Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19702 replies to this topic

#1981
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Modifica PDF-ul cu factura sau dupa ce urci buletinul, schimba acolo ca sa fie ca pe factura. Modifica cratime, diacritice, chestii de genul asta, minore, nu ca pe factura scrie Gigel si pe buletin scrie Viorica.

#1982
tokomer

tokomer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 07.11.2016
E diferenta de o litera in numele cu care e facut contractul la Electrica Furnizare.
Mai ma gaseste daca modific numele in sistem lor?

#1983
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 14.04.2009

View Posttokomer, on 21 ianuarie 2022 - 14:06, said:

E diferenta de o litera in numele cu care e facut contractul la Electrica Furnizare.
Mai ma gaseste daca modific numele in sistem lor?
Te recunoaste dupa CNP. nu dupa nume...adaugi sau stergi litera aia pe factura sa fie ca-n CI si atat...

Edited by av_myjob, 21 January 2022 - 14:51.


#1984
tokomer

tokomer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 07.11.2016
Am facut contractare de servici la Hidroelectrica.
In legatura cu conventia de consum, trebuie dat consumul exact de pe anul trecut de la Electrica Furnizare?

#1985
CARNATUL

CARNATUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 25.08.2021

View Posttokomer, on 21 ianuarie 2022 - 14:59, said:

Am facut contractare de servici la Hidroelectrica.
In legatura cu conventia de consum, trebuie dat consumul exact de pe anul trecut de la Electrica Furnizare?

Poti sa-l dai pe acelasi sau daca vrei poti sa estimezi mai bine ce consum consider ca o sa ai. Nu trebuie sa-ti bati foarte tare capul cu asta.

#1986
tokomer

tokomer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 07.11.2016
Facturarea sa face dupa consumul extimat sau dupa index-ul trimis in fiecare luna?

#1987
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Momentan nu se face după indexul trimis. Greu de spus după ce se face :)

#1988
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 10.03.2005
Deocamdata estimat sau din burta. Am primit azi, factura pe noiembrie, estimata cu un consum de 1kw :) asa ceva ... si factura anterioara a fost 0 kw. Pe decembrie  inca nu a fost emisa.
Astept sa se implementeze pe site trimiterea indexului ca sa intram in normalitate.

Apropo, voi cum platiti online facturile?
Pe mea scrie urmatoarele?
”PLATA cu COD DE BARE se face DOAR la BCR sau statiile de plata SelfPay”
Asta inseamna ca nu poate fi platita prin PAGO sau UN-DOI? Am incercat sa scanez codul de bare dar da eroare.

#1989
mihnic2003

mihnic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 24.09.2009
Eu plătesc prin aplicația Pago prin scanarea codului de bare. Având mai mult de 4 facturi de plata lunar, am făcut abonament. Te sfătuiesc sa dai mesaj celor de la Pago ca sa te rezolve.

#1990
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Vezi aici: https://www.hidroele...45-22ddf6adf522

#1991
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 10.03.2005

View Postmihnic2003, on 21 ianuarie 2022 - 15:29, said:

Eu plătesc prin aplicația Pago prin scanarea codului de bare. Având mai mult de 4 facturi de plata lunar, am făcut abonament. Te sfătuiesc sa dai mesaj celor de la Pago ca sa te rezolve.

Am mai incercat o data prin Pago si a mers. A trebuit sa maresc factura pe ecran ca sa poate fi scanata corect de Pago. Mersi de pont!

#1992
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Hidroelectrica figureaza in aplicatia de mobile banking a CEC si s-ar putea achita facturile.

#1993
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005

View Postav_myjob, on 21 ianuarie 2022 - 00:38, said:

Totul se invarte in jurul dreptului de folosinta a punctului de consum...
1. Distribuitorul reziliaza vechiul contract de furnizare, la notificarea noului furnizor de schimbare de titular al dreptului de folosinta a punctului de consum...
2. Vechiul furnizor este instiintat de distribuitor ca a fost reziliat vechiul contract de furnizare prin pierderea de catre vechiul titular a dreptului de folosinta a punctului de consum...

Cred ca nu e chiar asa. Regulamentul ANRE mentioneaza ca notificarea de reziliere se trimite de catre client catre furnizorul actual. De obicei cand nu se face schimbare de titular, tu imputernicesti noul furnizor sa trimita in numele tau aceasta notificare catre cel vechi.

Banui ca de aceea Hidro nu mai face acest pas (ca dor tu, cel care inchei contract cu ei, esti diferit de titularul care are contract cu vechiul furnizor) si astfel titularul va trebui sa trimita notifocarea in numele lui, conform contractului care exista cu vechiul furnizor si respectand prevederile din Regulamentul ANRE.

Eu o sa si sun sa discut cu Hidro dar teoretic si legal, nu are treaba distribuitorul sa rezilieze contract intre un tilular si un furnizor. Hdro doar informeaza disribuitorul ca se schimba numele celui care apare ca titular al locului de consum (POD).

#1994
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Nu pot rezilia un contract decat partile care au incheiat acel contract (clientul sau furnizorul). Distribuitorul nu reziliaza niciun contract de furnizare ca nu e treaba lui sa faca asta- ci doar este informat despre reziliere si incheierea noului contract- apoi citeste sau estimeaza indexul de transfer si il comunica vechiului si noului furnizor.

Edited by l_dan, 21 January 2022 - 18:27.


#1995
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 14.04.2009

View PostSwatKat, on 21 ianuarie 2022 - 17:22, said:

Cred ca nu e chiar asa. Regulamentul ANRE mentioneaza ca notificarea de reziliere se trimite de catre client catre furnizorul actual. De obicei cand nu se face schimbare de titular, tu imputernicesti noul furnizor sa trimita in numele tau aceasta notificare catre cel vechi.

Banui ca de aceea Hidro nu mai face acest pas (ca dor tu, cel care inchei contract cu ei, esti diferit de titularul care are contract cu vechiul furnizor) si astfel titularul va trebui sa trimita notifocarea in numele lui, conform contractului care exista cu vechiul furnizor si respectand prevederile din Regulamentul ANRE.

Eu o sa si sun sa discut cu Hidro dar teoretic si legal, nu are treaba distribuitorul sa rezilieze contract intre un tilular si un furnizor. Hdro doar informeaza disribuitorul ca se schimba numele celui care apare ca titular al locului de consum (POD).

View Postl_dan, on 21 ianuarie 2022 - 18:27, said:

Nu pot rezilia un contract decat partile care au incheiat acel contract (clientul sau furnizorul). Distribuitorul nu reziliaza niciun contract de furnizare ca nu e treaba lui sa faca asta- ci doar este informat despre reziliere si incheierea noului contract- apoi citeste sau estimeaza indexul de transfer si il comunica vechiului si noului furnizor.
Ia uite ca si distribuitorul poate rezilia contractul de retea si in consecinta pe cel de furnizare...

Regulament de Furnizare a Energiei Electrice la clientii finali :
Art. 48. (1) Contractul de furnizare/reţea poate fi reziliat de furnizor/operator de reţea, fără plata eventualelor despăgubiri prevăzute în contractul de furnizare/reţea, în următoarele situaţii:
d) clientul final pierde dreptul de folosinţă (calitatea de deţinător/chiriaş/concesionar) al locului de consum, pe baza căruia a încheiat contractul de furnizare;

Edited by av_myjob, 21 January 2022 - 19:23.


#1996
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
a mers extraordinar de usor si fara poticniri.
am facut 4 contracte, pana l-am incheiat pe ultimul, deja le-aveam semnate pe primele, a durat 10minute totul.
cu 13.02 vom trece la Hidroelectrica.
sper sa fi facut alegerea buna.

#1997
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 14.04.2009
Accesoriul urmeaza principalul (Accesorium sequitur principale)...contractul de furnizare este accesoriu la contractul de (bransament la) retea, ca in Regulamentul de Furnizare a Energiei Electrice la clientii finali...

Edited by av_myjob, 21 January 2022 - 19:48.


#1998
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006

View Postav_myjob, on 21 ianuarie 2022 - 19:21, said:

Ia uite ca si distribuitorul poate rezilia contractul de retea si in consecinta pe cel de furnizare...

Regulament de Furnizare a Energiei Electrice la clientii finali :
Art. 48. (1) Contractul de furnizare/reţea poate fi reziliat de furnizor/operator de reţea, fără plata eventualelor despăgubiri prevăzute în contractul de furnizare/reţea, în următoarele situaţii:
d) clientul final pierde dreptul de folosinţă (calitatea de deţinător/chiriaş/concesionar) al locului de consum, pe baza căruia a încheiat contractul de furnizare;

Se pare ca nu intelegi termenii. In cazul schimbarii furnizorului, clientul nu pierde niciun drept de folosinta asupra locului sau de consum- ci doar schimba un furnizor de servicii cu altul. Este foarte simplu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

9 user(s) are reading this topic

0 members, 9 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate