Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 

Cum scot vreo 30 de stalpi cu tot cu cimentul in care sunt cimentati?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#19
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
de ce trebuie să te superi, că făcu unu o greșeală acu ceva ani, iar tu ai mușcat!?
(deci ați măsurat și v-a ieșit un metru-n plus, dar nu v-ați întrebat de unde...)
făr-de nervi, închiriezi un bobcat cu cupă mică și braț lung, într-o zi scoate și sapă ...
de a 2-a zi bagi fundația noului gard...

făr-de nervi împroșcați pe forumuri...

#20
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Dacă nu ai bărbați în putere prin preajmă, apelezi la un nene cu miniexcavator.
Pe de o parte scoate stîlpii vechi, apoi face gropi pentru cei noi.

La excavatoarele astea se pot schimba sculele de lucru, de la cupă trece la burghiu, sau... etc.

Attached Files



#21
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

 Ca Castelul Bran, on 31 august 2021 - 12:44, said:

Nasoala treaba.....
nu e nasoala
asa fac cei care nu le ajunge curtea mai intra un pic la vecinu cat au nevoie.

#22
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Nu mai, nu e vorba de nervi. Da, am gresit si platesc. Eu am intrebat cum sa fac treaba asta sa fie cat mai ok, nu am deschis subiectul ca sa fiu luata la intrebari de alti parerologi pe forum.
Stiu greseala si mi-am asumat niste cheltuieli. Am incercat sa fac o oferta BUNA, ca sa evit toata aceasta munca.

Nu stiu de ce-mi sariti atata in cap caci ma repet, nu am facut nimic rau cu intentie!

 Varonul, on 31 august 2021 - 14:18, said:

nu e nasoala
asa fac cei care nu le ajunge curtea mai intra un pic la vecinu cat au nevoie.

Altu'Posted Image

#23
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

 Varonul, on 31 august 2021 - 14:18, said:

nu e nasoala
asa fac cei care nu le ajunge curtea mai intra un pic la vecinu cat au nevoie.

... asta-i din seria "orice om ii este frica" Posted Image Posted Image

#24
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

tevi, aspersoare si pe dracu sa ma ia cu toti nebunii din tara asta dornici de pamant!

Aici e problema la care probabil au reacționat colegii. Vecinul nu este "dornic de pământ", este pur și simplu terenul lui și are tot dreptul să și-l valorifice cum consideră, ori din tonul tău reiese că se face o mare nedreptate și că vecinul este un om nerezonabil.

#25
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

 britneysbitch, on 31 august 2021 - 15:24, said:

Aici e problema la care probabil au reacționat colegii. Vecinul nu este "dornic de pământ", este pur și simplu terenul lui și are tot dreptul să și-l valorifice cum consideră, ori din tonul tău reiese că se face o mare nedreptate și că vecinul este un om nerezonabil.

Crede-ma ca poti ajunge in situatia asta si fara sa vrei. E drept ca nu m-a fortat cineva.Am explicat mai sus cum, la momentul la care am tras gardul vecinul avea gard, asa cum reiesese din masuratori ramanea un spatiu intre noi si a zis sa nu lasam acel spariu intre noi ca intra animalele, asa ca m-am luat ca fraiera dupa ea si am impartit poteca aia de 1m, eu am tras gardul 30cm cat e in fata.
Sunt momente in viata asta cand nu le stii chiar pe toate, iar greselile le platesti mai tarziu.Posted Image
Dar nu am intrat peste, asa cum au sugerat colegii de forum!

In fine, sunt necajita ca va trebui sa repar greseala, iar costul nu este chiar de neglijat.

Si repet, gardul il sustin financiar tot eu, chiar daca am vecini pe toate laturile. Daca si asta o mai fi normalitate...

#26
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,021
  • Înscris: 16.06.2006
O situatie asemanatoare am avut cu vecinul meu.
El a vrut sa amplaseze stalpii si m-a intrebat unde e coltul curtii la partea frontala.
Nu a adus un topo sa faca masuratoare.
A sapat cu sfredel moto, plasat teava 50x30 la 3m, turnat beton.

Ulterior, cand celalalt vecin al lui a masurat, tot frontul era 1.2m deplasat (adica eu aveam mai mult teren)
Nu stiu cu ce a scos stalpii dar i-am vazut insirati pe iarba cu beton cu tot.

Cred ca a adus un buldoexcavator si i-a smuls din pamant. (cu lant, cablu, shufa)

Gardul de la strada (fundatie 0.45 si suprateran 0.55) l-am taiat la nivelul solului cu flex 230, dalta, shpitz, ranga, pana.
Bucata ramasa (1.2m) am rostogolit-o in santul pentru fundatia gardului dintre noi.

Edited by radurus, 31 August 2021 - 16:05.


#27
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

 radurus, on 31 august 2021 - 16:10, said:

O situatie asemanatoare am avut cu vecinul meu.
El a vrut sa amplaseze stalpii si m-a intrebat unde e coltul curtii la partea frontala.
Nu a adus un topo sa faca masuratoare.
A sapat cu sfredel moto, plasat teava 50x30 la 3m, turnat beton.

Ulterior, cand celalalt vecin al lui a masurat, tot frontul era 1.2m deplasat (adica eu aveam mai mult teren)
Nu stiu cu ce a scos stalpii dar i-am vazut insirati pe iarba cu beton cu tot.

Cred ca a adus un buldoexcavator si i-a smuls din pamant. (cu lant, cablu, shufa)

Gardul de la strada (fundatie 0.45 si suprateran 0.55) l-am taiat la nivelul solului cu flex 230, dalta, shpitz, ranga, pana.
Bucata ramasa (1.2m) am rostogolit-o in santul pentru fundatia gardului dintre noi.

Ma bucur ca ti-ai impartasit si tu experienta, ca uite unii cred ca am dat navala sa iau pamantul vecinilor cu rea intentie.
Partea din fata de care spui va fi mai greu de scos, dar o sa reusesc pana la urma, nu se poate sa nu reusesc!

Multumesc.
O sa revin in momentul cand ne vom apuca de treaba. Trebuie mai intai sa trasez. Nu mai mergem asa!

#28
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Excavator micut ca in postul lui Crissone. Probabil va fi scumput cu transport cu tot ca sigur nu ai asa ceva in zona daca nu esti undeva unde se contruieste in draci, dar sa nu faci gresala sa il lasi pe Dorel sa spuna ca scoate el ca dupa ce sapa la doi stalpi sigur gaseste motive sa ceara mai multi bani si sa plece. Niodata cand am batut palma cu un Dorel sa faca munca de asta fizica/necalificata nu a facut-o in pretul agreat.

Edited by filipxxx, 31 August 2021 - 16:37.


#29
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 26.11.2001
@thalia , vezi un vecin care construieste si afla telefonul unuia cu buldo. II scoate repede, si iti face si gauri pt noua pozitie. Singurul lucru de care sa te sperii este accesul. Daca buldo nu are loc fizic sa intre acolo, atunci ai (mare) problema.

#30
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Planul A : Daca poti sa faci rost de un mini excavator (este senilat, de dimensiunea unui motostivuitir) nu mai sta pe ginduri !
Doar sa ai in vedere spatiul si bugetul.

Daca utilajul nu reuseste sa patrunda din cauza spatiului, sau stricaciunilor ce to le pricinuieste.....atunci

planul B: 2 adulti, nu voinici ci mai degraba isteti: 2 cricuri auto (hidraulice)...unul il ai in masina; o sfoara (chiar si cea de tractat masina), o bucata pop 10x10 sau asemanator, un sfredel pt gradina , furtun pt apa si chef de munca

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015

 thalia, on 31 august 2021 - 12:06, said:

Buna,

Long-short story, trebuie sa mut gardul pe o parte a casei cu 30 de cm pana la 10 cm in fundul curtii catre mine. Am facut masuratorile pentru intabulare si a reiesit ca am intrat la vecinul cu 30 de cm la fata si vreo 10 in spate.

In total sunt 14m patrati. Am trimis o oferta de 3 ori pretul pietei, pe care a refuzat-o, asadar trebuie sa scot toti stalpii pe aceasta latura.  Se leaga de faptul ca si ea a intrat la vecin vreo 60 de cm si retragandu-se ramane cu teren putin in special la fatada.

Vrea sa eliberam si terenul asadar nu se pune problema de a-i taia de la baza.
Dispare si stalpul principal de la gardul din fata portii, asa ca trebuie modificat si gardul din fata.


Deci cum scot stalpii si cum torn alti stalpi pe amplasamentul corect? Cum se procedeaza?

Multumesc,

Long stury short, am vazut un mini buldozer de inchiriat spre Targoviste, pe marginea drumului, parca-n Racari

#32
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

 thalia, on 31 august 2021 - 15:38, said:

...la momentul la care am tras gardul vecinul avea gard, asa cum reiesese din masuratori ramanea un spatiu intre noi si a zis sa nu lasam acel spariu intre noi ca intra animalele, asa ca m-am luat ca fraiera dupa ea si am impartit poteca aia de 1m,
...
Si repet, gardul il sustin financiar tot eu, chiar daca am vecini pe toate laturile. Daca si asta o mai fi normalitate...

de ce vecina de gard nu plătește nimic?
dacă fu înțelegere atunci, acum se dă la o parte? :o

io aș cere să plătească ea scosul, iar tu repoziționarea...

dacă nu-i de acord - NU FACI!!!
iar dacă-i arde buza după ăia 30 de cm, se va apuca ea de scos... :)

te grăbește ceva/cineva?

#33
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 filipxxx, on 31 august 2021 - 16:37, said:

Excavator micut ca in postul lui Crissone. Probabil va fi scumput cu transport cu tot ca sigur nu ai asa ceva in zona daca nu esti undeva unde se contruieste in draci, dar sa nu faci gresala sa il lasi pe Dorel sa spuna ca scoate el ca dupa ce sapa la doi stalpi sigur gaseste motive sa ceara mai multi bani si sa plece. Niodata cand am batut palma cu un Dorel sa faca munca de asta fizica/necalificata nu a facut-o in pretul agreat.
Pe mine m-a costat 100 lei ora cu excavator micut. A lucrat cam 7 ore la 50ml de scos gardul vechi si facut santul frumos pentru gardul nou. A venit cu excavatorul intr-o camioneta.

#34
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

 gushpi, on 01 septembrie 2021 - 07:42, said:


de ce vecina de gard nu plătește nimic?
dacă fu înțelegere atunci, acum se dă la o parte? Posted Image

io aș cere să plătească ea scosul, iar tu repoziționarea...

dacă nu-i de acord - NU FACI!!!
iar dacă-i arde buza după ăia 30 de cm, se va apuca ea de scos... Posted Image

te grăbește ceva/cineva?

Nu vrea sa plateasca nimic, nici macar nu mai recunoaste, desi sunt martori care stiu lucrul asta, dar nu-mi este de folos.
Vezi tu, sunt oameni in lumea asta care vad lucrurile diferit de cum stau in realitate. Efectiv este realitatea lor care este diferita de realitatea reala. Nu poti sa te bagi in mintea omului ca n-ai cum?! Am incercat prin cateva discutii succesive si cu mult calm, dar nu am obinut nimic. Am oferit 3000euro pentru 14mp cat vine suprapunerea asta, au refuzat. 14mp, un purcoi de bani, ca eu banii astia nu-i fac asa usor si nu-i face nimeni in Romania, doar daca fura. Si nici ei nu sunt bogati, dar cum am spus la inceput, efectiv sunt genul de oameni care mor/omoara pentru o palma de pamant!

Nu fac pe victima, va expun tot ce patesc pentru 30cm de teren "subtiati" pana in fundul curtii la 10cm. Nu mergeti pe intelegeri cu nimeni, limitati-va la ce e al vostru, chiar daca e parloaga in jurul vostru, faceti topo si limitati-va la ce e al vostru.

Vreau sa refac gardul, voi merge tot pe uluca, dar din tabla zincata culoarea lemnului. Am vazut ca arata bine, sper sa si dureze. Nu mai vreau lemn, de ciment nu se pune problema ca inghite foarte multi bani.
Ce credeti, mi-a atras atentia ca la gardul nou sa nu-l pun cu latii catre ei? Voi ce ziceti? Cum sa ai dialog?

 gushpi, on 01 septembrie 2021 - 09:24, said:

baxoane, ai citit tot topicul sau îți place datul cu barda?

unii nu pot mai mult. Chiar nu pot! Las ca i-am dat report.

 BaXXXon, on 01 septembrie 2021 - 09:21, said:

Ar fi culmea sa nu supoti tu cheltuiala din moment ce te-ai bagat abuziv in terenul vecinului. Doamne cum nu va mai satura Dumnezeu de hotii .
Nu ti-a mers smenu sa te faci cu o brazda de pamant in plus , te-ai zgarcit la u  topograf sa vina sa-ti puna tarusii la limita proprietatii atunci cand ai facut gardul , acuma platesti inzecit sa-l muti - foarte " inteligenta " faza  Posted Image

Nu stiu ce-ai fumat, da-i de foarte proasta calitate! Nu mai fuma!Posted Image

#35
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca tu dai banii, fa-ti gardul cum vrei tu si, daca nu-i place ce vede, sa-si faca alt gard, pe terenul lui, care sa-l mascheze pe al tau.
Asa am eu un vecin care, dupa ce ca n-a contribuit cu nimic, a chemat politia ca nu i-a placut vopseaua de pe partea lui... Politaiul a venit, a vazut, a plecat. Cu ala n-am mai schimbat nici o vorba de atunci (sunt vreo 10 ani).

#36
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

 gushpi, on 01 septembrie 2021 - 09:24, said:

baxoane, ai citit tot topicul sau îți place datul cu barda?

Corect era baxxxoane a se vedea ca au mai existat si baxon & baxxon de ce oare? O fi tot de la barda...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate