Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Ati face naveta daca ati avea domiciliul la 60 km de facultate?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
KloppToKop

KloppToKop

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 03.03.2017
Salut, nu este alegerea mea, insa este singura optiune in momentul de fata. Sunt la o facultate destul de grea din Romania (poli), si din pacate am terminat anul 2 cu o restanta, iar ca si consecinta nu voi prinde loc in camin. Cu situatia financiara nu stau prea bine deci chiria / camin privat nu este o optiune. Am de ales intre a ingheta anul cu speranta ca lucrurile vor sta mai bine din punct de vedere epidemiologic sau de a incerca totusi sa fac naveta. Mi-ar lua cam 2 ore pe zi dus-intors, daca este sa pun in calcul si eventualele intarzieri. Ce parere aveti?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Orice lucru in viața se face cu eforturi.
Având in vedere ca îți oferă o șansa in plus pe viitor, nu renunța.

Mai târziu vei regreta

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Cu ce faci naveta? Daca cu trenul, as zice ca merita. Ar putea fi productive alea 2 ore.

#4
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,713
  • Înscris: 17.12.2019
Cât costă naveta în comparație cu o chirie? Ești deja după 2 ani și sigur știi că studenții se mai grupează pentru a putea închiria ceva.

#5
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021
Sau poate treceti pe online.


Stiu care fac 1:10 h . Plus intarzieri.
Si stau in Bucuresti.
Deci camin ciu-ciu.
4 ani.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
"pe vremea mea" se vindeau locuri in camin... si erau cu mult sub o chirie.

#7
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Am avut prieteni care acum 30-35 de ani faceau naveta la facultate de la Ploiesti la Bucuresti. Foloseau trenul, dar si "ia-ma nene".

#8
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Naveta ti-o permiti financiar? Ca degeaba ai fi dispus sa o faci daca nu iti permiti.

Oricum si eu cred ca o sa intre online totul in curand; putina rabdare ;-)

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001
Faci naveta. Nu renunța.
Posibil sa fie mult online.


La tren ai 50% reducere

#10
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Daca naveta e 2 ore pe zi dus-intors, cu trenul, eu zic ca merita. Ai si gratuitate la transport, nu? Sau a fost eliminata ?
In alea 2 ore poti sa mai citesti din cursuri, sunt cateva ore pe saptamana castigate.

Daca naveta e cu masina, acele 2 ore sunt irosite, dar tot merita, chiar si asa. Sunt persoane in Bucuresti care fac aproape 2 ore dus-intors la/de la serviciu.

Alta solutie ar fi sa cauti o cazare ieftina si sa o imparti cu cineva, mai pe la periferie, dar aproape de o statie de metrou.

Tine cont ca naveta cu masina te costa cam 850 lei/luna daca faci 120 km zilnic, timp de 20 de zile si e posibil sa mai bagi si bani in reparatii.

Edited by lex2010, 21 September 2021 - 21:19.


#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Terminati-o cu prostiile. Nu se invata pe mijloace de transport.
Cat dai pe naveta platesti chirie cu inca cativa.
Parerea mea e ca cu fac la poli nu merita naveta, e prea obositor si iti consuma si asa mult timp din putinul ramas.
Daca stai prost cu banii de ce nu te angajezi? Multi din poli lucreaza deja inca mai devreme. Ar trebui sa stii asta.

Edited by Friskey, 21 September 2021 - 21:18.


#12
KloppToKop

KloppToKop

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 03.03.2017

 waterman, on 21 septembrie 2021 - 20:57, said:

Orice lucru in viața se face cu eforturi.
Având in vedere ca îți oferă o șansa in plus pe viitor, nu renunța.

Mai târziu vei regreta
Mai am 1-2 saptamani timp de gandire, o sa cantaresc optiunile

 Ann0nyym0us, on 21 septembrie 2021 - 20:59, said:

Cu ce faci naveta? Daca cu trenul, as zice ca merita. Ar putea fi productive alea 2 ore.
Da, cu trenul. Am condus odata prin Bucuresti, nu era ora de varf, si sincer iti spun ca nu mai vreau sa repet experienta

 exqusit_drunk, on 21 septembrie 2021 - 21:05, said:

Cât costă naveta în comparație cu o chirie? Ești deja după 2 ani și sigur știi că studenții se mai grupează pentru a putea închiria ceva.
Cred ca 14 lei biletul, dus-intors, doar in zilele in care am laboratoare si seminarii. Pica varianta chiriei, mai am 5000 de lei din job-ul pe care l-am avut vara asta. Ai mei renunta sa ma mai sustina financiar datorita restantei, au spus ca ar trebui sa ma las, ca "nu-i de mine", cu toate ca la unele materii de baza am luat nota 10. In fine, asta e alta poveste. Macar stiu ca am ce manca in caz ca fac naveta.

 bvygKLM, on 21 septembrie 2021 - 21:07, said:

Sau poate treceti pe online.


Stiu care fac 1:10 h . Plus intarzieri.
Si stau in Bucuresti.
Deci camin ciu-ciu.
4 ani.
Si eu sper sa trecem in online, cu toate ca e cea mai proasta optiune pentru dezvoltarea noastra ca ingineri.

 KLMN, on 21 septembrie 2021 - 21:12, said:

Am avut prieteni care acum 30-35 de ani faceau naveta la facultate de la Ploiesti la Bucuresti. Foloseau trenul, dar si "ia-ma nene".
In Ploiesti locuiesc si eu.

 Xman_ghio, on 21 septembrie 2021 - 21:12, said:

Naveta ti-o permiti financiar? Ca degeaba ai fi dispus sa o faci daca nu iti permiti.

Oricum si eu cred ca o sa intre online totul in curand; putina rabdare ;-)
Da, nu se pune problema sa nu-mi permit un bilet de tren + un abonament la metrou. Mai ales ca avem si reduceri.

#13
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
2h/zi este aceptabil. Eu faceam pana in poli cam 1h dus + 1h intors, deci cam aceeasi situatie, chiar daca stateam in Bucuresti.
Nu mai zic ca atunci desktopurile erau la putere si laptoapele erau foarte rare, iar telefoanele aveau butoane fizice si te jucai doar snake pe ele.

Acum poti folosi orele de naveta intr-un mod mult mai productiv. Daca esti pe tren, poti sa deschizi laptopul si sa mai faci din teme/probleme. Daca esti pe telefon, poti sa te mai uiti la un youtube care explica ce vrei tu sa intelegi mai bine, etc.

Incearca sa-ti aranjezi laboratoarele/seminariile astfel incat sa n-ai gauri si poate scapi sa nu mai vii o zi pe saptamana sau macar o zi la 2 saptamani.

#14
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Cunosc n persoane care fac naveta cu trenul pe traseul Bucuresti-Ploiesti.. Daca ai o astfel de ruta cu multe trenuri, cred ca merita efortul. Oricum e mai ieftin decat sa bagi beizina/motorina in masina si sa pierzi ore intregi in trafic. Castigi si bani, si timp (care e tot bani), si economisesti nervi.

#15
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006

Quote

Ai mei renunta sa ma mai sustina financiar datorita restantei, au spus ca ar trebui sa ma las, ca "nu-i de mine", cu toate ca la unele materii de baza am luat nota 10. In fine, asta e alta poveste. Macar stiu ca am ce manca in caz ca fac naveta.

Imi pare sincer rau citind asta. Daca era sa ai 5 restante sau sa nu treci anul, sa spunem ca mai intelegeam, dar asa ...
Eu am fost intr-o situatie oarecum asemanatoare in anul 1. Faceam o facultate mai usoara si cu program lejer, dar cazarea la camin era dezastru. Conditii la limita mizeriei, supraaglomerare, tot ce trebuie. Asa ca singura varianta a fost naveta, dar nu zilnic, ci la 3 zile. Imi facusem eu orarul, era permis, mergeam la mai multe grupe, faceam 8 ore lunea, 8 martea si 4 miercurea, la 12 terminam, fugeam la gara, la 12:45 aveam tren, un personal jegos, pe la 17:30 eram acasa. Duminica seara ma intorceam.

Nu aveam nicio sansa sa ma angajez, de acasa eram tocat daca aparea cumva o nota de 7. Naveta ma obosea dar macar dormeam in patul meu si aveam acces la un calculator, TV, apa calda, liniste, ceea ce in camin nu prea era cazul.
Tot ce imi amintesc frumos din anul ala e ca mi-am facut ceva prieteni, unii au ramas peste ani.

Eu te sfatuiesc mai degraba sa cauti sa inchiriezi ceva, la comun. 2 ore pe zi nu e mult, dar trebuie sa tii cont ca ai nevoie de socializare, atat amicala cat si pentru proiecte/facultate.

Asta desigur daca nu se introduce din nou facultatea doar online, ceea ce nu e deloc exclus.

#16
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019

 KloppToKop, on 21 septembrie 2021 - 20:54, said:

Am de ales intre a ingheta anul cu speranta ca lucrurile vor sta mai bine din punct de vedere epidemiologic sau de a incerca totusi sa fac naveta.

Nu inteleg ce vrei sa spui cu inghetatul anului si cu speranta ca la anul moare Covidul. Poti sa bagi pauza cand vrei tu? Si daca la anul uitam de pandemie prinzi loc in camin? La ce facultate esti? Ti-ai facut calculul cat vei produce in primii 5 ani dupa absolvire?

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,499
  • Înscris: 20.10.2015

 KloppToKop, on 21 septembrie 2021 - 20:54, said:

Ati face naveta daca ati avea domiciliul la 60 km de facultate?
Da
Ce facultate e?

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Naveta!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate