Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Garuda Linux

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
KillDuster02

KillDuster02

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.12.2019
O noua distributie bazata pe Arch Linux isi face aparitia, Garuda Linux. Pare sa fie o versiune accesibila si celor mai putin initiati in ale linuxului, vine cu un GUI installer. La o prima strigare, pare sa se lupte pe acelasi userbase cu cei de la Manjaro, insa are si cateva optiuni interesante cand vine vorba de descarcat distributia, niste bundle-uri , unul cu software preinstalat pt gaming (steam, lutris, wine etc) si unul pt pen-testing (bazat pe black arch).

Daca il incercati in VM, aveti in vedere sa ii dati destule resurse ca pe versiunea de KDE e destul de bloated cu o tona de animatii (personal folosesc arch cu i3wm deci poate sunt biased). Asa, la o prima vedere, pare stabil si destul de user-friendly

#2
preslee

preslee

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 28.07.2021
Nu e chiar atât de nouă. Am încercat-o eu prima dată anul trecut prin septembrie. Bloated cât cuprinde. Și atunci ca și acum.
Marfă indiană, la ce altceva te poți aștepta?

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Exista script de instalare pentru Arch si astfel procesul de care fug unii devine simplu.

#4
KillDuster02

KillDuster02

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.12.2019

View Postneagu_laurentiu, on 09 septembrie 2021 - 07:53, said:

Exista script de instalare pentru Arch si astfel procesul de care fug unii devine simplu.
Nu cred totusi ca e aceeasi mancare de peste, cine are nevoie de GUI sa instaleze Arch nu il va administra bine. Sa ne gandim de exemplu la aplicatiile din AUR care au nevoie de manual intervention in PKGBUILD, sigur nu ii va fi usor in situatia asta celui care a folosit script de instalare pt Arch fara sa inteleaga nicio iota.

#5
cristiioan

cristiioan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.11.2021

View PostKillDuster02, on 08 septembrie 2021 - 23:18, said:

O noua distributie bazata pe Arch Linux isi face aparitia, Garuda Linux. Pare sa fie o versiune accesibila si celor mai putin initiati in ale linuxului, vine cu un GUI installer. La o prima strigare, pare sa se lupte pe acelasi userbase cu cei de la Manjaro, insa are si cateva optiuni interesante cand vine vorba de descarcat distributia, niste bundle-uri , unul cu software preinstalat pt gaming (steam, lutris, wine etc) si unul pt pen-testing (bazat pe black arch).

Daca il incercati in VM, aveti in vedere sa ii dati destule resurse ca pe versiunea de KDE e destul de bloated cu o tona de animatii (personal folosesc arch cu i3wm deci poate sunt biased). Asa, la o prima vedere, pare stabil si destul de user-friendly
Problema in VM este in principal cu picom. In rest distributia este calumea si merge foarte rapid.

View Postneagu_laurentiu, on 09 septembrie 2021 - 07:53, said:

Exista script de instalare pentru Arch si astfel procesul de care fug unii devine simplu.
Am incercat si eu scripturi de pe net pentru arch linux si da te ajuta la sudo, grub si alte setari mici, nu te ajuta deloc la altceva pentru ca uni pun pachete care nu sunt necesare.

View Postpreslee, on 09 septembrie 2021 - 00:02, said:

Nu e chiar atât de nouă. Am încercat-o eu prima dată anul trecut prin septembrie. Bloated cât cuprinde. Și atunci ca și acum.
Marfă indiană, la ce altceva te poți aștepta?
Este cei drept plina de bloat dar multe chesti sunt pentru unltizatori non avansati de linux. Mai bine sa stea pe Manjaro decat pe Garuda sau pe Ubuntu.

#6
preslee

preslee

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 28.07.2021

View Postcristiioan, on 02 noiembrie 2021 - 10:43, said:

In rest distributia este calumea si merge foarte rapid.
Nenea ăsta nu e tocmai de acord cu spusele tale:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CyVOL1IYKNA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
și nici eu, de altfel. Să spun că am avut-o instalată în ultima săptămână dar nu a reușit să mă impresioneze cu nimic în afară de "minunatul" blackscreen cu care m-am trezit după ultimul upgrade de alatăieri.
E drept că nici n-am mai stat să-mi bat capul căutând cauza că deja sunt sătul de cât timp din viață am pierdut tot rezolvând problemele unor distribuții create și întreținute de niște nulități absolute, ceea ce este absolut vizibil din "calitatea" produsului.
A, și să-ți mai spun ceva:
Testarea distribuțiilor linux în virtual box este în totalitate neconcludentă. O distribuție o testezi pe configurație hardware reală dacă vrei să te convingi despre. Acolo își demonstrează ea toată "splendoarea", când dă de componente și device-uri, nu în virtual. Posted Image
Virtual box îl folosești eventual dacă vrei să vezi cam ce știe o distribuție care  nu se poate rula în sesiune live de pe un stick USB, dar cam atât

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcristiioan, on 02 noiembrie 2021 - 10:43, said:

Am incercat si eu scripturi de pe net pentru Arch linux si da te ajuta la sudo, grub si alte setari mici, nu te ajuta deloc la altceva pentru ca uni pun pachete care nu sunt necesare.
E suficient ca automatizeaza instalarea de baza, pentru restul poti si tu manual adauga cate un pachet dorit.

#8
KillDuster02

KillDuster02

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.12.2019

View Postpreslee, on 04 noiembrie 2021 - 23:00, said:

Nenea ăsta nu e tocmai de acord cu spusele tale:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CyVOL1IYKNA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
și nici eu, de altfel. Să spun că am avut-o instalată în ultima săptămână dar nu a reușit să mă impresioneze cu nimic în afară de "minunatul" blackscreen cu care m-am trezit după ultimul upgrade de alatăieri.
E drept că nici n-am mai stat să-mi bat capul căutând cauza că deja sunt sătul de cât timp din viață am pierdut tot rezolvând problemele unor distribuții create și întreținute de niște nulități absolute, ceea ce este absolut vizibil din "calitatea" produsului.
A, și să-ți mai spun ceva:
Testarea distribuțiilor linux în virtual box este în totalitate neconcludentă. O distribuție o testezi pe configurație hardware reală dacă vrei să te convingi despre. Acolo își demonstrează ea toată "splendoarea", când dă de componente și device-uri, nu în virtual. Posted Image
Virtual box îl folosești eventual dacă vrei să vezi cam ce știe o distribuție care  nu se poate rula în sesiune live de pe un stick USB, dar cam atât
Nici pe mine nu pot spune ca m-a impresionat Garuda, dar comparatia facuta in video nu e chiar fair. Numar diferit de pachete, aplicatii la startup etc. Singura comparatie pe care o inteleg e intre Garuda si Manjaro pentru ca se adreseaza aceluiasi user-base

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate