Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19707 replies to this topic

#8857
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 01.09.2021
Eu nu știu cum instituțiile astea de stat reușesc sa lucreze cu cele mai proaste firme de IT...?! Tot amână modernizarea site ului de peste o luna...ma întreb, la contractul încheiat cu firma de IT, la termenul de execuție al serviciilor, e trecut " când da Domnul"? Nu cred ca la e-on sau cez s ar fi permis asa ceva. Pun pariu ca și contractul asta a fost cu dedicație. Sper, deși nu prea cred, sa fi făcut măcar treaba bună, sa nu se fi pierdut sau încurcat datele clienților. Parca vad ca vin iar cu vreo amânare, pana pe la 1 martie 2023...

Edited by stefan0011, 01 December 2022 - 15:38.


#8858
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 stefan0011, on 01 decembrie 2022 - 15:37, said:

Eu nu știu cum instituțiile astea de stat reușesc sa lucreze cu cele mai proaste firme de IT...?! Tot amână modernizarea site ului de peste o luna...ma întreb, la contractul încheiat cu firma de IT, la termenul de execuție al serviciilor, e trecut " când da Domnul"? Nu cred ca la e-on sau cez s ar fi permis asa ceva. Pun pariu ca și contractul asta a fost cu dedicație. Sper, deși nu prea cred, sa fi făcut măcar treaba bună, sa nu se fi pierdut sau încurcat datele clienților. Parca vad ca vin iar cu vreo amânare, pana pe la 1 martie 2023...

firma de IT bineinteles ca este una care trebuie sa multiumeasca toate interesele in cauza, mai putin pe cele ale clientilor, evident, din ceea ce se constata raportat la termenele de finalizare

#8859
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 14.04.2009

 Graa, on 01 decembrie 2022 - 15:30, said:

A fost activata pe 17 ianuarie, adica luni, consemnata chiar aici.
Primele contracte au fost incheiate sambata 15 ianuarie...a fost un incident ca nu venea email-ul de confirmare...am incheiat si eu 2 contracte cam pe 20 Ianuarie si am reluat si finalizat contractarea a 2-a zi (cu alte numere de contract generate) ca nu am primit email, iar cand a venit email-ul a venit pentru contractele incheiate primele cele de pe 20 Ianuarie nu cele de pe 21 Ianuarie, verificate in email dupa numarul de contract generat pe 20 Ianuarie, desi email-ul de confirmare a venit la cateva minute dupa cea de-a 2-a contractare finalizata...

 bai3tzash, on 15 ianuarie 2022 - 10:25, said:

Eu am reusit, pana la capat, inca nu mi-a venit email, dar am contractele descarcate in PDF.
Nu mi-a recunoscut numele de pe factura, a trebuit sa modific PDF-ul, altfel nu recunostea nici cum. In buletin am liniuta intre prenume, pe factura la Nova nu. Iar NOVA pune pe factura si PF inainte de nume, deci a trebuit sa sterg PF si sa pun liniuta intre prenume si totul a mers pana la capat Posted Image)

Edited by av_myjob, 01 December 2022 - 18:28.


#8860
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 28.08.2019

Neoficial și cu intermitente pe 15, oficial pe 17.

#8861
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 14.04.2009
Sa vezi distractie cu incheierea de noi contracte cu HE daca nu ai nicio factura emisa de HE sau alt furnizor cu noul contor inteligent montat intre timp, care apare la distribuitor in cont, dar nu si la HE, insa apare in POSF si va merge prin platforma POSF daca nu cere factura cu acel contor inteligent...

Edited by av_myjob, 01 December 2022 - 20:35.


#8862
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Limpede precum cristalul ca o sa vedem distracție.

#8863
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 14.04.2009
Cu POSF-ul asta e clar, ca il folosesti sau nu la schimbarea furnizorului, tot va trebui actualizata informatia in POSF...si atunci se va ajunge automat la utilizarea obligatorie a POSF...

#8864
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
In octombrie la tata, distributie Oltenia a schimbat contoarul. Hidroelectrica nu a actualizat seria noului contoar si totuși am dat indexul. Distribuție Oltenia a alocat indexul automat cu seria contoarului, în mod curent.

#8865
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021
Si mie mi-au schimbat contorul acum o luna, seria noului contor apare la distribuitor, apare si in POSF, dar nu am putut inregistra indexul la HE (24-28 nov) intrucat pe portal nu ma lasa sa modific vechea serie de contor cu cea noua. Cum ai dat indexul, telefonic?

#8866
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Am dat indexul pe seria veche, că nu am putut să o modific. Am zis că nu are ce să se întâmple, dacă il ia bine, dacă nu, iarăși bine.

Edited by aris86, 01 December 2022 - 23:36.


#8867
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

 aris86, on 01 decembrie 2022 - 23:20, said:

In octombrie la tata, distributie Oltenia a schimbat contoarul. Hidroelectrica nu a actualizat seria noului contoar si totuși am dat indexul. Distribuție Oltenia a alocat indexul automat cu seria contoarului, în mod curent.

contoar, contoare / comptoar, comptoaresubstantiv neutru
1. Birou de comerț (în special al unui bancher).
2. Birou, masă pentru numărat banii, pentru etalat mărfuri (mici) etc.

De ce s-ar implica astia din energie la contoar....habar n-am.


#8868
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021
Eu nu am dat indexul nou pe seria veche... indexul la schimbarea contorului vechi apare la distribuitor, probabil HE o sa il ia de acolo la un moment dat.
Poate pana la urmatoarea perioada de transmitere, vor importa seria noului contor din baza de date a distribuitorului.

#8869
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
venea dinspre contor
, etimologizat din acțiunea contorizării, era simplu de înțeles precum venea o moară pe Siret la Sadoveanu

 dan1980_25, on 01 decembrie 2022 - 23:38, said:



contoar, contoare / comptoar, comptoaresubstantiv neutru
1. Birou de comerț (în special al unui bancher).
2. Birou, masă pentru numărat banii, pentru etalat mărfuri (mici) etc.

De ce s-ar implica astia din energie la contoar....habar n-am.

Starea națiunii e bună când preocuparea lingvistică e cea dintâi in detrimentul grijii c-o să rămânem în curul gol după următoarele facturi

#8870
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
@dan1980_25,mulțumesc cu recunoștință 😊☺️

#8871
Roland74

Roland74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 02.12.2021
Am si eu o nelamurire si poate cineva ma poate indruma.Am doua cazuri cu care nu sunt lamurit.
1) Cum se face transferul de pe vechiul propriretat client Hidroelectrica pe noul proprietat care doreste sa ramana la Hidroelectrica.
2)Transfer contract Hidroectrica catre chirias persoana fizica.
Multumesc!

#8872
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

 Sinmbad, on 01 decembrie 2022 - 23:47, said:


Starea națiunii e bună când preocuparea lingvistică e cea dintâi in detrimentul grijii c-o să rămânem în curul gol după următoarele facturi
Ai consumat, platesti. E simplu.
Vrei sa-ti platesc eu factura?

 Sinmbad, on 01 decembrie 2022 - 23:47, said:

venea dinspre contor
, etimologizat din acțiunea contorizării, era simplu de înțeles precum venea o moară pe Siret la
Si sula si cu poala, etimologizat seamana dar fiecare face altceva.

#8873
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
M-am mutat la Hidro, cu neamuri si prieteni, la final de noiembrie.
Prima zi de contract a fost 1 Dec, vad ca nu m-a debransat nimeni.
Furnizorul vechi e CEZ, ma astept la glume si surprize cu facturile finale, oricum ultima factura primita de la CEZ a fost pentru luna August.
Saracul CEZ, are site-ul blocat si nu reuseste sa factureze, dar a reusit totusi sa imi comunice recent marirea pretului contractual. Cum nu li se blocheaza comunicarea de pret care le asigura subventii ?! Un miracol, Santa Madonna ....

#8874
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

 overseas, on 02 decembrie 2022 - 11:52, said:

M-am mutat la Hidro, cu neamuri si prieteni, la final de noiembrie.
Prima zi de contract a fost 1 Dec, vad ca nu m-a debransat nimeni.
Furnizorul vechi e CEZ, ma astept la glume si surprize cu facturile finale, oricum ultima factura primita de la CEZ a fost pentru luna August.
Saracul CEZ, are site-ul blocat si nu reuseste sa factureze, dar a reusit totusi sa imi comunice recent marirea pretului contractual. Cum nu li se blocheaza comunicarea de pret care le asigura subventii ?! Un miracol, Santa Madonna ....
In mod normal se face poza la index si se comunica atat vechiului furnizor, odata cu cererea de reziliere, distribuitorului (e-distributie whatever, astia-s aia care citesc), cat si noului furnizor (daca e Hidro, il iau ei automat din poza facuta pdf).
Pe E-Distributie (Muntenia in cazul meu), daca ai cont, iti apar si citirile, plus faptul ca poti verifica la ce furnizor e inregistrat POD-ul fara sa ai cont.
https://www.e-distri...-furnizare.html
Tot pe E-Distributie scrie ca trebuie anuntat distribuitorul in caz de schimbare a furnizorului, plus ca ai adrese de e-mail (Muntenia, Dobrogea, Banat) si model de fomulare (cumva redundant fiindca e trecut si noul furnizor, in cazul de fata Hidro, care ar trebui sa stie si sa se ocupe de treaba deja, dar nu strica sa mai primeasca o data).
https://www.e-distri...e-furnizor.html

Edited by worldwide, 02 December 2022 - 13:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 1 anonymous users

keeo

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate