Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Tv care nu stie de svga?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002
Am un tv panasonic(21",sunet mono) vechi de 4 ani cu intrari rgb (?) si scart.
Placa video gf4 4200 MSI cu tv out.
Cand o conectez prin cablul rgb (cel cu mufa rca) se vede bine, ce-i drept putin in ceatza. Din cate am citit eu, acesta e semnal compozit, cu banda de 3Mhz si 300 de linii orizontale.
Mi-am luat un adaptor scart-svga, care teoretic ar trebui sa dea o imagine pe 500 de linii si o banda de 6Mhz, dar imaginea este aproape alb negru, foarte distorsionata(pureci).Asta pe format PAL, pe NTSC e alb negru curat, fara distorsiuni.

E posibil ca tv-ul meu sa nu inteleaga formatul SVGA?

#2
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
din cate stiu eu , nici un tv nu are 800x600 cat ar fi inceputul de svga, toate merg in 680x480

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
:( mai  toate merg la 800x600, unele si la 1024x768
aici contaaza si placa video

#4
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
"din cate stiu eu , nici un tv nu are decat 800x600"!!!!
Asta e o aproximare. Cert este ca sunt 625 de linii din care raman cam 575-600 utile. Coloane nu exista ptr ca semnalul e analogic. Dar se poate aproxima cu 800 de coloane. Deci cam un 800/600.
Cu imaginea ai problema de la adaptor probabil. Mai cerceteaza.

#5
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
iar se incurca notiuni, se aduna cai cu magari si se compara mere cu pere !

semnalul TV PAL are 576 linii orizontale (sau da, 626 minus 50 la intoarcerea tunului pe fiecare semicadru). orice valoare diferita ar impedica sincronizarea imaginii pe tubul catodic
orizontala nu exista (depinde de cele mai multe ori de rezolutia sursei), se poate considera 756 (daca tinem cont de raportul de aspect 4:3) sau 720, dupa cum a fost standardizat DV-ul.

TV-urile sunt TV-uri. cand ai tub catodic, decodor PAL si carcasa cu panou frontal, toate sunt la fel, ori merge ori nu merge. nu exista rezolutii multiple, benzi diferite de semnal video etc. nu confundati principii de transmisie la distanta cu mufe !

asta ca sa nu mai aud "TV-uri de 800x600 sau 1024x768"
aia poate fi rezolutia pe care placa video o poate converti in semnal TV  pt tv-out. RCA-urile se folosesc pentru semnal composite si pierd calitate din cauza modularii de culoare si luminozitate pe acelasi canal, svideo (sau gresit spus svhs, nici vorba de vga sau svga, acelea fiind notiuni din domeniul displayurilor progresive aka monitoare) avand aceste componente separate si calitatea fiind un pic mai buna.

geforce-urile fiind foarte slabe la acest capitol (daca nu cele mai slabe) nu pot din driverele lor de obicei decat 800x600, in ideea ca asta e valoarea cea mai apropiata de tv output. unele aplicatii sau drivere mai noi permit 1024x768 la ecran cand functioneaza si tvout

nu stiu care poate fi problema ta, dar e ori software de la placa video, ori hardware tot de la ea. vezi cumva si la conectica sa nu fie ea de vina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate