Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

HarmonyOS

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Observ ca, desi lansat de ceva timp, inca nu exista o arie dedicata noului OS al celor de la Huawei. L-a incercat cineva? Din ce am vazut este disponibil pentru foarte multe terminale, suporta inclusiv aplicatii Android si am auzit ca e posibil sa fie adoptat si de Xiaomi, Oppo si Vivo.

#2
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 15.10.2020
Am impresia că e doar o clonă de Android, un fel de custom ROM.

#3
gymy

gymy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 29.11.2005
Bun și asa. Eu de abia aștept sa iasă. O sa înlocuiesc androidul cu orice altceva. M-am saturat de porcăriile de la google. În speedtest de exemplu ma avertizează aplicația ca nu o sa funcționeze fără serviciile google, dau ok și aplicația rulează bine mersi.

#4
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
meh,
harmony os e in realitate Android (bazat mai degraba pe AOSP open-source Android code)
Serviciile google sunt inlocuite cu serviciile Huawei (reverse engineered).
Nu cred ca va fi adoptat de alti producatori (oricum in china telefoanele pt piata locala se vand fara servicii google)
Deci aveti de ales cine te spioneaza, china sau america.
Si nu in ultimul rand nivelul de verificare a aplicatiilor impotriva malware e mult mai redus in Harmony OS deoarece nu sunt verificate indeajuns precum in playstore si oricum marea majoritatate instaleaza aplicatii din alte surse.

deci servicii chineze + nivel de securitate mai redus

Edited by neoliviu, 08 September 2021 - 08:24.


#5
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,591
  • Înscris: 28.11.2001
Dacă puteți să-mi spuneți cu ce vine nou/inovativ/mai bun acest SO în comparație cu Android? Citeam că a ajuns pe aproximativ 50 de milioane de aparate până acum.  Deci un orășel din China a trecut pe HarmonyOS. Tare.

Edited by badmania98, 08 September 2021 - 08:34.


#6
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Nu vine cu nimic nou, doar incearca sa eschiveze patentele americane. Cine isi imagineaza ca apare un sistem de operare nou? Sunt chinezii numerosi dar tot ce pot face e sa copieze ce realizeaza americanii iar americanii nu au scos vreun sistem de operare nou de zeci de ani. De fapt si Android e bazat pe Linux-ul din 1990. Ma rog, Kernel-ul versiunea 3 (in 2021 suntem la versiunea 5.14).

Edited by RedDev, 08 September 2021 - 09:01.


#7
gymy

gymy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 29.11.2005
Dacă scot toate rahaturile de la google, e bine. Eu sânt dispus să-l încerc.
La Windows puteai face tu curat, la android nu poți.

Edited by gymy, 08 September 2021 - 11:21.


#8
KillDuster02

KillDuster02

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.12.2019
OS sau nu, orice atenteza la hegemonia Google este mai mult decat binevenit. M-am saturat sa imi iau un telefon si sa ma trezesc (valabil si pt Samsung) cu extra aplicatii preinstalate de mesaje, calendar etc doar pt ca asa vor cei de Google si daca nu-mi convine sa stau sa le sterg manual. Si asta e doar varful iceberg-ului, ca daca e sa vorbim despre modul in care trateaza developerii de aplicatii mici de pe play store ne intindem pe 10 pagini.

#9
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 16.01.2017

View Postbadmania98, on 08 septembrie 2021 - 08:32, said:

Citeam că a ajuns pe aproximativ 50 de milioane de aparate până acum.  Deci un orășel din China a trecut pe HarmonyOS. Tare.
"90 million users received HarmonyOS 2 update until September 2, 2021."

Peste cateva zile vor trece de 100 de miloane si au tinta de 300 de milioane pana la sfarsitul anului.

Huawei Harmony OS își propune să fie sistemul de operare ideal pentru era Internetului total. Poate suporta smartphone-uri și alte dispozitive inteligente, inclusiv televizoare, unități centrale auto, articole portabile, etc...

#10
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Cine-i moderator aici? De ce nu se face o arie pentru acest OS, cum este pentru Android si iOS?

#11
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 16.01.2017
HarmonyOS 2 abia a fost lansat (02 iunie) si momentan e rezervat pentru piata din China.

Pentru utilizatorii globali inca nu e stabilita data lansarii si se preconizeaza trecerea printr-o prima faza pentru testare beta. Abia dupa asta va fi lansat la nivel global.

Probabil inca nu se justifica o arie dedicata.

#12
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
100 milioane de useri:

https://www.gsmarena...-news-50906.php

#13
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,591
  • Înscris: 28.11.2001
Mda. Făt Frumos al nostru e mic copil față de acest SO.

#14
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005

View Postboy4ever, on 11 septembrie 2021 - 00:21, said:

Cine-i moderator aici? De ce nu se face o arie pentru acest OS, cum este pentru Android si iOS?
Moderatorii nu pot crea arii si subarii, pot doar modera discutiile (sterge mesajele offtopic Posted Image)(moderare: editare, stergere, mutare)
Poti cere sa se faca o arie noua pentru acest sistem de operare oricand pe aria de Feedback, insa mai mult ca sigur pana cand nu va fi disponibil si pentru restul lumii, oficial si va avea multi utilizatori precum cele doua sisteme de operare mentionate de tine, poate ramane discutia sub forma unui topic, linistit aici, eventual sa mutam discutia pe aria celor de la Huawei.
Asadar, deocamdata e doar o discutie generica pe acest topic si nu cred ca e necesara o subarie dedicata nici macar la acest nivel, precum e pentru Windows Phone, Blackberry si restul.

Revenind ontopic, mi se pare deocamdata ca Harmony OS o sa cam ramana mult si bine dedicat doar pietei din China, eu unul ma numar (din pacate) printre cei "dependenti" de Google si va dau doar un exemplu: platile cu telefonul. Astea sunt posibile, din pacate, chiar daca folosesti aplicatia dedicata de la banca, precum RaiPay-ul de la Raiffeisen, doar daca ai instalate si serviciile Google :( Deci nu prea as putea sa folosesc Harmony OS fara serviciile Google sa pot plati cu telefonul.
Plata cu telefonul e o comoditate pentru care sunt inca dispus sa "stau" in banca celor de la Google, caci altfel as fi folosit alt sistem de operare.
De fapt si pentru Smart Mobile e necasar din cate stiu de Google Services framework.

Edited by Ciubex, 22 September 2021 - 17:39.


#15
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 28.09.2008
Ieri am intrat pe tableta HUAWEI MatePad 10.4 si a aparut update software disponibil harmony de 4.2 GB.
Sa il instalez?


#16
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 12.02.2014
Dacă acum ai servicii google, nu-l instala.
Dacă oricum nu ai servicii google, instalează-l.

#17
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 28.09.2008
Acum am terminat de instalat pe tableta harmony os 2.0.
Puteau si cei de la huawei sa faca un soft separat pt Europa.

Huawei email poate:
sa citeasca, sa compuna, sa trimita si sa stearga definitiv toate e-mailurile din gmail
+ alte balarii si conditii.
Daca nu dau Permite nu pot accesa contul de gmail.


#18
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,591
  • Înscris: 28.11.2001
Ce regiune? Cxxx

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate