Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Transmitere garantie Pers Juridica

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Salutare,

Caut sa achizitionez un produs tech (sa zicem un laptop nou) de pe Olx si am gasit o oferta convenabila.
Problema este ca vanzatorul imi spune ca produsul beneficiaza de garantie, insa nu-mi poate da factura deoarece este achizitionat pe firma, prin urmare pot trimite produsul la garantie doar prin el.

As dori sa aflu de ce n-ar fi el de acord sa-mi dea sa zicem o copie de pe factura?

Daca imi asum riscul ma gandesc pe viitor ca:
1. Ar fi greu sa revand produsul ca fiind in garantie
2. Daca pateste ceva, buna credinta a vanzatorului de pe Olx poate fi pusa la indoiala
3. Am mai auzit cazuri cand s-a stornat valoarea produsului in contul cumparatorului si salut...

Edited by reventon, 31 August 2021 - 11:34.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Eu zic sa nu te complici.

Mai ales ca garanția e doar 12 luni...

plus ca ar trebui sa ti-l vanda cu contract ca sa il scoata din inventar...

Edited by Lex404, 31 August 2021 - 11:44.


#3
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Nu mai e de 2 ani? Se aplica la toti comerciantii?

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,950
  • Înscris: 18.12.2007
La PJ e de 1 an, asa a fost mereu.

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,096
  • Înscris: 09.01.2007
Asta e vanzare la gri. Firma nu are voie sa vanda ce, cum si cand vrea. Daca iei, da un pret care sa acopere riscul garantiei.

#6
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Eu stiu ca de obicei pe olx cand inseamna ca nu iti poate da garantia, adica inseamna ca este nou dar nu are garantie.
Ai vorbit tu cu el si in caz de ceva o sa trimita produsul in garantie in numele tau?

#7
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Am vorbit pe chat:

Eu: Salut, are acte si garantie?
El: Este pe firma, deci nu.
Eu: Din pacate nu as vrea un produs fara acte. Insa nu vad de ce daca e pe firma nu ar beneficia
El: Beneficiaza de garantie, in sensul in care daca pateste ceva, se rezolva. Dar fiind de la firma, nu pot oferi factura

End.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,950
  • Înscris: 18.12.2007
Nu te complica. Oricum, cum spunea si un coleg mai sus, bunurile care sunt pe firma nu se pot vinde pur si simplu.

#9
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
Cel mai probabil e produs fără acte, asta cu PJ e gargară ca să justifice de ce nu are garanție. În cel mai fericit caz ar putea fi o firmă „one man show” și patronul îl vinde, dar în acest caz avea acces la factură și putea să ți-o dea, că nu e cine știe ce secret economic. Însă, scoaterea din inventarul firmei presupune măcar un PV de vânzare cumpărare și o factură emisă pe bunul respectiv.

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,779
  • Înscris: 12.01.2018

View PostAlexEn, on 31 august 2021 - 11:53, said:

La PJ e de 1 an, asa a fost mereu.
oare?

este un smecheras care vrea sa te tepuiasca.si firmele au 2 ani si pot lua extragarantie ca toata lumea inca un an

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,950
  • Înscris: 18.12.2007
Da, poti cumpara separat extragarantie cum pot cumpara si pe PF. Dar standard este de 1 an.

#12
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Recunosc ca si eu am vandut in tinerete produse care ziceam ca sunt cumparate pe firma sa nu dau garantie.
Minteam 50%, produsul era nou din magazin dar nu era cumparat pe persoana fizica, doar nu vroiam sa ofer garantia respectiva.

Si dupa ce am citit si pe forum.softpedia, adica persoane care au apelat la garantie in numele cumparatorului, apar in istoric, au facut pe acolo probleme, ma intelegeti ca am ajuns la concluzia ca mai bine eviti treburile astea.
Asa ca acum vand direct fara garantie.

#13
sellermn

sellermn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 15.01.2006
Pentru a beneficia de garanție pentru un produs trebuie sa ai calitatea de consumator. Noțiunea de consumator este definita astfel: "consumator - persoană fizică sau grup de persoane fizice constituite în asociații, care cumpără, dobândește, utilizează ori consumă produse sau servicii, în afara activității sale profesionale;"
http://legislatie.ju...80603#id_artA26

Din această formulare mie mi se pare evident ca nicio persoană juridică nu poate avea calitatea de consumator si pe cale de consecință nu poate beneficia de garanție in sensul Legii nr. 449 din 12 noiembrie 2003 (**republicată**)
privind vânzarea produselor și garanțiile asociate acestora**).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate