Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Electric & Gas Power Trade SRL - pareri, opinii, experiente

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
369 replies to this topic

#37
daddy0307

daddy0307

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 26.05.2007

View Postcuculea, on 01 octombrie 2021 - 11:26, said:

si ceva garantat fix x luni? fara asa ceva, =0 acel pret mic de pe piata. urmatoarea luna erau liberi sa iti tripleze pretul...pam pam...ce te faceai.

3 luni pret fix de cand intra in vigoare contractul. daca mai tine cineva seama de contracte....

#38
g1102

g1102

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 17.07.2018

View Postcuculea, on 01 octombrie 2021 - 11:26, said:


si ceva garantat fix x luni? fara asa ceva, =0 acel pret mic de pe piata. urmatoarea luna erau liberi sa iti tripleze pretul...pam pam...ce te faceai.
.

Cum am zis, preț fix, 3 luni sau pana pe 31.12.2021.
Dupa îl modifica cum vor.
Așa era oferta pe septembrie. Acum nu cred ca mai exista. Nu am verificat.

#39
dan_padure

dan_padure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 12.05.2002
Am aflat ca isi vor migra toti clientii catre Enel. Motivul ar fi ca le vor creste mult preturile
Mi-a trimis deja Enel o oferta de pret la 208lei  (fata de 123 cat era la ELECTRIC & GAS POWER TRADE)

#40
dmar47

dmar47

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.10.2021
Si eu am fost sunata de la Enel, fara sa primesc nicio instiintare de la Electric, si mi-au spus ca Electric a intrat in faliment si ei vor prelua contractul, dar cu pret mult mai mare decat cel din contractul incheiat cu Electric. Nu este adevarat ca Electric e in faliment. Electric este obligat sa respecte pretul din contract, acest pret fiind fix timp de 3 luni.

#41
Jukov

Jukov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.08.2009
Si eu am fost sunat din partea Enel, fara sa primesc nicio instiintare de la Electric&Gas Power, si mi-au spus ca Electric&Gas Power a "nu mai poate sustine pretul la gaz" si ei vor prelua contractul, dar cu pret mult mai mare decat cel din contractul incheiat cu Electric&Gas Power.

Din cate stiu Electric&Gas Power nu este in faliment. Electric&Gas Power este obligata sa respecte pretul din contract, acest pret fiind fix timp de 3 luni.

Am primit si un contract "tip" Enel, dupa adresa de email a persoanei care a trimis aceasta nici macar nu este angajata a Enel, probabil este o firma gen "call-center" care ia comision pe clientii pe care reusesc sa-i "prosteasca" sa se mute.

#42
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015
Azi m-au sunat și pe mine. Undeva miroase urât. Eu am primit de la Restart Energy confirmare de mutare. De la 1 nu mai sunt la restart energy. Erau buni, dar mi-au tras țeapă. Am decizie venită târziu de la ANRE pe care nu vor s-o respecte, m-am grăbit să mă mut, nu știu. 3 luni m-am gândit c-o să-mi fie bine aici și mă trezesc azi cu apel de la Enel. De unde au numărul meu? De unde știu că m-am mutat la Electric Net? De pe comparator văd că au dispărut, dar îmi bagă ditamai prețul Enel și n-am auzit că au dispărut. Un număr de telefon valid aveți? Nu am primit noul cod de client.

317 lei oferta „personalizată client Electric net” de la Enel față de 123 lei cât am acum la Electric Net sau 125 lei cât aveam la Restart Energy.

Edited by D-Nblog, 03 November 2021 - 23:00.


#43
daddy0307

daddy0307

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 26.05.2007
legal,
daca electric nu mai exista, atunci suntem preluati de furnizorul de ultima instanta cu preturile stabilite pentru luna respectiva.
daca Enel cumpara Electric ca asa vrea, atunci trebuie sa respecte contractele incheiate si doar dupa cele 3 luni poate trimite notificari de majorari.

Dar in tara asta fiecare face ce vrea pe contracte se pare.

#44
evisceratum

evisceratum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.04.2006
Da, Confirm ca si eu am fost sunat cu aceeasi poveste. Apoi mi-au trimis mail cu propunere de contract de completat. Miroase a putred. E-mail primi de la "[email protected]". Voi ce parere aveti. E practica comerciala incorecta? Merita sa reclamam la foruri superioare?

#45
daddy0307

daddy0307

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 26.05.2007
eu banuiesc ca in situatia in care Electric intampina greutati si urmeaza a fi preluat de Enel, astia din urma au angajat customservice ca intermediar, fiind agentie de vanzare, sa prosteasca clientii Electric ca de buna voie sa solicite mutarea.
asa Enel nu apare nicaieri iar clientii ii primeste la solicitarea lor de a se muta.

#46
florincinci

florincinci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.06.2010
Am fost si eu sunat astazi de cineva de la Degridgaz (distributie) care mi-a spus ca ei nu mai pot face distributie de gaz de la Electric Net Group incepand de maine. Mi-au spus ca Electric Net Group a negociat un pret preferential pentru mutarea portofoliului de clienti catre Enel Energie SA.
Am cerut clarificari companiei Electric Net Group pentru ca nu este normal sa nu fim instiintati in mod oficial cu minim 30 de zile cu privire la noile tarife ce se vor aplica de vor sa ne trimita pe toti la plimbare si de ce nu pot respecta pretul fix de durata de 3 luni in conformitate cu contractul semnat. La telefon mi-au spus ca este o situatie de forta majora si ca nu mai pot suporta preturile actuale.
Este o nebunie si situatia liberalizarii energiei. Ne luam job cu norma intreaga sa facem toata ziua contracte.

#47
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
Si eu am fost sunat.... tanti de la telefon imi zicea ceva pret la gaz 2 ron catva pe mc am zis zicetimi in Megawat pe ora.... sa fac comparare, nu meargea systemu si ma suna....

#48
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Salut!

Ați fost sunați doar pentru GN, sau și pentru EE ? Eu oricum la GN mă mutam la Enel, la un preț din august, diferența mică față de cât era oferta  Electric P&G, deci nu mă afectează așa tare, dar la EE ... Acolo e cam nasol ..

#49
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
Am sunat la Furnizor defapt altcumva sta treaba, de la Enel am fost toti sunat Posted Image
Ca cica la EGP pretul de luna asta ii 5 ron pe mc
Si zic doamna cand mati anuntat, ati primit mail...
Ce draq de mail nu am nimic nici in inbox nici in SPAM!  am zis trimiteti va rog dovada... da va transfer la colegi si gata a pus jos telefonul
ATENTIE PUTE TREABA!!!!

P.S. ceva pute, cum sa nu mai poti livra gas la pretul stabilit? ca am incheiat contract cu pret fix 3 luni!!!! care expira 31.12.2021  Restart energy all over again?

Edited by Heavyd, 04 November 2021 - 14:22.


#50
dan_padure

dan_padure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 12.05.2002
Mda, si eu semnasem cu Restart pe 1 an, ca apoi sa-mi mareasca preturile
Apoi am trecut la electricnet, ca acum sa se faca ca ploua

Oare ANRE ce face acolo in varf de munte?

#51
Jukov

Jukov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.08.2009
Pe mine m-au sunat din nou astazi, cica din partea Delgaz Grid, de pe un numar cu 0799. Ca sa semnez cu Enel ca Electric & Gaz Power au probleme.

I-am spus ca nu am primit notificare de la Electric & Gaz Power ca sunt trecut pe FUI (faliment sau pierdere licenta).

I-am spus sa-mi scrie pe email, a spus ca pe Whatsapp pe numarul meu. Nu a mai scris nimic, aici este ceva dubois.

#52
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View PostD-Nblog, on 03 noiembrie 2021 - 22:58, said:

nu știu. 3 luni m-am gândit c-o să-mi fie bine aici și mă trezesc azi cu apel de la Enel. De unde au numărul meu? De unde știu că m-am mutat la Electric Net? De pe comparator văd că au dispărut, dar îmi bagă ditamai prețul Enel și n-am auzit că au dispărut. Un număr de telefon valid aveți? Nu am primit noul cod de client.
317 lei oferta „personalizată client Electric net” de la Enel față de 123 lei cât am acum la Electric Net sau 125 lei cât aveam la Restart Energy.

Inseamna ca toate firmele astea de apartament sunt de fapt firme capusa apartinand marilor furnizori si fac jocul marilor furnizori.
Sau mai poate insemna ca firma de apartament a dat faliment si ai ajuns la furnizorul de ultima instanta, care iti poate baga pe gat ce pret vrea el.

View PostJukov, on 04 noiembrie 2021 - 15:30, said:

Pe mine m-au sunat din nou astazi, cica din partea Delgaz Grid, de pe un numar cu 0799. Ca sa semnez cu Enel ca Electric & Gaz Power au probleme.

Incredibil.. astia isi plaseaza clientii de la unii la altii.."pana in fund la taxatoare"

View Postdan_padure, on 04 noiembrie 2021 - 14:58, said:

Oare ANRE ce face acolo in varf de munte?

Incaseaza salarii grase... Ce intrebari pui si tu...

View PostHeavyd, on 04 noiembrie 2021 - 14:11, said:

P.S. ceva pute, cum sa nu mai poti livra gas la pretul stabilit? ca am incheiat contract cu pret fix 3 luni!!!! care expira 31.12.2021  Restart energy all over again?

Sunt firme de apartament dubioase care vand energia clientilor casnici, cui da mai multa (pe model Restart) apoi incearca sa jecmaneasca clientii sau sa scape de ei.

#53
daddy0307

daddy0307

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 26.05.2007
pe mine inca nu.
ce interes ar avea delgaz grid (distribuitor de gaz) sa semnam cu Enel? cu atat mai mult cu cat Delgaz apartine de EON. iar oferta la EOn acum e tot 315 lei, ca cea propusa de Engie, fara alte taxe.
mai mult, si daca ajungem la FUI si daca trecem la altii, pretul oricum e plafonat la maxim 370 lei MWH, cu toate taxele incluse.

Edited by daddy0307, 04 November 2021 - 15:44.


#54
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View Postflorincinci, on 04 noiembrie 2021 - 13:33, said:

Am fost si eu sunat astazi de cineva de la Degridgaz (distributie) care mi-a spus ca ei nu mai pot face distributie de gaz de la Electric Net Group incepand de maine. Mi-au spus ca Electric Net Group a negociat un pret preferential pentru mutarea portofoliului de clienti catre Enel Energie SA.
Am cerut clarificari companiei Electric Net Group pentru ca nu este normal sa nu fim instiintati in mod oficial cu minim 30 de zile cu privire la noile tarife ce se vor aplica de vor sa ne trimita pe toti la plimbare si de ce nu pot respecta pretul fix de durata de 3 luni in conformitate cu contractul semnat. La telefon mi-au spus ca este o situatie de forta majora si ca nu mai pot suporta preturile actuale.


Deci v-au vandut ca pe sclavi cui a dat mai mult.. asta s-a intamplat.. Ca pe ultimii sclavi, desi aveati contracte pe trei luni.. daca nici pe alea nu le pot respecta?
Ce cauta, bai nene, astfel de furnizori in mascarada de piata libera din Romania ??/

View Postdaddy0307, on 04 noiembrie 2021 - 15:40, said:

pe mine inca nu.
ce interes ar avea delgaz grid (distribuitor de gaz) sa semnam cu Enel? cu atat mai mult cu cat Delgaz apartine de EON.
mai mult, si daca ajungem la FUI si daca trecem la altii, pretul oricum e plafonat la maxim 370 lei MWH.

Vrea sa scape de contracte ca si Restart - o poate face in doua feluri - vanzand portofoliu (adica clientii ca pe sclavi) sau pot da baza de clienti catre ENEL sa-i sune aia sa la propuna preturi mai mari decat au deja.  Nu credeam ca se va ajunge aici.. dar uite ca s-a ajuns. Incredibil.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate