Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

probleme masina inchiriata cipru

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
roni01

roni01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 23.09.2005
Salut, va rog sa imi acordati un sfat, o lamurire in legatura cu urmatoarea situatie pe care o experimentez in Cipru. Am inchiriat un autoturism din aeroportul Paphos ieri, la ora 9 dimineata, am parcurs aproximativ 50 km pana la hotel iar astazi la ora 8 am constatat ca una dintre roti era pe geanta. Am pus rezerva si m-am deplasat la firma de inchiriere, SIXT. Au chemat compania care se ocupa de service, au luat masina, in 30 minute au adus-o cu un cauciuc nou si mi-au aratat un filmulet in care se vede ca exista un por pe partea laterala a cauciucului. Deoarece nu am facut o extindere de asigurare m-au pus sa platesc suma de 80 euro pentru depanare, cauciuc, etc. Desi am incercat sa le explic ca nu este vina mea ca acel cauciuc a facut acel por nu am avut cu cine sa ma inteleg. Mentionez ca am facut fotografii la cauciuc din toate pozitiile in care sa se vada ca nu a fost lovit, taiat sau alte asemenea avarii care ar fi putut fi provocate prin conducere imprudenta. Credeti ca am vreo sansa sa ma cert cu cineva cu folos?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
nu ai. Te considera strain si te taxeaza corespunzator.Mai bine taxi.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu ai șansa, dar sunt niște gunoaie.
Doar nu ai provocat tu porul ăla.

Fa-le o plângere pe site, mi se pare jecmăneală ce au făcut

#4
roni01

roni01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 23.09.2005
Clar o sesizare am sa le fac si niste review-uri pe masura. Cat am stat in parcare si am asteptat revenirea masinii am observat cateva masini care veneau la returnare si erau mult mai scrupulosi la verificare, la unii am vazut ca au incercat sa le bage ca avarii acele fine urme care raman cand atingi masina cu o sacosa sau cu unghiile. Eu cand am preluat masina i-am aratat angajatului acele fine urme si m-a asigurat ca nu se iau in considerare deoarece nu este penetrata vopseaua sau sunt sub 5 cm. Acum am vazut ca au alte criterii. Voi vedea cand o predau. Am inchiriat trei ani la rand masini in Canare si nu am avut astfel de experiente. Acolo am lasat masina in parcare si cheile intr-o cutie in aeroport deoarece era foarte devreme si angajatii nu erau la job. Probabil ca daca erau probleme opreau banii din garantie, dar ca diferenta de abordare, respect si incredere este vorba.

Si inca o chestie curioasa, l-am intrebat daca se arde un bec la far tot eu platesc interventia? raspunsul a fost ca da, pentru ca masina a fost la mine. Doar extraasigurarea acopera toate aceste asazise daune de care, in fapt, nu poti fi raspunzator. Cine dumnezeu verifica masina cand o preia, ca la ITP? Invatatura de minte pentru data viitoare.

Oare daca am platit cauciucul pot sa ii pun sa il trimita in Romania? Acum este al meu nu? Mai corect, ala nou este al meu Posted Image

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ia uite aici

Ei trebuie sa dovedească cum ca nu avea por când ai luat-o
Leagă-te de asta

Attached File  51F68C26-F2B8-4D2E-9B51-E38EE2BE3717.png   176.78K   113 downloads

Oricum se pare ca sunt cam țepari

https://www.tripadvi...ng-Germany.html

https://m.facebook.c...1?locale2=de_DE

https://amp.reddit.c...or_a_flat_tire/

https://www.tripadvi...ng-Germany.html

https://www.complain...aud-scam-c76818

Fanatici cu anvelopele vieții...

Ultimul link - l-au ars pe unu cu 950 de dolari pentru parbriz, astia fac bani din țepe nu din închiriat

#6
roni01

roni01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 23.09.2005
Merci mult, iau in considerare aceasta varianta. De obicei citesc reviewrile inainte de a lua o decizie dar avand in vedere numele firmei si faptul ca pe booking au rating de 8,3 din 2000 si calificativ excelent, nu am insistat sa gasesc nod in papura. Oricum greseala mea ca nu am optat pt extraasigurare, deh, metehne de romani neprevazatori, gen "mie nu mi se poate intampla".

#7
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Eu am inchiriat de 2 ori de la Sixt din Cipru, doar ca in Larnaca.
La predare doar au dat un tur al masinii si atat, nu au facut cine stie ce verificare.

La fel spun si eu sa faci plangere 'mai sus'. S-ar putea sa castigi.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă citești in linkurile alea, extraasigurarea tot nu acoperă cauciucul “spart”

Părerea mea e ca sunt niște bulangii cu comportament de samsari de Vitan

#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Cere guma napoi,macar sa faci gaura sa nu o mai poata folosi,sa mai arda pe careva in acest fel

#10
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016
Fa scandal la sixtul mama sau tata. Astia sint firma mare, nu isi perit sa se faca de ris cu tzeoarii locali (de obicei firmele astea lucreaza in franciza).
Nu iti ofera cardul de credit asigurare? si-au luat plata din depozit?

#11
roni01

roni01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 23.09.2005

View Postvrajitoruldinoz, on 25 septembrie 2021 - 02:07, said:

Fa scandal la sixtul mama sau tata. Astia sint firma mare, nu isi perit sa se faca de ris cu tzeoarii locali (de obicei firmele astea lucreaza in franciza).
Nu iti ofera cardul de credit asigurare? si-au luat plata din depozit?
Mi-au cerut banii la ghiseu, nu din garantie. Am facut o sesizare la Sixt, review-uri pe facebook, pagina sixt, Tripadvisor. Deocamdata nicio replica. Nici nu vreau sa imi stric toata vacanta pe la usile lor sa ma cert cu distrusii de aici. Incerc sa ii amenint ca ii dau in judecata si sa faca dovada ca eu am vreo vina. Nu imi pun mari sperante dar incerc.

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006

View Postwaterman, on 24 septembrie 2021 - 21:45, said:

Ei trebuie sa dovedească cum ca nu avea por când ai luat-o

din pacate, nu merge asa treaba. cand primesti masina semnezi ca e in stare corespunzatoare si practic confirmi ca nu avea nici pori. hartiile semnate atunci sunt toate dovezile de care au ei nevoie.

parerea mea e ca singura solutie ar fi o sesizare la Sixt, eventual deasupra celor care au facut asta.

#13
roni01

roni01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 23.09.2005

View Post_Smiley_, on 25 septembrie 2021 - 07:53, said:



din pacate, nu merge asa treaba. cand primesti masina semnezi ca e in stare corespunzatoare si practic confirmi ca nu avea nici pori. hartiile semnate atunci sunt toate dovezile de care au ei nevoie.

parerea mea e ca singura solutie ar fi o sesizare la Sixt, eventual deasupra celor care au facut asta.
Asa este partial, din punctul meu de vedere consider ca este un viciu ascuns despre care nu aveam nicio posibilitate sa știu, mai ales ca s-a produs în prima zi când am preluat mașina și pot considera ca ei au știut și au găsit ocazia sa profite. Dacă se întâmplă după 3-4 zile poate as fi acceptat fără prea multe comentarii, dar asa, mi se pare puțin furt, înșelăciune.

#14
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009

View Postroni01, on 25 septembrie 2021 - 08:10, said:

Asa este partial, din punctul meu de vedere consider ca este un viciu ascuns despre care nu aveam nicio posibilitate sa știu....înșelăciune.
Cam asa imi pare si mie. Ideal e sa te intelegi cu sefii si sa aiba succes reclamatia.

#15
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016

View Postroni01, on 25 septembrie 2021 - 07:26, said:

Mi-au cerut banii la ghiseu, nu din garantie. Am facut o sesizare la Sixt, review-uri pe facebook, pagina sixt, Tripadvisor. Deocamdata nicio replica. Nici nu vreau sa imi stric toata vacanta pe la usile lor sa ma cert cu distrusii de aici. Incerc sa ii amenint ca ii dau in judecata si sa faca dovada ca eu am vreo vina. Nu imi pun mari sperante dar incerc.

Cu aducă ti-a cerut banii? Și tu i-ai  dat? Unde stai, sa îți cer și eu niște bani :D
Nu poți sa dai pe nimeni in judecată pentru suma asta, știu și ei.

Trebuia sa le ceri tu bani ca ți-au dat mașina jn stare necorespunzătoare si puteai sa mori.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate