Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Pentru cei care au facut trecerea de la Android la iOS - regretati?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
171 replies to this topic

#19
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Eu totuși n-am înțeles bine. Deci nu-ți mai place Samsung pentru că au început să copieze Apple și să se comporte ca ei, și din acest motiv vrei sa iei iPhone?

#20
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,512
  • Înscris: 21.10.2009
Dintre doua rele, aleg raul cel mai mic. Nu mai am motive sa aleg Samsung, daca face aceleasi mizerii ca Apple.
Iphone 12 Pro are exact specificatiile pe care le-as dori de la un telefon, iar in acest moment nu ma incanta niciun telefon din gama Samsung(poate doar S21 ultra, daca era mai mic si venea cu Snapdragon ca in SUA),
Eram curios daca utilizatorii de Android se simt confortabil cu trecerea la iOS, avand in vedere ca e un OS un pic mai putin ergonomic si mai greu de customizat decat Android-ul.

Edited by lex2010, 12 September 2021 - 23:17.


#21
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Fara Apple si Samsung viata e pustiu (ca sa parafrazez)
(valabil poate in US dar nu la noi)

Offtopic.
Exista si alte branduri de telefoane si chiar bune.(Xiaomi, Huawei, OnePlus, etc. )
Am avut 2 samsung dar nu erau cu android. In rest mi-au creat (in trecut) oroare cu interfata lor inflexibila, annoying si cu ComicSans si cu sunetul ala de picatura de apa la lock/unlock.(un prieten cu J5 era tot in pana de spatiu). Totusi, varianta Note cu stilus mi-a lasat o impresie foarte buna.
Acum 1an am vrut sa iau un S10edge iar cand am auzit ca pe EU (cetateni de mana a doua) se vindea varianta Exinos (probleme pe power management, incalzire, autonomie slaba, cotatie mai slaba in teste), am renuntat in favoarea Mi Note 10.
Fiica mea e multumita (salt de la P9Lite 2017)

Edited by radurus, 13 September 2021 - 08:03.


#22
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Am avut numai Android de la Galaxy S1 pana la S8, printre care am mai inserat cate un Google Nexus si iPhone 4 si 5. Niciodata nu mi-a placut iOS pana nu a inceput sa ma frustreze Android-ul ca dupa jumatate de an incepea sa agate pe ici pe colo, ba chiar sa am lag la tastatura swiftkey cand scriam mesaje in facebook messenger care se rezolva doar dupa ce inchideam toate aplicatiile din task manager. Singurul motiv acum 5 ani care ma tinea in loc sa fac trecerea la iOS era faptul ca inca nu avea sistem de file management si 3rd party keyboard support. Acestea au venit odata cu iPhone X.
De cand am trecut la iPhone X nici ca am mai vrut sa ma intorc la android. De ce?
- cand imi iau telefon nou, singura mea implicare in migrarea datelor este sa introduc parolele la conturi
- totul e buttery smooth, nu agata nicaieri, nici macar cand "iti e lumea mai draga"
- imaginile si video-urile au rezolutie mai buna in aplicatiile de social media (testat side by side inclusiv anul acesta cu S21)
- design consistent intre aplicatii, majoritatea functioneaza similar.

Nu zic ca ceea ce mi se potriveste mie trebuie sa ti se potriveasca si tie, dar pe mine unul nu ma mai multumeste un telefon care dupa putin timp incepe sa sughita.
Da, stiu ca mai sunt diversi producatori care au softul mult mai bine optimizat ca Samsung, dar la camera in afara de foto sunt cam de nota 8.

#23
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
io trecui, obligat, de la android la ios
după normala perioadă de câteva zile de adaptare, acum o duc bine :P

PS: io nu-s nostalgic nici după grădiniță, de ce aș fi după un OS?

#24
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Sunt persoane care regreta in sens invers Posted Image
Sotia mea spre exemplu a trecut de la iOS la Android si nu a rezistat mult, nu a ajuns la 2 ani de folosire a Android-ului Posted Image iar eu urasc iPhone-ul si al lui OS Posted Image fiecare cu pasarelele lui.
A trecut de la iPhone 5s la Xiaomi Mi 6, iar apoi a revenit la iPhone, mai exact modelul iPhone XS, a folosit Android-ul din vara lui 2018 si pana-n decembrie 2019.
Concluzia e ca fiecare are o anumita "toleranta" la schimbare si asta e foarte diferita de la o persoana la alta.
Reformulez, daca eu urasc iOS-ul si ecosistemul creat de Apple, altii il iubesc, deci fiecare cu ale lui.

Iar sa raspund intr-un final la intrebarea din titlu, cunosc cel putin 1 persoana care nu are nici un regret ca a trecut de la Android la iOS Posted Image

Edited by Ciubex, 18 October 2021 - 10:24.


#25
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Eu am folosit întâi iOS, apoi Android. iOS e un sistem mult mai limitat decât androidul, iar Apple se folosește de acest lucru pentru a face practici anticoncurențiale. Acest lucru nu e valabil la Android open-source, deci nu variante comerciale care îndeasă pe gat aplicații Google, mai ales cele care mai vin și cu spyware pe deasupra (vezi Xiaomi).

Părerea mea e că iPhone e mult sub orice Xiaomi/Huawei/OnePlus echipat decent ca hardware. De exemplu Redmi Note 9 Pro (care la lansare costa 250 de euro) mi se pare undeva între iPhone XR și 11 ca pachet complet, iar Mi 11 Ultra este peste orice iPhone. La fel și orice OnePlus de la 9R în sus.

Edited by TrafalgarLaw, 13 September 2021 - 16:38.


#26
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostTrafalgarLaw, on 13 septembrie 2021 - 16:31, said:

...........
De exemplu Redmi Note 9 Pro (care la lansare costa 250 de euro) mi se pare undeva între iPhone XR și 11 ca pachet complet, ...............

Si mie mi se pare ca Dacia este intre Ferrari si Lamborghini (daca o parchezi intre ele)!Posted Image Posted Image Posted Image

#27
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postbreitner, on 14 septembrie 2021 - 07:53, said:



Si mie mi se pare ca Dacia este intre Ferrari si Lamborghini (daca o parchezi intre ele)!Posted Image Posted Image Posted Image

Dacia e mai buna in Romania 😂

#28
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,512
  • Înscris: 21.10.2009
Pana la urma, nu am mai rezistat, mi-am luat inima in dinti si am comandat un Iphone 12 Pro 256 GB. Am zis ca nu pot sa stau toata viata cu acesta curiozitate, ori ma prinde iOS in mreaja si voi deveni fan iPhone, ori ma voi declara fan Android pe viata. Azi mi-a sosit telefonul...

Prima impresie este ca imi vine sa-l arunc si sa ma intorc la Samsungul meu(un flagship vechi...).
Mi se pare greoaie navigatia prin meniuri si aplicatii, parca totul este total neintuitiv si mult mai greu de folosit dpdv al ergonomiei(chestii pe care le stiam dinainte, totusi).
Deocamdata n-am avut rabdare sa setez prea multe, mai mult m-am jucat cu el, zilele urmatoare dau un factory reset si ma apuc sa configurez totul de la zero.
Ma enerveaza rau de tot lipsa butonului de back. Urmeaza sa caut niste aplicatii de call recording si o alternativa la Youtube Vanced(sper sa gasesc). In rest, nu am alte aplicatii Android only de care sa imi fie dor. Sper ca Waze si Google Maps functioneaza la fel de bine si pe iOS, nu ma impac deloc cu hartile Apple. Poate totusi or fi bune, cine stie?!

Acum, daca tot am dat vreo 5500 lei, il voi tine macar cateva luni, pana imi formez o parere clara cu privire la iOS. Revin cu impresii in cateva saptamani.

Edited by lex2010, 14 September 2021 - 20:47.


#29
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Harta de la Apple pe România e mai bine actualizata decât cea google in ceea ce privește vederea din satelit .

  Hărțile de la google și Waze funcționează mai bine decât pe samsung .

Nu ai nevoie de buton pt back ai Swap cu degetul .

Caută niște videoclipuri pe YouTube .

   iOS este mult simplificat fata de android in ceea ce privește navigarea acum depinde și de obișnuința .





#30
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
Te-ai grabit, azi s-a lansat 13-le la acelasi pret cu cateva chestii fancy, unul din ele fiind displayul cu rata de refresh adaptiva...

Legat de " butoane" eu pe Android folosesc gesturile, nu am niciun buton pentru home,back,sandwich, totul e pe swipe left,right di laterale pt back, up pentru home si hold and up pt sanvishu de aplicatii din mijloc jos de la ecran. Am doar o bara jos pe mijlocul ecranului.

#31
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Trimite-l mai repede inapoi si fa precomanda la iPhone 13.
O sa pierzi mult la pret si si daca ramai cu el, o sa ai telefon de anul trecut.

#32
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Lasa-l asa.
N-ai de unde sti ce probleme are asta 13.

Eu nu cumpar niciodata flagship-uri la lansare sau cu precomanda.
Platesti inutil tehnologia in avans.(preturi umflate artificial)
Dupa 6-12 luni scade pretul, febra fanilor, se rezolva din buguri, apar potentialele probleme de hw/proiectare.
Iti place sa fii beta tester?

Edited by radurus, 15 September 2021 - 09:43.


#33
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,512
  • Înscris: 21.10.2009
Revin cu un follow-up.
Am tinut vreo 2-3 zile Iphone 12 Pro, m-am hotarat sa il returnez si sa dau precomanda la 13 Pro. Am decis sa raman pe iPhone deoarece nu gasesc niciun telefon cu Android care sa aiba camera performanta si in acelasi timp dimensiunea sub 150 mm(L). Asta pe langa alte motive, printre care și nemultumirea mea recenta fata de Samsung si Google cu seria Pixel, dar nu intru in detalii.

Din pacate, nu am primit tocmai feedback-ul asteptat de la cei care au dat reply, nu doresc sa se creeze un conflict intre fanii Android si iOS, pur si simplu voiam sa stiu parerile celor care au avut Android multi ani, iar apoi au trecut la iOS.

As vrea sa dau o noua intrebuintare acestui topic si sper sa fie folositor pentru toti cei care fac trecerea de la Android la iOS - as vrea sa se expuna problemele celor care sunt proaspat utilizatori de iOS, iar cei care cunosc bine acest sistemul de operare sa ii ajute in a găsi soluții.

Incep eu:

1. Cum setez iPhone să imi afișeze direct procentajul bateriei in coltul din dreapta sus?
Imi afișează bateria doar dacă dau swipe down ori pun un widget de baterie, ambele modalitati mi se par neergonomice.
2. Exista vreun call recorder(chiar si contra-cost) pentru iPhone?
Am gasit cateva, dar functionau doar sub forma unui 3-way call.
3. Ce setare fac astfel incat sa pot apela un contact folosind doar tastatura numerica, in loc de cea alfabetica?
De ex., pe Android daca vreau sa sun pe ALEX, apas 2539 si imi apar toate contactele cu acest nume.
4. Exista vreo posibilitate să setez iPhone-ul să oprească încărcarea bateriei atunci cand ajunge la un anumit procentaj, sa zicem 70-80%?
Am văzut că are o funcție de smart charge, iti invata el programul zilnic si tine telefonul la 80% , iar cu 30 minute inainte sa te trezesti incepe incarcarea pana la 100%, dar nu e tocmai ce imi trebuie mie, mai ales ca il incarc si in timpul zilei.

In speranta ca vom transforma acest topic intr-unul foarte util pentru noii utilizatori iOS, va multumesc anticipat si va doresc o zi frumoasa!

#34
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
Topicul este util, si pe mine ma intereseaza subiectul fiindca cu greu se gasesc info complete despre diferentele din viata reala dintre cele doua sisteme.
Asteptam sa iti vina jucaria sa ne poti spune peste ce probleme dai.

#35
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,198
  • Înscris: 26.06.2009
Raspunsurile la intrebari sunt simple: in principiu nu se poate ;-)
1. Nu exista. Se tot cere si speram ca acum (pdata cu micsorarea “bretonului” sa reapara procentajul bateriei)
2. Nu exista (probabil din motive de security si privacy). Poti deschide manual aplicatia nativa Voice Memos si inregistrezi asa. Dar nu e ceea ce vrei tu…
3. Nu stiu - posibil sa existe
4. Nu exista, dar nici nu vad utilitatea. Inteligenta artificiala va fi net superiiara celei umane asa ca nu are rost sa iti omori neuronii incarcand bateria pana la 80% si tot asa. Bucura-te de viata (atat a ta cat si a bateriei) si nu te stresa inutil cu asta. Cam oricum utilizezi telefonul dupa 3 ani trebuie sa schimbi bateria. Poate castigi cateva zile in 3 ani de viata a bateriei, dar pierzi mult mai mult timp valoros din timpul tau.

#36
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,512
  • Înscris: 21.10.2009
@Xman_ghio - Mersi pentru raspunsuri!

5. Cum se poate da disable la quick charge la iPhone ?
As dori ca incarcarea sa se faca la 5V, nu quick charge de 9V. Am o boala cu intretinerea bateriilor la telefoane, am un telefon vechi de 6 ani si jumatate care are in prezent 82% battery health. Sunt altii pe forum cu iPhone-uri la care dupa doar 1 an a scazut battery life la 88%.


Postati aici si intrebarile voastre, cu nr. de ordine cronologic, astfel incat sa facem un topic util pentru cei nou-intrati in universul Apple!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate