Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19698 replies to this topic

#19
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 31.12.2008
Nu am vazut sa aiba optiunea de Direct Debit. Prefer sa platesc mai mult dar scap de stress-ul cu plata facturi.
Banii ii mai faci dar timpul nu

#20
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Cat e bre curentul la astia, de baliti toti cand auziti de Hidroelectrica?

#21
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Daca a zis ministrul...
Pe bune, sunteti nou-nascuti? Si orfani? Nu aveti parinti sa va povesteasca/invete?
Vb de aceiasi Hidroelectrica, cea mai amendata dintre toate pentru nerespectarea contractelor? De aia?

Edited by adip1962, 07 September 2021 - 19:31.


#22
cata31lin

cata31lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 09.05.2005
Nu cred ca e amendată ca nu respecta contractele. Marea lor problema este ca nu proceseaza cererile de contracte noi in termenul legal de 21 zile si de aici amenzile.

#23
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 mariovrs, on 07 septembrie 2021 - 19:03, said:

Cat e bre curentul la astia, de baliti toti cand auziti de Hidroelectrica?

Destul de ieftin fata de alti bișnițari .
De ce sa nu merg la producătorul direct , mai ales nepoluant ?


Edited by axisborn, 07 September 2021 - 21:10.


#24
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013

 cata31lin, on 07 septembrie 2021 - 16:58, said:

… Factura se achita doar cu transfer bancar.
Am verificat personal ca Hidorelectrica apare in lista de la terminalele SelfPay (ex-ZebraPay), deci se poate plati si asa; de altfel scrie si pe site. Parca tin minte ca nu oferea scanare cod de bare si se poate doar cu introducerea manuala a informatiilor necesare. (Nu am si platit ceva ca pana acum m-au sarit de la facturare.)

Au zis (pe la inceputul lui iulie) ca urmaresc sa implementeze debit direct INTERbancar, deci pe care il vei putea folosi indiferent la ce banca ai contul. Este o chestie mai rara, de regula este doar intrabancar. Tot atunci spuneau ca ‘luna viitoare’ (deci ar veni august care a trecut) probabil vor avea si o aplicatie pentru contractare online (parca tin minte ca de contractare a zis, nu de un cont online cu index + facturi + urmarire plati); nu cred ca s-a concretizat [inca].

Eu unul le-am zis de ‘Plati facturi la ATM’, serviciu oferit de BCR pentru clientii proprii, fiindca e foarte simplu pentru toata lumea si elimina cam orice posibilitate de a gresi plata. Ramane de vazut. Deocamdata nu au nici ‘Sablon furnizor’ la aceasta banca.

#25
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 cata31lin, on 07 septembrie 2021 - 21:01, said:

Nu cred ca e amendată ca nu respecta contractele. Marea lor problema este ca nu proceseaza cererile de contracte noi in termenul legal de 21 zile si de aici amenzile.

https://www.agerpres...lamatii--771267
https://adevarul.ro/...fda1/index.html

#26
predgab

predgab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 08.10.2007
A 2 săpt.cand am retrimis mail.mai astp

#27
ho_emil

ho_emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 27.04.2006
Eu m-am prezentat la sucursala, in Cluj, cu cerere si celelalte documente necesare la ora 11.00 si la ora 13.30 aveam contractul trimis pe e-mail pt. semnat si returnat. Parerea mea: prezentati-va fizic si rezolvati mai rapid. Pontul l-am primit si eu de la un coleg de pe forum.

Edited by ho_emil, 10 September 2021 - 23:06.


#28
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 adip1962, on 07 septembrie 2021 - 19:31, said:

Daca a zis ministrul...
Pe bune, sunteti nou-nascuti? Si orfani? Nu aveti parinti sa va povesteasca/invete?
Vb de aceiasi Hidroelectrica, cea mai amendata dintre toate pentru nerespectarea contractelor? De aia?
Tara de kkt. :(

#29
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Salut!

Prețul stipulat în contract este fix și nemodificabil pentru o perioadă de 12 luni, sau la 1 ianuarie 2022 pot modifica prețul ?

Transmiterea indexului cum se procesează ? Factura vine lunar ? Se poate plăti direct cu cardul ?

O să merg luni să depun toate actele la o sucursală, dar încă nu am toate detaliile. Portal online nu au momentan ..

Mulțumesc!

Edited by cain2k, 11 September 2021 - 08:45.


#30
Nigh7D3vil

Nigh7D3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 13.05.2006
E fix si nemodificabil 12 luni. Si nici nu am vazut portite de scapare in contract asa cum sunt la altii.

Indexul il transmiti fie pe email, fie telefonic.

Factura ar trebui sa iti vina pe email lunar, dar nu se va intampla asta pentru ca nu au resursele necesare ca sa proceseze atatia clienti. Ori iti asumi ca platesti o factura mai consistenta pe care o emit ei la 3-4 luni, ori daca ai posibilitatea treci pe la ei pe la sucursala sa iti genereze factura lunar.

Edited by Nigh7D3vil, 11 September 2021 - 09:35.


#31
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,430
  • Înscris: 30.08.2017
E companie de stat care a intrat pe piață, probabil, ca să mai tragă de preț în jos, nu au vreun interes să te tragă în piept. Banii pe care ii scot din aceste contracte sunt mărunțiș pentru ei.

Edited by george_alexandru, 11 September 2021 - 09:34.


#32
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013

 Nigh7D3vil, on 11 septembrie 2021 - 09:31, said:

… Indexul il transmiti fie pe email, fie telefonic. …
Pe langa aceste doua modalitati, se poate trimite cumva si online.

Prima luna mi-a venit pe mail un link pentru a comunica indexul. Am accesat acea pagina si erau precompletate datele contractului meu trebuind doar sa introduc indexul si parca inca ceva, poate serie contor. Nu era insa un cont online mai cuprinzator, cu urmarire facturi si plati. Atunci nu am completat nimic pentru ca deja dadusem indexul la telefon. Luna a doua nu a mai venit nimic. Link-ul anterior nu a mers nici el insa eram deja dupa perioada in care zic ei sa trimit indexul si poate de aceea. Poate nu a mai venit pentru ca eu am contor cu citire prin retea si ma gandesc ca or fi primit indexul real de la distribuitor - pe site-ul distribuitorului apare ca fiind citit.

Daca ar putea pune cineva aici sa vedem cum arata o factura (bineinteles cu datele personale sterse). Si care e procedura exacta de plata prin banca fiindca ma gandesc ca trebuie specificate anumite date in descriere pentru ca plata sa poata fi atributa corect. Am inteles ca in factura ar fi un cont de la BCR si poate mai au si la alte banci.

#33
ho_emil

ho_emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 27.04.2006
Poti sa platesti cu PAGO orice factura,de acasa, fara probleme. Eu platesc asa de cateva luni bune si nu am avut nici o problema.

Edited by ho_emil, 11 September 2021 - 13:42.


#34
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020

 ho_emil, on 11 septembrie 2021 - 13:39, said:

Poti sa platesti cu PAGO orice factura,de acasa, fara probleme. Eu platesc asa de cateva luni bune si nu am avut nici o problema.
Doar prin scanare dacă ai factura pe hârtie sau PDF presupun. Sau îți obține Pago în fiecare lună factura?!

#35
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008
Scanare :)

#36
ho_emil

ho_emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 27.04.2006
Descarci factura,sau o primesti fizic, o scanezi din Pago si platesti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

rizelgeorgel

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate