Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Șansele de viață extraterestră din galaxia noastră sunt "mult mai probabile decât se credea inițial"

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#37
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postadisz, on 17 septembrie 2021 - 15:23, said:

Merita citite cartile lui Daniken in aceasta privinta.

Eu cred cu tarie in ET si-n faptul ca omul modern n-a aparut din praf,tarana,noroi si alte tampenii.

Lol, Ancient Astronauts e o idiotie. Trebuie sa ai o educatie stiintifica precara ca sa crezi tembelii aia. Folosesc minciuna si inlantuirea de chestii fara legatura una cu alta sa creeze "teorii".

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j9w-i5oZqaQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.smithson...liens-86294030/

Cat despre UFO:

https://www.descoper...a-este-un-idiot


Dar asta nu inseamna ca viata extraterestra nu e posibila. ;) Sunt chestii diferite.

Edited by ursamajor, 17 September 2021 - 15:58.


#38
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostAlexEn, on 17 septembrie 2021 - 15:52, said:

Nu ai inteles.
Eu zic ca noi experimentam sau percepem natura in limita simturilor noastre. De asemenea o intelegem intr-o anumita masura.
Cine poate sa garanteze ca ceea ce percep noi este adevarul absolut? Intreaba o furnica cum percepe natura. Intreaba o bacterie cum percepe natura.
Furnicile si bacteriile pot comunica ganduri pe care noi le intelegem ?

https://astronomy.com/bonus/lingo

Edited by MarianG, 17 September 2021 - 16:01.


#39
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postursamajor, on 17 septembrie 2021 - 15:57, said:


UFO - unidentified flying object

OZN - obiect zburator neidentificat

Nu inseamna neaparat ca sunt extreterestrii...bine, nu inseamna ca nu sunt....ci ca nu stim ce sunt.

#40
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

View Postlupini, on 17 septembrie 2021 - 15:53, said:

Nu pot exista forme naturale de viaţă, diferite de cele cunoscute de oameni.

Cine zice? Stim toate tainele universului si asta a fost concluzia logica?
Asta tot spun, noi cautam ceva dupa chipul si asemanarea noastra, fiindca asta putem analiza si intelege noi.

View PostMarianG, on 17 septembrie 2021 - 15:57, said:

Ce e aia viata eficienta ?

Nu stiu, intreaba-l pe colegul care zicea de eficienta.

View PostMarianG, on 17 septembrie 2021 - 15:58, said:

Furnicile si bacteriile pot comunica ganduri pe care noi le intelegem ?

Nu o lua literal, poti mai bine de atat :)
Era vorba despre modalitatea in care diverse fiinte percep natura/viata/universul.

#41
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postlupini, on 17 septembrie 2021 - 15:28, said:


Cei mai mulţi oameni au tendinţa să creadă în fiinţe superioare lor. Unii cred în zei, alţii în extratereştri, iar alţii în conducători politici.

Nu inteleg ce rost sa rastalmacesti cele zise de mine?De asemenea,te intreb ce rost are sa denaturezi discutia,amintind de religie si de politica.

Ca sa stii si tu,dar sunt sigur ca stii deja acest lucru,ET poate fi si o bacterie,dar o bacterie care vine de pe Venus.Stii care Venus,planeta,nu zeita.

#42
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007

View PostPhobos, on 17 septembrie 2021 - 15:40, said:

Dar cica ar fi inseparabil legate.
Dar e o paradigma stiintifica care descrie realitatea, nu e realitatea insasi.
In realitate poti pune doar steaguri, borne fizice pe care sa le pui pe o harta. Odata ajunse pe acea harta, poti face o multime de lucruri, inclusiv sa le modelezi ca si cum ar fi o proiectie a unui spatiu 11D pe altul 3D.
Insa pe harta, doar 3D se poate conecta realitatea fizica la cea matematica. Pentru ca doar asa se geometrizeaza ideea de vecinatate.
Realitatea se doreste o reprezentare a conceptului abstract, insa.. sa nu uitam cum am creat acel concept abstract. Am pus steaguri, borne, am atribuit numere distantelor, am luat o bucata de lemn si am pus-o in vitrina si l-am numit metru, am luat un pietroi si l-am pus intr-o vitrina si l-am numit kilogram. Astea insa sunt superstitii umane, nu reprezinta adevar universal.
Adevarul universal poate fi exprimat prin superstitii umane, insa trebuie sa te asiguri ca este invariant la schimbarea superstitiilor.
Spatiul va ramane acel satiu 3D facut la fizica de-a 6a, indiferent de cata fizica mai faci dupa aia. Sunt modele, iar singurul adevar invariabil sub aspectul ideii de vecinatate(trebuie totusi o superstitie umana) e ca spatiul e 3D.
Daca intr-o anumita paradigma e inseparabil de timp, in acea paradigma, nu exista deloc.spatiu fizic ci e altceva.
Nu vei cauta obiecte in acel spatiu sa le pui steaguri. Deci nici viata.

#43
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postadisz, on 17 septembrie 2021 - 15:23, said:

N-ati observat ca incet-incet incep sa apara informatii cu privire la ,hai sa-i zicem activitatea anormala?
Exista marturiile a o gramada de piloti,militari,membri ai marinei  SUA si nu numai,despre care se poate spune orice,numai faptul ca nu sunt capabili sau avizati nu,,exista filme,filmulete,clipuri care arata clar ca ceva nu este in ordine,in ordinea pe care o cunoastem noi..
Capabili si avizati in ce? In extraterestri? :lol:
Teoria asta cu extraterestri a aparut odata cu inceperea razboiului rece cand SUA a inceput sa dezvolte tehnologie militara mai ales aviatica in cel mai mare secret. Dar tot se scurgeau informatii, piloti de aviatie civila care inevitabil vedeau in aer avioanele alea ciudate si foarte rapide pentru vremea aia si raportau "ciudateniile". La aterizare erau asteptati de agenti ai serviciilor secrete care ii puneau sa semneze o declaratie cum ca n-au vazut nimic sau au vazut ceva mega ciudat sigur de pe alta planeta, care la un moment dat s-a si teleportat dom'le. Tot atunci au fost lansate de catre serviciile secrete tot felul de povesti cu acesti extraterestri.
Totul era cu scopul de a distrage atentia de la activitatile de testare a acestor avioane (avioanele invizibile radar).
Razboiul rece a trecut, multi au mai continuat sa creada si sa perpetuze ideea cu extraterestri dar mult mai putin. Acum guvernul american face gafe dupa gafe, SUA se scufunda in rahat tot mai mult si le trebuie o poveste fantastica pentru a tine mintea prostilor ocupata ca nu cumva sa o puna de o razvratire. Asa ca au scos iarasi de la nafatalina povestea cu extraterestri.
Stati cu capul in nori si nu pe pamant ca nu cumva sa vedeti ca va mananca problemele pentru ca guvernul oricum vegheaza pentru voi.

Edited by Friskey, 17 September 2021 - 16:23.


#44
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View PostAlexEn, on 17 septembrie 2021 - 16:09, said:

Cine zice? Stim toate tainele universului si asta a fost concluzia logica?

Am scris în textul anterior: de la Hubble în spectrul vizibil, până la Chandra în raze X, de-a lungul şi de-a latul Cosmosului s-a constatat că sunt aceleaşi elemente chimice şi aceleaşi fenomene, precum tranziţia metasistemică, ce face ca materia să se adune pentru a forma corpuri tot mai mari. Viaţa percepută de oameni fiind şi ea materială, trebuie să se supună aceloraşi legi naturale valabile peste tot în Univers. Dacă nu era aşa, se observau perturbaţii în legile cunoscute.

Dar, cine ştie, poate există ceva pe care fiinţele umane să nu o poată percepe cu cele cinci simţuri: văz, auz, gust, tactilitate, miros. Toată civilizaţia omului şi tot ce îşi imaginează el, se fundamentează pe numărul de combinaţii ale celor cinci simţuri: 1 ٠ 2 ٠ 3 ٠ 4 ٠ 5 = 120.

Mă gândesc, dacă Homo sapiens ar avea un simţ în plus, în total 6 ?! Atunci cum ar arăta civilizaţia şi imaginaţia bazată pe un număr de 720 de combinaţii ale celor şase simţuri ? Dar dacă ar avea 7, 8, 9...?!

Edited by lupini, 17 September 2021 - 16:21.


#45
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007

View PostAlexEn, on 17 septembrie 2021 - 15:52, said:

Nu ai inteles.
Eu zic ca noi experimentam sau percepem natura in limita simturilor noastre. De asemenea o intelegem intr-o anumita masura.
Cine poate sa garanteze ca ceea ce percep noi este adevarul absolut? Intreaba o furnica cum percepe natura. Intreaba o bacterie cum percepe natura.

Noi cautam viata dupa chipul si asemanarea noastra, nu cautam 'viata'.
Incerc sa-ti explic faptul ca spatiul nu e 3D din cauza faptului ca asa il percepem noi, ci ca asa se geometrizeaza vecinatatea.

Mai exista si un spatiu  matematic din fizica, ala care se da dupa lumina, in teoria lui Einstein e playgroundul tuturor fenomenelor. Dar in esenta e tot spatiu matematic. Este 4D (spatiu-timp), si mai e si curbat (intuitiv intr-un spatiu ipotetic 5D macar, insa topogogia nu are nevoie de acel spatiu 5G in care e imersat spatiu-timpul 4D). Curbura riemaniana e independenta de existenta unui spatiu ipotetic 5D. Chiar daca intuitia ne "serveste" un ipotetic spatiu 5D, asta nu inseamna ca exista. Poate exista un obiect topologic(varietate topologica) care sa nu fie imersata in nimic, dar sa aiba curbura, chiar si torsiune(daca nu ma insel, subiectul e destul de complex si ma cam depaseste)

Spatiul fizic e ala dintr-un sertar gol, dintre galaxii, El nu are altceva in el decat ideea de vecinatate, care e o idee topologica suficienta incat sa dea dimensionalitatea. Si aceasta este 3.
Timpul nu e spatiu. In matematica este insa. De fapt in matematica si multimea numerelor reale formeaza spatiu(vectorial, topologic si probabil si alte tipuri de spatiu).
Spatiu inseamna multe lucruri, dar cand vrei sa cauti ceva, nu poti cauta decat in spatiu fizic, ala pe care-l experimentam cu totii) Si ala 3 3D, daca avem incredere in ideea de vecinatate, sa putem pune o topologie pe el care sa-i dea dimensionalitatea. Altfel nu are sens sa vorbesti de dimensionalitatea spatiului daca nu pui o structura matematica pe el. Si cea mai lait structura matematica e aia de spatiu topologic.
In ideea asta zic ca ceva din realitatea fizica ise poate atribui un numar, care e un produs al imaginatiei noastre in esenta.

Edited by maccip, 17 September 2021 - 16:22.


#46
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postmaccip, on 17 septembrie 2021 - 16:11, said:

Dar e o paradigma stiintifica care descrie realitatea, nu e realitatea insasi.
Nu stiu daca e. Dupa unele teorii care se spune ca au fost verificate prin observatii, spatiul si timpul sunt amandoua "indoite", comprimate sau alungite de gravitatie in apropierea corpurilor masive, ca si cum ar forma o tesatura inseparabila.

#47
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010

View Postmaccip, on 17 septembrie 2021 - 16:19, said:

Timpul nu e spatiu.
...
Si ala 3 3D, daca avem incredere in ideea de vecinatate, sa putem pune o topologie pe el care sa-i dea dimensionalitatea. Altfel nu are sens sa vorbesti de dimensionalitatea spatiului daca nu pui o structura matematica pe el. Si cea mai lait structura matematica e aia de spatiu topologic.

Ce incerci sa spui aici, ca nu se poate defini o vecinatate temporala?

Sau ca pe-aici terminologia e folosita aiurea? https://en.wikipedia...cetime_topology

#48
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010
Cum sa nu existe extraterestri? Dumnezeu ce e? Pamantean. Si atatia ingeri care ii are. Ca si in biblie zice" Tatal nostru care esti in ceruri".
Ca altfel ar zice ceva de genul: "Tatal nostru care esti printre noi"

#49
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Da, exista ideea ca ar putea exista o varietate topologica 11D in care spatiul nostru 3D sa fie imersat, cumva.
Insa topicul e foarte dificil. Cumva se face ca pe o sfera 4D de exemplu, exista o multitudine de moduri in care sa poti defini ideea de smothness, ca atare sunt mai multe tipuri de sfere 4D, cu topologii diferite. Cred ca o infinitate, de fapt. Tot asa in 5D, 6D.. etc. Aici cica n-ar mai fi o infinitate, dar ma depaseste subiectul.
Si una din modalitatile lui 9D sau 11D e ca sa poata contine un fel de 3D innodat si rasucit astfel incat sa se muleze pe realitate.

Dar.. topicul e tare dificil si sunt 100% sigur ca cei de la care ati auzit de 11D habar nu au de de-astea, sau nu cunosc suficient incat sa si explice. Chiar e complicat domeniul si suntem inca la inceputul cunoasterii.
Si .. chiar si asa, spatiul nostru stramosesc e tot 3D, doar ca acele noduri ar permite exstenta unor extradimensiuni care sa se inoade in jurul unor puncte (eventual particule, nu stiu),
Dar e o speculatie matematica, dependenta de gradul de cunoastere, nu e un invariant universal. Vecinatatea observata si masurabila insa este. Daca ar fi asa, oricum vor trebui revizionate mai multe chestii, inclusiv ideea de metru. Dar la modul in care e inglobat ideea de metru in spatiul cunoscut, acesta e 3D.
Va aduc aminte ca metrul este o bucata de fier pusa intr-o vitrina, nu e o banda meobus 11D care sa fie inodata si imersata intr-un spatiu 11D.
Si metrul e conexiunea noastra intre lumea fizica cu cea matematica.
1m = lungimea acelei bucati de fier din vitrina. Acele steaguri de care vorbeam in postarea anterioara care leaga spatiu fizic de cel matematic.

Edited by maccip, 17 September 2021 - 16:34.


#50
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010
Ai grija cand vorbesti despre noduri relativ la spatii cu prea multe dimensiuni, s-ar putea sa se deznoade Posted Image


Cat despre metrul mentionat, merita mentionat ca lumina parcurge distante masurate in metri... in timp. Cu un pic de artificiu matematic poti sa te prinzi cum apare bucata aia din vitrina si in alta dimensiune pe care n-o accepti :)

Edited by parabellum, 17 September 2021 - 16:39.


#51
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View PostMarianG, on 17 septembrie 2021 - 15:57, said:

Ce e aia viata eficienta ?

Să gândim la arborele filogenetic ce reprezintă înrudirea dintre toate speciile de pe Pământ.



[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/70/Phylogenetic_tree.svg/600px-Phylogenetic_tree.svg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Viaţa are la bază celulele, care sunt sisteme deschise ce reprezintă primul stadiu de organizare biologică. Unele se organizează în sisteme superioare complexe, iar altele rămân solo, în funcţie de tipul celulei, care poate fi procariotă sau eucariotă.

Celulele procariote nu au un nucleu bine definit, adică genomul ADN al celulei nu e bine delimitat. Am putea spune că celulele procariote sunt mai "proaste", neavând informaţie prea bine organizată. Din grupul lor fac parte bacteriile.

În schimb, celulele eucariote sunt mai mari şi mai bine organizate la nivel de nucleu, putându-se supune mai uşor schimbului de informaţii şi implicit organizării spre sisteme superioare. Acestea sunt celulele mai "deştepte". Din grupul lor fac parte toate celulele ce formează organisme superioare, de la ciuperci şi plante, până la noi...animalele şi oamenii.

Prin urmare, viaţa eficientă e cea care fiinţează pe bază de celule eucariote.

Edited by lupini, 17 September 2021 - 16:39.


#52
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007

View Postparabellum, on 17 septembrie 2021 - 16:32, said:

Ce incerci sa spui aici, ca nu se poate defini o vecinatate temporala?
Nu. Nici vorba.
Poate ma consideri imbecil, altfel nu inteleg e ce mi-ai pune o asemenea intrebare.

View Postparabellum, on 17 septembrie 2021 - 16:36, said:

Ai grija cand vorbesti despre noduri relativ la spatii cu prea multe dimensiuni, s-ar putea sa se deznoade Posted Image
Corect, insa ca idee, in spatiul cu multe dimensiuni  exista multe chestii contraintuitive.
Am vrut sa subliniez care e ideea din spatele acestor ipotetice "dimensiuni mici".

#53
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Poate ma consideri imbecil, altfel nu inteleg e ce mi-ai pune o asemenea intrebare.
Nici vorba, dar din context sunt sigur ca te poti prinde.

Ideea e ca spatiul ala topologic se poate aplica nu numai spatiului geometric, ci si spatiutimpului sau chiar unor spatii mai 'ciudate'.

#54
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Cică faptul ca exista 3 dimensiuni spatiale extinse vine de la principiul antropic. Ca e numărul minim ca să putem funcționa sau sa trecem unul pe lângă altul fără sa cădem din univers :D



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate