Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Coasigurat CNAS

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 02.07.2019
Buna seara,nevasta lucreaza din luna mai cu contract individual de munca pe o perioada determinata de 2 luni,asa scrie in contract.Dupa cele 2 luni a mai lucrat.Momentan asteapta de 2 saptamani sa o cheme din nou la munca.Am verificat si nevasta apare asigurat la sanatate. La inceputul acestei luni mi-a expirat anul ce l-am platit si acum la verificare apar neasigurat.
Eu nu ar trebui sa fiu coasigurat pe langa sotie?

Am gasit asta:
Asiguratul care vrea să ia în întreținere soțul/soția/un părinte fără venituri trebuie să informeze angajatorul despre acest lucru și să-i dea acestuia anumite documente pe care el să le depună la autorități, documente enumerate în Ordinul Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS) nr. 1549/2018:
-  act de identitate valabil la data solicitării, original și copie, documente care să ateste relația de rudenie sau căsătoria cu persoana asigurată;
-  o declarație pe propria răspundere din care să rezulte că nu realizează venituri proprii
-  o declarație pe propria răspundere a persoanei asigurate prin care aceasta declară că are în întreținere persoana respectivă.

Sa fie valabil si in cazul meu? Va multumesc.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Din cate stiu se face odata pe an treaba asta in ianuarie sau februarie de catre angajator, daca a inceput in mai nu cred ca intri coasigurat pana in urmatorul an fiscal, ca la impozite. Acu nu stiu sigur 100%... asa ca mai cere o opinie.

Edited by andreic, 08 September 2021 - 20:43.


#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
DA.
Se presupune ca fiecare membru al familiei are venituri proprii , deci asigurare separata.
Cand unul din ei NU are, atunci trebuie instiintata casa de sanatate, depusa declaratia, etc.

Edited by tioopedi, 08 September 2021 - 20:45.


#4
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

 andreic, on 08 septembrie 2021 - 20:42, said:

Din cate stiu se face odata pe an treaba asta in ianuarie sau februarie de catre angajator, daca a inceput in mai nu cred ca intri coasigurat pana in urmatorul an fiscal, ca la impozite. Acu nu stiu sigur 100%... asa ca mai cere o opinie.
Stii total eronat stimate coleg, esti moderator, ar trebui sa stii ca nu esti obligat sa raspunzi la o intrebare daca nu cunosti raspunsul. Nu indrazneam sa spun asta, dar ti se intimpla prea des!

In rest, sotia trebuie sa intocmeasca si sa depuna la locul de munca actele necesare, indiferent de luna anului. Daca contractul sotiei a incetat, sotul nu mai este coasigurat.

 tioopedi, on 08 septembrie 2021 - 20:44, said:

DA.
Se presupune ca fiecare membru al familiei are venituri proprii , deci asigurare separata.
Cand unul din ei NU are, atunci trebuie instiintata casa de sanatate, depusa declaratia, etc.
se ocupa angajatorul sotului asigurat. poti fi coasigurat si daca lucreaza unul dintre copii, ori invers, copilul major sa fie coasigurat daca parintele lucreaza.

Edited by tytysor, 08 September 2021 - 20:56.


#5
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
acele acte se duc la contabilul firmei unde lucreaza sotul/sotia, cat respectivul este angajat, in orice luna.
coasigurarea este valabila 3 luni dupa ce pierde locul de munca. Daca se reangajeaza, se depun iar aceleasi acte la noul contabil. Daca intra in somaj, pe toata perioada somajului este coasigurat.
NU AI TREABA cu casa de asigurare...contabilul face demersul.
dupa depunere cam 90 zile dureaza pana intri in sistem. maxim

Edited by costaan, 08 September 2021 - 21:01.


#6
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
1. sotia a lucrat in mai si iunie. va ramane asigurata inca 3 luni: iulie-septembrie. (teoretic, ca daca are nevoie, ii cer adeverinta pe care nu o poate duce)!
2. la fel si tu, dar daca ai platit ,,din mana", te-au scos din evidenta instant!
3. daca sotia te declara ,,in intretinere" ai fi devenit ,,coasigurat".
.
.
dincolo de toate: cum vrei sa fi asigurat daca nu cotizezi?

astea nu-s decat reminiscente ale comunismului: sa beneficieze toti, dar fara sa faca (mai) nimic!

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

 tytysor, on 08 septembrie 2021 - 20:56, said:

indiferent de luna anului. Daca contractul sotiei a incetat, sotul nu mai este coasigurat.
Bine ca ne-ai luminat, puteai si fara suplimente de fitze Posted Image

 costaan, on 08 septembrie 2021 - 20:56, said:

dupa depunere cam 90 zile dureaza pana intri in sistem. maxim
Sotia face actele la departamentul cu personalul al spitalului ca sa apara copilul, odata pe an. (trebuie actualizat)

Edited by andreic, 08 September 2021 - 21:37.


#8
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 02.07.2019

 richi_e, on 08 septembrie 2021 - 21:19, said:

1. sotia a lucrat in mai si iunie. va ramane asigurata inca 3 luni: iulie-septembrie. (teoretic, ca daca are nevoie, ii cer adeverinta pe care nu o poate duce)!
2. la fel si tu, dar daca ai platit ,,din mana", te-au scos din evidenta instant!
3. daca sotia te declara ,,in intretinere" ai fi devenit ,,coasigurat".
.
.
dincolo de toate: cum vrei sa fi asigurat daca nu cotizezi?

astea nu-s decat reminiscente ale comunismului: sa beneficieze toti, dar fara sa faca (mai) nimic!

Daca nu avem nici o sursa de venit,stam 4 intr-o camera,zona defavorizata fara locuri de munca,abia a prins sotia ceva de lucru cu contract fie si determinat pe o perioada.....ai alta idee demokratule(kapitalism,scuze)???

Edited by Alexiaz, 09 September 2021 - 06:37.


#9
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021

 Alexiaz, on 08 septembrie 2021 - 20:38, said:

Buna seara,nevasta lucreaza din luna mai cu contract individual de munca pe o perioada determinata de 2 luni,asa scrie in contract.Dupa cele 2 luni a mai lucrat.Momentan asteapta de 2 saptamani sa o cheme din nou la munca.Am verificat si nevasta apare asigurat la sanatate. La inceputul acestei luni mi-a expirat anul ce l-am platit si acum la verificare apar neasigurat.
Eu nu ar trebui sa fiu coasigurat pe langa sotie?

Am gasit asta:
Asiguratul care vrea să ia în întreținere soțul/soția/un părinte fără venituri trebuie să informeze angajatorul despre acest lucru și să-i dea acestuia anumite documente pe care el să le depună la autorități, documente enumerate în Ordinul Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS) nr. 1549/2018:
-  act de identitate valabil la data solicitării, original și copie, documente care să ateste relația de rudenie sau căsătoria cu persoana asigurată;
-  o declarație pe propria răspundere din care să rezulte că nu realizează venituri proprii
-  o declarație pe propria răspundere a persoanei asigurate prin care aceasta declară că are în întreținere persoana respectivă.

Sa fie valabil si in cazul meu? Va multumesc.
Mai trebuie depusa o declaratie pe proprie raspundere ca nu detii pamant mai mult de 1 hectar sau doua , ceva de genu asta , cred ca trebuie pe la finante , cel putin asa era in urma cu ceva ani , dar stiu asta sigur de la un caz concret , conditie ca sa obtii statutul de coasigurat.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deci eu stiam ca daca unul din soți e asigurat automat celălalt este coasigurat daca nu realizează venituri.
Eu realizand venituri din activități agricole platesc anual asigurarea, înainte cand se dădeau adeverințe de asigurat pentru a fi duse la mf mergeam lunar la casa de sănătate si scoteam si eu si ea .
Cum de altfel stiam ca un copil major nu poate fi coasigurat pe asigurarea părinților.

#11
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,111
  • Înscris: 09.01.2015

 silesax2, on 03 decembrie 2021 - 17:21, said:

Deci eu stiam ca daca unul din soți e asigurat automat celălalt este coasigurat daca nu realizează venituri.

Asa este si logic.
Dar,.....Romania,... Te iubesc....

#12
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007
Eu sunt PFA si vreau sa co-asigur sotia. Nu gasesc niciunde informatii despre ce trebuie sa fac. Ma pote ajuta cineva?

#13
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,509
  • Înscris: 13.03.2005
Scoți o adeverință de la ei, că esti asigurat pentru a folosi "soției"....

#14
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007

 wertyck, on 09 februarie 2022 - 23:25, said:

Scoți o adeverință de la ei, că esti asigurat pentru a folosi "soției"....

De unde "de la ei"? De la ANAF sau de la Casa de Asigurari de Sanatate?

#15
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,509
  • Înscris: 13.03.2005
Casa de asigurări de sănătate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate