Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Casa P+1E - judet Braila

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
realdream

realdream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.07.2007
Salut colegi,

Acum doua saptamani am reusit sa achizitionez un teren de 640 mp. A fost un teren de 1.100 mp, l-am impartit cu o cunostinta si acum discutam pe seama gardului dintre noi. El ar dori din placi de beton simple, ca fiecare pe partea lui sa si-l poata amenaja dupa bunul plac.

De proiect pentru casa si restul, abia peste o luna ma voi apuca. Mentionez ca e prima casa (ca la probabil multi de pe aici) de care ma apuc si sunt total pe langa cu domeniul constructiilor. Am inceput sa rasfoiesc pe forum, chiar daca sunt foarte multe topice, asa ca orice sfat de inceput, chiar si despre "proiectarea"/montarea gardului este binevenit.

Multumesc!

#2
dragosdascalu

dragosdascalu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.10.2010
Salut,
La Sibiu nu iti face receptia la casa daca nu ai gardul conform proiect.
Cand faci autorizatia pt casa, faci si pt gard, dar ai grija sa nu fie foarte pretentios / scump pt ca pe final poate ramai fara bani.
Un gard nu e ieftin.
Daca faci gardul fix pe granita iti trebuie acord notarial vecin. Daca gardul cu toate elementele constructive sunt pe partea ta chiar si cu un cm, faci cum iti place.
Mare atentie la detaliile de legalitate, pt ca azi te poti intelege bine cu vecinii si maine pot aparea probleme si devii santajabil daca nu esti acoperit.
Cel mai simplu e un gard cu stalpi metalici la distanta de 2 m unul de altul.
Sapat groapa max 50 cm, jumatate de roaba de beton la fiecare gaura, plasa intre ei si o iedera sau ceva de genul. Cam 210 - 220 cm inaltime max de la nivelul solului.
La strada poate fi mai pretentios.
Vezi ce se permite si prin RLU (regulamentul local de urbanism) din zona ta.
Sa ai spor !

#3
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005

View Postrealdream, on 11 septembrie 2021 - 14:46, said:

Salut colegi,

Acum doua saptamani am reusit sa achizitionez un teren de 640 mp. A fost un teren de 1.100 mp, l-am impartit cu o cunostinta si acum discutam pe seama gardului dintre noi.


Sa discutati si pe seama POT-ului si CUT-ului (care se aplica terenului de 1100mp atentie!) in privinta caselor . Din ce spui terenul l-ati dezmembrat. Fiind suprafete relativ mari nu cred ca va fi o problema.

Edited by mircea812, 11 September 2021 - 20:46.


#4
realdream

realdream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.07.2007
Terenul este intr-un la 2 km de oras. Nu sunt probleme cu receptia, e mai inteleagatoare lumea in mediul rural.
Gardul il voi face impreuna cu vecinul, chiar pe hotar. Nici la mine, nici la el. Fix pe hotar.
Nu vrem gard de plasa, dorim si putina intimitate...


Da, s-a facut dezmembrarea. Am cerut un certificat de urbanism. Va fi gata undeva pe saptamana viitoare.

#5
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 10.05.2013
Pentru exterior recomand șipca metalică. La interior o soluție mai ieftină, ceva care să-ți asigure și nevoia de intimitate. Betonul mi se pare urât. Costurile la mine au fost de 240 lei/metru liniar, fără manoperă, am prestat singur, ajutat de vecini la cofrat și turnat.

Ultima poză este un gard interior la un prieten. Nu cunosc costurile, cred că nu-s mici, îmi place însă mult aspectul.

Attached Files


Edited by marianvasile, 12 September 2021 - 06:50.


#6
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Frumos. Nu mi-au plăcut niciodată gardurile din beton ..chiar daca unele au forme/modele moderne ..tot gard de beton e. Merg și astea, nu zic că nu sunt bune/utile, dar nu pe zone rezidențiale.


View Postmarianvasile, on 12 septembrie 2021 - 06:50, said:

Pentru exterior recomand șipca metalică.
Da ,dar mai interesant e pe orizontala ..nu vertical/in picioare.


#7
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postmircea812, on 11 septembrie 2021 - 20:46, said:

Sa discutati si pe seama POT-ului si CUT-ului (care se aplica terenului de 1100mp atentie!) in privinta caselor.

Acest aspect ar fi problematic doar dacă pe unul dintre terenuri ar exista deja o construcție care a „consumat” o mare parte din POT și CUT.

Dacă terenul inițial era liber de construcții, CUT și POT se calculează exclusiv în funcție de suprafața fiecărei parcele rezultate după dezmembrare, fără nicio influențare reciprocă.

#8
realdream

realdream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.07.2007
Terenul e pe colt, cu dubla deschidere (partea mea). Si voi avea doua laturi cu gard exterior unde va fi cum vreau eu. Pentru acele laturi ma gandeam la gard tip jaluzea, dar mai e pana atunci. Momentan trebuie sa ma ocup de cel dintre mine si vecin.
Am luat in calcul si varianta de sipca metalica, dar la unui dintre noi se vor vedea stalpii, iar la celalalt frumos, de asta am optat in prima faza pentru unul cu placi de beton simple, ca fiecare sa aiba posibilitatea pe partea lui sa si-l faca asa cum doreste.

Intreg terenul (cel initial) era liber de constructii.

#9
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
E tare asta cu ‘așa cum vreau eu’. La mine la primărie pana si gardul e după specificațiile din planurile de urbanism, nu după cum vreau eu :-). Înainte de a te apuca de vreo investiție in gard, scoate un certificat de urbanism, sa nu ai surprize.

#10
realdream

realdream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.07.2007
E in lucru certificatul de urbanism. Astept sa iasa zilele astea.
Prin "cum vreau eu" ma refeream ca design/aspect, din ce material voi dori.

Fiecare vecin vad ca are diferit (structura/inaltime/material). Nu vad de ce ar fi probleme fix la mine.

#11
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Sper sa nu fie nicio problema la tine! Îți spun doar ca regulile de urbanism la unele primarii merg pana într-acolo încât reglementează și aspectul gardului de la stradă, înălțime, proporții și închideri. Spre exemplu, eu nu am voie sa am soclu opac mai înalt de 60cm, panourile trebuie sa fie confecționate din fier forjat, șamd.

Attached Files


Edited by anothertwo, 13 September 2021 - 10:42.


#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View Postrealdream, on 13 septembrie 2021 - 06:57, said:

...dar la unui dintre noi se vor vedea stalpii, iar la celalalt frumos, de asta am optat in prima faza pentru unul cu placi de beton simple, ca fiecare sa aiba posibilitatea pe partea lui sa si-l faca asa cum doreste.
...

aveți grijă, că și gardul din plăci de beton are amprenta pe o singură parte... Posted Image

vreți intimitate?
gardul de beton se pretează la exterior
așa că cel din plasă sudată bordurată pe stâlpi zincați e soluția
apoi puneți plasă de umbrire (chiar dublă)
apoi plantați la fiecare 1 m tufe de trandafiri agățători
și veți avea intimitate flancată de un perete verde (natural 9 luni/an), din care 2 luni plini de trandafiri!

Attached Files


Edited by gushpi, 13 September 2021 - 11:03.


#13
realdream

realdream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.07.2007
Va salut! Am revenit dupa o mica pauza.
Cu gardul am lasat-o moarta momentan. Am zis sa fac unul de santier (bare si plasa din aceea verde) pana la finalul constructiei si voi vedea apoi ce solutie alegem.

Am fost de am vorbit cu un arhitect si dupa o prima discutie, mi-a facut o lista de preturi pe care o voi atasa si aici.
M-ar interesa la ce anume as putea renunta din tot ce mi-a bagat el acolo si ce anume e "obligatoriu" sa pastrez.

[ https://ibb.co/zJk2YCv - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://ibb.co/tCpPLJV - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://ibb.co/z7FG6Vd - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://ibb.co/XDcgHh4 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by realdream, 05 January 2022 - 09:27.


#14
dragosdascalu

dragosdascalu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.10.2010
Faza cu arhitectul e cam asa: dupa cateva propuneri de compartimentare si fatade, arhitectul incepe sa se enerveze / sa-si piarda rabdarea. Si iti cere mai multi bani, si incepe sa te lungeasca cu termenele pana incepi si tu sa te enervezi.
Atunci fie renunti la el, si evident pierzi banii, fie accepti o varianta chiar si imperfecta, din dorinta de a merge mai departe.
Daca faci modificari pe parcursul executiei casei, o iei de la capat cu autorizarea. Si ajungi iar la arhitect..
Dpmdv, daca esti la prima casa, te duci prin cat mai multe case locuite, eventual puse la vanzare, si ii arati arhitectului: exact asa vreau. Fatade, impartire, tot.
El o adapteaza la terenul tau, puncte cardinale, retrageri, etc.
Si cam aia e tot.


Din punct de vedere al structurii, as merge pe un proiect cat mai detaliat.
Inveti sa-l citesti si stai cu el in mana pe santier, de la trasarea casei pana cand pun baietii tigla.

Electrice, termice, sanitare. Daca vrei sa faci ceva deosebit, vb cu un designer care doar cu asta se ocupa. Ii vezi lucrarile, discuti cu el/ ea separat.
Altfel, nu are rost.

Avize si alte maruntisuri, personal daca poti, daca nu, platesti.

#15
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008

 dragosdascalu, on 05 ianuarie 2022 - 15:09, said:

Electrice, termice, sanitare. Daca vrei sa faci ceva deosebit, vb cu un designer care doar cu asta se ocupa. Ii vezi lucrarile, discuti cu el/ ea separat.
Altfel, nu are rost.

Pana si al astea mai trebuie designer?Posted Image

#16
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005

 anothertwo, on 13 septembrie 2021 - 10:39, said:

Sper sa nu fie nicio problema la tine! Îți spun doar ca regulile de urbanism la unele primarii merg pana într-acolo încât reglementează și aspectul gardului de la stradă, înălțime, proporții și închideri. Spre exemplu, eu nu am voie sa am soclu opac mai înalt de 60cm, panourile trebuie sa fie confecționate din fier forjat, șamd.

Chestia cu soclul opac este in toate certificatele de urbanism. Ar trebui sa fie amenda nerespectarea acestei reguli. Am intrebat cativa vecini de ce nu au facut soclul opac. Raspunsul: sa vada si ''Bubico'' pe strada (adica sa te latre cand treci prin fata curtii).

#17
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Pai certificatul de urbanism/AC scrie ca soclul sa nu fie opac mai mult de 60cm înălțime, dar nu zice ca trebuie sa fie soclu. De altfel, sunt recomandări de pseudogard delimitat vizual prin culori diferite între trotuar și curte, sau gard viu, etc. Dar dacă vrei sa faci gard in Sector 3, soclul nu poate avea o înălțime mai mare de 60cm.

#18
realdream

realdream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.07.2007
Salutare!
Am revenit! Stiu ca a durat ceva timp, insa au intervenit niste probleme de sanatate si financiare care s-au rezolvat si ele.

Am reusit sa fac gardul. Din sipca metalica asezata pe orizontala. Cost total (materiale + manopera) undeva la 22.000 lei pentru 65 ml cu o inaltime de 1.70m

[ https://i.ibb.co/7pBTbtn/IMG-20221027-WA0015.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt in lucru cu proiectul. Nu o sa mai fie P+1E. Va fi doar parter. Undeva la vreo 140 mp - 150 mp construiti. Momentan inca mai modificam la compartimentarea si asezarea camerelor. Cand voi avea o forma finala, o sa postez si aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate