Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19571 replies to this topic

#2089
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,128
  • Înscris: 14.04.2009

View Postdispoizv, on 26 ianuarie 2022 - 23:57, said:

Buna seara. La un apartament nou, fara contract anterior, cum procedez pentru a contracta ee la Hidroelectrica. In aplicatie nu pot trece mai departe daca nu selectez un furnizor ca fiind cel actual.   Multumesc.
Deobicei dezvoltatorul face contract de EE si ai acolo in acte furnizorul, cat mai ales POD-ul si serie contor fara de care nu poti contracta nici prin e-mail, nici prin platforma online, nici la sediu...pe certificatul de bransament ar mai trebui sa existe POD-ul si serie contor date de catre distribuitor...dupa ce afli POD-ul si serie contor date de catre distribuitor, poti trece orice furnizor din lista daca nu exista un contract de furnizare incheiat anterior...

Operatori de Distribuție:
  • Distribuție Energie Electrică România – (Alba, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Buzău, Cluj, Covasna, Dâmbovița, Galați, Harghita, Maramureș, Mureș, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Vrancea)
  • Distribuție Energie Oltenia SA (Argeș, Dolj, Gorj, Mehedinți, Olt, Teleorman, Vâlcea)
  • Delgaz Grid (Bacău, Botoșani, Iași, Neamț, Suceava, Vaslui)
  • E-Distribuție Muntenia (Municipiul București și județele Ilfov,Giurgiu)
  • E-Distribuție Dobrogea (Călărași, Constanța, Ialomița, Tulcea)
  • E-Distribuție Banat (Arad, Caras-Severin, Hunedoara, Timiș)

Edited by av_myjob, 27 January 2022 - 07:00.


#2090
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Cica azi distribuitorul va face citire si verificare contoar in vederea schimbarii furnizorului. (notificare pe e-distributie)

#2091
dandeburgh

dandeburgh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 28.08.2021
Se poate face cont utilizator pe vreo pagina al distribuitorului pt zona Brasov? Am incercat pe mai multe site-uri dar nici unul nu are optiunea de creare cont.

https://www1.sdeets....tact/index.html

https://www.distributie-energie.ro/

#2092
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Am fost sunat acum de la Electrica sa confirm ca se va rezilia. Nu am fost intrebat absolut nimic, nici o contraoferta.

O zi buna, la revedere!

#2093
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View Postk0r3k7, on 27 ianuarie 2022 - 12:31, said:

Am fost sunat acum de la Electrica sa confirm ca se va rezilia. Nu am fost intrebat absolut nimic, nici o contraoferta.

O zi buna, la revedere!
La ce vanzoleala de clienti e, ca marea majoritate se schimba de la unul la altul...daca ti-ar face tie o contra-oferta, va trebui la toti sa le faca, ar ajunge la faliment furnizorii , cu contraoferte. Plus de asta, pleci tu, vin alti 5...ce rost are sa iti faca contraoferta.

Edited by cuculea, 27 January 2022 - 12:58.


#2094
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008

View Postslai, on 25 ianuarie 2022 - 18:17, said:

Nu se poate. În principiu, calculezi 21 de zile din momentul contractării.
Ba se poate. Contractul e semnat si intra in vigoare (pe hartie) pe 26 ianuarie, iar in realitate abia pe 2 februarie. M-au sunat si au confirmat cei de la Enel (vechiul furnizor).

#2095
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,402
  • Înscris: 29.04.2010
Mie imi place ca si acum primesc e-mail de la Enel sa le transmit index-ul lunar 😂😂😂😂

In a doua luna de HE.

#2096
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,846
  • Înscris: 24.04.2013
Vad ca se poate transmite, la telefon dar fara operator, indexul autocitit. Am facut-o acum si a mers bine pana aici, sa vedem daca se tine cont de el - probabil insa ca daca au facut un proces automat indexul transmis chiar se inscrie in baza de date.

Ce am constatat si la ce trebuie atentie:
  • La prima etapa cere codul locului de consum si zice ca e in pagina a doua a facturii. Acest cod NU este POD-ul. In pagina a doua a facturii, deasupra tabelului cu detalierea costului exista o descriere a locului de consum ce contine adresa, acest cod loc de consum format din 12 cifre si POD-ul. Eu POD-ul nici nu l-as putea tasta la telefon deoarece contine si litere.
  • [Cred ca] Este nevoie sa ai deja o factura. In contractul pe care il am si in anexa cu locul de consum (cea cu cantitatile lunare estimate) nu apare codul de care e nevoie.
  • Mare atentie la tastarea indexului ca nu iti cere sa il confirmi. Dupa ce introduci codul cerut il rosteste si si cere confirmare, dar nu face la fel si pentru index. Acesta din urma odata introdus si tastat #, e bun introdus.


#2097
drakke2010

drakke2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 02.10.2004
"Numele din factura nu corespunde cu titularul din CI" Am editat pdf-ul, am scos initiala tatalui, si tot nu merge...
LE
A mers pana la urma uitasem un loc de ...plastografiat pentru ca am numele scris invers si cu initiala tatalui pe factura...Acum sa vedem ce mai urmeaza...
LE
Acum nu corespunde seria de contor..pe contor sunt 16 cifre la serie 91001603555xxxxx in contract sunt opt...

Edited by drakke2010, 27 January 2022 - 15:21.


#2098
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Ala cred ca e POD-ul din 16 cifre. Seria de contor cel mai sigur o gasesti in anexa de la factura unde scrie citirea/estimarea, undeva in tabelul ala cu index vechi si index nou.

#2099
drakke2010

drakke2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 02.10.2004

View Postbai3tzash, on 27 ianuarie 2022 - 15:24, said:

Ala cred ca e POD-ul din 16 cifre. Seria de contor cel mai sigur o gasesti in anexa de la factura unde scrie citirea/estimarea, undeva in tabelul ala cu index vechi si index nou.
Am luat-o de pe contor pe cea cu 16, in cont la CEZ e cu 8. Am cautat modelul contorului si seria e cu 16..Sa-l las pe cel pe care mi-l preia aplicatia Hidro. Sigur nu este ala ca ne-au schimbat contoarele, si nu e trecut la vedere pe contor decat ala cu 16 si conform modelului 16 ar trebui sa aiba..
LE
Cezul nici numele nu mi l-a scris corect pe factura si nu cred ca au actualizat datele privind seria contorului
O sa-l pun pe cel din factura....ENERLUX-MG; 230V; 5-80A; CL.2, serie contor 0355xxxx

Edited by drakke2010, 27 January 2022 - 15:36.


#2100
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 11.02.2006
Am primit factura pt nov. și am achitat-o cu Pago, a funcționat foarte rapid și simplu.

#2101
KatalynPyk1980

KatalynPyk1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 18.11.2018
La mine seria începe cu a 7a cifră și conține 8cifre fără ultimele două.

#2102
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.05.2010
Scurt istoric:
- 1 decembrie trimis mail pe contractare; niciun răspuns
- 13 decembrie și 16 mail trimis din nou mail pe contractare și câtre cel mai apropiat sediu
- 21 decembrie primir contract de la adresa de mail a sediului cel mai apropiat
- 22 decembrie trimis contract și notificare cu dată de start la Hidroelectrica 2 ianuarie (era precompletat)
- după încă 3 mailuri în ianuarie în care am cerut confirmare că s-a finalizat trecerea la hidroelectrica am primit următorul răspuns.

"Reveniti cu solicitarea confirmarii in cursul lunii Februarie cand vom putea consulta baza de date a lunii ianuarie , care nu a fost comunicata inca de catre Distribuitorul Electrica Muntenia Nord."

Distribuitorul doarme pe el că nu pot să îmi fac cont în platforma vieții. Primesc ceva eroare despre care s-a mai discutat.

#2103
drakke2010

drakke2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 02.10.2004
Trebuie să menționez că plec de la CEZ doar pentru câțiva lei in minus. Am fost foarte mulțumit de serviciile lor; am primit facturi calculate corect și la timp, au aplicație, când am avut probleme tehnice au venit rapid, n-au umflat prețul că alții; cel mai mult am platit ~0,85 bani, prin toamnă, fiind liber de contract, etc.
LE
Sper sa nu regret...

Edited by drakke2010, 27 January 2022 - 18:41.


#2104
hackoo

hackoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 30.08.2007
Ce inseamna citiva lei ? Si eu am plecat de la CEZ dar nu pentru citiva lei ci pentru ca pretul dublu.

Edited by hackoo, 27 January 2022 - 18:44.


#2105
dandeburgh

dandeburgh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 28.08.2021

 hackoo, on 27 ianuarie 2022 - 18:43, said:

Ce inseamna citiva lei ? Si eu am plecat de la CEZ dar nu pentru citiva lei ci pentru ca pretul dublu.

Si la Electrica furnizare pretul a ajuns la 1,3 lei de la 0,75 lei. Asta e pretul pt clientii existenti la reinnoire de contract.
deci dublu fata de Hidroelectrica !

#2106
pius

pius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 15.02.2006

 dandeburgh, on 27 ianuarie 2022 - 09:42, said:

Se poate face cont utilizator pe vreo pagina al distribuitorului pt zona Brasov? Am incercat pe mai multe site-uri dar nici unul nu are optiunea de creare cont.

https://www1.sdeets....tact/index.html

https://www.distributie-energie.ro/

Si eu sunt din Brasov si m-ar interesa si pe mine sa-mi fac un cont la distribuitor si nu stiu unde si cum se face cont ca pe site-ul lor nu exista posibilitatea de a-ti face cont.
Daca cineva este din Brasov si a reusit sa faca cont si sa-l poate accesa as fi recunoscator pentru ajutor Multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

5 user(s) are reading this topic

2 members, 3 guests, 0 anonymous users

corinadaniela, jeff48

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate