Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Returnare produs cumparat in rate

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
johnsmith54

johnsmith54

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.09.2021
Salut. Am o intrebare pentru voi, poate va pricepeti mai bine.
Am vrut sa achizitionez un produs de la altex, in valoare de 6400ron. Am ales sa fac plata in rate, vazand pe siteul lor ca se face rata prin Credex si comisionul ar fi oarecum decent(undeva la 700ron in plus). In magazin mi-au spus ca pot face asta prin TBICredit, in rate pe o perioada de 1an.
Fara sa mi se dea foarte multe detalii, au pus un contract de 30 pagini pe masa si m-au pus sa semnez. Am semnat, stiind de comisionul de 700 ron si urma ca produsul sa ajunga de la depozit in 2-3 zile.
Acasa observ ca de fapt, fiind prin TBI, comisionul este de peste 2000 ron.
Ii sun pe cei de la banca imediat si cer anularea, insa mi se spune sa revin a doua zi pentru ca inca nu sunt in baza de date.
Revin a doua zi, merg la Altex sa le spun ca doresc anularea, ei trimit un mail bancii, dupa care ii sun si pe cei de la banca si mi se spune ca se va anula imprumutul, dar inca nu au primit mailul de la Altex.
Iau frumos factura, o pozez si le trimit personal mailul, sa fiu sigur ca de data asta o sa ajunga.
Revin cu un telefon, dar nu mai raspunde nimeni. (Era in jur de ora 16:00, probabil erau deja acasa, sau nu aveau chef de vorba, cine stie)
Acum intrebarea mea este urmatoarea:
Pot anula ratele si imprumutul, daca produsul nu a ajuns inca la mine, iar eu le-am spus in decurs de cateva ore ca vreau sa anulez si sa nu mai primesc nici produsul (si implicit nici ratele).
Trebuie sa platesc “Taxa de analiza dosar”( 605ron ) daca doresc sa anulez?
Cum ar trebuii sa decurga lucrurile in situatia asta?
(Ps: pt cei care se pregatesc sa scrie “prost ai fost ca ai semnat, haha, te-ai legat la cap”, multumesc, va apreciez inteligenta, dar astept raspunsuri ceva mai serioase de atat)

#2
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Nu stiu exact sa iti raspund, eu zic ca nu o sa platesti nimic daca nu ai intrat in posesia produsului, dar un sfat pentru viitor e sa iti faci un card de credit unde vei plati doar taxa de administrare anuala, undeva la 35 de ron.

Edited by diahim, 16 September 2021 - 01:50.


#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,002
  • Înscris: 09.08.2005
1. Epitetele ți le dai singur.
2. Trebuia să citești atunci cînd ai auzit că e alt creditor. Chestia cu m-au pus să semnez nu există. Dacă 30 de pagini sînt prea multe atunci ori nu iei credit, ori suporți ce urmează fără să te plîngi.
3. Cele de mai sus nu sînt pentru tine ci pentru alții care poate învață ceva din ce ai făcut tu.
4. Teoretic ar trebui să poți anula fără costuri dacă TBI încă nu a acordat creditul și deci nu a apucat să analizeze dosarul. Dacă au făcut-o probabil vor cere comisionul de analiză.
5. În contract ce scrie de anulare?

#4
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Te poti astepta la orice. Depinde de ce scria in alea 30 de pagini si probabil ca tot tu vei afla primul sa ne zici si noua.
Eu m-am ajutat multa vreme cu cardurile de credit fara dobanda, doar cu un comision de 35 lei. La ING.
Si acum am un astfel de card de credit, dar pe care il platesc degeaba, ar fi trebuit sa renunt la el. Dar 35 de lei pe an mi se pare o suma foarte mica si totusi e bun acolo pentru situatii neprevazute.

Eu nu stiu ce prevede legea si contractele astea lungi de 30 de pagini pentru ca nici eu nu le citesc.
Insa, ma feresc de situatii complexe si prefer sa controlez eu banul. Adica intr-un eventual retur, ce se intampla cu imprumutul? Presupun in defavoarea mea ca e deja efectuat si comisioanele raman. Insa, dat fiind ca exista totusi pe piata diverse solutii financiare ieftine, e posibil sa nu fie asa. Sau poate depinde de o intelegere intre Altex si astia, habar nu am. Si de aia m-as feri.
Un card de credit sau un imprumut are niste conditii mai simple si stii de la inceput ce se intampla in caz de retur, probleme de garantie, etc...

#5
cibernetica

cibernetica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.09.2009
In orice contract de credit ai un termen de 14 zile calendaristice de la data semnarii contractului in care te poti retrage din contract fara nici o justificare  .

#6
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
700 Lei comision la un produs de 6400 era deja mult prea mult, de ce nu faci un card de credit normal?

#7
johnsmith54

johnsmith54

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.09.2021
Va multumesc pentru raspunsuri, momentan problema inca nu e rezolvata dar va voi tine la curent.
In contract scria de cele 14 zile, “Da, in conditiile legale ...”

Legat de cele 30 pagini, problema nu era cititul direct din magazin, ca nu sunt genul care sa fi citit 10 pagini toata viata, insa cu gandul ca totul e in regula si ca astfel de contracte prevad si anularea, ca doar nu semnam un contract la coltul blocului prin care imi dadeam casa lui X, am semnat inainte de a citi integral.(greseala mea)

Eu unul nu cred ca banca ar fi acordat creditul in 1 ora, cat a durat pana am spus eu ca nu sunt de acord cu comisionul, ei zicand ca nici macar nu apare contractul in baza de date in prima zi de la semnare. Insa avand in vedere cum deja sunt in ziua 3, de “revin-o maine” si “dupa ora 16 nu mai raspundem”, nu m-ar mira nici asta.

Nu fac imprumuturi/ cumparaturi in rate de fel, de aici si “prostia” facuta, insa incerc sa remediez si poate cei ce citesc invata ceva din cele intamplate.

O sa va tin la curent si sper sa se rezolve.

#8
johnsmith54

johnsmith54

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.09.2021
Update:

Am insistat cu telefoanele la banca, le am trimis personal foile pe care trebuia sa le trimita Altexul (pe care ziceau ca le trimit azi, maine spuneau ca le-au trimis si nu au primit raspuns, poimaine spuneau cei de la banca ca nu au primit nimic de la Altex, s.a.m.d)

Am subliniat si faptul ca produsul nu a plecat de la depozit, nu a ajuns la mine, si ca a fost diferenta de aprox. 1 ora intre semnarea contractului si decizia de a renunta.

Tipa de la banca a verificat ce a verificat, si a ramas ca voi primi un mail cu dovada de anulare.
Astept sa vad ce se mai intampla.

#9
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Ce anume ai cumparat?
Vezi ca sunt carduri cum este cel de la Banca Transilvania unde ai 0 comision la cumparaturile de pe emag.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate