Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Acum accepta google siteuri cu content ilegal ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
sandokano

sandokano

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.03.2015
Sunt curios cum de google accepta site-uri cu content ilegal (streaming tv HBO, Digisport etc) ? Adica site-ul din imagine ( nu pun link direct pe softpedia) am vazut ca de luni de zile au o gramada de reclama google ads, pe google search se afla pe prima pozitie din motorul de cautare, deci au un trafic urias, nu doar 2-3 oameni pe zi .... deci sunt curios daca google a devenit permisiv si cu content-uri cel putin dubioase daca nu si ilegale ? (in TOS lor spun ca nu accepta printre altele si site-uri de streaming filme si tv online) .
Care e explicatia ?

https://imgur.com/423oQMo

Attached Files



#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
un content (continut) devine ilegal atunci cand propietaru' afectat reclama acest fapt;
pana atunci ii doare la bascheti pe gugăl - bani sa iasa din reclame

Edited by STARTREK1, 19 September 2021 - 17:17.


#3
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010
Dar Google nu are Site-uri. Doar iti ofera un rezultat de la o cautare. Din ce stiu eu.

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
https://support.goog...iolation_report

Daca tu crezi ca incalca politica Adsense, poti raporta site-ul pe link-ul de mai sus

#5
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
1. iti faci cont adsense si dai un site legit la verificat
2. Te aproba
3. Ceri codu ala iti verifice adresa sa iei banii sau whatever.
4. Folosesti javascriptu' ala generat si in alte locuri decat pe site-ul ce l-ai dat initial la verificat.
5. Profit - pana cand iti da cineva report.

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007

View Postsandokano, on 19 septembrie 2021 - 16:51, said:

deci sunt curios daca google a devenit permisiv si cu content-uri cel putin dubioase daca nu si ilegale ? (in TOS lor spun ca nu accepta printre altele si site-uri de streaming filme si tv online) .

dintotdeauna s-au regasit in cautari astfel de site-uri.
asa google face bani.  pana nu vor reclama destui ca e ceva naspa cu site-ul, nu-l vor scoate din cautari. iar faptul ca iti apare mesajul [unele site au fost eliminate, urmare a plangerii] araata ca indexarea acestor site merge in continuare, doar ca reyultatele nu mai sunt destinate tuturor.
google este o afacere, nu o manastire.

Edited by strongsss, 19 September 2021 - 18:27.


#7
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
orice site e indexat de google... cu cat are un site mai multe accesari si cu cat e mai cautat, apare mai sus in primele rezultate afisate...

Edited by zyppster, 19 September 2021 - 19:44.


#8
gymy

gymy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 29.11.2005
Oricum google a-ți arata pe prima pagina la rezultatele căutării pe cele plătite.

#9
sandokano

sandokano

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.03.2015

View Postzyppster, on 19 septembrie 2021 - 19:42, said:

orice site e indexat de google... cu cat are un site mai multe accesari si cu cat e mai cautat, apare mai sus in primele rezultate afisate...

View Postgymy, on 19 septembrie 2021 - 20:13, said:

Oricum google a-ți arata pe prima pagina la rezultatele căutării pe cele plătite.


View Postnico99900, on 19 septembrie 2021 - 17:28, said:

Dar Google nu are Site-uri. Doar iti ofera un rezultat de la o cautare. Din ce stiu eu.

Fara suparare, dar nu cred ca s-a inteles care e problema.  Posted Image   Nu faptul ca apare pe primul loc in cautarile google , ci faptul ca acel site in sine are content ilegal si in acelasi timp afiseaza reclame google adsense ( pe softpedia pana si discutiile sau link-uri despre asemenea site-uri sunt cenzurate tocmai ca sa se respecte termenii si conditiile platformei Google Adsense, pentru ca softpedia sa nu fie penalizata sau chiar banata.  Posted Image )


View Posttigerheart, on 19 septembrie 2021 - 17:43, said:

https://support.goog...iolation_report
Daca tu crezi ca incalca politica Adsense, poti raporta site-ul pe link-ul de mai sus

Teoria suna bine, practic nu functioneaza !   Posted Image   Eu am cont de Google Ads (adica platesc bani pentru a-mi face reclama la niste produse) si acum mai bine de 2 luni in urma am avut surpriza sa vad la un amic ca se afiseaza reclame platite de mine, pe acel website ilegal .... si da, chiar nu imi convine cand vad ca dau bani degeaba ca sa fie reclamele afisate pe asemenea website-uri, deci in consecinta l-am raportat ... a trecut mai bine de 1 luna si site-ul afiseaza reclame google bine mersi in continuare.

Deci revin, foama de banii e atat de mare incat google accepta acum sa afiseze reclame in orice conditii si acel TOS al lor se aplica aleatoriu ?
Dar Softpediei ii convine ca exista asemenea site-uri ce practic fura din banii advertiserilor (cum sunt eu) fara nici o problema ?
Conform acestui site de analiza,  https://www.similarw....club/#overview   apare ca are un trafic aproape jumatate cat tot forumul softpedia !!! Posted Image
Acum sigur vor aparea cativa care sa ma ia la rost ca ce treaba am eu cu asemenea site-uri, ca doar trebuie sa manance si gura lor ceva ..... Da ... dar nu cand este clar in detrimentul altor website-uri legitime cum e si Softpedia, si nu cand eu ca advertiser sunt afectat.

#10
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Poate nu ai raportat cum trebuie... Eu era sa o "iau" cu ajutorul unui binevoitor, a raportat ca o pagina are continut pentru adulti si Google mi-a trimis notificare si a oprit reclamele pe acea pagina. Noroc ca nu a fost asa, am raspuns rapid si in 12h a revenit Google asupra deciziei. Deci nu stiu ce sa zic... uneori Google reactioneaza destul de repede.

Edited by tigerheart, 19 September 2021 - 22:35.


#11
sandokano

sandokano

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.03.2015

View Posttigerheart, on 19 septembrie 2021 - 22:31, said:

Poate nu ai raportat cum trebuie... Eu era sa o "iau" cu ajutorul unui binevoitor, a raportat ca o pagina are continut pentru adulti si Google mi-a trimis notificare si a oprit reclamele pe acea pagina. Noroc ca nu a fost asa, am raspuns rapid si in 12h a revenit Google asupra deciziei. Deci nu stiu ce sa zic... uneori Google reactioneaza destul de repede.

Am dat link si detalii complete cu exemple in formularul lor, in ce fel de alt mod poate fi raportat ? Probabil ca la tine s-a intamplat mai demult, acum de cand cu covid-ul ... pana si pe pagina lor de raportare zic ca au capacitati limitate si restructureaza echipa de asistenta, orice ar fi insemnand asta  Posted Image

#12
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Acum am verificat, la 3 zile dupa postarea unei pagini am primit notificare de la Adsense ca e o problema cu ea. Deci nu a durat asa mult in cazul meu. S-a intamplat vara asta.
Teoretic, daca alegi motivul potrivit si dai si cateva detalii ar trebui sa fie de ajuns.

#13
RoDP

RoDP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 07.05.2006

View Post-catalin, on 19 septembrie 2021 - 17:46, said:

1. iti faci cont adsense si dai un site legit la verificat
2. Te aproba
3. Ceri codu ala iti verifice adresa sa iei banii sau whatever.
4. Folosesti javascriptu' ala generat si in alte locuri decat pe site-ul ce l-ai dat initial la verificat.
5. Profit - pana cand iti da cineva report.

Merge să faci asta ? Din câte știu eu Google îți aprobă fiecare site în parte.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate