Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Actiune in Instanta contra majorarii prețurilor fixe din contractele cu furnizori de energie

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
392 replies to this topic

#37
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postgeorge_alexandru, on 01 septembrie 2021 - 18:04, said:

Pot furniza la prețul nou, dar își vor lua amenzi și acțiuni în instanță. Dar probabil și-au calculat că e mai bine așa.

De aici si rostul prezentului topic. Am intrat strict pe juridic in acest topic. Argumente , contracte, pareri , circumstantieri , probe , petitii si altele - toate s-au adunat (pana la actiunea in Instanta) pe celalalt topic ...

Aici organizam actiunea in Instanta si , contradictorial, cantarim sansele.

View Postautocargo, on 01 septembrie 2021 - 18:09, said:

Ar fi un exemplu de ''asa nu merge'' pentru alti furnizori.
Gandeste-te ca dak astia scapa e vai de mama noastra.
Urmatorul cu care contractezi poate face la fel cand vrea muschi lui.

Corect ! Vreau sa evit daca plec la altul s-o iau de la capat !

#38
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Părerea mea e că pierzi vremea cu instanța. Posibil să fie deja în faliment până se pronunță sentința. Dacă n-ai pierdut o sumă prea mare, reclamații și cam atât.

Edited by george_alexandru, 01 September 2021 - 18:12.


#39
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Dar oare  judecatorul nu va putea sa spuna: pai bine, nea Malinescu, Restart nu si-a respectat pretul din contract, dar matale nu esti client captiv la ei, puteai sa pleci si sa gasesti o oferta mai buna in alta parte , de ce n-ai facut-o?
Deci nu vei putrea spune ca din cauza restart ai ajuns sa platesti prea mult, in caz ca da faliment.
Sau sa ceri daune morale si alte trasnai.

Edited by axisborn, 01 September 2021 - 18:14.


#40
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postmrfe, on 01 septembrie 2021 - 18:09, said:

Ce faliment? respectiva firmă are 51 de  angajați într-o cameră închiriată. Probabil vreo 45 sunt ”agenți vânzări”
Le închide firma și după 48h este altă firmă cu alt cod fiscal..

Daca le inchide firma , vor pierde si  procesul. Insa nu asta este intentia lor.

#41
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 01.03.2015

View Postmrfe, on 01 septembrie 2021 - 18:09, said:

Ce faliment? respectiva firmă are 51 de  angajați într-o cameră închiriată. Probabil vreo 45 sunt ”agenți vânzări”
Le închide firma și după 48h este altă firmă cu alt cod fiscal..

Crezi ca pot sa-si tina si numele si trecutul la secret? Fi sigur ca vor beneficia de ''publicitatea'' binemeritata, si clientii se vor gandi de doua ori pana sa se complice cu ei.
Dar poate nu vor mai avea voie sa activeze in domeniul asta... Nu cred ca licentele se obtin asa usor dar se pot retrage rapid + interdictie.

Edited by autocargo, 01 September 2021 - 18:17.


#42
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View Postaxisborn, on 01 septembrie 2021 - 18:11, said:

Dar oare  judecatorul nu va putea sa spuna: pai bine, nea Malinescu, Restart nu si-a respectat pretul din contract, dar matale nu esti client captiv la ei, puteai sa pleci si sa gasesti o oferta mai buna in alta parte , de ce n-ai facut-o?

Nu, pe el îl interesează dacă s-au respectat condițiile contractuale. Atât. Că mai face conversație... probabil, dar nu are treabă cu actul de judecată.

#43
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postgeorge_alexandru, on 01 septembrie 2021 - 18:01, said:

104, la CEZ oferta din august anul trecut. Contract pe 24 luni, preț fix pe 12 luni. Pe 15 septembrie expira cele 12 luni, încă nu mi-au trimis notificare cu noul preț.
Sa ne tii la curent daca primesti notificare, te rog.

#44
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Așa și? firma respectivă este un certificat, probabil o ștampilă și 1 -2 conturi bancare.
Banii îi mută în secunda 2.

Edited by mrfe, 01 September 2021 - 18:14.


#45
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postgeorge_alexandru, on 01 septembrie 2021 - 18:13, said:

Nu, pe el îl interesează dacă s-au respectat condițiile contractuale.

Pai da, dar nici aici nu e clar cum e cu acele "conditii generale" care se pare ca totusi ar permite majorarea in conditii "exceptionale" cum ar fi explozia preturilor pe pietele de import.

Edited by axisborn, 01 September 2021 - 18:16.


#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgeorge_alexandru, on 01 septembrie 2021 - 18:11, said:

Părerea mea e că pierzi vremea cu instanța.
Normal... se fac actiuni in strada pentru asa ceva nu in instanta, cum au avut bulgarii acu 2-3 ani cand le-a scumpit curentul, mitinguri mari prin toata tara.

#47
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020
@Malineanu ! La cat de repede s-a umput aici de negative si hate in asa scurt timp este clar ca RE a pus tunurile pe noi si se troleaza la greu !  Recomand  sa discutam problemele importante precum organizare, proces, plati verificare contracte  doar in privat intre noi !   Discutiile generale pe topic astfel toti cei interesati sa poata primi informatii si eventual sa ne contacteze in privat pt proces impotriva Restart !

Edited by ADAMCLISI-2020, 01 September 2021 - 18:34.


#48
nucutza

nucutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 14.12.2001

View Postaxisborn, on 01 septembrie 2021 - 18:15, said:

Pai da, dar nici aici nu e clar cum e cu acele "conditii generale" care se pare ca totusi ar permite majorarea in conditii "exceptionale" cum ar fi explozia preturilor pe pietele de import.

Conditiile generale si justificarea RE se refera la modificarea conditiilor tehnico economice.
Dar nu sint definite nicaieri aceste conditii si la ce se refera . Nici macar un exemplu
In acest caz vin in contradictie cu articolele din contract unde este declarat pret fix.
Si conform legii clauzelor abuzive (193/2000) devine clauza abuziva conform (art1. alin 1,2,3) si mai ales si art 4, alin1 si 2 unde scrie :

(1) O clauză contractuală care nu a fost negociată direct cu consumatorul va fi considerată abuzivă dacă, prin ea însăşi sau împreună cu alte prevederi din contract, creează, în detrimentul consumatorului şi contrar cerinţelor bunei-credinţe, un dezechilibru semnificativ între drepturile şi obligaţiile părţilor.
(2) O clauză contractuală va fi considerată ca nefiind negociată direct cu consumatorul dacă aceasta a fost stabilită fără a da posibilitate consumatorului să influenţeze natura ei, cum ar fi contractele standard preformulate sau condiţiile generale de vânzare practicate de comercianţi pe piaţa produsului sau serviciului respectiv.

Si atentie daca ANPC considera ca clauza este abuziva conform aceleasi legi art 8,12,13 se ajunge direct la tribunal care poate anula clauza considerat abuziva

Deci mingea este acum in terenul ANPC (respectiv judecatoria sesizata de acestia) si imi place sa cred ca in contextul actual nu vor da cistig de cauza unor excroci

#49
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postandreic, on 01 septembrie 2021 - 18:30, said:

Normal... se fac actiuni in strada pentru asa ceva nu in instanta, cum au avut bulgarii acu 2-3 ani cand le-a scumpit curentul, mitinguri mari prin toata tara.

N-ai sa vezi...arderea la buzunar nu e un motiv suficient de mare ptr roman ca sa protesteze...ii trebuie doar ceva cu ciume rosii si alte trasnai ca sa il inciti.

View Postnucutza, on 01 septembrie 2021 - 18:34, said:

Deci mingea este acum in terenul ANPC (respectiv judecatoria sesizata de acestia) si imi place sa cred ca in contextul actual nu vor da cistig de cauza unor excroci

Acum daca suntem rezonabili, excroci nu sunt ptr ca pretul a crescut pe piata de import foarte tare, ei doar nu au luat in calcul aceasta posibila crestere, e un management prost mai degraba.

Edited by axisborn, 01 September 2021 - 18:42.


#50
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

View PostADAMCLISI-2020, on 01 septembrie 2021 - 18:30, said:

@Malineanu ! La cat de repede s-a umput aici de negative si hate in asa scurt timp este clar ca RE a pus tunurile pe noi si se troleaza la greu !  Recomand  sa discutam problemele importante precum organizare, proces, plati verificare contracte  doar in privat intre noi !   Discutiile generale pe topic astfel toti cei interesati sa poata primi informatii si eventual sa ne contacteze in privat pt proces impotriva Restart !

omul nu si-a luat niciun hate. i-a explicat care cum a putut la ce ineptii a intrebat. dar mai bine ca a intrebat decat sa taca.
malineanu, du-te la un avocat si vezi ce iti spune, ce sanse ai. parerea mea e ca nu ai inteles ce ai semnat. asta pe informatiile pe care le-ai dat.


@adamclisi organizati-va voi acolo in secret. va tinem pumnii.  asa se fac ”actiunile colective”, vbind la secret pe facebook/forum

#51
nucutza

nucutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 14.12.2001
Ba exact excroci sint !
Atit timp cit au ascuns clauza care le-ar da teoretic (dar abuziv de fapt) in conditiile generale si au promovat pe site-ul lor ca pretul este fix si garanteza ca nu se va modifica practic e inselaciune.
Aici o sa-si spune cuvintul si ANRE. In conditiile exploziei de preturi actuale autoritatile au nevoie si de "capul lui Motoc" iar acesti golani sint candidatul ideal !

Plus ca raspunsul trimis de hotomani de fapt ei nici nu au raspuns reclamatiilor trimise si recunosc ca de de fapt ei "propun" majorarea.

Propunere inacceptabila insa !

Pina la proba contrarie eu am incredere in institutiile statului, mai ales ca in cazuri anterioare am avut cistig de cauza iar respectivul furnizor de utilitati a platit si amenda si m-a si despagubit cu o suma mai mare decit prejudiciul pe care mi l-au creat.

Edited by nucutza, 01 September 2021 - 19:04.


#52
bavarezul13

bavarezul13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.09.2012

View Postaxisborn, on 01 septembrie 2021 - 18:37, said:

N-ai sa vezi...arderea la buzunar nu e un motiv suficient de mare ptr roman ca sa protesteze...ii trebuie doar ceva cu ciume rosii si alte trasnai ca sa il inciti.
La asta ai perfecta dreptate. Si eu sunt client Restart, am stat in dubii pana acum 5 minute si am decis in cele din urma sa schimb barca. Trebuie sa fii totusi foarte naiv sa crezi ca apara cineva interesele consumatorului in tara asta, mai ales astia "de dreapta". Insa chiar le doresc succes celor ce vor sa incerce ceva, doar asa se pot shimba lucrurile in bine. Eu insa nu am timp si nervi pentru asa ceva, plus ca, intr-un fel ma bucur ca romanii au exact ce si-au dorit Posted Image

#53
coniac

coniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.12.2019
https://www.contribu...actura-la-gaze/

#54
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postnucutza, on 01 septembrie 2021 - 18:34, said:

Conditiile generale si justificarea RE se refera la modificarea conditiilor tehnico economice.
Dar nu sint definite nicaieri aceste conditii si la ce se refera . Nici macar un exemplu
In acest caz vin in contradictie cu articolele din contract unde este declarat pret fix.
Si conform legii clauzelor abuzive (193/2000) devine clauza abuziva conform (art1. alin 1,2,3) si mai ales si art 4, alin1 si 2 unde scrie :

(1) O clauză contractuală care nu a fost negociată direct cu consumatorul va fi considerată abuzivă dacă, prin ea însăşi sau împreună cu alte prevederi din contract, creează, în detrimentul consumatorului şi contrar cerinţelor bunei-credinţe, un dezechilibru semnificativ între drepturile şi obligaţiile părţilor.
(2) O clauză contractuală va fi considerată ca nefiind negociată direct cu consumatorul dacă aceasta a fost stabilită fără a da posibilitate consumatorului să influenţeze natura ei, cum ar fi contractele standard preformulate sau condiţiile generale de vânzare practicate de comercianţi pe piaţa produsului sau serviciului respectiv.

Si atentie daca ANPC considera ca clauza este abuziva conform aceleasi legi art 8,12,13 se ajunge direct la tribunal care poate anula clauza considerat abuziva

Deci mingea este acum in terenul ANPC (respectiv judecatoria sesizata de acestia) si imi place sa cred ca in contextul actual nu vor da cistig de cauza unor excroci

Bravo ! Ai explicat bine ... si cu rabdare ,,,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate