Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Oferte (de nerefuzat) Laptopuri

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Un topic putin atipic, dar sunt convins ca folositor.

La ora la care vorbim, 21 Septembrie - ~ 8:15 (CET), asta e una dintre cele mai bune oferte de laptopuri de pe planeta pamant.


Dell XPS 17 (9700) - Produs returnat si vandut de amazon.nl ca atare (stare impecabila). Pretul de nou al laptopului 3300 de euro, pretul de vanzare 1483 de euro.

https://www.amazon.n...9TG1HJ66Y&psc=1

Cu placere.

Attached File  dell xps amazon.nl.jpg   208.21K   219 downloads

#2
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
13 minute mai tarziu nu mai exista oferta

#3
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Dubioasa treaba cu mai putin de jumate de pret, doar pentru ca l-a scos din cutie cineva..

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Groot l-a cumparat.
La munca avem aceleasi generatie de laptop doar de 15. Bune in draci.
Au in schimb o problema, si alea de 13  (eu am de 13) si alea de 15 - se umfla bateria din cauza racirii defectuase.

#5
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Inca exista, dar nu merita nici aia 1400 de euro.
Sunt preturi mult umflate, de aceea nici nu se vand si le reduc la jumatate ca atunci mai gasesc fraieri.
Laptopuri cu aceleasi specificatii se vindeau acum 5-7 ani cu 1000 de euro, si euro era mai puternic atunci.
Astea de acum sunt cu cel mult 10% mai performante decat atunci, si cu procesoare care stau mai rau la fiabilitate

Edited by bostanu_4u, 21 September 2021 - 08:37.


#6
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Da, inca exista. Trebuie apasat pe linkul din dreapta jos unde scrie ca e folosit.

Eu l-am cumparat, exact acelasi model in August. Tot returnat, la bani putin mai multi (cam 1700 de euro). Aceeasi descriere. Laptopul a venit nou nout. Nici amprente nu avea pe el. Doar cutia se vedea ca a fost desfacuta.

View Postbostanu_4u, on 21 septembrie 2021 - 08:36, said:

Inca exista, dar nu merita nici aia 1400 de euro.

Habar nu ai despre ce vorbesti.

Edited by Groot, 21 September 2021 - 08:50.


#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E de nerefuzat dacă ai nevoie de laptop și vroiai modelul ăla..
Dacă ai deja laptop, poți refuza liniștit.

Edited by waterman, 21 September 2021 - 09:22.


#8
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

View PostGroot, on 21 septembrie 2021 - 08:50, said:

View Postbostanu_4u, on 21 septembrie 2021 - 08:36, said:

Inca exista, dar nu merita nici aia 1400 de euro.
Habar nu ai despre ce vorbesti.
https://www.emag.ro/...1/pd/DZZ290MBM/
https://www.emag.ro/...e/pd/D57NZPMBM/

Edited by STARTREK1, 21 September 2021 - 09:25.


#9
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Cica redus de la  3300Posted Image Posted Image
Mai pune cineva botul la asa ceva?

#10
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Cam cu atat se vinde acest model, 2700-3200 de euro, dar e supraevaluat chiar si la 1400.
Probabil ca Dell vrea sa concureze cu Apple, dar cu windows pe partea software nu au nici o sansa, parerea mea

#11
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,975
  • Înscris: 18.09.2008
Nu stiu, dar la banii astia iti iei un mac cu M1.

#12
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Nu cumperi mac cu M1 de 16 inch. Macbook pro de 16 inch echivalent este 3200 de euro in Apple store. Probabil va fi cel putin la fel de scump cand va iesi cu procesor M1(X)

Si nu cumperi niciun alt laptop cu carcasa din aluminiu, racire cu vapor chamber, ecran 4K, touch, 100% Adobe RGB.

De jucarii de plastic cu racire si ecran praf, fara sistem de operare si fara suport (drivere + update-uri long term) e clar ca e inundata piata. Nu are rost sa comparam asa ceva cu seria XPS de la Dell.

E ca si cum ai compara un Rolls Royce cu un Dodge Challenger doar pentru ca au aceeasi capacitate cilindica si acceleratii similare.

Edited by Groot, 21 September 2021 - 10:56.


#13
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
Multumim pentru oferta, dar nu te astepta la inghesuiala, un laptop de 17 e ceva de nisa din cauza dimensiunilor.
Eu unul prefer ca portabilul sa fie cat mai mic posibil (max 14"), monitoare externe am peste tot.

#14
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011

View PostGroot, on 21 septembrie 2021 - 10:51, said:



E ca si cum ai compara un Rolls Royce cu un Dodge Challenger doar pentru ca au aceeasi capacitate cilindica si acceleratii similare.

acum am inteles de ce e asa deosebit acest laptop. eu unul nu folosesc laptopuri si nu imi plac deloc dar eram curios de ce se cer banii aia pe el.

#15
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

View PostGroot, on 21 septembrie 2021 - 08:13, said:

Un topic putin atipic, dar sunt convins ca folositor.

La ora la care vorbim, 21 Septembrie - ~ 8:15 (CET), asta e una dintre cele mai bune oferte de laptopuri de pe planeta pamant.
daca tu crezi ca aia e "cea mai buna oferta de pe pamant" te inseli rau;
iar reducerea e pretu real nu aia 3300 unflati cu pompa

https://www.amazon.n...ctronics&sr=1-1

Quote

E ca si cum ai compara un Rolls Royce cu un Dodge Challenger doar pentru ca au aceeasi capacitate cilindica si acceleratii similare.
ai uitat sa treci si acelasi motor Posted Image

Edited by STARTREK1, 21 September 2021 - 21:14.


#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Eu va zic ca laptopurile alea sunt foarte ok. Adica cum a zis si Groot, sunt mult peste ce se afla pe piata la nivel de calitate.
Degeaba mancati bors, dar sunt bune, am mai zis, avem la munca din gama XPS. Defapt la munca se merge doar de DELL, de la servere, laptopuri, unitati desktop, monitoare.
Am mai zis, singurele probleme raportate au fost umflarea bateriilor la modelel de 13inchi din cauza problemelor de racire defectuasa (bine, mai degraba as inclina ca nici nu s-a folosit corespunzator).

Ca pretul e mare sau e mic, nu stiu, nu imi dau cu parerea.

#17
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Eu cred ca e o greseala topicul asta. Se vede ca lumea nu stie ce e aia seria XPS dupa numarul de topicuri despre XPS de pe Softpedia.

In Romania se consuma caroserii de plastic si free dos sau no os. Asta e poporul, cu asta defilam :)

#18
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Personal astept si eu sa-mi schimb laptopul, actualmente un Asus N56VZ/i7 Ivybridge/SSD 1TB SATA (ultimul pus anul trecut).
Dell-ul ala e ok pentru editare video, eu mai degraba pe RDBMS/aplicatii web/cad/gis, masini virtuale, prin urmare placa video mai putin importanta.
Cerintele la mine ar fi asa:
- 32GB RAM
- SSD preferabil PCIe 4.0 (1TB Samsung 980PRO sau PM9A1 principal, 1TB al doilea SSD mai normal)
- maxim 15" si maxim 1,8kg
- SSD sa poata fi scos/copiat/sters fara a afecta garantia (date/contracte, etc).
- baterie cat mai mare.
- Tigerlake pt PCIe 4.0 si Thunderbolt 3.
- garantie minim 3 ani
- maxim 10000RON
XPS la noi e cam scump, mai scump decat echivalentul business Latitude unde ai mai multa flexibilitate la service/upgrade componente interne (poti comanda un Latitude mai chior si sa pui vanzatorul sa-ti bage 32GB RAM si SSD-ul dorit. Ecranul e mai praf fata de XPS dar 99% stau cu el conectat la un monitor extern (mai putin in delegatii). Mai e chestia cu Tigerlake cu 8 core care n-a aparut pe Latitude.
De cumparat din afara as lua SCHENKER VISION 14, par ok ca specificatii/mod upgrade, mai problematic cu garantia in Romania https://bestware.com...-vision-14.html

Edited by Hansolo, 22 September 2021 - 17:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate