Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat achizitie camera video

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1501 replies to this topic

#73
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
banuiesc si eu ca e analogica. pacat ca nu am retinut specificatiile.

#74
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
Eu zic sa te orientezi pt un model nou (2006).In special catre canon-urile mv900--950 si panasonic nv-gs27 sau nv-gs37.De ce de 2006? Pt ca in primul rand modelele low-end canon si panasonic de anul asta ofera in premiera pt marja lor de pret  mod de filmare wide-screen(16/9) veritabil( folosind o suprafata suplimentara a ccd-ului pt inregistrare 16:9 fata de modul 4:3)...deci rezolutie foarte buna in widescreen.In al doilea rand performanta la lumina insuficienta e ceva imbunatatita fata de modelele de anul trecut.
Noile modele  sony de sub 20 milioane sunt mediocre pt ca nu prea au adus upgrade-uri fata de cele vechi .Cel mai ieftin model sony care-si merita intradevar banii si numele "sony" e hc94(cam 27mil).

#75
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
va dati seama ca am pus intrebarea initiala din motive financiare. nu vreau sa ma arunc la rate (am deja destule) si as vrea sa iau cash. ma mai gindesc daca merita una analogica ieftina pt. simple filmari de weekend. cine are asa ceva, este multumit?

#76
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005

View Postmorpheus78, on Apr 2 2006, 09:05, said:

ce parere aveti despre canon si jvc?

Personal, nu-ti recomand JVC, cel putin modelele mai ieftine. Am avut doua si acum le tin pe dulap deoarece nu mai merita reparate si totul de la o chestie banala, dupa o vreme senzorii de siguranta o iau razna.

Uite cateva exemple: http://www.greenspun...l?msg_id=009ZB5

#77
morpheus78

morpheus78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 10.06.2005
multumesc!
am sa raman pe panasonic sau canon.
in legatura cu lampa , este necesara sau nu?am vazut ca modele mai ieftine de la panasonic nu au lampa inclusa ,si nici cele de la canon.

#78
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postmihail75, on Apr 3 2006, 12:15, said:

va dati seama ca am pus intrebarea initiala din motive financiare. nu vreau sa ma arunc la rate (am deja destule) si as vrea sa iau cash. ma mai gindesc daca merita una analogica ieftina pt. simple filmari de weekend. cine are asa ceva, este multumit?

Cum sa iei una analogica :o ?Decat sa-ti iei o camera video analogica mai bine una foto digitala care sa-ti filmeze 640/480x30fps.Adica vreau sa spun ca ideea cumpararii unei analogice in ziua de azi e foarte neinspirata.
In legatura cu partea financiara ,modelele despre care am scris ultima oara sunt sub 20 de mil(daca iei de unde trebuie).

#79
adi5ani

adi5ani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 17.09.2005

View Postandjar, on Apr 2 2006, 22:16, said:

modelele low-end canon si panasonic de anul asta ofera in premiera pt marja lor de pret  mod de filmare wide-screen(16/9) veritabil( folosind o suprafata suplimentara a ccd-ului pt inregistrare 16:9 fata de modul 4:3)...deci rezolutie foarte buna in widescreen.
La Panasonicul meu NV-GS 25 GC am o optiune de filmare "cinema". Banuiesc ca e similar cu modul wide-screen pt. ca apar 2 linii negre sus si jos. Folosind acest mod de filmare creste calitatea? Multumesc

#80
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postadi5ani, on Apr 3 2006, 23:33, said:

La Panasonicul meu NV-GS 25 GC am o optiune de filmare "cinema". Banuiesc ca e similar cu modul wide-screen pt. ca apar 2 linii negre sus si jos. Folosind acest mod de filmare creste calitatea? Multumesc
nu,dimpotriva calitatea scade.Modul "cinema" nu este decat un efect ce consta in adaugarea de bare negre in partea de sus si de jos a imaginii,deci se pierde rezolutie  prin acest "letterboxing".Ce obti e un 4:3 cu 2 bare negre.
Trebuie sa fac o precizare/rectificare:noile modele panasonic ieftine  ce filmeaza intr-un mod veritabil 16:9  sunt gs29 si gs39 care deocamdata nu au aparut in europa,defapt in  varianta Pal.
In schimb modelele  canon mv( de la 900 la 960) dau "true widescreen".Si ar mai fi modelele sony de la hc44 in sus care deasemenea filmeaza in 16:9 adevarat.

Edited by andjar, 03 April 2006 - 23:06.


#81
mava

mava

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.04.2006
ash dorii sa imi dati si mie un sfat in legatura cu camera pe care vreu sa mi-o cumpar.. este vorba de  JVC Everio GZ-MG77.. are 30 gb hard, obiectif F 1.2 super LUMINEUX. inainte sa o cumpar vreu sa fiu sigur ca, calitatea imaginii este super faina. dupa ce am pus materialul pe dvd si il rulez pe tv nu vreu sa se vada cum se vede O-tveul.

Mtz am vazut ca tu esti expertul, pls merita sau nu? este cea mai ce de pe piatza in vederea HDD-ului. am niste detalii despre ea dar imi pare rau sunt in franceza..
http://www.jvc.be/pr...EZ&catid=100137

ideea e ca vreu sa scap de casete.. sa pun totu pe dvd, dar sa fiu sigur ca am rezolutie calitate..
ce parere aveti?

ah si uite si una in engleza.. http://www.pricerunn.../572326/details

multumesc

#82
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

View Postmava, on Apr 5 2006, 15:25, said:

este vorba de  JVC Everio GZ-MG77.. are 30 gb hard, obiectif F 1.2 super LUMINEUX. inainte sa o cumpar vreu sa fiu sigur ca, calitatea imaginii este super faina. dupa ce am pus materialul pe dvd si il rulez pe tv nu vreu sa se vada cum se vede O-tveul.
...ideea e ca vreu sa scap de casete.. sa pun totu pe dvd, dar sa fiu sigur ca am rezolutie calitate..
ce parere aveti?
Daca nu ma-nsel, inregistrarea se face in format MPEG-2 caz in care calitatea imaginii n-are cum sa fie "super faina". Formatul DV este mai calitativ si are avantajul ca poate fi comprimat, ulterior, in MPEG-2 sau MPEG-4 folosind encodere de calitate si mai multi pasi in procesul de encoding.

#83
mava

mava

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.04.2006

View Postnexland, on Apr 5 2006, 16:23, said:

Daca nu ma-nsel, inregistrarea se face in format MPEG-2 caz in care calitatea imaginii n-are cum sa fie "super faina". Formatul DV este mai calitativ si are avantajul ca poate fi comprimat, ulterior, in MPEG-2 sau MPEG-4 folosind encodere de calitate si mai multi pasi in procesul de encoding.


pai si ce din formatul pe care il filmeaza camera adica MPEG-2 nu pot sa transorm si in alta mai buna? dar eu stiu ca cea mai buna este asta si se vede bine.... dar daca nu asta atunci ce sa fac? sa iau camera de inregistreaza pe miniDV. asta e mai sushor e ca un hard extern copiez imediat in pc.. sau si cu Dv-ul pot sa copiez? sau e sa inregistrez cu placa de captura?

ms

#84
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
sti prost....da un search.

#85
mava

mava

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.04.2006
atunci numitzi voi o camera mai buna ca asta? ca defapt asta ma gandeam vreu ceva bun pana in 1000 ?
ms

#86
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Citeste post-urile anterioare, andjar a dat detalii ce si cum.

#87
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
nu gasesti ceva bun pana in 1000 lei. cele mai slabe miniDV incep de pe la 1200 lei.

#88
mava

mava

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.04.2006

View PostAnkh, on Apr 5 2006, 16:47, said:

nu gasesti ceva bun pana in 1000 lei. cele mai slabe miniDV incep de pe la 1200 lei.


ups am apasat pe simbol dar vad ca nu s-a scris * 1000 euro*srry

deci daca ziceti ca  JVC Everio GZ-MG77 ultimul model nu e bun.... ce e mai bun decat asta ? pana in 1000 euro?

Edited by mava, 05 April 2006 - 17:23.


#89
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
te sfatuiesc sa nu dai banii aia pe everio gz-mg77.
Stiu ca gz-mg70 care are senzor ccd la fel de mare ca mg77, de 1/3.6",e foarte slaba ca performanta la banii si senzorul ei.Toata seria everio gz-mg e oribila la performante si a primit review-uri foarte proaste datorit calitatii slabe a imaginii.In schimb doar everio gz-mc500(pe microdrive) e cat de cat buna dar costa mult peste 1000 de euro la noi.
Toti cei de aici de pe forum te-ar sfatui sa-ti iei ceva pe miniDV ,dar daca esti foarte tentat de o camera pe hdd si esti dispus sa cheltui asa mult mai bine astepti ca dcr-sr100 de la sony sa apara si la noi.Sunt sigur ca va fi mai buna decat  everio-urile .
In locul tau mi-as lua una pe minidv,la banii tai un panasonic nv-gs300 ar fi mai bun din toate punctele de vedere decat toate modelele jvc everio si toate camerele pe dvd. ;)

Edited by andjar, 05 April 2006 - 20:48.


#90
mava

mava

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.04.2006
andjar ce zici de modelu asta Sony HDR-HC3   ?? si ce inseamna CMOS??
http://asia.cnet.com...9116486p,00.htm

p.S. JVC inregistreaza in : dolby
       SONY inregistreaza in: sistem 5.1
      PANASONIC inregistreaza ins: ????? ce fel? ca nu zice ^^

ms }{

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate