Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Investitii anuale fara munca

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.07.2012
Chiar si cumpararea de pamant (terenuri) este o idee buna, pretul mereu va fi in crestere. Cumperi acum la un pret si peste cativa/multi ani poti scoate dublu, triplu..etc
Eu asta consider a avea "avere"

#20
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 Xman_ghio, on 13 septembrie 2021 - 15:10, said:

9000 euro *12 luni ies cam 108k euro doar din salariu. Daca mai adaugi si bonusurile iese dublu. Stai cam slab cu matematica :-)
nici trolii nu mai sunt ce erau odata....
si-a deschis cont azi si primul mesaj e ca sa ne intrebe pe noi ce sa faca cu toti banii pe care ii are :D

Edited by rex, 13 September 2021 - 16:18.


#21
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Daca ne uitam la evolutia firmelor mari pe bursa vedem ca daca luam un interval mare de timp au crescut intotdeauna. Adica daca ai niste bani cu care nu ai ce face si ii pui acolo si uiti de  ei, 100% vei fi in castig (si nu mic), asta daca le diversifici putin.

Cel mai probabil e troll-eala ce faci tu cu noi aici, daca esti la nivelul asta de castig mi se pare improbabil sa nu ai niste prieteni pe aceeasi treapta si sa afli fara sa vrei ce mai fac oamenii cu bani cu banii Posted Image .

Edited by Bylly00, 13 September 2021 - 17:00.


#22
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
IT-ist profesionist și nu a  auzit de bursă, crypto, peer to peer banking, etc...

#23
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

 Bylly00, on 13 septembrie 2021 - 16:46, said:

Daca ne uitam la evolutia firmelor mari pe bursa vedem ca daca luam un interval mare de timp au crescut intotdeauna.

Ce poti spune de evolutia BNET, M, (in doua cuvinte, ca nu e locul) care s-au dus in cap cu pierderi mari. Bine, ei devalorizarea au mascat-o in marire de capital.
BNET era acum 5 ani 1.9 si acum cred ca e 0.4

#24
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010
primeste bonusuri semestriale care ajung la inca un salariu
din moment ce anul are 2 semestre, inseamna ca incaseaza 18k euro/an doar din bonusuri, pe langa cei 108k care ii ia in mana/an
ce nu ma dumiresc, este asta: "actiuni oferite de firma, undeva intre 50000 - 100000 Euro pe an" ,, doar actiuni de 50-100k/an? sau este impreuna cu bonusurile?
in cazul asta domnul programator face undeva la 230k/an euro.

nu-i mult nu-i putin, daca tot ai inceput sa cumperi case si la mare si la munte si pe unde iti mai doreste inimioara, continua pe drumul asta, iti faci propria agentie care sa-ti inchirieze proprietatile si te-ai rezolvat.
mai intreaba-i si tu pe colegii tai in ce investesc, mai intri in vorba cu patronul, il scoti la o terasa, bagi apropouri etc, vorbesti cu clientul si din vorba in vorba vezi cam in ce investeste fiecare si apoi te decizi
la suma asta sigur te invarti printre lume buna,nobila, nu ai carpiti in fund care se uita si la ultimul leu din buzunar

bineinteles.. daca nu cumva e un troll care n-are ce manca iar foamea l-a adus la disperare pe softpedia, ca sa-i mai treaca de foame, viseaza cu ochii deschisi.

Edited by mikaell, 13 September 2021 - 17:18.


#25
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011

 Ger0nimo, on 13 septembrie 2021 - 17:05, said:

Ce poti spune de evolutia BNET, M, (in doua cuvinte, ca nu e locul) care s-au dus in cap cu pierderi mari. Bine, ei devalorizarea au mascat-o in marire de capital.
BNET era acum 5 ani 1.9 si acum cred ca e 0.4

BNET este cumva o companie mare pentru tine? Ce rahat de comparatie. Uitate la toate bluechipuri.

#26
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
aur fizic boss. il cumperi si peste 20 ani il vinzi. 50.000 / kg

#27
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

 business11, on 13 septembrie 2021 - 17:15, said:


BNET este cumva o companie mare pentru tine? Ce rahat de comparatie. Uitate la toate bluechipuri.

Daca e listata la Bursa nu e o taraba.
Iar daca Bursa nu-ti ofera cel putin 10% anual (5% inflatia +5% castig) mai bine stai linistit.

#28
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
In ce tara (vrei sa) investesti?

#29
Mediavis

Mediavis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.09.2021

 mikaell, on 13 septembrie 2021 - 17:13, said:

primeste bonusuri semestriale care ajung la inca un salariu
din moment ce anul are 2 semestre, inseamna ca incaseaza 18k euro/an doar din bonusuri, pe langa cei 108k care ii ia in mana/an
ce nu ma dumiresc, este asta: "actiuni oferite de firma, undeva intre 50000 - 100000 Euro pe an" ,, doar actiuni de 50-100k/an? sau este impreuna cu bonusurile?
in cazul asta domnul programator face undeva la 230k/an euro.

nu-i mult nu-i putin, daca tot ai inceput sa cumperi case si la mare si la munte si pe unde iti mai doreste inimioara, continua pe drumul asta, iti faci propria agentie care sa-ti inchirieze proprietatile si te-ai rezolvat.
mai intreaba-i si tu pe colegii tai in ce investesc, mai intri in vorba cu patronul, il scoti la o terasa, bagi apropouri etc, vorbesti cu clientul si din vorba in vorba vezi cam in ce investeste fiecare si apoi te decizi
la suma asta sigur te invarti printre lume buna,nobila, nu ai carpiti in fund care se uita si la ultimul leu din buzunar

bineinteles.. daca nu cumva e un troll care n-are ce manca iar foamea l-a adus la disperare pe softpedia, ca sa-i mai treaca de foame, viseaza cu ochii deschisi.


Posted Image  Da, stiu ce fac colegii si prietenii mei cu banii, insa nu este foarte relevant, pentru ca ori au mult mai multi bani ca mine ori mai putin si inca mai au credite/case de terminat. Ca si un rezumat:

- multi inca platesc creditele sau termina casele incepute acum ceva timp
- o parte si-au cumparat masini mai scumpe decat isi permit in mod normal :)
- un procent semnificativ a investit in apartamente la mare, cam in acelasi complex, insa au facut si credit pentru a acoperii toata investitia.
..... de aici sunt cei care au mult mai multi bani
- investesc lunar/trimestrial in platforme gen SeedBlink.  - si pe mine ma atrage asta, tot un fel de bursa este, insa chiar cunosc oamenii implicati si investitii mici in multiple companii poate da senzatia de siguranta, ca doar nu or pica toate :), ramane destul de riscant totusi.
- au investit in terenuri agricole (insa foarte multi bani, peste 500.000 Euro )  - si asta ma atrage, insa am inteles ca am nevoie de multi bani cash, pentru a lua terenuri mari care cumva nici nu prea se mai gasesc, sunt imprastiate.
- au cumparat multe apartamente si le-au dat alt scop dupa care le-au inchiriat (de exemplu cabinet stomatologic care se inchiriaza pe tura si nu este ieftin)
- au diverse alte startapuri in care investesc si bani si timp, foarte mult timp.

Cunosc si oamenii care investesc in cripto si chiar au facut foarte multi bani, chiar extrem de multi bani, dar dupa mult timp investit acolo si ei recunosc ca au avut noroc. Am si eu aproape 10000 euro in crypto, dar deja consider pierduti acei bani, o sa vad peste 5-6 ani.

Mai spunea cineva pe aici de aur, nu este asa de simplu cu aurul, greu de pastrat, chiria scumpa ... mi se pare complicat.

Mai intreba cineva de faptul ca mi-am facut cont si prima intrebare a fost asta, de asta mi-am facut cont :)

#30
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 rex, on 13 septembrie 2021 - 16:17, said:

nici trolii nu mai sunt ce erau odata....
si-a deschis cont azi si primul mesaj e ca sa ne intrebe pe noi ce sa faca cu toti banii pe care ii are Posted Image
inca nu s-a trezit din vis

da viseaza cu ochii deschisi

 Ger0nimo, on 13 septembrie 2021 - 17:05, said:

Ce poti spune de evolutia BNET, M, (in doua cuvinte, ca nu e locul) care s-au dus in cap cu pierderi mari. Bine, ei devalorizarea au mascat-o in marire de capital.
BNET era acum 5 ani 1.9 si acum cred ca e 0.4
bnet este mare?uita-te la nuclearelectrica,petrom,romgaz

si M  daca o tii minte  uita-te la ea peste 10 ani

#31
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

 Mediavis, on 13 septembrie 2021 - 15:09, said:

Nu chiar, nu mai vreau sa muncesc inca 10-20 de ani, am deja aproape 40 si as vrea sa ma opresc, insa daca ma opresc astazi, in 4-5 ani (fara sa fac altceva) raman fara bani.

Poate ca nu mai vrei sa muncesti cum ai muncit pana acum.
Dar fara munca n`ai nimic pe pamantul asta. N`o sa poti sta degeaba toata ziua, o iei razna, ceva trebuie sa faci. Ce Dzeu! :)
Eu iti recomand sa ramai la ce stii tu mai bine si sa deschizi ceva firma/startup care sa`ti ocupe timpul pe care n`o sa vrei sa`l folosesti cu familia(exista si ala din belsug, dupa ce o sa incerci prea mult faza cu "sa`mi petrec timpul cu familia" :)
Intre timp banii in apartamente ca si pana acum(in B) si o agentie care sa se ocupe de inchirieri etc.

#32
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Sper sa nu fie necesar sa incep impartirea premiilor.

#33
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Cea mai pasiva investitie cunoscuta si practicata in Romania, in afara imobilialelor, este trimisul fetelor la produs. Abia pe locul trei sunt crypto si stocks.

#34
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007

 Mediavis, on 13 septembrie 2021 - 17:43, said:



Posted Image  Da, stiu ce fac colegii si prietenii mei cu banii, insa nu este foarte relevant, pentru ca ori au mult mai multi bani ca mine ori mai putin si inca mai au credite/case de terminat. Ca si un rezumat:

- multi inca platesc creditele sau termina casele incepute acum ceva timp
- o parte si-au cumparat masini mai scumpe decat isi permit in mod normal Posted Image
- un procent semnificativ a investit in apartamente la mare, cam in acelasi complex, insa au facut si credit pentru a acoperii toata investitia.
..... de aici sunt cei care au mult mai multi bani
IRELEVANTI
- investesc lunar/trimestrial in platforme gen SeedBlink.  - si pe mine ma atrage asta, tot un fel de bursa este, insa chiar cunosc oamenii implicati si investitii mici in multiple companii poate da senzatia de siguranta, ca doar nu or pica toate Posted Image, ramane destul de riscant totusi.
Really? Cam 80-90% sunt cacaturi de reinventat roata rotunda cu 200% mai multe buzz-words pentru care trebuie sa ceara mai multi bani, iar apoi sa isi adauge titulatura de antreprenor.
- au investit in terenuri agricole (insa foarte multi bani, peste 500.000 Euro )  - si asta ma atrage, insa am inteles ca am nevoie de multi bani cash, pentru a lua terenuri mari care cumva nici nu prea se mai gasesc, sunt imprastiate.
22ha in arenda in IL. Venit 3700 *2 pe an.
Agricultura nu merita decat daca bagi banii SI timpul tau in afacerea TA.
- au cumparat multe apartamente si le-au dat alt scop dupa care le-au inchiriat (de exemplu cabinet stomatologic care se inchiriaza pe tura si nu este ieftin)
Interesant. Poti sa detaliezi cam despre ce ROI vorbim? Si cat de safe este/grad de ocupare?
- au diverse alte startapuri in care investesc si bani si timp, foarte mult timp.
Iti place sau nu, cam asta e solutia. Banii nu sunt problema, dar timpul este pentru ca ai doar 24h/zi.

Cunosc si oamenii care investesc in cripto si chiar au facut foarte multi bani, chiar extrem de multi bani, dar dupa mult timp investit acolo si ei recunosc ca au avut noroc. Am si eu aproape 10000 euro in crypto, dar deja consider pierduti acei bani, o sa vad peste 5-6 ani.
Bani pierduti
Mai spunea cineva pe aici de aur, nu este asa de simplu cu aurul, greu de pastrat, chiria scumpa ... mi se pare complicat.
Nu aur in banca la caseta de valori :) Comodities in general: aur, petrol, cafea
Mai intreba cineva de faptul ca mi-am facut cont si prima intrebare a fost asta, de asta mi-am facut cont Posted Image

ETF-uri, ca doar n-or da faliment TOATE companiile.
sau
Cumpara actiuni in compania la care lucrezi. Deja ai. Stii cum merg lucrurile.
Sau poate crezi ca au cheltuieli cu personalul exagerate :P. Poate e mai bine sa cumperi actiuni la competitie.
Rule of thumb: Nu investesti in ceva ce nu stii! Cunosti industria in care activezi? Baga banii pe acolo.

Offtopic: Daca vrei sa te lasi mai taie din cheltuieli. Daca nu vrei sa te lasi poti sa continui sa cumperi case pe care le tii pentru "uz personal".

#35
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
Terenuri de 500-1.000 mp in locatii centrale in Bucuresti. Apoi faci cate un bloc de 3-4-5 etaje pe fiecare teren.
Asa ai un fel de imobiliare mai exclusive, relaxate, pentru oameni care nu vor sa stea in aglomerari de sute de persoane.

#36
Mediavis

Mediavis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.09.2021

 lyanna, on 14 septembrie 2021 - 01:08, said:


ETF-uri, ca doar n-or da faliment TOATE companiile.
sau
Cumpara actiuni in compania la care lucrezi. Deja ai. Stii cum merg lucrurile.
Sau poate crezi ca au cheltuieli cu personalul exagerate Posted Image. Poate e mai bine sa cumperi actiuni la competitie.
Rule of thumb: Nu investesti in ceva ce nu stii! Cunosti industria in care activezi? Baga banii pe acolo.

Offtopic: Daca vrei sa te lasi mai taie din cheltuieli. Daca nu vrei sa te lasi poti sa continui sa cumperi case pe care le tii pentru "uz personal".


Terenuri agicole, eu nu vorbesc de 22Ha, de asta zic ca ai nevoie de multi bani, daca cumperi teren de 2500 ha in bucati cat mai mari lipite, sau toate terenurile sa fie apropriate, atunci merita. Practic investesti 1M euro si iei 15-20.000 Euro pe luna doar din chiria acelui teren. Problema este ca nu se mai gasesc asemenea terenuri, pe cine cunosc eu a inceput sa cumpere in Republica Moldova si le inchiriaza unor arabi pe sume mari, dar investitia sare de 1M, insa el nu munceste si nici nu are nevoie sa faca mentenanta, ca este teren.

Apartamente cu scop comercial si aici ai nevoie de multi bani. Exemplu, cauti un apartament de 2 camere undeva aproape de un metrou sau zona circulata, de preferat la parter, dai minim 100.000 pe el (probabil si 100.000 este putin), mai bagi 25 - 50.000 Euro (depinde daca iei nou sau sh si de unde) pentru a le utila, sa zicem cabinet stomatologic. Practic faci 2 cabinete stomatologice si o mica receptie intr-un apartament, toate sunt asa, dupa care inchiriezi tura (4 ore / zi) cu 300 Euro. Asta inseamna ca ai 2 cabinete cu cate 2 ture, adica 300 euro * 4, 1200 Euro/luna in loc de 3-400 Euro cat ai fi luat pe chiria apartament. Este avantajos, insa cumva ar fi bine sa fi in domeniu, daca faci cabinet stomatologic sa fi stomatolog, daca faci frizerie, sa ai treaba cu industria... etc. plus ca trebuie sa te ocupi de mentenanta, daca nu merge ceva sa rezolvi.

Ambele propuneri necesita mult mai multi bani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate