Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Montare stație încărcare EV la bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
196 replies to this topic

#127
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
@Courage e membru fondator (cred) in acea asociatie.

#128
ady.red

ady.red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.01.2007
Ha, ha, ce mică e lumea!

#129
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010
Buna dimineata!
Locuiesc intr-un bloc cu garaj subteran. As dori sa stiu daca pot obtine aprobare pentru a instala un contor cu priza unde sa incarc o masina electrica. Sau eventual daca se poate trage un circuit din contorul pentru apartament (se afla la parter).

Edited by Swerige, 29 April 2022 - 08:09.


#130
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012

View PostSwerige, on 29 aprilie 2022 - 08:08, said:

Buna dimineata!
Locuiesc intr-un bloc cu garaj subteran. As dori sa stiu daca pot obtine aprobare pentru a instala un contor cu priza unde sa incarc o masina electrica. Sau eventual daca se poate trage un circuit din contorul pentru apartament (se afla la parter).
Detalii aici https://aero.org.ro/...rcarea-la-bloc/
Eventual i-a legatura cu baietii de la aero pentru alte detalii.

LE. Acum am vazut ca pe tine  te intereseaza o simpla priza, ar trebui sa fie mai simplu.

Edited by raven75, 01 May 2022 - 17:08.


#131
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Cu acordul asociatiei se poate, cel putin un 230v si 16a direct de dupa contorul tau.

#132
dustdany

dustdany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.05.2006
Exista statii de sharing pentru cei care stau la bloc. Se monteaza o singura statie, iar prin aplicatie fiecare vecin vede cat a incarcat.

https://evmarket.ro/...u-la-bloc-4965/

#133
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postdustdany, on 26 septembrie 2022 - 21:28, said:

Se monteaza o singura statie, iar prin aplicatie fiecare vecin vede cat a incarcat.
Si go-eCharger are asa ceva.
https://go-e.com/en/...charger-homefix

#134
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Sunt solutii mult mai ieftine cu aceasta facilitate, dar ramane problema bransamentului.
Statia e ultima problema, pe bune.


#135
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Go eCharge:
- are contor inclus
- poate fi activat cu cartela si tine "scorul" incarcarilor in fct de cartela
- mai multe statii legate la acelasi bransament pot fi legate intr-un grup => load balancing.

https://shop.go-e.com/New-products

#136
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Nu se poate la bloc, așa ceva, vrei EV, te muți la casă... Rețeaua nu face față, momentan.

Serios acum, ați avea încredere că stațiile de încărcare de la bloc, nu ar fi vandalizate, stricate?

#137
ady.red

ady.red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.01.2007
Sa înțeleg ca asta este părerea ta, nu un sfat...
Cumva, cu mașina termica mergi în fiecare zi la peco?
Aa, numai dacă alimentezi de 50 de lei pe zi, poate.
Soluții există și chiar se poate, părerea mea. Mai ales dacă lumea poate trece acasă pe lumină led, avem putere suficienta pentru a incarca o mașină electrica lent pana la 80%.
Crede-mă, chiar nu faci 500 de km pe zi nici dacă ești Uber sau Bolt și nu ai nevoie sa o încarci full.

Cred ca am fost explicit.

#138
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postady.red, on 28 septembrie 2022 - 15:53, said:

Sa înțeleg ca asta este părerea ta, nu un sfat...
Cumva, cu mașina termica mergi în fiecare zi la peco?
Aa, numai dacă alimentezi de 50 de lei pe zi, poate.
Soluții există și chiar se poate, părerea mea. Mai ales dacă lumea poate trece acasă pe lumină led, avem putere suficienta pentru a incarca o mașină electrica lent pana la 80%.
Crede-mă, chiar nu faci 500 de km pe zi nici dacă ești Uber sau Bolt și nu ai nevoie sa o încarci full.

Cred ca am fost explicit.
Vorbeam strict de montarea de stații EV la bloc. Eu unul nu aș face-o, că inevitabil vor apărea tot felul de cretini care au o plăcere în a vandaliza, strica ce nu le aparține.
In România, abia peste zeci de ani, dacă vom putea vorbi serios despre încărcarea electricelor la bloc și cu asta am spus tot, asta e opinia mea proprie.

Edited by Vlad_22, 28 September 2022 - 21:28.


#139
ady.red

ady.red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.01.2007
Ai vorbit în a doua parte a mesajului, dar stații de încărcare exista și la blocuri, foarte rare, dar există. Asta voi face și eu pentru ca a te muta la casa sa-ti încarci mașina nu e o soluție.
Costurile unei case și investiția în PV este ca și cum ai zice, muta-te pe lună, de parca s-au mai mutat și alții.
Nu am văzut și nu am auzit de stații vandalizate nici chiar cele publice. Cine vrea sa se curentele n-are decât.
Poți sa argumentezi?

#140
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
In cartierele de blocuri comuniste, majoritatea de altfel, ce soluții ar exista? Eu la alea fac referire, mai degrabă, nu la cartierele rezidențiale apărute în ultimii ani, cu bariere, cartele de acces și camere.
Nu, doar am zis că dacă ții musai să-ți achiziționezi o EV în prezent, ar fi de preferat să stai deja la casă, aveam impresia că s-a înțeles. La mine in cartier și altele, din ce văd, doar hibride, pe ici-colo. Mai văd prin zonă o Tesla Model 3, dar nu cred că locuiește aici ci doar in vizită, probabil. Vorbesc de municipiul Iași, deci nu de Pocreaca.

Edited by Vlad_22, 28 September 2022 - 22:50.


#141
ady.red

ady.red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.01.2007
Despre asta este vorba aici, daca iti dadeai osteneala sa citesti tot topicul de la inceput aflai unde se poate lega o statie la astfel de blocuri. Nu la toate, dar la majoritatea se poate, mai mult sau mai putin.

PS: Unii si-au facut planul sa se mute la casa si cand au obtinut bransamentu au vazut ca le-a dat opratorul din zona 4Kw. Nici sa injenteze in retea nu-i ajuta un asemenea bransament.
Asa ca discutiile se pot continua la infinit, fiecare se descurca pe cont propriu.

#142
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Da, mea culpa, văd că e relativ scurt topicul, dar am înțeles ideea.

Eu aș fi clar pro pt stații de încărcare electrice, chiar dacă EV-urile în sine nu pot spune că mă pasionează, în mod deosebit (nu le văd în niciun caz că pe o salvare a Planetei sau ceva, dar e offtopic), cel puțin momentan, dar sunt tot felul de ciudați printre cetățenii acestei țări, care îți vor pune bețe-n roate, mai ales când stai la comun și e o asociație de proprietari. Și chiar m-am săturat să încerc să le spun altora că greșesc și clar modul de gândire nu îl pot schimba eu pe al altuia.

Edited by Vlad_22, 28 September 2022 - 23:06.


#143
ady.red

ady.red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.01.2007
Da, clar, asta e tara, dar si aici pe forum punem bete in roate?
Eu am 2 masini hibryd plug-in, una de aproape 3 ani, iar cealalta de circa 1 an jumatate si ma tot lupt sa instalez amarata aia de statie, dar mai am putin. Nu ma plang ca as putea sa incarc la statiile gratuite din parcari, dar de cand a aparut Springul, a intrecut Uberul si Boltul pe electrice, si e o intreaga tiganeala sa duci masina la incarcat, sa astepti pe altcineva, sa iei masina de la incarcat, m-am saturat. Vreau sa-mi pun statia mea!
Pentru 5-6 lei cat ma costa pe mine o incarcare, este mai scump timpul pierdut pentru a incarca masina.
Asa ca fiecare cum poate.
Iar cu electricele, cred ca nu te-ai dat, eu, sincer, nu mai vreau alta masina in viitorul apropiat.

#144
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
Pana la urma încarc de la o priza de 10A pe schuko. Nu s-a putut mai mult pentru ca trebuie cerut spor de putere și e complicat.

Din fericire au apărut prize type 2 la 100m de mine și vor fi funcționale din noiembrie.
Nu e gratis și probabil mai dau peste alții dar nici la bloc nu era.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate