat sau explicat in final.

O serie imperfecta, dar care mie mi-a placut pentru ca e mai atipica.

[ https://64.media.tumblr.com/f4a7b0cd3175326aee23b5adfc78a80a/e606914422cf66b4-9f/s640x960/b0882ab714db8bb21c62988d8af33419affdec24.gifv - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 15.11.2005
interesant....
din fericire pe asta l-am evitat din start, numai am timp de irosit pe tampenii

#13
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
+ Interpretare impecabila: Golshifteh Farahani
-  n!
=>
De evitat

Edited by danb1961, 21 December 2021 - 16:09.


#14
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Nici macar nu se poate umari, trebuie sa dezinfectezi in jur dupa ce-i dai play. Atat e de prost, feriti-va...mai bine te uiti la seriale turcesti.

#15
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,440
  • Înscris: 02.09.2016
Sezonul 2 Invasion are premiera la data de 23 august pe Apple TV+

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DV-47DZvVZQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Postmarianvasile, on 25 septembrie 2021 - 06:10, said:

Au făcut praf Fundația lui Asimov,așa că renunț la adaptările progresiste. Ferice de cei care nu citesc, înghit toate hapurile și se bucură că-s gustoase.

Si ce, Amazon a facut mai mult cu Lord of The Ring?
Nu e usor sa te ridici la nivelul lui Asimov, daca e sa faci ce zice Asimov, ai nevoie de 30 de sezoane si niste trilioane pentru decoruri.
Nici mie nu imi place ca au deviat asa mult de la linia epica, dar sunt si lucruri bune, de exemplu dinastia Cleon nu apare asa in carte, asta este un plus.
Per total, mie imi place filmul...

View PostPudu, on 24 septembrie 2021 - 23:15, said:

Este produs de Apple TV, asa ca nu am mari asteptari...

Cine ti-ar fi placut sa produca serialul?
Nu poti spune ca Apple face seriale mai proaste ca altii, Fundatia nu e chiar varza, iar For All Mankind e chiar bun, Morning Show este iarasi foarte bine facut si mai sunt...

#17
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
A inceput sezonul 2, vizionare placuta!

#18
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 28.09.2008
Nota mica de pe imdb ma face sa sa il evit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate