Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Generatiile noi, genii sau prostire in masa?

  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ma uit pe net, dau de clipuri muzicale scoase de n ganguri, grupuri si etc.  Vad nu doar clipuri muzicale.  Vad n subiecte si chestii, general vazand chestii de adolescenti. Vad subiecte oarecum cretine la varsta de 35 de ani dar poate normale la varsta lor.  Si vad ca fac viuuri cu gramada , deci bani multi , pe chestii de copii.  Nu zic de "fenomene"  ca dani mocanu care fac bani cu ceva ce cu greu poate fi numita muzica

Ma uit pe forum, apare cate cineva , se plange de contentul de pe net,  se plange de nivelul scazut al copiilor, se plange de prostirea in masa. Dar realizez ca poate cei ce fac chestiile astea pe net is oarecum genii.  E o masa de oameni , ce la varsta aia nici nu vor sa vada altceva.  Vor sa fie cu gagici, vor sa ii placa fetele, vor sa fie apreciati, personalitatea lor vrea si ceva succes, si vad socat, ca societatea comunista de pe vremuri asta a ucis.  Individualitatea, faptul ca fiecare vrea sa isi stie masura propriului succes, fiecare vrea sa fie apreciat,  sa fie cineva.   Imi aduc aminte ca la psihologie la scoala ni se zicea ca de la 13-14 ani apare personalitatea , tinerii vrand sa fie individuali si personali.  Si realizez ca ceea ce vedem pe net e exact ce vor ei.  Ei is targetul vloggerilor, care le ofera fix ce vor sa auda, melodii de succes si afirmare , si clipuri cu diverse  subiecte de tineri.  De exemplu ma uit , vad la bianca , vloggerita,  clipuri cu "vanatoarea de obiecte".  Si realizez , la varsta mea e o prosteala.  Dar la varsta lor e exact ce vor sa vada si e pe personalitatea lor

Si vad ca cinci gang fac bani.  Cu ce?  Cu tipul asta de clipulete.  Dar economic vorbind , nu e o definitie a pietelor?  Ei ofera un produs care are ca plus valoare faptul ca tinerii se bucura si isi manifesta personalitatea.  Deci nu is complet inutile ci ii ajuta pe ei

Vad si pe dani  mocanu. Nu imi place.  Daca vrei sa arati "situatia cartierului" o poti face cu melodii ca "poveste fara sfarsit" a celor de la bug mafia.  Dar vad la dani mocanu si la n vloggeri , melodii de mafie pur si simplu, fara justificare.  Dau in cap si atat stiu si asta fac ca ma pricep la dat in cap.  Nu are nici o componenta sociala , nu are nimic.  Dar face viuuri si el.  Si realizez, si el are targeturi.  Are public ce nu pricepe decat "is sarac deci dau in cap ca nu ma pricep la lucru sau etc"

Lasand pe 5gang care reprezinta si fenomen social , si o chestie de tineri, poate fi numit dani mocanu un cantaret care exprima ce vor oamenii , problemele sociale ale oamenilor sau e doar un interlop si atat?   Ca si vloggerii par sa fie pe categorii

Deci sa discutam despre 5gang si cat is ei fenomen social si plus valoarea sociala pe care o aduc sau nu , si separat de dani mocanu  , daca e un vlogger sau e doar interlop
Sau sa ne dam cu parerea, simpla prezentare a unei situatii , "sunt sarac si dau in  cap" poate fi considerat ca o opozitie , o critica la clasa politica sau e doar interlopeala?  Ca dani mocanu asta pare sa faca , muzica de interlopeala si nu muzica ce descrie si cauta sa ajute oamenii de jos

Edited by karax, 17 September 2021 - 08:38.


#2
ajax2854

ajax2854

    Duke

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,491
  • Înscris: 26.03.2020
Cine e 5 gang, ca nu vreau sa caut pe net. Dani mocanu presupun ca e un manelist.

Long story, short, astia de fac viuuri, fac bani, aia de se uită la ei, sunt prosti făcuți grămadă. Dar, sper ca nu ai impresia ca e doar la noi, asta e o molima globală.

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Tu te-ai gasit sa te plangi de topicuri cretine?

#4
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Si nu se rezuma la o generatie, nici generatiile mai expirate nu-s mai breze.

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postajax2854, on 17 septembrie 2021 - 08:45, said:

Cine e 5 gang, ca nu vreau sa caut pe net. Dani mocanu presupun ca e un manelist.

Long story, short, astia de fac viuuri, fac bani, aia de se uită la ei, sunt prosti făcuți grămadă. Dar, sper ca nu ai impresia ca e doar la noi, asta e o molima globală.
De ce sa judecam cat ii duce sau nu capul pe cei ce se uita la clipurile alea?  Vrei de exemplu sa avem o lege cu care obligatoriu sa fie fortati oamenii sa se destepte, sa fie chinuiti pana evolueaza ?   Sa zicem ca e greu si chinuitor ca sa educi oamenii si sa ii duci la a evolua, vrei sa fie obligatoriu ca oamenii sa realizeze evolutie?  Sau e simplu sa le oferi ceva pe limba lor, pe cat pot ei pricepe si care sa le formeze personalitatea? Exprimarea personalitatii si individualitatii poate fi o evolutie sau poate duce la evolutie?

View PostFriskey, on 17 septembrie 2021 - 08:46, said:

Tu te-ai gasit sa te plangi de topicuri cretine?
Really?  Subiectul nu e deloc despre mine
Critica-ma pe messenger sau pe ce vrei tu nu pe topic

Edited by karax, 17 September 2021 - 08:51.


#6
ajax2854

ajax2854

    Duke

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,491
  • Înscris: 26.03.2020

View Postkarax, on 17 septembrie 2021 - 08:50, said:


De ce sa judecam cat ii duce sau nu capul pe cei ce se uita la clipurile alea?  Vrei de exemplu sa avem o lege cu care obligatoriu sa fie fortati oamenii sa se destepte, sa fie chinuiti pana evolueaza ?   Sa zicem ca e greu si chinuitor ca sa educi oamenii si sa ii duci la a evolua, vrei sa fie obligatoriu ca oamenii sa realizeze evolutie?  Sau e simplu sa le oferi ceva pe limba lor, pe cat pot ei pricepe si care sa le formeze personalitatea?


Really?  Subiectul nu e deloc despre mine
Critica-ma pe messenger sau pe ce vrei tu nu pe topic

Nu, chiar nu îmi doresc vreo lege. Nu trebuie să fie o lege pt așa ceva. Când cineva îți spune de 5 gang si mocanu ăsta sau cum îi cheamă, te ridici de la masă și te tirezi. Daca ești pe stradă e mai simplu.
Nush cum să zic, dar din ce ai scris/relatat tu, BUG Mafia și Paraziții sunt un fel de Enescu. :lol:

Eu chiar mă bucur că se uită la asemenea prostii, aia care se uită. Știi cum e, ma gândesc și la binele meu. :)

#7
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Din pacate ma uit la generatia tanara si pe cat de mult mi-am dorit sa cred in ei, cu atat de mult pare ca sunt aiuriti.

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
De exemplu se poate psihologic, cu psihologie inversa , sa faci un salbatic sa evolueze , profitand fix de ambitiile lui de salbatic neevoluat?
Poate asta ar fi libertatea si civilizatia ce pot coexista

Edited by karax, 17 September 2021 - 08:55.


#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Si ce treaba are topicul asta cu Poiana lui Iocan? Sau ai postat aici ca sa strangi audienta, fix cum fac astia pe care ii critici cu maxim de ipocrizie?

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 18.12.2007
karaxe, tu ai ceva cu generatia noua, mai ai niste topicuri pe subiectul asta din care nu a reiesit nimic.

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postajax2854, on 17 septembrie 2021 - 08:54, said:

Nu, chiar nu îmi doresc vreo lege. Nu trebuie să fie o lege pt așa ceva. Când cineva îți spune de 5 gang si mocanu ăsta sau cum îi cheamă, te ridici de la masă și te tirezi. Daca ești pe stradă e mai simplu.
Nush cum să zic, dar din ce ai scris/relatat tu, BUG Mafia și Paraziții sunt un fel de Enescu. Posted Image

Eu chiar mă bucur că se uită la asemenea prostii, aia care se uită. Știi cum e, ma gândesc și la binele meu. Posted Image
Ce au in plus bug si parazitii e faptul ca ei au vorbit si de inflatie, saracie, economie etc chestii sociale si au vocabular mult elaborat comparat cu dani mocanu

View PostAnn0nyym0us, on 17 septembrie 2021 - 08:56, said:

Si ce treaba are topicul asta cu Poiana lui Iocan? Sau ai postat aici ca sa strangi audienta, fix cum fac astia pe care ii critici cu maxim de ipocrizie?
la poiana ii zice "discutii pe teme politice si sociale"

View PostAlexEn, on 17 septembrie 2021 - 08:56, said:

karaxe, tu ai ceva cu generatia noua, mai ai niste topicuri pe subiectul asta din care nu a reiesit nimic.
sa zicem ca vreau sa vad ce e libertatea , ce e salbaticia , ce is chestiile sociale etc

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postkarax, on 17 septembrie 2021 - 08:37, said:


Deci sa discutam despre 5gang si cat is ei fenomen social si plus valoarea sociala pe care o aduc sau nu , si separat de dani mocanu  
Mai bine nu.

#13
ajax2854

ajax2854

    Duke

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,491
  • Înscris: 26.03.2020
Când ai nevoie de o masă de manevră, ea trebuie să fie proastă, needucata, cum vrei tu. Ăștia de care zici tu, asta reprezinta, masa de manevră.

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 18.12.2007
Atunci zi asa, nu o mai lua cu 5gang si cata galagie fac cei de la blocul tau.
Iar libertatea si salbaticia sunt notiuni complet relative.

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
5gang au legatura cu ceea ce e azi , cum e privita libertatea

#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 18.12.2007
Care e legatura?

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
da , de exemplu unii vor sa mearga cu masina repede, e o placere, altii considera ca e chestie de nesimtire.  Dar nu e ilegal sa participi la curse , cum nu e ilegal nici sa  fii calm si la locul tau sa nu iti placa viteza

#18
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
O spun ca nici mie nu prea imi plac subiectele astea obsesive contra a tot ce este nou, chiar si a masinilor de spalat.
Dar in cea ce priveste tineretul cam are dreptate.

Vad prin oras, prin autobuze, prin mall, amaratele de supermarketuri, tineret fara vreo treaba cu realitatea.
Nu poarta masca pe autobuz, sunt galagiosi, rasuna manelele din telefoane.
Niste tampiti!

Sunt singur ca si printre ei sunt care isi vad de viata lor dar marea majoritate sunt niste inutilitati.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate