Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

EV: Numere de inmatriculare verzi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#55
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 Fujitsu, on 10 octombrie 2021 - 17:53, said:

Mild-hibrid nu se încadrează in nici o țara pentru plăcute de înmatriculare distinctive.
Unele tari dau numai pentru pur electrice, altele includ și PHEV-urile și eventual full-hibridele care ating o anumită autonomie in modul electric (50 km).

La noi înțeleg ca se va stabili un plafon de emisii pentru cele hibride. Sa vedem care va fi acela …
Sper sa fie strict pt ev nu si pt struto-camilele hibrid etc

#56
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 29.05.2004
wtf is "full-hybrid" ?? inca o ineptie a agramatilor.

#57
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 06.08.2006

 pexic, on 15 octombrie 2021 - 08:43, said:

wtf is "full-hybrid" ?? inca o ineptie a agramatilor.
Citeste:
https://www.evanshal...plug-in-hybrid/

#58
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 29.05.2004

 Fujitsu, on 15 octombrie 2021 - 09:02, said:

am citit, multumesc, asta insa nu scuza cu nimic ilogica expresiei full-hybrid ;) Banuiesc ca daca vine maine Apple si iti spune ca vor scoate telefonul "prost" care e super si destept si bun tu nu o sa-ti schimbi vocabularul sau modul de exprimare..sau..? :)

#59
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 06.08.2006
Pai, nu stiu, am luat si eu expresiile consacrate.
Tu cum ai clasifica masinile hibride?

#60
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 22.04.2013
numar verde ar trebui sa dea doar la cele full electric (au specificat asta si in certificat, e usor de identificat)
nici macar i3 cu rex n ar trebui sa primeasca numar verde

#61
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
Se mai stie ceva de acest subiect ? S-au publicat normele de aplicare a legii ?

#62
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 06.08.2006

 wfnse, on 29 noiembrie 2021 - 10:45, said:

Se mai stie ceva de acest subiect ? S-au publicat normele de aplicare a legii ?
Nu.
Total silence.

#63
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Tara e pe autopilot de cateva luni, iar niste iceberg-uri energetice ne dau tarcoale.

#64
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
https://soferidinrom...nile-electrice/

Quote

Propunerea a fost făcută de Tanczos Barna către Ministerul Afacerilor Interne al cărui ministru a fost încântat de idee. În cazul în care Guvernul va aproba această propunere, pe noile plăcuțe de înmatriculare vor fi cifre și litere verzi pe fundal alb.
“Acel număr verde va fi ca un paşaport verde pentru cel care a găsit soluţia şi a avut voinţa de a contribui prin exemplul personal la reducerea poluării, a declarat ministrul Tanczos Barna în cadrul conferinţei Green Report Mobility and the city.”
Ministrul susține că din momentul în care va exista o legislație în acest sens, autorităților le va fi ușor să acorde facilități șoferilor cu mașini electrice, în București și în marile orașe. Facilitățile pe care aceștia le vor putea avea au legătură cu locurile de parcare și cu accesul în anumite zone.

Inca se cacaie baietii.

#65
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 06.08.2006
Probabil au si uitat ca trebuie sa dea norme de aplicare …Posted Image

#66
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009

 glaurentiu, on 06 octombrie 2021 - 15:21, said:

HG-1075
Modificarile sunt in mare: placutele au fond alb reflectorizant cu cifre de culoare neagră, verde sau roșie, ministerul mediului,MAI, transporturilor va stabili cantitatea de CO2,pe care sa le indeplineasca masinile pentru a avea cifrele verzi

Am înmatriculat o ”hibridă” la sfârșitul lui decembrie. Nici vorbă de cifre verzi :lol:

#67
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 06.08.2006
Poate anul asta mai târziu sa se introducă …



#68
glaurentiu

glaurentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 05.07.2007
In hotarare este stabilit termenul de 90 de zile pentru publicarea normelor de aplicare. Care termen nu a fost respectat, cele 90 de zile au trecut in 6 ianuarie.
Asa ca, de curiozitate, am solicitat punctul de vedere al secretariatului general al guvernului, referitor la cine se face vinovat de acest lucru.
Normele trebuie sa fie facute in colaborare de ministerul mediului, ministerul administratiei si internelor, ministerul transporturilor.
PS, nu este nici o greseala cu literele mici,când o să iși facă treaba o să scriu cu majuscule denumirea ministerelor.

Edited by glaurentiu, 13 January 2022 - 09:47.


#69
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 06.08.2006
Si eu am facut o petitie lal ministerului mediului si mi-au raspuns ca e de competenta afm.
Clasica pasare a problemelor de la o institutie la alta ...

Edited by Fujitsu, 13 January 2022 - 10:40.


#70
glaurentiu

glaurentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 05.07.2007

View PostFujitsu, on 13 ianuarie 2022 - 10:39, said:

Si eu am facut o petitie lal ministerului mediului si mi-au raspuns ca e de competenta afm.
Clasica pasare a problemelor de la o institutie la alta ...

Si afm este in subordinea ministerului mediului din Turkmenistan banuiesc

#71
glaurentiu

glaurentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 05.07.2007

 Fujitsu, on 13 ianuarie 2022 - 10:39, said:

Si eu am facut o petitie lal ministerului mediului si mi-au raspuns ca e de competenta afm.
Clasica pasare a problemelor de la o institutie la alta ...
Clasica aruncare a pisicii

Bună ziua,

Având în vedere solicitarea dumneavoastră transmisă prin email și înregistrată la AFM cu nr. 2008/17.01.2022 prin care ne solicitați o serie de informații cu privire la emiterea unui act normativ referitor la anumite categorii de numere de înmatriculare, vă comunicăm că emiterea actelor normative nu cade în sfera de competență a Administrației Fondului pentru Mediu, fiind principala instituție care gestionează programe finanțate din fonduri naționale și este finanțată integral din venituri proprii și răspunde de gestionarea Fondului pentru mediu. Fondul pentru mediu este fond public, deductibil din punct de vedere fiscal, iar veniturile acestuia constituie venituri publice, ce fac parte din bugetul general consolidat, constituite printr-o lege specială ce stabilește și destinațiile acestora.
Pentru obținerea unui punct de vedere cu privire la actele normative vă rugăm să vă adresați emitentului acestora, anume Guvernul României, în speță Ministerului Afacerilor Interne care pentru acest proiect de act normativ a colaborat cu Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor.

O zi bună în continuare!

Cu respect,

Edited by glaurentiu, 21 January 2022 - 19:40.


#72
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 06.08.2006

 Fujitsu, on 13 ianuarie 2022 - 10:39, said:

Si eu am facut o petitie la ministerului mediului si mi-au raspuns ca e de competenta afm.
Am primit acum raspuns de la AFM cum ca aspectele sesizate exced atributiile AFM.
Deci, Ministerul Mediului spune ca e problema AFM si directioneaza petitia acolo, iar AFM raspunde ca nu e treaba lor ci a Ministerului Mediului.

Cum vi se pare chestia asta?Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate