Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Digi.Mobil Portugalia

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,775
  • Înscris: 10.10.2011
Digi Communications vrea să intre pe piața din Portugalia prin participarea la licitația 5G

Poate intelegeti voi daca a intrat sau nu, ca eu n-am inteles din articol. Anyway, cam asa arata spectrul in Portugalia acum:

Attached File  Screenshot 2021-08-31 at 12.25.27.png   768.75K   212 downloads

Ce inteleg eu e ca s-a dat pana acum spectrul in B8 si B3. Ar mai fi B1 (putin), B7, B38, B42, B43 si, desigur, B28.

#2
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 09.10.2009
Hai că asta e buna :) Ăștia sunt mereu imprevizibili.
Gata, le uram succes, dar nu succes că în Ungaria ..

Edited by gestt, 31 August 2021 - 12:21.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Tabelul de pe siteul ala nu e actualizat, de exemplu NOS sigur au spectru deja alocat in 3.5GHz, am folosit 5G-ul lor n78 in roaming acolo (100MHz). La fel si Vodafone, si cel mai probabil si MEO.

Edited by MembruAnonim, 31 August 2021 - 12:52.


#4
EMIL0003

EMIL0003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 18.01.2008
O sa intre direct cu 5G Digi acolo Posted image

#5
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,354
  • Înscris: 01.10.2015
Nu are cum. Nu poate să ofere încă voce peste 5G. Au nevoie de ceva inferior pentru voce. 2G sau 3G.

#6
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,290
  • Înscris: 03.04.2004
Pai fara LTE ca ancora NSA?
Sau tinta e sa lanseze direct SA?

#7
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,354
  • Înscris: 01.10.2015
Cu lte e complicat pentru voce. Încă nu știu cum decid producătorii de telefoane să implementeze profilul ăla nenorocit pentru voce.
Sunt companii care implementează profile în prostie deși nu au contract comercial cu operatorii. Sunt companii care-l implementează doar când există contract; adică operatorul vinde telefoanele. Și sunt care nu implementează profilul volte deși operatorul îi vinde telefoanele.
Așadar.. 5G SA și ceva spectru pe 3G/2G pentru voce le-ar trebui să între acolo.
Evident că pot întra și cu 4G+NSA dar o să fie complicat cu Telefoanele. Majoritatea clienților au deja telefon. Și mulți aleargă după un anumit model, că în opinia lor e pe interesul lor. Foarte puțin cumpără un telefon că ăla e compatibil cu rețea în cauză.
Apoi te închizi și tu ca operator .. Că nu se pot porta de exemplu dacă au telefon cu butoane , non 4G de exemplu .

LE: Să nu vorbim de Apple.. care te 'certifică' = ia bani de pe tine pentru cotețelor lor. Asta mi se pare cam not ok.
PS. Eu cred că majoritatea operatorilor plătesc pentru ca profilele alea să fie incluse în telefoane. În special cele de top. Adică toți care au vârfuri de gama practică ideologia mărului mușcat, dar probabil pe mai puțini bani.

Edited by DUALHD, 01 September 2021 - 10:00.


#8
daniel_vodafone

daniel_vodafone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 25.02.2019
e bine, au rezolvat cu 5g si semnaul in bucuresti si in tara, acum au plecat in tari cu clima mai calda...

#9
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 09.10.2009
Normal, câte puțin la fiecare, sa nu se supere nimeni ..

#10
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,775
  • Înscris: 10.10.2011

 DUALHD, pe 01 septembrie 2021 - 09:54, a scris:

Cu lte e complicat pentru voce. Încă nu știu cum decid producătorii de telefoane să implementeze profilul ăla nenorocit pentru voce.


LE: Să nu vorbim de Apple.. care te 'certifică' = ia bani de pe tine pentru cotețelor lor. Asta mi se pare cam not ok.


Pai chiar ca sa nu vorbim de Apple, ca la aia merge VoLTE by default, fara “certificare”. Vad ca a ajuns mai complicat la Android. Dar na, macar suntem fericiti ca acolo nu e nevoie de “certificare”, chestia aia pe care n-o prea intelegem noi…

#11
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,354
  • Înscris: 01.10.2015
Anticipase că banii din Digi Hu vor merge spre o altă țară. E indiferent spre care,  atât timp cât cresc și aduc banii
Legat de Android, el 'by default' are un profil volte la fel ca și iPhone. Cred că nu se folosește din motive de securitate.
Cert e, că toți operatorii vor probabil un acord cu producătorii de telefoane probabil pe partea de marketing astfel încât să atragă clienți la abonamente.
Ca o mică paranteză, mi se pare comic faptul că Vodafone România se află în profilul volte al lui oneplus 9 Pro dar Vodafone nu vinde telefonul.
Ori a venit la pachet din parteneriatul care exista între oro și vfro, ori există un mecanism internațional unde se găsesc aceste configurații.
Ma aștept ca la următoarea versiune să apară și Digi prin prisma faptului că acum op aparține OPPO, care are telefoane suportate în Digi nativ.

Mie iPhone și ios îmi displac aproximativ din toate motivele, dar recunosc că sunt interesat de sistemul de acoperire cu sateliți pe care-l anunță iPhone, pentru că este posibil să fie începutul sfârșitului rețelelor celulare cum le știm acum.
Adică afară te conectezi la satelit, iar în casă stai pe vowifi. Nu mai sute de stâlpi x numărul de operatori mobil din regiunea respectivă. 300-500 sateliți pentru toți, și aia e. La sol o combinație de 5G-Wifi. O tehnologie hibridă radio. Ce zici de un asemenea viitor? Acoperire absolut peste tot, exceptând peșteri/caverne/etc.

Edited by DUALHD, 02 September 2021 - 08:40.


#12
Android-User

Android-User

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.12.2020
Nu inteleg ca cauta acolo ca deja sunt 4 operatori.
Ce sa faci cu 5 operatori de telefonie intr-o tara mica si ca populatie si ca suprafata?

#13
danno_cj

danno_cj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 01.01.2014
Au prețuri mari operatorii actuali. Sunt trei cu scoruri mari și asemănătoare. Meo, Nos și Vodafone, al patrulea e recent și nu contează.  Un nelimitat face 50 de euro și salariile nu sunt pe măsură. Au șanse pentru că o parte semnificativă din populație au venituri scăzute.

#14
pensionarul

pensionarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 08.04.2005
Operatorul de telecomunicații Digi Communications (simbol bursier DIGI) a anunțat joi (28 octombrie 2021) la Bursa de la București că, la data de 27 octombrie 2021, Autoritatea de Telecomunicații din Portugalia (ANACOM) a finalizat licitația începută la data de 22 decembrie 2020 pentru atribuirea drepturilor de utilizare a frecvențelor în benzile 700 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2.1 GHz, 2.6 GHz și 3.6 GHz.

ANACOM a desemnat Dixarobil Telecom, Sociedade Unipessoal, Lda. (Dixarobil), filiala din Portugalia a Grupului, drept câștigătoare a drepturilor de utilizare a frecvențelor în benzile de 900 MHz (2x5 MHz), 1800 MHz (2x5 MHz), 2.6 GHz (2x5 MHz FDD și 25 MHz TDD), 3.6 GHz (40MHz).

Pretul aferent acestor drepturi este de 67,34 de milioane de euro.

Alocarea drepturilor de utilizare se va realiza prin decizia finală a Consiliului de Administrație al ANACOM, în perioada imediat următoare.

“Societatea consideră oportună decizia ANACOM, în contextul în care aceasta va permite Grupului extinderea activităților sale pe piața de telecomunicații din Portugalia, pentru furnizarea de servicii de comunicații de calitate, accesibile, bazate pe ultimele tehnologii”, transmite Digi într-un raport.

Digi are aproape 4 miliarde de lei capitalizare, iar acțiunile sale se tranzacționează în creștere cu 14,4% de la începutul anului, pe fondul unor tranzacții de 120 de milioane de lei, arată datele BVB.

Digi Communications, cel mai mare operator de cablu din România, cu activități în Ungaria, Spania și Italia, a raportat la S1/2021 un profit de 48,4 mil. euro, față de o pierdere de 41 mil. euro în S1/2020 și venituri totale de 695 mil. euro, în creștere cu 11,5% față de perioada similară a anului trecut, arată calculele ZF pe baza raportării financiare semestriale a companiei.

sursa:

https://m.zf.ro/busi...cvente-20318855



#15
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,775
  • Înscris: 10.10.2011
Mnu e chiar rau ce au luat. Ar putea merge cu LTE in 900, 1800 si 2600 FDD si cu 5G in rest. Nu ar rupe norma, dar ar face un pic deranj pe la granzi.

View Postdanno_cj, on 03 septembrie 2021 - 20:49, said:

al patrulea e recent și nu contează.

Astia ar trebui sa-si faca griji primii.

#16
IonutG22

IonutG22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 19.03.2013

 danno_cj, on 03 septembrie 2021 - 20:49, said:

Au prețuri mari operatorii actuali. Sunt trei cu scoruri mari și asemănătoare. Meo, Nos și Vodafone, al patrulea e recent și nu contează.  Un nelimitat face 50 de euro și salariile nu sunt pe măsură. Au șanse pentru că o parte semnificativă din populație au venituri scăzute.
Al 4 lea este NOWO , deținut de MasMovil Spania din anul 2019 si ofera deja 3 Play . Nu stiu exact ce planuri au cei de la Digi..dar trebuie sa recupereze

#17
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Dar operatorul ăsta nu are și el un site? Că nu găsesc nimic pe Google


#18
cmb92

cmb92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 13.03.2018
Digi lucrează la infrastructura și în Portugalia,cine vrea sa citească  pe un forum din pt.
https://forum.zwame....1069613/page-12

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate