Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Proiect: compensarea cantitativa curent prosumatori

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
1431 replies to this topic

#1189
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
O fi dar trebe OUG cu nr, data, tot ce trebe.
Ca zicea colegul de claritatea ordonantelor...citat din ghidul pus de dumneavoastra:

"Astfel, un prosumator autohton trebuie doar sa anunte distribuitorul, pentru a putea instala panouri solare de pana la 10,8 kW capacitate. Firma poate respinge racordarea, numai in cazul in care exista un motiv bine intemeiat, care este prezentat intr-un termen de 15 zile.
Daca nu exista obiectii, compania este nevoita sa instaleze panourile in limita unei singure luni, de la primirea cererii."

Oare ce sa inteleg din asta? care companie?

Edited by Ion_Bumbu, 09 February 2023 - 20:32.


#1190
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 17.01.2014
era la un moment dat un regulament ANRE in consultare publica... pe scurt:

- trebuie sa ai locul de productie si cel de consum la acelasi furnizor
- trebuie sa declari lunar ce injectezi in retea si ce consumi la punctul secundar... orice diferenta de energie duce la plata unei taxe de dezechilibru  
- oricum trebuia sa platesti toate taxele retelei si statului.

dupa mine, in aceste conditii nu or sa existe clienti privati care sa aplice la acest mecanism.

#1191
diabloss

diabloss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 14.02.2007

View Poststoianalin, on 09 februarie 2023 - 21:25, said:

era la un moment dat un regulament ANRE in consultare publica... pe scurt:

- trebuie sa ai locul de productie si cel de consum la acelasi furnizor
- trebuie sa declari lunar ce injectezi in retea si ce consumi la punctul secundar... orice diferenta de energie duce la plata unei taxe de dezechilibru  
- oricum trebuia sa platesti toate taxele retelei si statului.

dupa mine, in aceste conditii nu or sa existe clienti privati care sa aplice la acest mecanism.
De ce sa nu existe clienti?
Cunosc cel putin 7-8 cazuri in care oamenii stau la bloc si au teren la tara cu posibilitate de instalare panouri doar la tara ca la bloc nu ai cum.
Printre ei ma aflu si eu.
Mi-am achizitionat 19kw panouri bifaciale cu invertor de 15kw Huawei.
Sunt la acelasi furnizor EON cu ambele locatii apartament oras si casa la tara.
Distanta este sub 10 kilometrii intre ambele locatii.
EON Myline permite raportare lunara injectare si consum.
Din ce vad taxa pe transport este de 0,028 de bani.
Cand vor ridica astia plafonarea si kw va fi 5 lei sa vezi ce bine imi prinde.

#1192
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 17.01.2014
Si eu sunt in aceeasi situatie, am casa in provincie dar si apartament la bloc in Bucuresti, casa parintilor este tot pe numele meu si eu platesc energia... de mult timp visez la acest mecanism.
Dar... taxele au ajuns sa fie ~60-70% din valoarea platita pe energie, daca mai vin si cu raportare lunara si cu plata "dezechilibre" injectie/consum ... pai unde ajungi?!?

#1193
diabloss

diabloss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 14.02.2007

View Poststoianalin, on 09 februarie 2023 - 23:36, said:

Si eu sunt in aceeasi situatie, am casa in provincie dar si apartament la bloc in Bucuresti, casa parintilor este tot pe numele meu si eu platesc energia... de mult timp visez la acest mecanism.
Dar... taxele au ajuns sa fie ~60-70% din valoarea platita pe energie, daca mai vin si cu raportare lunara si cu plata "dezechilibre" injectie/consum ... pai unde ajungi?!?
La 500 de kilowati consumati in oras costul transportului de la locatia de productie e de 14 lei acum daca e sub 10km.
Si 50 de lei toate taxele si este convenient.

#1194
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 17.01.2014
Energia costa 0,25, iar taxele 0,43 lei/kWh.
La un consum de 500 kWh platesti 215 lei doar taxele de baza, la care se mai adauga "taxa de dezechilibru" - diferentele fata de estimatul tau cu injectia si consumul!
Consumul sa zicem ca-l constrolezi tu cumva, dar injectia?!? Crezi ca vei sti cat timp va fi nor? Dupa cativa ani cam stii cat produci in fiecare luna, dar poti sti cat autoconsumi la locul de productie ca sa estimezi cat injectezi? Sau vei sta sa opresti injectia (si implicit productia) ca sa nu depasesti estimatul?
Calcului real se complica mult si, in functie de estimatul tau, poti ajunge sa platesti lafel pe energia consumata la locul secundar ca si cum ai cumpara de la HE.
Atunci... de ce deranjul?

#1195
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Stocare si te-ai cam rupt de ei...

#1196
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 17.01.2014
clar... dar subiectul era de genul "cum sa produci la curte si sa consumi la bloc"

#1197
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004

View Poststoianalin, on 10 februarie 2023 - 09:06, said:

clar... dar subiectul era de genul "cum sa produci la curte si sa consumi la bloc"

n-ai sa vezi, e chestie "macro" aici.

#1198
zwzw

zwzw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.02.2007
A mai facut cineva un calcul dupa ultimele modificari legislative la ce companie este mai rentabil sa fii prosumator.
Nu vorbesc de productie mare,ci doar regim casnic de productie de pana in 10 Kw.
Sunt momentan la Hidroelectrica si nu stiu daca e cazul sa ma mut in alta pare.

#1199
vasilicasenzafrica

vasilicasenzafrica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.10.2021
CEZ a platit 0,9437 lei/KWh injectat in luna februarie.

#1200
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.11.2003
Nu exista calcul de rentabilitate valabil pentru toata lumea. In principiu daca injectezi mult mai mult decat consumi inapoi, e mai ok sa fii la un furnizor cu pret mai mare pe kwh.

#1201
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010
Cei care vorbiti de rentabilitate, ma gandesc ca vorbiti in cunostinta de cauza. Adica aveti facturi la zi si stiti ce platiti pe consumat si ce primiti pe exportat.
O spun din perspectiva unuia caruia ultima factura ia fost in aprilie 2022. De atunci nimic. In aplicatie imi spune ca "Toate facturile sunt platite.Multumim"

#1202
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 22.10.2011
In factura pentru Ianuarie de la Nova Power, am primit 0,74 lei / kWh pentru ceea ce am injectat, și am primit 0,74 lei / kWh pentru ce am tras din rețea (mult mai mult decât ce am injectat in acea luna, situația s-a echilibrat in Februarie și s-a inversat in Martie).

#1203
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 22.10.2011
Rectificare, am plătit 0,74 lei plus TVA / kWh pentru ceea ce am tras din rețea.

#1204
wwx35

wwx35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2007

View Postnico99900, on 22 martie 2023 - 21:42, said:

... imi spune ca "Toate facturile sunt platite.Multumim"
Probabil e vorba de toate facturile emise si urmeaza sa mai emita daca nu au facut-o din aprilie 2022. E vorba de Hidroelectrica?


View Postoxbridge, on 22 martie 2023 - 22:19, said:

In factura pentru Ianuarie de la Nova Power, am primit 0,74 lei / kWh pentru ceea ce am injectat, și am platit 0,74 lei / kWh pentru ce am tras din rețea (mult mai mult decât ce am injectat in acea luna, situația s-a echilibrat in Februarie și s-a inversat in Martie).
Deci in februarie, echilibrat inseamna ca nu ai platit aproape nimic sau ai platit taxele pentru kWh injectati in retea si consumati?

#1205
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 22.10.2011
Inca nu am primit factura pe Februarie, va fi emisă in primele zile din Aprilie (facturile pentru prosumatori sunt întârziate cu 2-3 săptămâni fata de ceilalți clienți).

View Postwwx35, on 23 martie 2023 - 11:37, said:


Deci in februarie, echilibrat inseamna ca nu ai platit aproape nimic sau ai platit taxele pentru kWh injectati in retea si consumati?

Edited by oxbridge, 23 March 2023 - 16:56.


#1206
romario1923

romario1923

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.07.2022
Salut,
Este cineva care a primit factura de prosumator la ENEL ? Mie refuza in continuare sa-mi faca, desi am tot facut plangeri peste tot, nu mai sunt la ei de 1 an de zile. Mai ramane sa ma duc in instanta cu ei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate