Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intrebari referitoare la monitoarele VA

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
arthasfleo

arthasfleo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.08.2006
Salut
La un monitor VA decolorarea datorita schimbarii unghiului de vizionare este mai pronuntata la un ecran plat fata de unul curbat, sau nu are importanta? Sa spunem la o diagonala de 23-24 inch.

M-am tot uitat la modele cu acest tip de panel si diagonla si pare ca cele mai multe sunt curbate. Nu mai intereseaza neaparat curbatura, dar performantele pareau bune.

Vad la unele modele de VA un unghi de vizionare de 178/178 la fel ca la ips-uri. Au chiar aceleasi performate?

#2
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Eu am un VA de la Philips, este curbat si are unghiuri de vizualizare bunicele. Nu vad un motiv ca la cele plate unghiurile de vizualizare sa fie mai slabe. La performante, VA e putin mai fad la colorit si contrast, dar IPS LED-ul care il mai am acasa dupa 3 ani a inceput sa manifeste fenomenul de burnout, asa ca am zis pas la IPS LED-uri pentru o vreme.

#3
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

View Postarthasfleo, on 16 septembrie 2021 - 08:32, said:

"Nu mai intereseaza neaparat curbatura,...
adica durerea musculara :)

#4
arthasfleo

arthasfleo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.08.2006

View PostVictor5, on 16 septembrie 2021 - 10:40, said:

adica durerea musculara Posted Image
Adica?!

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
N-am reusit niciodata sa inteleg intentia cuiva de a viziona de dedesupt,de deasupra,din spate,etc.,un monitor.
Cand ma asez in fata unui monitor,TV,automat o fac in asa fel incat sa fiu exact pe mijlocul lui.In mod involuntar.Si cred ca asa se intampla cu aproape toata lumea.

#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Nu e vorba de uitat din spate, stanga/dreapta ... dar in functie de marimea monitorului si de cat de aproape stai de el, pe mijloc te uiti perpendicular iar pe laterale sub unghi. Daca monitorul nu are unghiuri cat de cat decente, pe laterale o sa apara color shift sau alte artefacte.

View Postarthasfleo, on 16 septembrie 2021 - 08:32, said:

Vad la unele modele de VA un unghi de vizionare de 178/178 la fel ca la ips-uri. Au chiar aceleasi performate?
VA-urile au contrast mai bun ca IPS-urile, culorile sunt OK daca e calibrat cum trebuie si nu sufera de "glow" si foarte rar de bleed ... DAR, au o problema cu timpul de raspuns la trecerea negru-alb-negru .... apare un ghosting enervant. Daca ai un fundal negru (sau intuneecat) si ai elemente albe care se misca, alea lasa un ghosting evident la VA-uri. Nu ai cum sa scapi de el, este limitare tehnologica.

VA-urile sunt versiunea mai ieftina a unui IPS bine construit, cu problema asta de ghosting la negru-alb-negru ...

Am avut IPS high-end, am trecut pe VA si acum astept prima oportunitate sa ma mut inapoi pe IPS sau OLED ... nu mai vreau VA.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate