Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Squid game

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Un serial Netflix(ma mir) incredibil de bun. Primul sezon are 9 episoade. Ce e drept, e coreean. Ne reaminteste cum se face un serial bun, cum se construiesc personaje, caractere de care sa te atasezi si de care sa-ti pese sau pe care sa le detesti. Totul e natural, toti au slabiciuni, defecte si calitati, indiferent ca sunt femei sau barbati.

Actiunea se desfasoara progresiv, personajele se introduc gradual, neagresiv.

Singura faza pe care nu am inteles-o, si daca cineva a vazut serialul poate ma lumineaza, este schimbarea de la final.

8.5/10

https://www.imdb.com...ref_=fn_al_tt_1

#2
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Bun, mi-a placut si mie.

Am simtit si eu nevoia de niste clarificari, mai ales ca ultimul episod l-am vazut in etape adormit-trezit. Am gasit asta (spoiler!!!), care m-a cam lamurit.

#3
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 20.10.2020
Am vizionat primul episod. Povestea - cu dependenti fortati sa participe la jocuri ilegale, pe viata si pe moarte - este foarte folosita in Asia, mai ales in Japonia si Coreea de Sud. Este una din temele care le place mult.

Cred ca o sa-l vad in intregime, sau macar cat va fi relativ interesant.

#4
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
Am vazut primele 2 episoade si pe cand sa deschid subiect cu recomandarea...................adds a fost mai harnic Posted Image

#5
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,342
  • Înscris: 23.05.2003
Băi e un serial care merge. Ideea e OK, dar pentru mine stilul coreean de acting mă scoate din pepeni. Limba nu-i ajută deloc, e monotonă și enervantă cu lungirile alea de cuvinte, expresivitatea actorilor iar lasă de dorit, ori sunt copilărești ori nu exprimă mai nimic.
Plus de asta deja intuiam care și ce se întâmplă dar trebuie să recunosc că faza din ultimul episod din acea clădire m-a surprins oleacă. :)

Una peste alta, da, merită o vizionare mai ales că vine (surprinzător) din partea Netflix.

#6
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007

View Postburebista, on 25 septembrie 2021 - 08:20, said:

Băi e un serial care merge. Ideea e OK, dar pentru mine stilul coreean de acting mă scoate din pepeni. Limba nu-i ajută deloc, e monotonă și enervantă cu lungirile alea de cuvinte, expresivitatea actorilor iar lasă de dorit, ori sunt copilărești ori nu exprimă mai nimic.

Si pe mine ma irita actingul asiatic, insa de cand am citit pe undeva ca exprimarea sentimentelor, emotiilor in mod osentativ face parte din cultura lor, i-am inteles si nu ma mai deranjeaza.

#7
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 25.12.2016
Posterul pentru sezonul 2.

[ https://i.imgur.com/UZJ4kgX.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce-i asta, un Hunger Games coreean?

#9
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Cam asa ceva…doar ca mult mai bun :))

#10
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
Cam PREA coreean.O fi vreo schema asiatica...
E oricum de vazut.
Scenariu original cred.
Astept seria II a.

Edited by drgroza, 01 October 2021 - 19:53.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostManasu, on 01 octombrie 2021 - 10:37, said:

Posterul pentru sezonul 2.

[ https://i.imgur.com/UZJ4kgX.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ahahaha acum am vazut asta :D

Ma bag si eu sa-l vad :)

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bai, e chiar misto Posted Image) Pana maine cred ca dau gata toate episoadele.

#13
AdiTot

AdiTot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,401
  • Înscris: 29.05.2006
Serialul e bun până la episodul 6, care e unul dintre cele mai bune episoade pe care le-am văzut în orice serial. Ultimele trei episoade mai bine nu le făceau, parca se chinuie sa distrugă tot ce au clădit.

#14
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007

View PostAdiTot, on 03 octombrie 2021 - 04:48, said:

Serialul e bun până la episodul 6, care e unul dintre cele mai bune episoade pe care le-am văzut în orice serial. Ultimele trei episoade mai bine nu le făceau, parca se chinuie sa distrugă tot ce au clădit.

Spui numa tampenii, is foarte bune si ultimele 3 episoade.

#15
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Un serial f fain , astept sezonul 2.

#16
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 12.03.2010
Voiam sa vin sa scriu aici dupa juma' din primul episod sa spun ce rahat de serial e asta, dar acum, dupa ce l-am vazut pe tot... nah, tot rahat e, care pedaleaza pe sentimente ieftine. If anything, pe mine m-a facut sa-mi para rau ca nu e o chestie raspindita genul asta de jocuri, care sa reduca cantitatea de distrusi de pe planeta.

#17
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,200
  • Înscris: 03.03.2007

View PostStryker_9, on 03 octombrie 2021 - 08:39, said:

Spui numa tampenii, is foarte bune si ultimele 3 episoade.

Colegul incearca sa te destepte dar tu nu, nu...

Are perfecta dreptate - finalul e foarte prost, plin de tropes si o lenevie generala in scrierea scenariului. Introducerea "alora" e de-o mediocritate penibila - zici ca te-ai trezit in lumea a treia a actingului cu actorasi de ocazie adusi pe salariul minim de prin restaurantele din Los Angeles. Daca nu aratau mai nimic din spatele cortinei, probabil merita un punctaj mai bun... Nu stiu de ce au simtit nevoia sa distruga tot ce creasera bun pana atunci.

View PostAdiTot, on 03 octombrie 2021 - 04:48, said:

Serialul e bun până la episodul 6, care e unul dintre cele mai bune episoade pe care le-am văzut în orice serial. Ultimele trei episoade mai bine nu le făceau, parca se chinuie sa distrugă tot ce au clădit.

Pacat ca s-au trezit haterii sa te contrazica. Posted Image

Edited by Alexandru H., 03 October 2021 - 17:26.


#18
AdiTot

AdiTot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,401
  • Înscris: 29.05.2006

View PostAlexandru H., on 03 octombrie 2021 - 17:22, said:


finalul e foarte prost, plin de tropes si o lenevie generala in scrierea scenariului. Introducerea "alora" e de-o mediocritate penibila - zici ca te-ai trezit in lumea a treia a actingului cu actorasi de ocazie adusi pe salariul minim de prin restaurantele din Los Angeles. Daca nu aratau mai nimic din spatele cortinei, probabil merita un punctaj mai bun... Nu stiu de ce au simtit nevoia sa distruga tot ce creasera bun pana atunci.


Asa e, vip-urile alea sunt exemplu de scenariu prost interpretat execrabil. Cand ma uitam la ei nu puteam sa ma gandesc la altceva decat cum naiba reusesc sa bea pe sub mastile alea?

Alte exemple de lazy writing:

- Rana fatala a tipei din Corea de Nord, Sae-byeok, e ridicola. Personajul respectiv merita cu totul altceva.
- Politistul se strecoara cumva neobservat si aduna o gramada de informatii in prima parte a seriei. Apoi tot ce reuseste e sa se suie pe o stanca unde e impuscat si cade in mare. Avand in vedere ca dupa un an de la eveniment organizatia e bine-mersi, tot efortul lui si timpul nostru urmarindu-l a fost in van.
- Sang-woo a dovedit in toate celalalte jocuri ca nu se da inapoi de la nimic pentru a castiga premiul cel mare. Gi-hun se intoarce spre el si ii ofera sansa perfecta. Si totusi el alege sa se sinucida. Cat de convenabil.
- Gi-hun practic traieste dupa jocuri aceeasi viata pe care a avut-o si inainte. Si btw, pentru ce naiba si-a vopsit parul in culoarea aia oribila?

Pe langa toate astea, greseala fatala a fost intorsatura cu batranul. Posibil ca unora o sa li se para o chestie geniala, eu zic ca e o mare porcarie. Din doua motive:
1. Nu e deloc credibila. Nici un om nu-si poate inhiba intra-atat instinctul de conservare incat sa se puna de bunavoie in pericol de moarte. Mai ales ca nici macar nu avea un motiv serios, s-a bagat in jocuri cica din plictiseala. Poate ca in celelalte jocuri ar fi scapat cumva in culise dar la cel cu franghia a fost la un centimetru de o moarte sigura.
1. A facut ca toata interactiunea lui cu Gi-hun, care a culminat cu lectia superba pe care i-a servit-o in episodul 6, sa fie privita dintr-o cu totul alta perspectiva. Aceasta noua perspectiva strica defapt tot ce s-a cladit in cele 6 episoade.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate