Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Montare termopan pe rama de lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
CosminModew

CosminModew

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.03.2018
Salutare, as dori sa instalez termopane la casa parinteasca, dar nu doresc sa inlatur rama de lemn existenta, deoarece este in stare buna si ar fi o bataie de cap ca dupa sa reparam, am atasat o poza cu aceasta, iar pe langa fereastra din poza, doresc sa inlocuiesc la inca 2 ferestre geamurile simple cu cele de termopan. Voiam sa stiu daca pot fi probleme cu izolarea termica daca aleg sa pun termopanul pe rama existenta, si ce fel de termopane recomandati; eu ma gandeam la termopan cu profil de lemn.
Va multumesc.

Poza cu fereastra: https://imgur.com/gallery/TkS2pru

#2
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Trec pe langa o casa care are puse termopanele peste rama de lemn, iti zic ca rama respectiva de lemn a putrezit.

Cat despre termopanele din lemn stratificat? Nu stiu, comparativ cu astea de PVC cu cat sunt mai scumpe?

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Eu aș scoate rama de lemn.
Reparația pe lîngă termopan nu este ceva de speriat, sau foarte costisitor.

#4
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
nu, nu poti pune
1 pe ramele alea nu e loc fizic pentru geam "sanviș"
2. ramele alea nu rezista la greutatea unui geam dublu


geamurile alea bine chituite si cu chedere de etansare sunt ok

Edited by apocalipsul, 31 August 2021 - 17:36.


#5
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Mai mult ca sigur vor fi probleme cu izolarea termică, in spatele ramei de lemn sunt diverse lucruri, goluri neizolate, etc, ele vor rămâne așa, dacă tot dai banii pe termopane fă lucrarea calumea. Da se face mai mult deranj, se cheltuie mai mulți bani, dar este păcat să nu o faci cum trebuie.

Nu aș recomanda profil de lemn, ferestrele cu profile de lemn care să zicem că sunt cât de cât de calitate și necesită întreținere puțină și rară sunt mult mai scumpe decât cele cu profile din pvc.

La profile din PVC pentru lucrarea ta aș recomanda produse de nivel mediu de la rehau, gealan, deceuninck, seriile euro 70, S8000 și zendow, cu două sau cu trei sticle.

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,226
  • Înscris: 27.10.2007
Eu n-as scoate rama, pentru ca risti sa produci pagube destul de mari, mai ales daca peretii sunt din lut/paianta.
deseori, la casele vechi, nu exista un boiandrug deasupra ferestrei, caz in care rama  sustine si greutatea peretelui de deasupra.
eu as pune termopan din PVC, alb, montat in rama existenta, la limita exterioara a ei, sa fie si un aspect OK.
nu am incredre in termopanele din lemn, cel putin nu in cele cu preturi accesibile.

Edited by strongsss, 31 August 2021 - 19:59.


#7
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Și zici tu că rama de lemn sa fie mai rezistentă că rama PVC?

#8
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
Daca e de stejar in mod sigur e mai rezistenta decat pvc-ul.

#9
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Scuze pentru dublă postare, salamander au și ei serii de nivel mediu calitativ (potrivite atât pentru construcții noi cât și pentru renovarea celor vechi), bluevolution 73, streamline 76 coextrudat, Profine au și ei kommerling 70. Doar veka nu are produse de clasă medie, la ei totul este de top.

#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,226
  • Înscris: 27.10.2007

 -ARA-, on 31 august 2021 - 20:06, said:

Și zici tu că rama de lemn sa fie mai rezistentă că rama PVC?

sigur. lemnul acela a stat ani de zile la aer si soare, s-a intarit, e .. beton...

#11
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Renunta la rama existenta si iti vei multumi pe termen lung. Si da.. scosul poate fi efectuat elegant si fara pagube imense - pot fi pagube mai mari de la montaj daca nu sunteti atenti.

#12
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 -ARA-, on 31 august 2021 - 20:06, said:

Și zici tu că rama de lemn sa fie mai rezistentă că rama PVC?

Da există situații în care așa este, înlocuirea completă a ferestrei înseamnă inclusiv montarea unui buiandrug, pentru că fereastra veche a fost proiectată să aibă și aceasta funcție și este mult mai rezistentă decât rama de pvc (aceasta nu poate fi proiectată să aibă rol de buiandrug). Nu cred că este cazul aici, să fie nevoie de buiandrug.

 strongsss, on 31 august 2021 - 20:25, said:

sigur. lemnul acela a stat ani de zile la aer si soare, s-a intarit, e .. beton...

Aerul, soarele, apa, înghețul, l-au făcut praf în partea de jos a ferestrei, sus da, poate este sănătos dacă nu este mâncat de diverse molii, rozătoare. Situațiile sunt multe, nu le știți, nu le stăpâniți, nu dați sfaturi, faceți rău. Probabil că le-ați făcut deja rău cunotințelor și prietenilor care iau în considerare lucruri, străinii ar putea să scape.

#13
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 Pieptoasa, on 31 august 2021 - 20:26, said:

pot fi pagube mai mari de la montaj daca nu sunteti atenti.

Atenți la ce?

#14
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,226
  • Înscris: 27.10.2007

 Dorel-Jefuitorul, on 31 august 2021 - 20:39, said:

Aerul, soarele, apa, înghețul, l-au făcut praf în partea de jos a ferestrei, sus da, poate este sănătos dacă nu este mâncat de diverse molii, rozătoare. Situațiile sunt multe, nu le știți, nu le stăpâniți, nu dați sfaturi, faceți rău. Probabil că le-ați făcut deja rău cunotințelor și prietenilor care iau în considerare lucruri, străinii ar putea să scape.
exact asta faci si tu. iti dai cu parerea despre ceva ce nu stii. pentru ca initiatorul nu ne-a spus daca rama este noua sau nu, este afectata sau nu, dar tu ti-ai dat cu parerea ca "Aerul, soarele, apa, înghețul, l-au făcut praf în partea de jos a ferestrei, sus da, poate este sănătos dacă nu este mâncat de diverse molii, rozătoare."
suntem pe un forum unde impartasim experiente proprii, nimic mai mult. initiatorul citeste parerile nostre, le cantareste si ia o decizie.
eu, la o casa din 1903 am avut ferestre cu niste rame extrem de bine pastrate si am montat termopanul fara a demonta rama de lemn.
sa scot rama din perete mi s-a parut riscant.

#15
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 strongsss, on 01 septembrie 2021 - 11:08, said:

exact asta faci si tu. iti dai cu parerea despre ceva ce nu stii. pentru ca initiatorul nu ne-a spus daca rama este noua sau nu, este afectata sau nu, dar tu ti-ai dat cu parerea ca

Da, probabil asta înseamnă, că mi-am dat cu părerea, atât că din întâmplare lucrez în domeniul termopanelor din 2003 și din 2012 am propria firmă în domeniul termopanelor.

Probabil am văzut de-a lungul timpului mai multe ferestre noi și vechi decât au văzut alții și probabil sunt mai în măsură să mă pronunț după ce am văzut poza atașată. Există și probabilitatea să-mi dau seama dacă rama este veche sau nouă, dar ce să zic, poate mă înșel în probabilități.

Încă ceva ca să știi, păstrarea ramelor vechi de lemn poate avea și alte dezavantaje decât cel enumerate în postarea citată de tine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate