Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Actiune in Instanta contra majorarii prețurilor fixe din contractele cu furnizori de energie

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
392 replies to this topic

#19
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postmrfe, on 01 septembrie 2021 - 17:27, said:

”Desi nu sunt o noutate absoluta pentru spatiul juridic romanesc, aparitia proceselor colective in Romania reprezinta o creatie a anului 2010, avand ca punct de plecare masurile de austeritate impuse de efectele crizei economice.


Apropo de anul 2010, mai stiti cand bugetarilor li s-au taiat salariile cu 25%?
Au dat in judecata , tot asa spuneau ca nu e legal, aveau si niste articole,ba chiar spuneau ca e garantat prin constitutie ca nu se poate scadea salariul, dar instanta a zis: e legal, daca nu mai sunt bani, de unde dreaq sa va dea aceleasi salarii?

Sau sunt o gramada de legi in Romania, de ex e o lege care spune ca la educatie se aloca 6% din pib anual, n u s-a aplicat niciodata, nu se aloca nici jumatate. Deci nu se respecta, si nu da nimeni in judecata. Pe motiv ca nu se poate aplica.
Ma rog, nu e acelasi lucru, dar ca idee.
Asa si aici, da, aveai un pret fix dar daca pretul pietii de unde importam e de 2 ori cat pretul ala nu are cum sa iti mai dea firma la acelasi pret.
Astia nu pricep si pace. Este putin probabil ca o actiune in instanta sa aiba castig de cauza.
Ei nu inteleg ca firma nu mai POATE  sa iti dea pretul ala, nu ca nu vrea sau sunt lacomi.
Nu cred ca ar avea castig in instanta, mai ales ca nu-s nici clienti captivi, pot pleca oricand la alt furnzior (asa poate zice si judecatorul, nu iti convine pretul, esti liber sa pleci), iar daca astia dau faliment, ce mai rezolvi cu procesele?

Edited by axisborn, 01 September 2021 - 17:52.


#20
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postgeorge_alexandru, on 01 septembrie 2021 - 17:45, said:


Mie furnizorul de exemplu nu mi-a majorat nimic, 104 ron /mwh plătesc gazele, la fel ca anul trecut

Deci se poate fara majorare la furnizori - argumentul Restart a  fost ca este o situatie de criza aproape de forta majora.

#21
coniac

coniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.12.2019
https://forum.softpe...tach_id=2556485

Daca ai asta in contract, nu in pliante samd, ai toate sansele

#22
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 01.03.2015

View Postaxisborn, on 01 septembrie 2021 - 17:42, said:

Lasa-l frate, a facut dezmat pe topicul cu Restart Energy.
El crede ca tot ce zboara se mananca, el nu intelege ca pretuyl gazului pe pietele de unde importa furnizorii nostri a crescut cu peste 100% si atunci nu se mai poate respecta pretul din contract. El nu pricepe si pace, el tot mai crede ca firma asta., Restart Energy,. o sa vina cu zeci sau sute de mil de euroi de acasa sa compenseze pretul asta crescut brusc ca sa respecte articolul din contract cu pret fix. Si stai, ca in contract sunt apoi niste "conditii generale" pe care firma le poate folosi in avantajul ei ptr a mari pretul.

Si eu daca maine imi pierd locul de munca si nu pot plati as avea chef sa modific contractul fix cu 50% in jos, eu atata vreau sa platesc ca la mine au scazut veniturile in casa cu 50%. Merge, nu?

#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,149
  • Înscris: 30.08.2017

View Postaxisborn, on 01 septembrie 2021 - 17:44, said:



Lasa-l frate, a facut dezmat pe topicul cu Restart Energy.
El crede ca tot ce zboara se mananca, el nu intelege ca pretuyl gazului pe pietele de unde importa furnizorii nostri a crescut cu peste 100% si atunci nu se mai poate respecta pretul din contractului.

Ei, pe dracu. Furnizorul importa gazele la un preț fluctuant. Dacă e prost și vine cu pret fix fără să ia în calcul fluctuațiile, ghinion. Uite, al meu nu a mărit nimic.

#24
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

View PostMalineanu, on 01 septembrie 2021 - 17:45, said:

doar 239 e fix 12 luni - insa acesta fix a fost majorat, restul nu depind de furnizor

Prețul nu este 239.. uită-te la ultima coloană. Ăla este prețul plătit de tine.

#25
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,149
  • Înscris: 30.08.2017

View PostMalineanu, on 01 septembrie 2021 - 17:47, said:



Deci se poate fara majorare la furnizori - argumentul Restart a  fost ca este o situatie de criza aproape de forta majora.

Evident, suntem mulți pe forum care avem acelasi preturi ca anul trecut (nu la furnizorul ăsta, ce-i drept)

#26
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postgeorge_alexandru, on 01 septembrie 2021 - 17:49, said:

Ei, pe dracu. Furnizorul importa gazele la un preț fluctuant. Dacă e prost și vine cu pret fix fără să ia în calcul fluctuațiile, ghinion. Uite, al meu nu a mărit nimic.

Vorbeste civilizat.
Nu a marit, ma bucur ptr tine dar nu se stie, poate veni oricand cu marirea. Nu uita ca la restart era un pret foarte foarte mic .
Si de marit au marit aproape toti.
Nu a prevazut nimeni aceste fluctuatii., nu sunt doar fluctuatii, e mai mult decat dublare pe piata internationala, nu cred ca se intampla mereu asa ceva.

View Postautocargo, on 01 septembrie 2021 - 17:49, said:

Si eu daca maine imi pierd locul de munca si nu pot plati as avea chef sa modific contractul fix cu 50% in jos, eu atata vreau sa platesc ca la mine au scazut veniturile in casa cu 50%. Merge, nu?

Nu, nu merge! Trebuie sa platesti ce ai consumat sau te debransezi sau daca nu esti executat silit la un moment dat.
LA restart deocamdata e un anunt si teoretic daca nu iti convine poti sa pleci, iar ei  probabil isi vor lua amenzi, vor da faliment etc tot ce e posibil.
Ideea este ca astia nu vor mai furniza la pretul de anul trecut.
Da, ii poti da in judecata dar eu nu am mari sperante de la asa ceva.

Edited by axisborn, 01 September 2021 - 17:54.


#27
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,149
  • Înscris: 30.08.2017
Nu contează. Clauzele sunt clauze. Dacă sunt clare și specifica faptul că prețul nu se modifică, atunci nu au cum să-l modifice.

Activează pe o piață cu pret fluctuant, ar trebui sa știe că prețul poate creste, chiar foarte mult uneori. Valabil pentru orice bun. Păi la petrol se poate și tripla, am avut baril și la 20 dolari, și la 60 dolari. A urlat careva că e forță majoră? Aia e, lecție de viață. Nu orice firma trebuie să reușească.

#28
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postgeorge_alexandru, on 01 septembrie 2021 - 17:53, said:

Evident, suntem mulți pe forum care avem acelasi preturi ca anul trecut (nu la furnizorul ăsta, ce-i drept)

Ce furnizor ? Nu cred ca era 100 ron pe mwh cat era la resart.

View Postgeorge_alexandru, on 01 septembrie 2021 - 17:58, said:

atunci nu au cum să-l modifice.

Nu orice firma trebuie să reușească.


Au estimat gresit, n-au luat in calcul aceasta marire, au intrat in rahat, probabil vor falimenta.
Dar de furnizat la pretul vechi, adios, ca de fapt asta asteapta clientii si vor astepta mult si bine zic eu.

Edited by axisborn, 01 September 2021 - 18:00.


#29
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,149
  • Înscris: 30.08.2017
104, la CEZ oferta din august anul trecut. Contract pe 24 luni, preț fix pe 12 luni. Pe 15 septembrie expira cele 12 luni, încă nu mi-au trimis notificare cu noul preț.

Edited by george_alexandru, 01 September 2021 - 18:02.


#30
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 01.03.2015
Eu as vrea sa fie obligati sa plateasca pretul promis, dar dak nu merge, ma multumesc si cu falimentul lor.
Asemenea tzepari nu au ce cauta pe piata.

#31
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,149
  • Înscris: 30.08.2017

View Postaxisborn, on 01 septembrie 2021 - 18:00, said:


Dar de furnizat la pretul vechi, adios, ca de fapt asta asteapta clientii si vor astepta mult si bine zic eu.

Pot furniza la prețul nou, dar își vor lua amenzi și acțiuni în instanță. Dar probabil și-au calculat că e mai bine așa.

#32
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postgeorge_alexandru, on 01 septembrie 2021 - 18:01, said:

104, la CEZ oferta din august anul trecut. Contract pe 24 luni, preț fix pe 12 luni. Pe 15 septembrie expira cele 12 luni, încă nu mi-au trimis notificare cu noul preț.

Ma mir. Pe comparator CEZ are niste oferte imense , minim 350 pe mwh la contracte noi.(si nici asa nu mai au pret fix) Greu de crezut ca pot sustine pretul ala  de 104 toata iarna.

View Postautocargo, on 01 septembrie 2021 - 18:04, said:

Eu as vrea sa fie obligati sa plateasca pretul promis, dar dak nu merge, ma multumesc si cu falimentul lor.
Asemenea tzepari nu au ce cauta pe piata.

Aici de acord si sunt convins ca vor falimenta/se vor inchide  daca mentin acest pret majorat, ca nu mai sta nimeni la ei plus ca isi vor lua si amenzi.
Ma intreb insa cu ce ne incalzeste pe noi asta?

Edited by axisborn, 01 September 2021 - 18:07.


#33
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postmrfe, on 01 septembrie 2021 - 17:52, said:


Prețul nu este 239.. uită-te la ultima coloană. Ăla este prețul plătit de tine.

0.557 lei / kWh exclusiv TVA, accize, taxe și componente reglementate - este notificarea de majorare

Atat notificarea cat si fixitatea contractului se refera la pretul energiei active - exclusiv TVA, accize, taxe și componente reglementate.

Restul se schimba la nivel national, nu la nivel de furnizor. Furnizorul a garantat foar fixitatea energiei active.

#34
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,149
  • Înscris: 30.08.2017

View Postaxisborn, on 01 septembrie 2021 - 18:05, said:



Ma mir. Pe comparator CEZ are niste oferte imense , minim 350 pe mwh la contracte noi.(si nici asa nu mai au pret fix) Greu de crezut ca pot sustine pretul ala  de 104 toata iarna.


Păi nici eu nu cred că vor ține prețul. După 15 au dreptul să îl mărească, ar fi fraieri să n-o facă.

Edited by george_alexandru, 01 September 2021 - 18:10.


#35
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

View Postautocargo, on 01 septembrie 2021 - 18:04, said:

Eu as vrea sa fie obligati sa plateasca pretul promis, dar dak nu merge, ma multumesc si cu falimentul lor.
Asemenea tzepari nu au ce cauta pe piata.
Ce faliment? respectiva firmă are 51 de  angajați într-o cameră închiriată. Probabil vreo 45 sunt ”agenți vânzări”
Le închide firma și după 48h este altă firmă cu alt cod fiscal..

Edited by mrfe, 01 September 2021 - 18:09.


#36
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 01.03.2015

View Postaxisborn, on 01 septembrie 2021 - 18:05, said:

Ma mir. Pe comparator CEZ are niste oferte imense , minim 350 pe mwh la contracte noi.(si nici asa nu mai au pret fix) Greu de crezut ca pot sustine pretul ala toata iarna.



Aici de acord si sunt convins ca vor falimenta/se vor inchide  daca mentin acest pret majorat, ca nu mai sta nimeni la ei plus ca isi vor lua si amenzi.
Ma intreb insa cu ce ne incalzeste pe noi asta?

Ar fi un exemplu de ''asa nu merge'' pentru alti furnizori.
Gandeste-te ca dak astia scapa e vai de mama noastra.
Urmatorul cu care contractezi poate face la fel cand vrea muschi lui.

Edited by autocargo, 01 September 2021 - 18:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate