Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Proiect: compensarea cantitativa curent prosumatori

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
1431 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Ministerul Energiei a pus în dezbatere publică un proiect de ordonanță de urgență-mamut, care conține și prevederi la introducerea compensării cantitative pentru energia livrată în rețea de prosumatori.

Pe scurt:
OUG introduce compensarea cantitativă a prosumatorilor care au instalații de până la 200 kW.
Furnizorii vor fi obligați să factureze doar diferența dintre ce consumă prosumatorul din rețea și ce livrează în rețea. În cazul în care cantitățile livrate le depășesc pe cele consumate din rețea, ce rămâne se poate compensa cantitativ în termen de doi ani.

Cu alte cuvinte, se poate consuma iarna ce s-a produs în exces vara. Schema de compensare cantitativă este valabilă până în anul 2030.


Iată și noua definiție a prosumatorului din OUG
Prosumator – clientul final care isi desfasoara activitatile in spatiul propriu situat intr-o zona determinata sau in alte spatii aflate în imediata proximitate și care produce energie electrică din surse regenerabile pentru propriul consum, a cărui activitate specifică nu este producerea energiei electrice, care consumă și care poate stoca și vinde energie electrică din surse regenerabile produsă în clădirea lui, inclusiv un bloc de apartamente, o zonă rezidențială, un amplasament de servicii partajat, comercial sau industrial sau în același sistem de distribuție închis, cu condiția ca, în cazul consumatorilor autonomi necasnici de energie din surse regenerabile, aceste activități să nu constituie activitatea lor comercială sau profesională primară


Sursa


Ar fi o veste excelenta, daca se aproba.
Acum e bataie de joc la cum e platita energia electrica, si nu e ca si cand se tocesc firele cand pleaca curentul de la prosumator.

Avand in vedere ca se strange latul cu pretul energiei, cred ca e momentul sa se inceapa si la noi tiptil incurajarea PV.

Later edit:

Quote

Prosumatorii ce produc in instalatii sub 200kW, pot beneficia la crere DOAR de compensarea cantitativa
Prosumatorii ce produc in instalatii intre 200kW-400kW pot beneficia DOAR de regularizarea financiara.


#2
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View PostCourage, on 23 septembrie 2021 - 07:07, said:

Ar fi o veste excelenta, daca se aproba.
Excelenta, dar numai pt prosumator.
Pt. ceilalti va fi o taxa in plus, un fel de certificat pe prosumator.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
În sfârșit cineva la minister are și sinapse nu doar salariu.

#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
O idee foarte buna, e inexplicabil cum de n-a fost asa de la bun inceput.

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Probabil au făcut lobby distribuitorii, că nu le convenea hârțogăria și softul suplimentar necesare.

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Pt ca suntem cretini, iar strict scriptic, pretul final are curentul + tarif transport + taxe, accize, certificate verzi etc.

De aceea cumperi curentul cu 0.8-1 leu si il vinzi cu 0.2 lei.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

View PostCourage, on 23 septembrie 2021 - 07:07, said:

Sursa


Ar fi o veste excelenta, daca se aproba.
Acum e bataie de joc la cum e platita energia electrica, si nu e ca si cand se tocesc firele cand pleaca curentul de la prosumator.

Avand in vedere ca se strange latul cu pretul energiei, cred ca e momentul sa se inceapa si la noi tiptil incurajarea PV.

Cati prosumatori si cati clienti vulnerabili exista in Romania?Cati clienti vulnerabili au posibilitatea materiala,intelectuala,etc. sa devina prosumatori?

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Vor fi tot mai mulți, mai ales că a intrat în vigoare standardul NZEB la clădirile noi.

#9
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postadisz, on 23 septembrie 2021 - 07:58, said:

Cati prosumatori si cati clienti vulnerabili exista in Romania?Cati clienti vulnerabili au posibilitatea materiala,intelectuala,etc. sa devina prosumatori?

Pai multi din cei care ar putea sau ar fi putut deveni, n-au mai devenit din cauza acestei diferente - bataie de joc la pretul de vanzare-cumparare.

Edited by Phobos, 23 September 2021 - 08:03.


#10
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,971
  • Înscris: 01.03.2013
Ziua bag 1 kWh in retea.
Acesta se duce prin reteaua distribuitorului si ajunge la un alt consumator. Distribuitorul isi recupereaza costul de transport de la acel consumator.

Noaptea consum 1 kWh din retea. Furnizorul meu (producatorul contractat de acesta) trebuie sa injecteze pentru mine 1 kWh in retea cam pe la Cernavoda iar distribuitorul trebuie sa mi-l aduca pana la Timisoara. Eu nu platesc pentru transport. Cine plateste transportul energiei care mi se aduce noaptea ca si compensare pentru ce am injectat ziua?

Atentie, numa' intreb, dezbat, nu dau cu parul. Evident ca si eu as fi interesat de compensarea cantitativa 1:1, pentru mine ar fi foarte avantajos sa pot folosi iarna surplusul pe care l-am injectat vara. Sau macar sa pot folosi noaptea surplusul pe care l-am injectat ziua. Bateriile bune sunt foarte scumpe.

#11
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostCourage, on 23 septembrie 2021 - 07:07, said:

Acum e bataie de joc la cum e platita energia electrica, si nu e ca si cand se tocesc firele cand pleaca curentul de la prosumator.

Mda.. Fiecare trage focul la oala lui. Nu se tocesc firele, insa mentenanta lor,distributia,facturarea, incasarea. Mie mi se pare logic sa-ti dea doar banii pe energia in sine.
Daca voi credeti ca transportul energiei si transformarea ei in cascaval ( logistica ) e un pret de neglijat..va inselati.  Nu te intereseaza de unde isi recupereaza pretul transportului. Sau de ce vrei sa-l incasezi tu?
Ca si cum Portile de Fier, ar incasa si banii pe transport. Ca doar ii plateste clientul final. Ce treaba are E-on-ul..
E ca discutia cu banii si banca. Nu te intereseaza ce face banca cu banii tai. Tu platesti ca ti-i pazeste.

Edited by mariovrs, 23 September 2021 - 08:13.


#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
No bun, si din fiecare leu platit la factura de curent, 20 de bani e pretul efectiv al curentului si 80 de bani se cheltuie de catre ei cu mentenanta retelelor si cu salariile?

Edited by Phobos, 23 September 2021 - 08:17.


#13
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View PostPhobos, on 23 septembrie 2021 - 08:16, said:

No bun, si din fiecare leu platit la factura de curent, 20 de bani e pretul efectiv al curentului si 80 de bani se cheltuie de catre ei cu mentenanta retelelor si cu salariile?
Mai e si baetii dastepti

#14
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 31.12.2006
Conform facturii, am asa:

0.244 lei/kwh energia
0.229 lei/kwh transport/distributie
0.064 lei/kwh certificate verzi
0.005 lei/kwh acciza
0.017 lei/kwh cogenerare

la astea se adauga TVA, si in cazul meu abonamentul de 0.22 lei/zi

Asa ca da, e normal ca vinzi curentul la un pret mult mai mic decat il cumperi. Cat de justificate sunt taxele aplicate si valorile lor e alta discutie, dar asteptarea de a vinde la pretul la care cumperi sau pe acolo mi se pare nerealista. Cam ca si cum te-ai astepta ca cea mai mare parte din pretul unui produs de consum din magazin sa fie productia.

#15
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005

View Postkolfleading, on 23 septembrie 2021 - 08:09, said:

Ziua bag 1 kWh in retea.
Acesta se duce prin reteaua distribuitorului si ajunge la un alt consumator. Distribuitorul isi recupereaza costul de transport de la acel consumator.

Noaptea consum 1 kWh din retea. Furnizorul meu (producatorul contractat de acesta) trebuie sa injecteze pentru mine 1 kWh in retea cam pe la Cernavoda iar distribuitorul trebuie sa mi-l aduca pana la Timisoara. Eu nu platesc pentru transport. Cine plateste transportul energiei care mi se aduce noaptea ca si compensare pentru ce am injectat ziua?
Curentul tău nu merge prin rețeaua distribuitorului prea mult, conform legii lui Kirchhoff pt. noduri de rețea cu surse va ajunge la vecinii cei mai apropiați, dacă nu sunt la răndul lor producători. Pt. acest curent trimis local distribuitorul încasează tarif de transport, transport pe care nu l-a realizat și deci nu are costuri și pierderi pt. el. Aceste câștiguri se anulează când îți consumi creditul de energie realizat mai devreme.

Edited by mihaicozac, 23 September 2021 - 08:45.


#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostPhobos, on 23 septembrie 2021 - 07:52, said:

O idee foarte buna, e inexplicabil cum de n-a fost asa de la bun inceput.

incearca sa aplici ideea ("se poate consuma iarna ce s-a produs în exces vara") in alte domenii si vei intelege explicatia :)

de exemplu, in agricultura, la pepeni: cum ar fi ca cei din Dabuleni sa depoziteze pepenii pe marginea drumului vara (si "cineva" sa-i ia de acolo si sa faca ceva cu ei, nu-i treaba producatorului cine si ce), iar iarna sa trebuiasca sa le dea "cineva" aceeasi cantitate de pepeni in aceeasi conditie. daca s-ar propune asa ceva ai sari imediat in sus sa explici ca depozitarea si transportul costa, plus ca vara pepenii sunt ieftini si iarna sunt scumpi, iar cineva o sa trebuiasca sa suporte de undeva diferenta...

#17
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 01.05.2006
E ca si cum te-ai astepta ca taxiul sa-ti ceara bani doar pe pretul benzinei consumate pe traseu, cand de fapt pretul benzinei are o proportie destul de mica in ansamblul afacerii.
E ca si cum ai avea o canistra de benzina la tine si i-ai spune soferul ca la sfarsitul cursei o sa-i bagi in rezervor benzina consumata si cu asta pa si la gara.

Deci nici vorba sa fie logic sau corect sa se echivaleze 1 la 1.

Edited by danaciu, 23 September 2021 - 09:02.


#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Pai daca vrem sa trecem pe energie verde, cum bubuie toate vocile in Europa in prezent, trebuie sa se gaseasca si solutii pentru stimularea producerii ei si sa se mai taie din comisioanele astea ale baietilor destepti.

Nu zice nimeni ca raportul trebuie sa fie de fix 1 la 1, dar macar sa fie ceva rezonabil.

Pana acuma toata lumea latra cum ca baietii destepti din energie ne jecmanesc, acum brusc le gasim la toti justificari pentru preturile umflate.

Edited by Phobos, 23 September 2021 - 09:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate