Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Cum scot vreo 30 de stalpi cu tot cu cimentul in care sunt cimentati?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#37
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

 thalia, on 01 septembrie 2021 - 11:15, said:


...
Ce credeti, mi-a atras atentia ca la gardul nou sa nu-l pun cu latii catre ei? Voi ce ziceti? Cum sa ai dialog?
...

Asta le intrece pe toate. Nu cumva are pretentie si la model/culoare?... sau n-ai intrebat.

#38
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012

 dicdobre, on 01 septembrie 2021 - 11:50, said:


Corect era baxxxoane a se vedea ca au mai existat si baxon & baxxon de ce oare? O fi tot de la barda...

detalii :P
(ăla cu un „ics” nu-i acilea...)

am și io un vecin de la est, care a făcut gardul din ulucă metalică, gri - doar pt că el fu acolo cu 10 ani înaintea mea
când m-a văzut pe tarla era nespus de bucuros că nu mai e el pe hotarul satului
când a văz't că pun pomi, s-a asigurat că-i voi și întreține :)

io, în prima primăvară am făcut o vopsitorie pe partea mea, apoi încă odat' după 3 ani

între timp a crescut gazonul, am pus aspersoare, le-am reglat să ude doar gazonu', dar panarama asta de vânt bate câteodat' și cum vrea el, nu numai cum vrei tu
astfel că din când în când mai stropește și gardul

hop - scandal, că-i ruginește gardul
io-i explic situația, îi zic că gardul e protejat de grund și vopsea, el „nu și nu”
mă supăr și io că e neînțelegător și îi zic să-mi arate rugina!
he he!!! mi-o arată pe partea lui, parte care arată ca și cum nu mai fusese vopsită de când montase gardul :P

l-am lăsat la gard vociferând, apoi a 2-a zi l-am prins pe uliță, l-am luat pe sus, i-am îndesat o țuică și 3 șprițuri (în pereche, bineînțeles) și l-am dat pe brazdă
(mai târziu, luna aia, l-am auzit gâfâind cu pensula-n dosul gardului...)

#39
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,461
  • Înscris: 06.01.2014

 thalia, on 01 septembrie 2021 - 11:15, said:

... Am oferit 3000euro pentru 14mp cat vine suprapunerea asta, au refuzat. 14mp, ...

Daca banii astia nu ajung de gard, inseamna ca ai lungime mare . Cat mai exact.

Urata treaba.

#40
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,280
  • Înscris: 13.01.2011

 cristobob, on 01 septembrie 2021 - 13:43, said:

Cat mai exact.

Spune despre prețul terenului, atît a oferit pe fîșia de teren a vecinului.

 gushpi, on 01 septembrie 2021 - 13:31, said:

detalii :P
(ãla cu un „ics” nu-i acilea...)

Detalii  😁

https://forum.softpe...200114-baxxxon/

#41
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,461
  • Înscris: 06.01.2014

 crisstonne, on 01 septembrie 2021 - 19:14, said:

Spune despre prețul terenului, atît a oferit pe fîșia de teren ...
Bun, am înțeles că pe suprafața aia de teren, lata de 30 cm intr-o parte și 10 cm în cealaltă, deci 14 mp. Dar cât este lungimea fasiei ?
Ca , dacă facem o medie de 20 cm, ar fi o lungime de 70 metri liniari. Cu 3000 de euro s-ar putea face un gard decent pe lungimea asta. Părerea mea.

#42
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 thalia, on 31 august 2021 - 14:32, said:

Eu am intrebat cum sa fac treaba asta sa fie cat mai ok,

nu am deschis subiectul ca sa fiu luata la intrebari de alti parerologi pe forum.


Concentreazã te pe scopul tãu, lasã comentatorii de ocazie, cã ți risipești efortul :)

Din cate am înțeles, ai stâlpi metalici prinși în beton individual.
Ce dimensiuni au, exact, pt cã s ar putea  sã nu poți folosi mangealâc ul daca sunt subțiri, se vor îndoi, ii strici și e pãcat de ei, caz în care tot un mini excavator e soluția.
Mã rog, s ar putea și cu niște cricuri care sã tragã de ei din partea de sus...

Oricum, dupã scoatere trebuie întâi înlãturat betonul in care au fost prinși și abia apoi puși în alte gãuri deci ai nevoie de un rotopercutor cat de cat competent.
Mai dã detalii, tu ai deja gardul, e imposibil sã coste 3000 de euro mutatul lui, cât i ai oferit vecinului, doar nu îngrãdești un stadion.

#43
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014

 thalia, on 01 septembrie 2021 - 11:15, said:


Ce credeti, mi-a atras atentia ca la gardul nou sa nu-l pun cu latii catre ei? Voi ce ziceti? Cum sa ai dialog?


Le tunzi si gazonul? te cam iau de prost...

Eu am facut gardul in spatele casei pe banii mei, am discutat cu vecinul si i-am spus ca vreau sa refac gardul care putrezise si nu am nevoie de ajutor sau bani, l-am intrebat daca e de acord si daca imi permite accesul la el in curte, nu i-am spus cum il fac, nici nu era treaba lui din moment ce nu i-am cerut sa cotizeze.
Mai am un vecin pe lateral unde gardul a iesit la pensie de mult, am in plan sa il refac tot pe banii mei si tot cum vreau eu, daca nu e de acord gasesc eu o solutie sa arate oribil la el in curte si frumos la mine :))


Mergi inapoi la vecinul ala al tau si dai 3 variante;

1- sa iti vanda tie terenul daca tot este gardul construit
2- sa demoleze el gardul sau sa plateasca jumatate din manopera mesterilor si jumatate din valoarea gardului nou.
3 - demolezi tu pe banii tai gardul, dar sa puna el pe banii lui altul

#44
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

 dicdobre, on 01 septembrie 2021 - 13:12, said:

Asta le intrece pe toate. Nu cumva are pretentie si la model/culoare?... sau n-ai intrebat.

Pe cuvant de om, nu mint cu nimic, am ramas traznita evident ca n-am mai comentat nimic ca nu era nimic de comentat.

 cristobob, on 01 septembrie 2021 - 20:42, said:

Bun, am înțeles că pe suprafața aia de teren, lata de 30 cm intr-o parte și 10 cm în cealaltă, deci 14 mp. Dar cât este lungimea fasiei ?
Ca , dacă facem o medie de 20 cm, ar fi o lungime de 70 metri liniari. Cu 3000 de euro s-ar putea face un gard decent pe lungimea asta. Părerea mea.

Lungimea e de aproximativ 65 m, sunt genul ala de terenuri inguste dar lungi, prea lungi, de aici am intuit ca sunt cam 30 de stalpi, oricum sunt multi si ma gandesc ca trebuie scosi toti ca sa ii dai o liniaritate.

 DarthBane, on 01 septembrie 2021 - 20:48, said:

Concentrează te pe scopul tău, lasă comentatorii de ocazie, că ți risipești efortul Posted Image

Din cate am înțeles, ai stâlpi metalici prinși în beton individual.
Ce dimensiuni au, exact, pt că s ar putea  să nu poți folosi mangealâc ul daca sunt subțiri, se vor îndoi, ii strici și e păcat de ei, caz în care tot un mini excavator e soluția.
Mă rog, s ar putea și cu niște cricuri care să tragă de ei din partea de sus...

Oricum, după scoatere trebuie întâi înlăturat betonul in care au fost prinși și abia apoi puși în alte găuri deci ai nevoie de un rotopercutor cat de cat competent.
Mai dă detalii, tu ai deja gardul, e imposibil să coste 3000 de euro mutatul lui, cât i ai oferit vecinului, doar nu îngrădești un stadion.

Multumesc de raspuns. va multumesc tuturor si celor din garda veche pe care ii salut inca o data pentru binele facut in trecut (don king) si ma bucur ca forumul nu s-a pierdut de tot!

Stalpii sunt mai grosuti , e teava rectandulara de 60*40, Nu bag mana in foc, trebuie sa masor. Nu cred ca ii pot refolosi.

Costa destul de mult, mai mult de manopera ma tem, stiu o echipa de oameni seriosi, dar foarte scumpi. Prea scumpi, deci per ansamblu sar de cifra asta.
Oferta primita de la unii cu sipicile era in jur de 14.500 ron, la care se adauga balamucul cu scosul si plantatul din nou, deci sar.

Edited by thalia, 02 September 2021 - 09:45.


#45
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 05.04.2006
Bun, si daca NU muti gardul, ce va face vecinul ? te da in judecata ? va cheltui bani multi cu judecata si va recupera, cind si daca cistiga, ceva de la tine; nu mai bine accepta banii si nu va mai munciti aiurea ? ca nu e treaba simpla sa scoti stilpii si sa ii pui inapoi. Ca vecini trebuie sa va aveti bine, nu sa va uitati urit unul la altul prin gardul mutat. Tu ai fost de buna credinta, ai construit unde a fost gardul vechi (daca am inteles bine), i-ai oferit peste media pretului.Ce poate el sa faca cu acei 14 mp este sa isi puna un pom sau doua straturi de ceapa. Intr-un fel ii dau si vecinului dreptate, dar cind vezi cita munca si cheltuiala este pentru o suprafata relativ mica de teren (o camera), mai lasi de la tine si accepti despagubirea.

Edited by ionut76, 02 September 2021 - 09:53.


#46
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

 ccristyan, on 01 septembrie 2021 - 21:19, said:



Le tunzi si gazonul? te cam iau de prost...

Eu am facut gardul in spatele casei pe banii mei, am discutat cu vecinul si i-am spus ca vreau sa refac gardul care putrezise si nu am nevoie de ajutor sau bani, l-am intrebat daca e de acord si daca imi permite accesul la el in curte, nu i-am spus cum il fac, nici nu era treaba lui din moment ce nu i-am cerut sa cotizeze.
Mai am un vecin pe lateral unde gardul a iesit la pensie de mult, am in plan sa il refac tot pe banii mei si tot cum vreau eu, daca nu e de acord gasesc eu o solutie sa arate oribil la el in curte si frumos la mine Posted Image)


Mergi inapoi la vecinul ala al tau si dai 3 variante;

1- sa iti vanda tie terenul daca tot este gardul construit
2- sa demoleze el gardul sau sa plateasca jumatate din manopera mesterilor si jumatate din valoarea gardului nou.
3 - demolezi tu pe banii tai gardul, dar sa puna el pe banii lui altul

Depinde mult de oameni. Poate am eu ghinion, ce sa zic. Eu asa le-am propus, ca fasia care mi-a iesit in plus la masuratoare sa ii ofer de 3 ori pretul pietei, plus toate cheltuielile de scos fasia din indiviziune pentru vanzare si cheltuieli notariale. N-au vrut, ca nu, ca le ramane putin in fata, ca si ei (datorita masuratorii proaste facute) s-au dus peste celalalt vecin cu aproape 1 m si trebuie sa se retraga. Ei au un gard de sarma pe celelalte laturi la 1m jumate, prinsa in niste stalpi vai mama lor. Nu par oameni bogati si in afara faptului ca se cearta ca chiorii intre ei de zici ca se omoara, mai multe nu stiu, ca nu-i cunosc.
Ar fi o minune cereasca sa reusesc sa-i conving, dar nu stiu cum?!
Si cand am discutat, eu explicam ce inseamna, el raspundea cu totul si cu totul altceva de n-am mai inteles nimic.Am plecat ca doi prosti.

 ionut76, on 02 septembrie 2021 - 09:53, said:

Bun, si daca NU muti gardul, ce va face vecinul ? te da in judecata ? va cheltui bani multi cu judecata si va recupera, cind si daca cistiga, ceva de la tine; nu mai bine accepta banii si nu va mai munciti aiurea ? ca nu e treaba simpla sa scoti stilpii si sa ii pui inapoi. Ca vecini trebuie sa va aveti bine, nu sa va uitati urit unul la altul prin gardul mutat. Tu ai fost de buna credinta, ai construit unde a fost gardul vechi (daca am inteles bine), i-ai oferit peste media pretului.Ce poate el sa faca cu acei 14 mp este sa isi puna un pom sau doua straturi de ceapa. Intr-un fel ii dau si vecinului dreptate, dar cind vezi cita munca si cheltuiala este pentru o suprafata relativ mica de teren (o camera), mai lasi de la tine si accepti despagubirea.

Stai ca nu ai inteles, tot ce vreau e sa refac gardul, dar nu pot sa refac gardul in curtea omului, deci ori mut eu gardul, ori imi vinde fasia aia la un pret care sa ii convina si sa scap si eu de povara scosului stalpilor din pamant.
Gardul trebuie sa fie pe hotar.

#47
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 05.04.2006
Ii convingi intrebind direct in ce cont sa le virezi banii dupa ce faceti actele notariale. Sau le spui: frate, eu NU mut gardul, e la voi in curte, il darimati si va faceti voi altul pe hotrul dintre noi. 14 mp pe o lungime de 65 m nu inseamna mare lucru, deplasezi un gard pentru 10-15-20 cm ?

#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 thalia, on 31 august 2021 - 12:06, said:

...
Vrea sa eliberam si terenul asadar nu se pune problema de a-i taia de la baza.
...
1. cere-i intabularea si masuratirile topo.
2. reverifica ce ai tu.
3. gardul vechi a fost pe vechea limita de propietate. o data facut acolo se muta limita.
tu daca il refaci il faci pe terenul tau si mai pierzi vreo 15cm de teren.
4. in cazul extrem in care trebuie sa refaci gardul, il faci pe terenul tau iar stalpii ii tai si lasi acolo ce e ingropat. sub pretextul ca nu poti lucra pe terenul vecinului

#49
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Mda, poti face o fapta buna si sa le donezi gardul vechi, sa fie al lor.

#50
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

 ionut76, on 02 septembrie 2021 - 10:12, said:

Ii convingi intrebind direct in ce cont sa le virezi banii dupa ce faceti actele notariale. Sau le spui: frate, eu NU mut gardul, e la voi in curte, il darimati si va faceti voi altul pe hotrul dintre noi. 14 mp pe o lungime de 65 m nu inseamna mare lucru, deplasezi un gard pentru 10-15-20 cm ?

Asta e situatia in care ma perpelesc de cand am facut masuratorile topo.

#51
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 05.04.2006
In definitiv, ce treaba ai tu cu gardul de pe terenul lor ? Posted Image Tu vii si iti faci altul pe terenul tau si ai rezolvat problema mai mult decit elegant. Iar ei intre cele doua garduri pot pune fasole. Pare nesimtire ce spun eu, dar cind vad atita opacitate din partea vecinilor nu pot sugera altceva. Daca ai fi intrat la ei in curte 0,5m - 1m, da, intelegeam, dar tu esti o palma-doua. Daca ei sunt ai dracu' si nu vor sa iti vinda, fii si tu la fel si nu darima gardul, iti faci altul la tine. In nicio instanta ei nu vor putea demonstra ca gardul vechi e al tau, doar se afla pe terenul lor = treaba lor.

#52
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,185
  • Înscris: 23.02.2007

 thalia, on 02 septembrie 2021 - 10:07, said:

Gardul trebuie sa fie pe hotar.
La noi in sat nu e asa. Gardul tau e la tine in curte. Limita proprietatii este in afara gardului.

#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 thalia, on 02 septembrie 2021 - 10:32, said:



Asta e situatia in care ma perpelesc de cand am facut masuratorile topo.
nu-s de ce am senzatia ca te-a mancat nustiu unde si le-ai spus deasuratorile tale...
eu as lasa problema asa, daca vor ceva sa faca ei. sa demonstreze ei ca e terenul lor.

#54
dragosdascalu

dragosdascalu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.10.2010
@thalia - nu inteleg de ce te grabesti.
Ok, a fost o gresala, adevarul e undeva la mijloc, dar nu inseamna ca trebuie sa sari cu banul.
Exista o anumita categorie de oameni cu care nu o dai la pace sub nicio forma pana nu le arati fermitate. Cu cat incerci mai mult sa fi rezonabila, cu atat mai mult vor impinge limita pana la punctul in care te vor calca in picioare.
Deci fermitate, piciorul in prag, lucrurile transate corect si legal.
Vrei gard vecine, il faci cu autorizatie de construire si te retragi de la granita cu 1 cm. Tu iti iei gardul cand isi scoate el autorizatia.
Parerea mea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate