Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Posesori de dalmatieni?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
nikkor

nikkor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.01.2010
Daca mai sunt posesori de dalmatieni aici, im puteti spune daca aveti probleme cu celebra "dally rash/dally crud", "Dally Bronze Syndrome" si cum o gestionati?

A mea are 5 luni si i-a aparut pe spate iritatia respectiva, o samponez cu Davis Ketohexidine, spray cu clorhexidina la recomandarea veterinarului, insa voiam sa aflu daca mai sunt si altii cu experiente similare. Pe forumurile din afara sunt multe asemenea cazuri, si fel si fel de teorii, insa in Ro aparent este o rasa foarte rara si nu am cu cine sa discut :))

Attached Files



#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Am avut, si asa m-a busit nostalgia si dorul acum cand am vazut topicul. La al meu (mascul) a mers initial cu un tratament cu antibiotice. Ulterior, il curatam atent cu servetele umede, si-i faceam baie (vara) cam la doua saptamani. Nu cu sampon, doar cu apa.

#3
nikkor

nikkor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.01.2010

 Ann0nyym0us, on 18 septembrie 2021 - 09:07, said:

Am avut, si asa m-a busit nostalgia si dorul acum cand am vazut topicul. La al meu (mascul) a mers initial cu un tratament cu antibiotice. Ulterior, il curatam atent cu servetele umede, si-i faceam baie (vara) cam la doua saptamani. Nu cu sampon, doar cu apa.

:) sper ca este o nostalgie placuta.

Si de cand a inceput tratamentul cu antibiotice, la cat timp ai vazut imbunatatiri? Am fost acum la vet si intr-adevar mi-a dat si niste antibiotice plus un ulei pe care sa il aplic pe zonele afectate.

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Da-i hrana sensitive skin(miel, capra, rata sau curcan). Fara grau si porumb ci doar cu orez. Sa aiba procent mic de proteine. Eu am avut un foxterrier cu probleme de piele si ii faceam baie cu un sampon cu sulf, nu mai tin minte exact ce marca era, au trecut 11 ani de cand a plecat in raiul cateilor.
https://wagwalking.c...rome-dalmatians

Edited by Freddy12, 18 September 2021 - 11:39.


#5
nikkor

nikkor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.01.2010

 Freddy12, on 18 septembrie 2021 - 11:36, said:

Da-i hrana sensitive skin(miel, capra, rata sau curcan). Fara grau si porumb ci doar cu orez. Sa aiba procent mic de proteine. Eu am avut un foxterrier cu probleme de piele si ii faceam baie cu un sampon cu sulf, nu mai tin minte exact ce marca era, au trecut 11 ani de cand a plecat in raiul cateilor.
https://wagwalking.c...rome-dalmatians

Da, acum caut ceva potrivit si o iau razna, imi poti recomanda o anume mancare pentru puppy, care sa intruneasca toate conditiile astea? Pentru adult gasesc, dar ea are 5 luni si nu gasesc nimic potrivit, nu la noi cel putin, asa ceva i-as lua dar efectiv nu gasesc nicaieri in Romania:

https://www.petco.co...core-puppy-food

#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Incearca Petkult Sensitive Maxi Junior si vezi cum ii merge. Eu le dau la ai mei varianta pt. adulti de multi ani si e ok. Ar mai fi Lupo Sensitive de la Zooplus dar exista doar varianta pentru adulti. Tot la zooplus gasesti Lukullus Junior Pui & Somon din Marea Nordului, doar ca e cu carne de pui, totusi nu cred sa aiba alergie la pui. Pentru adulti au mult mai multe sortimente. E o hrana presata la rece, e o varianta excelenta ca raport pret/calitate.
In articolul pe care l-am postat scria ca dalmatienii au o problema cu procesarea proteinelor asa incat atunci cand va fi adult ar trebui sa incerci Lupo Sensitive deoarece e o hrana cu proteine mai putine. Mai sunt bobite veggie dar el este inca in crestere si nu stiu cat de bine ar asimila hrana vegetariana. Trebuie sa incerci mai multe si te opresti la tipul de hrana care ii prieste. Pana acum ce ii dadeai de mancare?

Edited by Freddy12, 18 September 2021 - 14:31.


#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Vezi ca Wellnes Core  are un procent f. mare de proteine, sortimentul puppy fiind cu 37%. Pentru catelul tau, nu cred ca ar trebui sa depaseasca 25-27%
Poti incerca si Taste of the Wild Pacific Stream (cu peste)ori Sierra Mountain (cu miel), ambele 25% proteine si 15% grasimi.

Edited by Freddy12, 18 September 2021 - 16:48.


#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Acum am vazut: exista Taste of the Wild Pacific Stream Puppy 28% proteine, 15% grasimi. Proteinele sunt cam la limita superioara dar incearca totusi. TOTW e o hrana de calitate f. buna, fara cereale si cu un pret bun pentru ce ofera.

Ingrediente
Somon (17%), făină din pește de mare, cartofi dulci, cartofi, mazăre, proteină de mazăre, ulei de rapiță, pulpă de tomate, somon afumat (4%), făină de somon (2%), ulei de somon (sursă de DHA), minerale, rădăcină de cicoare uscată, extract de Yucca-schidigera, tomate, afine, zmeură.
Aditivi
Aditivi nutriționali:
vitamina A (11.500 UI/kg), vitamina D3 (865 UI/kg), vitamina E (175 UI/kg), chelat de aminoacizi din fier, hidrat (69 mg/kg), aminoacizi-chelat de cupru, hidrat (8 mg/kg), sulfat de fier (II), monohidrat (69 mg/kg), sulfat de cupru (II), pentahidrat (8 mg/kg), iodură de potasiu (1,75 mg/kg), aminoacizi-chelat de mangan, hidrat (14 mg/kg), oxid de mangan (II) (14 mg/kg), sulfat de mangan (II) (14 mg/kg), aminoacizi-chelat de zinc, hidrat (75 mg/kg), sulfat de zinc (75 mg/kg), selenit de sodiu (0,3 mg/kg).
Aditivi senzoriali:
aromă naturală

Edited by Freddy12, 18 September 2021 - 16:59.


#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Un articol foarte instructiv dar e in spaniola. Eu stiu franceza si am inteles in mare despre ce e vorba. Deci aceasta afectiune este de fapt o dermatoza atopica,  o alergie la diversi alergeni din aer, din hrana, alergia la ciupitura de purice sau din cauza procentului prea mare de proteine din hrana. Dalmatienii au o dificultate in a metaboliza proteinele si au tendinta sa faca pietre la rinichi. ( ma gandesc ca un supliment cu bromelina ar fi util) si de asemenea analiza pentru a vedea nivelul acidului uric din sange.
http://www.bosquedes...cetra/etc3.html
Da-i un google translate


#10
nikkor

nikkor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.01.2010

 Freddy12, on 18 septembrie 2021 - 14:26, said:

Incearca Petkult Sensitive Maxi Junior si vezi cum ii merge. Eu le dau la ai mei varianta pt. adulti de multi ani si e ok. Ar mai fi Lupo Sensitive de la Zooplus dar exista doar varianta pentru adulti. Tot la zooplus gasesti Lukullus Junior Pui & Somon din Marea Nordului, doar ca e cu carne de pui, totusi nu cred sa aiba alergie la pui. Pentru adulti au mult mai multe sortimente. E o hrana presata la rece, e o varianta excelenta ca raport pret/calitate.
In articolul pe care l-am postat scria ca dalmatienii au o problema cu procesarea proteinelor asa incat atunci cand va fi adult ar trebui sa incerci Lupo Sensitive deoarece e o hrana cu proteine mai putine. Mai sunt bobite veggie dar el este inca in crestere si nu stiu cat de bine ar asimila hrana vegetariana. Trebuie sa incerci mai multe si te opresti la tipul de hrana care ii prieste. Pana acum ce ii dadeai de mancare?

Multumesc frumos, foarte utile recomandarile, habar nu aveam de aceste brand-uri

#11
nikkor

nikkor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.01.2010

 Freddy12, on 18 septembrie 2021 - 14:26, said:

Incearca Petkult Sensitive Maxi Junior si vezi cum ii merge. Eu le dau la ai mei varianta pt. adulti de multi ani si e ok. Ar mai fi Lupo Sensitive de la Zooplus dar exista doar varianta pentru adulti. Tot la zooplus gasesti Lukullus Junior Pui & Somon din Marea Nordului, doar ca e cu carne de pui, totusi nu cred sa aiba alergie la pui. Pentru adulti au mult mai multe sortimente. E o hrana presata la rece, e o varianta excelenta ca raport pret/calitate.
In articolul pe care l-am postat scria ca dalmatienii au o problema cu procesarea proteinelor asa incat atunci cand va fi adult ar trebui sa incerci Lupo Sensitive deoarece e o hrana cu proteine mai putine. Mai sunt bobite veggie dar el este inca in crestere si nu stiu cat de bine ar asimila hrana vegetariana. Trebuie sa incerci mai multe si te opresti la tipul de hrana care ii prieste. Pana acum ce ii dadeai de mancare?

Lukullus nu este cam ieftin? adica am vazut ca are review-uri foarte bune, insa pretul mi se pare foarte mic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate