Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Laptopurile AMD ryzen

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
MatchaCat

MatchaCat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.09.2021
Buna tuturor! De cateva zile citesc despre laptopuri si ma uit peste cataloguri online, vreau sa cumpar un laptop bun pentru gaming. Bugetul meu este in jur de £990/5700 lei. Mi-am pus ochii pe laptopurile cu ryzen 7 si rtx 3060 insa toate opțiunile budget friendly vin cu doar 8gb ram.

Intrebarea mea este - merita sa iau un laptop cu 8gb ram, la care sa adaug inca 8? Sa renunt la ryzen 7 pentru un ryzen 5? M-am uitat si la cateva modele cu intel quadcore, insa din cate am citit pe alte forumuri si pe reviews are probleme de natura bottleneck, 8-core sunt recomandate.

Am gasit acest laptop - Legion 5 gen 6 un pic cam scump, si are doar 8gb ram dar restul spec-urilor sunt foarte bune. As dori sa intreb persoanele cu mai multa experienta si cunostinte in domeniu daca exista echivalente un pic mai ieftine.

https://www.lenovo.c...6H/p/82JU006YUK

AMD Ryzen™ 7 5800H Processor 8 Cores / 16 Threads, 8 GB SO-DIMM DDR4, NVIDIA® GeForce® RTX 3060 6GB GDDR6, 15.6" FHD (1920x1080) IPS 250nits Anti-glare, 120Hz, 45% NTSC



#2
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.09.2015
Alege ryzen 7.O memorie ram laptop 8 gb ddr4 este doar 160 lei pe care o adaugi suplimentar.

La acest laptop se poate detine  pana la : ''Memory  Up to 128GB''

#3
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Eu am acelasi model doar ca o versiune mai veche cu Ryzen 5 si 2060 si sunt multumit. Intr-adevar am deja 16 gb ram, dar e mult mai usor sa adaugi o placuta de ram decat sa schimbi procesorul, asa ca mergi pe ala fara regrete. Singura chestie nasoala este ca in RO laptop-urile Lenovo trebuie trimise la service pentru orice operatiune altfel pierzi garantia. Service-ul agreat este depanero ... Si eu aveam de gand sa mai pun un ssd dar inca mai astept ...

#4
MatchaCat

MatchaCat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.09.2021
Multumesc mult pentru replyuri. Eram ingrijorat ca o sa pierd garantia, dar pot sa il trimit in service fara nicio problema. Intre timp mi s-a mai recomandat un laptop -  ROG Strix G15 G513IM-HN002, AMD Ryzen 7 4800H pana la 4.2GHz, 15.6" Full HD, 16GB, 512GB, NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB

https://altex.ro/lap...LAPG513IMHN002/

Pretul este mai accesibil 5600 lei vs 5890 lei (excluzand placuta ram aditionala), AMD Ryzen 7 4800H vs AMD Ryzen™ 7 5800H.

#5
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 25.08.2020
Salutare, iti recomand sa mergi pe ASUS ROG Strix G15 G513IM-HN002!
Vine cu procesor AMD Ryzen 7 4800H pana la 4.2GHz, ecran de 15.6", Full HD, IPS cu o rata de refresh de 144hz, 16GB memorie RAM la o frecventa de 3200MHz, stocare SSD 512GB, placa video dedicata NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB, constructie solida, design frumos, calitate, performante bune si durabil in timp.
Link: https://altex.ro/lap...LAPG513IMHN002/

#6
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
E foarte bun acel Asus. Eu am varianta cu 5800H si ecran 2k. Nu te va dezamagi
Daca il conectezi la monitor extern prin usb C mai castigi 10-15% performanta in jocuri.
Totusi vezi daca gasesti pe undeva varianta cu ecran de 300hz. E mult mai colorat si luminos. 250 de niti este o luminozitate foarte foarte la limita.

#7
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Cauta pe net review-uri si vezi cum sta Asus-ul la temperaturi, cand m-am uitat eu anul trecut cand am facut achizitia, Lenovo era cel mai rece. Chiar si asa, se incalzeste destul de tare. Eu as merge totusi pe procesorul mai nou, pare sa fie vreo 15% spor de performanta fata de generatia trecuta, mai ales ca procesorul nu il vei schimba. Iar in jocuri multiplayer e bine sa ai CPU cat mai bun. Si da, cauta un display cu 300 nits. De asemenea, Lenovo poate veni cu baterii de pana la 80 wh in functie de cate sloturi interne de stocare vrei disponibile. La cele cu baterii mai mici mai ai inca doua sloturi libere, la cele cu baterii de 80 wh vei avea doar unul. Nu stiu daca te intereseaza, dar na.

#8
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 MatchaCat, on 15 septembrie 2021 - 14:13, said:

As dori sa intreb persoanele cu mai multa experienta si cunostinte in domeniu daca exista echivalente un pic mai ieftine.

Il iei neaparat din UK? La altex e o varianta la 5200 lei cu Ryzen 5600, dar ai 16Gb RAM.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate