Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19576 replies to this topic

#73
coliver

coliver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 08.01.2009
Si la mine apare pretul in anexa 2 - 0,250 lei/Kwh.
La Hidroelectrica nu se plateste acciza, cerfificatele verzi se platesc.

#74
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
Da, acum am facut adunarile si intr-adevar si la mine este cu certificate verzi dar fara acciza. In lista de tarife reglementate exista si acciza (chiar si pretul energiei reactive care la clienti casnici nu se plateste), dar undeva jos este ‘Prețul de vânzare calculat pe baza tarifelor aplicabile din cele menționate mai sus:’ (observ ‘aplicabile’) unde, facand socoteala, constat ca nu s-a adunat si acciza.

#75
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Salut !

O mică/ MARE problemă: proprietarii ce au CNP provizoriu, nu pot face contract cu Hidroelectrica ...

#76
Sm1th

Sm1th

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 17.05.2021
CNP-ul nu este provizoriu, poate daca nu esti proprietar al locului de consum

#77
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008

 Sm1th, on 29 septembrie 2021 - 20:36, said:

CNP-ul nu este provizoriu, poate daca nu esti proprietar al locului de consum

Ba da - ți se atribuie un CNP provizoriu, dacă nu ești cetățean român. Pe Permisul de ședere - Rezidență, sub Dreptul de muncă îți trece CNP-ul provizoriu.

Edited by cain2k, 29 September 2021 - 20:44.


#78
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
Si ce motiv au dat pentru aceasta imposibilitate de a incheia contractul? Cumva o eroare de validare CNP in software-ul lor, si nu stie de CNP-urile care incep cu 7/8? (Si parca exista si cu 9, nu mai stiu in ce cazuri dar parca e tot in legatura cu cetatenii straini.) Daca e asa nu au decat sa o corecteze…

Edited by sags, 29 September 2021 - 21:05.


#79
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Da - în cazul de față, CNP-ul provizoriu începe cu cifra 8 și software-ul lor nu îl recunoaște.

#80
daniel_sandu

daniel_sandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 09.02.2007

 molina, on 27 septembrie 2021 - 15:34, said:

A fost cineva la sediul din București? Primesc cereri?
Da, confirm,. e cam cum a explicat Sags zilele trecute, la sediu daca ai toata documentele/actele pregatite se rezolva in cateva ore sau dupa o zi pe alta.Dupa 2 zile, astazi, m-a sunat si actualul furnizor sa-i confirm ca vreau sa ma mut. Deci s-au mai pus la punct nu erau profilati pe asa ceva dar cert intrarea lor pe piata  ține preturile celorlalti mult mai jos decat au urcat cele de pe piata de gaz. Acum sa vedem si cu plata facturilor sper sa se regleze pana incep eu sa platesc (poate fac si ei o aplicatie dedicata) orice inceput e greu, repet ii apreciez ptr. că indirect tin pretul pietii sa n-o ia chiar razna ca la gaz, Acolo era bun un Petrom...

#81
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 06.03.2006
Petrom am auzit perioada asta ca au facut nu stiu ce portal pentru persoane juridice care vor sa contracteze gaz de la ei, pentru fizice nu stiu de ce nu inca.  Ceea ce tin minte sigur este ca in comparatorul ANRE la gaze erau Romgaz acum cam 2 ani, aproximativ, pentru persoane fizice, nu stiu de ce au disparut intre timp, probabil nu vor sa se lege la cap cu mini consumatori ca noi, cum se zbate Hidroelectrica acum, dar macar tineau pretul mai jos cum face si Hidroelectrica la electricitate...

Edited by diasul, 30 September 2021 - 21:55.


#82
adybb

adybb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.07.2006

 cain2k, on 29 septembrie 2021 - 11:10, said:

La mine apare clar cât și când ..

Incercand sa scurtez "potecuta" catre contract pentru 3 din 4 locatii pentru care am trimis doc de la inceputul lui iunie, am apelat si eu la ....sucursale....
Pentru un loc am primit cu chiu cu vai dupa 3 luni si ceva, un contract dupa modelul de pe site-ul hidroelectrica.ro, in care nu e prezenta nici o anexa 2 sau altele, cum mi-au venit de la sucursala.....
Mai mult, in acea anexa 2 e mentionat oferta oct 2021, care nu pare sa semene cu cea din iunie, sau macar cu cea actuala de pe site, mai ales ca se precizeaza ca pretul de 250 lei/Mwh e pentru ....1000 kwh incepand din.....si dupa aia??? ......nu se precizeaza nici un pret...Evident, n-am primit nici o explicatie care sa ma lamureasca asa ca am renuntat sa contractez, dar continui sa contorizez compensatii de 50lei/zi pana primesc celelalte 3 contracte cu oferta din iunie ....

#83
Nigh7D3vil

Nigh7D3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 13.05.2006
La mine la anexa 2 e trecut un pret de 0.250 lei/kwh pentru 1.000.000 kwh. Cred ca isi folosesc contractele standard pe care le incheie cu consumatorii mari si pentru consumatorii casnici si trebuie completat cu ceva si campul respectiv. Poate la prima vedere pare irelevant, dar totusi e ceva pe care iti pui semnatura...

Edited by Nigh7D3vil, 01 October 2021 - 20:32.


#84
betivul

betivul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 24.06.2007
Contractul e destul de stufos 14 pagini
Oferta este așa OFERTA CASNIC OCT 2021 de la 0 la 1000000 kw preț 0.250 lei/ kw

Și se specifică următoarele
Prețul energiei electrice active se menține constant pentru orice consum realizat
Prețul energiei electrice active este garantat pentru perioada de valabilitate a contractului, conform condițiilor contractuale


Denumirea ofertei bănuiesc că are legătură cu luna in care intra contractul în vigoare
Eu am primit actele acum 2 zile și la oferta spune că data de intrare în vigoare a ofertei 25.10.2021

Acte trimise în 2 septembrie contract primit în 30 septembrie

#85
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Problema este ca se adauda taxa de distributie, ar putea pune niste statii de incarcare prin curte la hidrcentrale sa incarcam EV -urile la ei cu energie verde ieftina.

O s-ai intreb am o hidrocentrala in apropiere, o statie de incarcare in curte  ar fi numa buna.

#86
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
OT:
SEAP Anunt de participare: [CN1032228]: Elaborarea documentației tehnico – economice Studiu de fezabilitate (inclusiv studii suport, analize de piaţă şi documentaţiile pentru acorduri/avize/aut orizaţii) pentru obiectivul de investiții „Rețea de stații de încărcare a automobilelor electrice”

Statii la hidrocentrale? Adica faci vro’ 150km pana acolo, incarci masina, apoi 150km inapoi. Ai grija sa incarci full masina inainte de a pleca sa o incarci si dupa ce te-ai intors de la incarcat Posted Image; si nici asa nu e sigur ca pe drum nu ramai in pana prostului electrificat.

#87
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Poate sta omul intr-o localitate de langa hidrocentrala. Oricum misto investitia, probabil angajatii au fost targetati cu oferte de la Tesla.

#88
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Hidroelectrica a fost împinsă de la spate de factorul politic sa se agite pe piata verde, adică aia unde vin banii din PNRR.
Primele "investiții" - studiile de fezabilitate.
Mai bine ar rezolva odată cu contractarea la clienții casnici.

#89
georgepopoiu

georgepopoiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 01.07.2016
Le-am trimis actele ptr schimbarea furnizorului pe e-mail in data de 3 septemebrie, apoi email-uri de aducere aminte in 13 si 25 sept, niciun raspuns! Am sunat si am vorbit la Call Center in data de 30 septembrie, mi-a promis(parea mirata ca n-am primit niciun raspuns din 3 sep,) ca va transmite la departamentul contractare datele furnizate de mine, dar nici pana astazi nu m-a contactat nimeni, nici pe email, nici telefonic! Romania te iubesc, că ca tine nu gasesc! #pnlmaimarigunoaiedecatpsd

#90
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Nu există voință din partea Hidroelectrica pentru a prelua clienți casnici. Cum au fost așa au rămas.
Mă pregătesc să le fac și la ăștia plângere la ANRE, pentru refuz de contractare. Alti distruși, așa cum e statul român în întregul lui. O țară de terminați, asta este Romania.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate