Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Metode de dresaj - traditional/agresiv vs. modern

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#55
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Vad ca incepem sa ne intelegem Posted Image
Caini cu caracter dominant, da, absolut, exista. Vorbeam de personalitate acum mai multe posturi. Am vazut-o si cu caini straini, de exemplu in modul cum se joaca.
Am vazut si caini care s-au infipt dintr-o data in gatul altuia. Aia nu mai era caracter dominant, ci 100% agresivitate necontrolata/necontrolabila.

Ce descrii tu... poate fi vorba de pazirea resurselor, ceea ce nu implica neaparat un caracter dominant. Poate cand pazeste toate resursele ;)

Crezi ca a mea nu m-a marait, si chiar avertizat? Foarte bine ca a facut-o; daca musca direct aveam o problema. Asa, am lucrat un pic la maniere - si inca mai are tendinta de a-si pazi unele lucruri, dar fata de mine nu prin marait (de exemplu i-am luat o rata Kong care-i place foarte mult, si-n ziua respectiva n-a vrut sa se desparta de ea - asa ca uneori o lua pur si simplu si pleca cu ea cand ma apropiam). Teoria dominarii spune ca trebuie sa-i dai imediat pumni in gat pentru asta. :P
De ce sa intru in conflicte inutile? In loc sa o trag de pe fotoliu, o las sa plece singura. In loc sa-i smulg jucaria, o las sa mi-o dea singura, sau o iau de pe jos.
Sunt un om slab, dominat? Ii bag mana-n bot daca prinde o prostie, si i-o scot. De ce nu ma musca? De ce nu ma maraie? Pai ea cu atat mai mult nu vrea sa intre in conflict cu mine. Sunt "parintele" ei, la urma-urmei. Sunt lumea ei.

A nu se intelege ca nu si-ar face de cap daca ai lasa-o. Manierele in preajma oamenilor nu sunt naturale, ci educate. Restrictiile pe care le impunem (sper, nu prin forta) nu sunt naturale, ci educate.

Si legat de acest aspect - al educatiei - mai e o chestie pe care-a mentionat-o si Ian Dunbar, o consecinta a modului de gandire "totul e dominare": tindem sa pedepsim cainii pentru lucruri fara sa-i invatam ca acestea sunt gresite.

#56
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Catelusa mea era foarte dominanta, doar pe mine ma asculta, niciodata nu m-a marait, ma lasa sa-i fac orice  Pe ceilalti din casa, ii asculta  doar daca avea ea chef. Dar asa sunt foxterrierii.

#57
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015

 SmurfK, on 07 septembrie 2021 - 10:30, said:



Că se întâmplă să mârâie sau chiar să te muște când încerci să-i iei mâncarea din față, ăla e un instinct, care se poate diminua.

E foarte aiurea daca cainele maraie sau mai alesc chiar musca stapanul. E inacceptabil astfel de comportament. E o eroare grava. Hai ca la cainii pitici poate te doare in cot ca oricum nu are ce sa-ti faca. Aveam  un amic cu bullmastiff, daca vreti pun si poza. Nu a stiut cum sa-l educe de mic si cand era vitelul mare se temeau toti membrii sa se apropie de el cand manca. Chiar si cand il scotea la plimbare parca  era cainele seful nu amicul meu. Ca de multe ori cand nu-i placea ceva maraia si asta nu stia cum sa-l ia cu binisorul. Nu asa se face!

 TS030, on 07 septembrie 2021 - 11:40, said:


Crezi ca a mea nu m-a marait, si chiar avertizat? Foarte bine ca a facut-o;

Te maraie pe tine si te avertizeaza cainele tau? Vai de capul meu...

La mine in sat un dulau a atacat baba din ograda  ( stapana) si o taraia la el in cusca. Foarte bine facuse! Probabil a avertizat-o de cateva ori,dar daca ea nu a inteles asa ii trebuie, o sa se invete minte.

#58
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 vinciun, on 07 septembrie 2021 - 17:05, said:

E foarte aiurea daca cainele maraie sau mai alesc chiar musca stapanul. E inacceptabil astfel de comportament. E o eroare grava.

Există N situații în care e normal, printre care:
- Nu deții câinele de mult timp;
- E câinele bolnav;
- Îl sperii (vii din spatele lui și nu te observă);
- Îl sâcâi. Nu există câine care nu poate fi dus la extrem, până va mușca, într-un fel sau altul.

Mârâitul e ok. E ideal să ai un câine care mârâie înainte să muște. Sunt și care mușcă direct, mai ales dacă au stăpâni idioți, care-i inhibă mârâitul.
Parcă am mai avut discuția asta, dar tot cu pereții vorbeam, tu o țineai pe-a ta cu țăranii de la tine din sat, pe care-i dai mereu ca exemplu, zici că ar fi relevanți cumva. Am mai avut și discuția câinilor ținuți doar în curte, care dezvoltă anumite probleme psihologice, pe care tu le numești "face pază câinele". Așa că... Cu tine cred că am discutat prea mult despre subiectul ăsta.

Edited by SmurfK, 07 September 2021 - 17:12.


#59
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
Alea descrise de tine sunt situatii aparte care nu prea au legatura cu normalitatea. Exemple cu caini bolnavi ( serios?). Hai sa vin si eu cu afirmatii prevum ca e normal sa ai caine complet dereglat la cap si dupa aia sa aduc exemplu cainelui bolnav de turbare. Credeam ca altul e  nivelul.

Imi plac argumentele tale. In loc sa argumentezi de ce e ok sa fii muscat de  propriul caine incerci sa ma discalifici, fiindca am spus ceva candva  pe alt subiect si tie nu ti-a placut. Daca vrei iti spun direct. Nu te pricepi deloc la caini. Ai o jucarie de apartament si te crezi expert. Evident ca nu e nicio problema daca ala z crescut prost prin simplu fapt ca nu prea are forta fizica atat de mare incat sa te puna in situatii dificile, oricat n-ar turba si tremura in cusca lui.

Si da, daca nu stiai e foarte ok ca cainii sa-si pazeasca curtea. Asta e comportament de caine normal, cand incearca sa impiedice patrunderea unor necunoscuti pe teritoriul lui, nu cand isi maraie si musca stapanul. Bai ce lume.... totul sa fie cu susul in jos la ei...

 SmurfK, on 07 septembrie 2021 - 17:12, said:




Mârâitul e ok. E ideal să ai un câine care mârâie înainte să muște. Sunt și care mușcă direct, mai ales dacă au stăpâni idioți, care-i inhibă mârâitul.


Din putul intelepciunii tale. Cainii au situatii particulare cand maraie, latra sau ataca direct. Nu ataca direct fiindca i-ai inhibat maraitul.

Edited by vinciun, 07 September 2021 - 17:30.


#60
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015

 SmurfK, on 07 septembrie 2021 - 17:12, said:

tu o țineai pe-a ta cu țăranii de la tine din sat, pe care-i dai mereu ca exemplu, zici că ar fi relevanți cumva.

Nu le esti cu nimic superior, tarani asa cum ii numesti. Creste si tu un caucazian, bullmastiff, pitbull ceva vreo 10 ani si vono dupa aia sa-mi spui cat e de ok sa te maraie propiul caine sau mai ales sa te muste. Succes!

Edited by vinciun, 07 September 2021 - 17:44.


#61
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 vinciun, on 07 septembrie 2021 - 17:05, said:

Te maraie pe tine si te avertizeaza cainele tau? Vai de capul meu...

La mine in sat un dulau a atacat baba din ograda  ( stapana) si o taraia la el in cusca. Foarte bine facuse! Probabil a avertizat-o de cateva ori,dar daca ea nu a inteles asa ii trebuie, o sa se invete minte.
M-a marait, si m-a avertizat. Apoi am spus, nu ma maraie. Atentie la timp.
Tu crezi ca am luat-o gata dresata? Posted Image

"La tine in sat" vorbim de caini-obiect, tinuti in lant, custi. Fara socializare, fara inhibitia muscarii - ei trebuie sa latre si doar atat.
Stai, ca de fapt satul tau e plin de caucazieni, bullmastifi si pit bulli. Nu de corcituri traumatizate. :rolleyes:
Oricum e misto sa discuti pe cat de tari sunt cainii altora.

SmurfK are perfecta dreptate. Sigur, tie ti se pare ca maraitul e un afront personal, ceva complet de nedorit; dar maraitul este comunicare.
Noi am lucrat ca sa fie OK cu mine pe langa resurse, si chiar sa mi le ofere la cerere - nu la eliminarea maraitului.

Extrem de importanta e si inhibitia muscaturii. Asta se educa de pui. Pentru ca la un moment dat o sa muste... dar nu e tot aia daca tine cu dintii si sfasie, sau daca doar ii simti coltul pe piele insa nu lasa nici o urma.

#62
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Apropo, voi cum dresati chestia asta? Posted Image

[ https://c.tenor.com/1Xjgv-ZQbm0AAAAC/jerry-hungry-jerry-woodpecker.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by TS030, 07 September 2021 - 19:38.


#63
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Pe mine nu m-a marait decat aratarea de chihuahua. Ba chiar a incercat sa ma si muste cand ii taiam ghiarele. Dar am luat-o adulta, traumatizata. Primii ani incepea sa tremure cand ii puneam cu lingura iaurt in castronel. Probabil fostul stapan o batuse cu lingura de se speria asa. Nu am lovit niciodata pe nici unul din caini. Doar i-am luat de ceafa de vreo doua ori pe schnauzer si o cocitura indefinita, ceva intre rottweiler si teckel adica e marisor, solid dar cu picioare scurte. Caine mai iubitor ca asta nu am mai vazut. Pur si simplu se sufoca de bucurie cand ii dau atentie. Schnauzerul e foarte posesiv si nu voia sa-l lase sa se gudure pe langa mine. A incercat schnauzerul sa faca pe seful si cu setterul dar nu i-a mers. Intr-o fractiune de secunda l-a intors cu rotile in sus si l-a imobilizat. Nu-mi venea sa-mi cred ochilor ce reactie rapida a avut blegul de setter.

#64
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015

 TS030, on 07 septembrie 2021 - 19:13, said:


M-a marait, si m-a avertizat. Apoi am spus, nu ma maraie. Atentie la timp.
Tu crezi ca am luat-o gata dresata? Posted Image

"La tine in sat" vorbim de caini-obiect, tinuti in lant, custi. Fara socializare, fara inhibitia muscarii - ei trebuie sa latre si doar atat.
Stai, ca de fapt satul tau e plin de caucazieni, bullmastifi si pit bulli. Nu de corcituri traumatizate. :rolleyes:
Oricum e misto sa discuti pe cat de tari sunt cainii altora.

SmurfK are perfecta dreptate. Sigur, tie ti se pare ca maraitul e un afront personal, ceva complet de nedorit; dar maraitul este comunicare.
Noi am lucrat ca sa fie OK cu mine pe langa resurse, si chiar sa mi le ofere la cerere - nu la eliminarea maraitului.

Extrem de importanta e si inhibitia muscaturii. Asta se educa de pui. Pentru ca la un moment dat o sa muste... dar nu e tot aia daca tine cu dintii si sfasie, sau daca doar ii simti coltul pe piele insa nu lasa nici o urma.

Ai avut vreun caine adevarat in viata ta sau imi dau si tu lectii din articole?

Iti spun si tie acelasi lucru. Dupa vreo 10 ani experienta cu 2-3 dintre caini de genul caucazian, rottweiler, pitbull mai vorbim. Pana atunci joaca-te cu muraveiul.

 TS030, on 07 septembrie 2021 - 19:13, said:


M-a marait, si m-a avertizat. Apoi am spus, nu ma maraie. Atentie la timp.
Tu crezi ca am luat-o gata dresata? Posted Image

"La tine in sat"

Nu despre satul meu e topicul.

 TS030, on 07 septembrie 2021 - 19:13, said:


M-a marait, si m-a avertizat. Apoi am spus, nu ma maraie. Atentie la timp.

Pana la urma ti-ai schimbat si tu parerea. Sustineai  ca e normal sa te maraie, comunicare, bla bla bla. Doar ca al tau nu prea mai comunica cu tine. Ce copil...

Edited by vinciun, 07 September 2021 - 22:50.


#65
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 vinciun, on 07 septembrie 2021 - 22:46, said:

Ai avut vreun caine adevarat in viata ta sau imi dau si tu lectii din articole?

Iti spun si tie acelasi lucru. Dupa vreo 10 ani experienta cu 2-3 dintre caini de genul caucazian, rottweiler, pitbull mai vorbim. Pana atunci joaca-te cu muraveiul.
Da ma, exact ca sa ma dau mare pe Softpedia mi-am luat eu caine. Musai rottweiler sau pitbull. Sa arat cum il domin, da? Altfel taranii din oras nu vad cat de macho sunt.

P.S. Muravei esti tu. Ce-o fi si aia.

#66
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Apropo, un caz chiar mai grav decat cel din postul #2:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Pw3glB4qQPY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Wow.
Conform descrierii, au "lucrat" cainele ala o ora pentru a-l aduce in starea aia de agitatie. Dresaj de cea mai buna calitate, baieti!

Edited by TS030, 07 September 2021 - 23:16.


#67
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 TS030, on 07 septembrie 2021 - 19:37, said:

Apropo, voi cum dresati chestia asta? Posted Image

Ții bobița/recompensa cu trei degete, arătător, mijlociu, deget mare, astfel încât să nu o poată lua dar să o vadă și să o miroasă. Îl lași să încerce, nu i-o dai când simți dinți, i-o dai când nu îi mai simți dinții.

Edited by SmurfK, 08 September 2021 - 07:25.


#68
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Mda, am incercat diverse exercitii de calmare, si cu lingurita - cu bobite e OK, dar sa-i dau ceva bun... disperare mare. Eu ii mai dau cumva din podul palmei, sa nu poata apuca.
Si sa ne-ntelegem, n-a suferit niciodata de foame (nici n-am ingrasat-o, se mentine la greutatea ideala).

Ce explicatie da teoria dominantei? :)

#69
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
Pitul meu era invatat ca atunci cand ma duc sa-i dau de mancare sa se aseze langa castron si sa astepte. Sau daca voiam sa-l scot la plimbare la fel, doar ii aratam lesa, el venea si se aseza langa mine, sau daca era foarte entuziasmat astepta in picioare sa i-o atasez. Asta in conditiile in care era un caine foarte energic si aprins. Am avut amstaff care nu a fost crescut de mine, l-am luat la 3 ani. Ala cand voiam sa-l scot la plimbare sarea pe mine, ma apuca de haine, nu-si putea stapani emotiile. La mancare la fel, imi lua din mina, isi baga capul in castronul de la mine din mana din care ii dadeam etc..



Cand de apuca de mana ii retragi mancarea si ii spui ferm "nu". Asta daca stie deja ce e aia "nu".

Cu timpul se prinde el ca nu-ti place.

#70
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Mulțumesc pentru sfaturi, dar repet, pe mine mă interesează ce zice teoria dominării, cum sa nu-mi pierd pozitia de alfa.
Sau... nu poate zice nimic?

#71
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
Nu stiu, pe mine nu ma intereseaza denumirea teoriei. Aplic diverse tehnici care consider ca-s eficiente. De ce trebuie neaparat sa clasifici totul in alb si negru?

Eu nu-s adeptul unei teoriei sau alteia.

#72
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
Repet ca am citit mai multe carti destul de groase.

1. American staffordshire Terrier
2. American Pit Bull Terrier
3. Rottweiler
4. Как правильно дресировать собаку ( cum sa drezezi corect cainele).

Toate sunt destul de complete, cuprind infoematii incepand cu clasificarea cainilor, alegere puiului potrivit in functie de scop, dresajul de educatie, dresajul de lucru (caine de paza, de protectie personala, de cireda si ciobanesc, de cautat obiecte/persoane, de vanatoare ( aici iar se includ mai multe specializari) diferite specializari de caine salvamar etc.
Pana la teme despre genetica, imperechere, boli, alimentatie, cum sa ingrijesti cainele batran si pana la eutanasiere.

Nu am gasit termeni precum "teoria dominarii" sau "teoria moderna"  ci diverse tehnici de dresare care pot fi: stimulare prin recompensa/pedeapsa, mecanica etc.

Uite un exemplu cum poti dresa cainele comanda "asezat" prin 2 tehnici diferite.

Metoda recompensei

Catelul deja trebuie sa-si cunoasca numele si sa stie cand il chemi la tine.

Il strigi pe nume si il chemi. Ii arati ceva gustos in mana, el va ridica capul. Ii spui clar "asezat" si treci cu mana in care ai bobita usor sore deasupra capului lui astfel ca el sa fie nevoit sa se aseze ca sa o poata lua, ii dai bobita si il lauzi. Eu am folosit tehnica asta pe mai multi catei si merge de minune. Chiar si pe maidanezi. Cand li se formeaza reflexul nu mai e nevoie sa ai bobita in mana, o vreme ii spui asezat si arati palma ca atunci cand aveai ceva in mana iar el se asraza automat si tu il lauzi. In final diar ii vei spune asezat si el se va aseza.


A doua metoda, prin actiune mecanica.
Ii spui asezat si cu o mana il impingi lejer de piept in spate iar cu alta il apesi lejer de fund. El se va aseza ca sa-i fie mai comod dupa care il lauzi si poti sa-i si recompensezi cu ceva. Pe asta nu am incercat-o.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate