Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19577 replies to this topic

#2575
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,128
  • Înscris: 14.04.2009

View Postunu999, on 11 februarie 2022 - 10:25, said:

Tocmai ca la Delgaz a disparut din cont locul de consum pentru care am schimbat furnizorul si nu-l mai pot readauga.
Data estimata pentru schimbarea furnizorului: 10 februarie, PRE-ul a fost trecut la Hidroelectrica pe 2-3 februarie, locul de consum a disparut cu totul din cont pe 9 februarie Posted Image
Eu cred ca a disparut locul de consum pentru ca la Hidroelectrica inca nu ti s-a alocat un Cod de client si va apare automat la loc dupa ce ti se va aloca un Cod de client la Hidroelectrica ...data la care ti se va aloca un Cod de client poate sa fie conditionata de emiterea primei facturi la Hidroelectrica sau chiar a celei de a 2-a facturi, Hidroelectrica folosind inca 2 sisteme de facturare...

Edited by av_myjob, 11 February 2022 - 10:54.


#2576
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008

View PostSm1th, on 11 februarie 2022 - 00:19, said:



codul de client o sa iti apara pe a doua factura

am primit prima factura pe 5 zile de consum in decembrie. am deja cod de client pe ea. nu cred ca mai este valabila regula asta.

#2577
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,409
  • Înscris: 29.04.2010
Abia luna asta emit facturi pentru anul 2021. Consumul lunii ianuarie 2022 este departe de a fi facturat, mai devreme de 7-10 martie slabe sperante.

#2578
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 10.05.2013
Am verificat online la operatorul de distribuție și am trecut cu succes la Hidroelectrica la cele două locuri de consum. Data propusă era 9 februarie, ieri nu se operase, azi da, văd că în mare s-a respectat. Nu a citit nimeni niciun contor, sunt curios cum va veni ultima factură de la Enel și prima de la Hidro.

#2579
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,409
  • Înscris: 29.04.2010
Pai și pe site-ul distribuitorului nu apare ultimul index estimat/ citit? Acela este indexul de transfer (până la el facturează furnizorul vechi, după el facturează noul furnizor HE).

#2580
drakke2010

drakke2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 02.10.2004
Sunt aproximativ două săptămâni de când am făcut contractele online cu Hidro și s-a făcut perioada de index la vechiul (încă actualul?!) furnizor; mai dau indexurile la CEZ?! Văd că în conturile de utilizator CEZ încă e disponibilă opțiunea. Merci

#2581
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 10.05.2013
@dincadan78: mulțumesc, am căutat mai atent pe site-ul distribuitorului, ai dreptate, apare index estimat la trecerea către noul furnizor, proporțional cu consumul zilnic pentru cele două pod-uri. Rezolvat.

#2582
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006
Cum ati trimis sau cum a fost verificat indexul initial la inceputul contractului? Din ce mi s-a spus la telefon inteleg ca trebuie sa vina cineva de la distribuitor (E-Distributie Muntenia) pentru a inregistra indexul odata cu inceperea noului contract.

View Postmarianvasile, on 11 februarie 2022 - 13:34, said:

Am verificat online la operatorul de distribuție și am trecut cu succes la Hidroelectrica la cele două locuri de consum. Data propusă era 9 februarie, ieri nu se operase, azi da, văd că în mare s-a respectat. Nu a citit nimeni niciun contor, sunt curios cum va veni ultima factură de la Enel și prima de la Hidro.
Cum ati verificat?

Edited by catalin22, 11 February 2022 - 15:04.


#2583
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,128
  • Înscris: 14.04.2009

View Postcatalin22, on 11 februarie 2022 - 15:06, said:

Cum ati trimis sau cum a fost verificat indexul initial la inceputul contractului? Din ce mi s-a spus la telefon inteleg ca trebuie sa vina cineva de la distribuitor (E-Distributie Muntenia) pentru a inregistra indexul odata cu inceperea noului contract.

Cum ati verificat?
Creare cont nou e-Distributie
https://contulmeu.e-...age?language=ro

Logare cont existent e-Distributie
https://contulmeu.e-distributie.com/s/

Sectiunile Informatii POD si Istoric citiri sunt cele mai vizualizate...

Edited by av_myjob, 11 February 2022 - 15:23.


#2584
pce

pce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.04.2006
Care este Cod furnizor* pt. RDS-Digi (Targoviste)?
pentru cont la:
https://epayments.ed...on=registration
Multumesc

#2585
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,128
  • Înscris: 14.04.2009

View Postpce, on 11 februarie 2022 - 16:11, said:

Care este Cod furnizor* pt. RDS-Digi (Targoviste)?
pentru cont la:
https://epayments.ed...on=registration
Multumesc
Soliciti informatia despre Cod furnizor folosit de Digi Energy in relatia cu distribuitorul FDEE Muntenia Nord prin email la [email protected]

Ca sa fii sigur ca primesti raspuns, faci referire la Standardul de performanta, sesizari la ANPC si ANRE daca nu-ti raspund...

Edited by av_myjob, 11 February 2022 - 17:02.


#2586
hackoo

hackoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 30.08.2007

View Postdrakke2010, on 11 februarie 2022 - 14:40, said:

Sunt aproximativ două săptămâni de când am făcut contractele online cu Hidro și s-a făcut perioada de index la vechiul (încă actualul?!) furnizor; mai dau indexurile la CEZ?! Văd că în conturile de utilizator CEZ încă e disponibilă opțiunea. Merci

Nu stiu daca mai apuci, ca pe 19 parca trebuie trimis. Trebuie sa vina distribuitorul sa citeasca oricum.

Edited by hackoo, 11 February 2022 - 17:49.


#2587
bogjjjjjj

bogjjjjjj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 19.11.2009

View Postav_myjob, on 11 februarie 2022 - 00:04, said:

Dai refresh la pagina si vezi daca poti finaliza...

Poti relua procesul in alt tab din browser si daca nu ai eroare ca POD-ul exista deja in baza de date, continui procesul pana la finalizare, altfel procesul a fost deja finalizat cu succes...
  
Gata a mers. Am reluat procesul de la capat si pentru al 2 lea loc de consum  (carte de identitate,   factura etc)

#2588
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 10.05.2013
@catalin22: colegul av_myjob  a răspuns corect, am avut cont făcut pe portalul firmei de distribuție. Și eu așteptam vizita pentru citirea contorului, dar se pare că fac o estimare bazată pe media de consum, la zi, a lunii în care se face trecerea la alt furnizor.

#2589
billyjoe

billyjoe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2007

View Postmarianvasile, on 11 februarie 2022 - 18:33, said:

@catalin22: colegul av_myjob  a răspuns corect, am avut cont făcut pe portalul firmei de distribuție. Și eu așteptam vizita pentru citirea contorului, dar se pare că fac o estimare bazată pe media de consum, la zi, a lunii în care se face trecerea la alt furnizor.
Contract pe 17 ianuarie, astazi apare inregistrata mutarea la HE, ieri nu era. Nicio citire de la distribuitor, niciun telefon de la Enel. Facut fotografie la index pe data de 9 (data anuntata pe contractul cu HE); o trimit unde? Multumesc.

#2590
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 10.05.2013
^ Nu trimiți nimic, ei vor utiliza o estimare de consum în ziua trecerii. De exemplu la mine am transmis indexul autocitit pentru Enel, cum fac în fiecare lună, pe 3, apare înregistrat, pentru care mi se va emite factura Enel pentru luna precedentă, iar pe 9 apare un index estimat pe baza consumului din luna precedentă, pentru care Enel îmi va emite o factură pentru perioada 3-8 februarie, cât am fost clientul lor, iar indexul estimat înregistrat pe 9 februarie este baza de la care pleacă Hidroelectrica cu facturarea. Pe 24-28 februarie trimit primul index autocitit la Hidro prin telefon deocamdată, până ce este gata secțiunea index/facturi de pe portal.

#2591
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008

View Postmarianvasile, on 11 februarie 2022 - 20:14, said:

Pe 24-28 februarie trimit primul index autocitit la Hidro prin telefon deocamdată, până ce este gata secțiunea index/facturi de pe portal.

Nu ai cum sa trimiti index-ul la Hidroelectrica pana nu primesti prima factura pe care scrie codul de client. Mai ai de asteptat pana pe la inceputul lunii Aprilie pentru prima factura.

Deasemenea, nu mai recomanda oamenilor sa nu citeasca index-ul de transfer. La tine poate a fost un noroc ca index-ul estimat a fost apropiat de cel real, dar sunt cazuri unde se baga sute de kwh mai mult/putin prin estimare.

#2592
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
https://www.economic...nda_559586.html
"Șeful Hidroelectrica, soluție pentru ieftinirea energiei: Furnizorii să fie obligați să cumpere 40% din consumul clienților din piețele la termen, așa cum producătorii sunt obligați să vândă"
"Pentru ca facturile să scadă, furnizorii ar trebui obligați să cumpere o parte din consumul clienților lor din piețele la termen, înainte, ca să nu ajungă la prețurile mari de la traderi sau din piața spot."
"“Hidroelectrica a avut un preț mediu de vânzare de anul trecut, pe toate piețele, de aproximativ 333 de lei/MWh. Nu 1.000, nu 1.500 de lei, ci 333 de lei/MWh, iar la populație ajunge la 1.000, 1.500 de lei, ca să nu mai spun de consumatorii non-casnici, unde s-a ajuns la niște prețuri extrem de mari. Pe această abordare, care nu este de azi-de ieri, am constatat că există o expunere foarte mare pe PZU, care s-a dus fix în factura consumatorilor”, a continuat șeful producătorului de energie."

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate