Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

ASE - Informatică economică (NU cibernetică)

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
HardCorp

HardCorp

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.08.2021
Anul ăsta a trebuit să-mi aleg facultatea.

Visez să-mi deschid un site de comerț online, și m-am gândit că ASE-ul ar fi punct ochit punct lovit, fiindcă te învață tot ce ai nevoie.

Am văzut că planul de învățământ arată bine, dar, sunt mulți care spun că nu o să înveți mai nimic acolo și că o să simți că ai făcut nu o facultate, ci două pe jumătate, și nu știu dacă să cred sau nu ce se vorbește.

Care sunt motivele pentru care lumea are o părere proastă referitoare la facultatea asta?



#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Sparge problema in doua: economie ori informatica. Pentru ca ambele la nivel inalt mai greu, nu ai timp. Si pe parte de info ori economie ai facultati dedicate. Asta din punct de vedere al materiilor de studiu dar in final conteaza cat timp suplimentar aloci, invatatul la facultate nu-i cum esti obisnuit acum din preuniversitar.
Vezi ca se intra cu medii mari aici la ASE - Informatica economica.

Edited by neagu_laurentiu, 31 August 2021 - 10:23.


#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostHardCorp, on 31 august 2021 - 10:04, said:

m-am gândit că ASE-ul ar fi punct ochit punct lovit, fiindcă te învață tot ce ai nevoie.
Nu te invata.
Nu iti trebuie facultate sa faci un site.

#4
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007

View PostHardCorp, on 31 august 2021 - 10:04, said:

ASE-ul ar fi punct ochit punct lovit, fiindcă te învață tot ce ai nevoie.

Profesorul secu' care n-a lucrat in viata lui la privat, deci cu 0 exp. reala, dar care preda tehnologii web si nu stie ce e ala xampp approves.

#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 24.11.2002
Pai invata sa faca banii cu care plateste pe cineva sa ii faca site-ul. El vrea sa fie prorprietar de site, nu neaparat sa il construiasca el. Sau ... ?

#6
HardCorp

HardCorp

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.08.2021

View Post-catalin, on 31 august 2021 - 10:53, said:



Profesorul secu' care n-a lucrat in viata lui la privat, deci cu 0 exp. reala, dar care preda tehnologii web si nu stie ce e ala xampp approves.


Eu nu înțeleg, dacă nu știe ce e xampp și nu a lucrat la privat înseamnă că nu e un profesor bun?

#7
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Interesant planul tău, e foarte vag de fapt, ți s-o părut ție că sună frumos, dar..

E ok facultatea, lasă gura lumii. E ok cât timp tu o să înveți cam 95% din ce ai nevoie. Adică totul e în funcție de ce faci tu.

#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Da, e ok facultatea si te invata ce trebuie. De aia 99% din ase-isti sunt someri sau lucreaza in alte domenii fara legatura cu facultatea.

#9
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View PostFriskey, on 31 august 2021 - 11:24, said:

Da, e ok facultatea si te invata ce trebuie. De aia 99% din ase-isti sunt someri sau lucreaza in alte domenii fara legatura cu facultatea.

Vorbim de o anume secție, nu tot ASE-ul, contează mult și cererea pe piața muncii.

#10
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014
"problema" (poate fi si un avantaj in anumite conditii) e ca ASE-ul e o facultate destul de generalista. Am multi cunoscuti de la ASE care lucreaza in domenii fara legatura directa cu facultatea aleasa. Ar fi putut face orice facultate din ASE si tot acelasi job l-ar fi avut. Totusi, cei de la cibernetica/informatica economica tind sa urmeze calea programarii (probabil si datorita salariilor bune din domeniu).

Acum intervine problema facultatii de cibernetica si informatica economica: studentii care termina aceasta facultate nu sunt la fel de bine pregatiti ca cei de la calculatoare (politehnica) sau mate-info (universitate). Acest lucru este evident cand tii interviuri tehnice cu proaspat absolventii; nu cred ca e vina persoaneor direct, ci a facultatii. In timp (cativa ani de cariera) aceste diferente sunt mult mai mici datorita faptului ca lucrezi pe proiecte adevarate cot la cot cu oameni mai bine pregatiti.

Sotia lucreaza intr-o echipa de dezvoltare software in cadrul unei banci. dintr-o echipa de 10 oameni, doar 2 au terminat informatica economica desi te-ai gandi ca domeniul bancar s-ar potrivi pentru cei de la informatica economica. Ideea e ca oamenii prefera sa angajeze cel mai bun programator pe care il gasesc si sa il invete notiuni economice, decat sa angajeze un programator mediu cu notiuni economice deja existente. Sotia a terminat si ea politehnica si nu stia nimic de domeniul bancar, documente fiscale etc; dar pe fiecare proiect, cu echipa de dezvoltare sta si cate un analist economic care explica termeni si se asigura ca formulele si terminologiile folosite sunt ok.

Revenind la intrebarea ta. daca vrei sa deschizi un site de comert online nu ai nevoie de facultate. Sunt destule tutoriale online care explica cum sa faci asta. Daca vrei sa si intelegi anumite chestii din spatele acelui site exista cursuri gratis/platite despre dezvoltare web. Daca vrei sa lucrezi in programare (fara sa stii exact domeniul) poti merge la informatica economica fara probleme, dar sa retii ca pleci cu un anumit dezavantaj fata de cei de la calculatoare si mate-info la inceput de cariera.

#11
HardCorp

HardCorp

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.08.2021
Ok, dar, nu mi-a răspuns nimeni la întrebare, ce face facultatea asta să fie așa rău văzută?


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pai ti s-a spus printre altele ca e strutocamila (economie + info) de unde si calitatea mai slaba a programei de invatamant in raport cu facultatile dedicate.

Edited by neagu_laurentiu, 31 August 2021 - 17:42.


#13
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Economia te plafoneaza (e plictisitoare pentru mulți)
Colegii mai slab pregătiți ca la info
Programa mai lejeră (mai puțină informatica)

Dacă treci peste detaliile astea, e ok 🙂

#14
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014

 HardCorp, on 31 august 2021 - 15:29, said:

Ok, dar, nu mi-a răspuns nimeni la întrebare, ce face facultatea asta să fie așa rău văzută?

problema nu e ca e vazuta ca si facultate rea, numai ca proaspat absolventii de informatica economica sunt, in medie, mai slab pregatiti decat cei de la calculatoare si cei de la mate-info pe cunostinte strict de programare.

Am cativa amici care au terminat informatica economica si apoi au gasit job in programare fara mari probleme si au salarii bune. Dupa cum am zis, ca si proaspat absolvent pleci cu un anumit dezavantaj la interviurile de angajare, dar cererea de programatori e atat de mare incat acest dezavantaj nu va insemna ca vei ramane somer sau ca vei face foame.

#15
HardCorp

HardCorp

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.08.2021

 Soulstream, on 02 septembrie 2021 - 21:30, said:

Dupa cum am zis, ca si proaspat absolvent pleci cu un anumit dezavantaj la interviurile de angajare
Dă un exemplu

#16
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014

 HardCorp, on 02 septembrie 2021 - 22:12, said:

Dă un exemplu

Pai, acum 2 ani am avut la interviu pentru o pozitie de junior pe cineva de la mate-info si cineva de la informatica economica. Amandoi au primit fix aceleasi intrebari la interviu. Daca as da note pe cat de bine s-au descurcat la interviu cel de la mate-info ar fi luat un 9 si cel de la informatica economica un 8. Am fost multumiti cu ambii candidati si i-am fi anagajat pe amandoi daca puteam, dar pe proiectul nostru era o singura pozitie de junior deschisa.

Daca nu ar fi venit cel de la mate-info la interviu deloc, am fi fost multumiti sa il angajam pe cel de la informatica economica. Problema e ca cei care vin la interviu nu sunt analizati "in vid", ci in comparatie cu alti candidati pt acea pozitie.

De exemplu, noi la orice interviu dam o problema care nu are un singur raspuns ci este "open discussion". Uneori problema poate fi "cum ai implementa un joc de sudoku online?". Scopul acestei discutii e sa vedem cu gandeste, ce posibile probleme poate prevede la prima vedere si cum ar putea rezolva anumite probleme neprevazute (pe care le introducem noi in timpul discutiei). Aceasta discutie are zero elemente de limbaj si detalii de implementare si e o discutie high-level-design.

Un exemplu bun e ca un candidat a zis ca fiecare joc sa fie generat dinamic pt fiecare jucator si intrebarea care a urmat de la noi a fost "daca joaca 100.000 de jucatori in acelasi timp, nu consumi prea mult procesor pentru a genera 100.000 de grile sudoku in acelasi timp?". Scopul intrebarii e sa vedem daca se gandeste la un sistem de backend caching pentru grile sudoku.

La astfel de discutii se observa anumite lipsuri ale celor de la informatica economica. Desi solutia oferta de cei de la informatica economica este de obicei ok, cei de la calculatoare sau mate-info, par sa se fi lovit de probleme adiacente putin mai mult si ofera solutii mai complete.

#17
Tuddy777

Tuddy777

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.07.2022

 Soulstream, on 03 septembrie 2021 - 10:50, said:


Pai, acum 2 ani am avut la interviu pentru o pozitie de junior pe cineva de la mate-info si cineva de la informatica economica. Amandoi au primit fix aceleasi intrebari la interviu. Daca as da note pe cat de bine s-au descurcat la interviu cel de la mate-info ar fi luat un 9 si cel de la informatica economica un 8. Am fost multumiti cu ambii candidati si i-am fi anagajat pe amandoi daca puteam, dar pe proiectul nostru era o singura pozitie de junior deschisa.

Daca nu ar fi venit cel de la mate-info la interviu deloc, am fi fost multumiti sa il angajam pe cel de la informatica economica. Problema e ca cei care vin la interviu nu sunt analizati "in vid", ci in comparatie cu alti candidati pt acea pozitie.

De exemplu, noi la orice interviu dam o problema care nu are un singur raspuns ci este "open discussion". Uneori problema poate fi "cum ai implementa un joc de sudoku online?". Scopul acestei discutii e sa vedem cu gandeste, ce posibile probleme poate prevede la prima vedere si cum ar putea rezolva anumite probleme neprevazute (pe care le introducem noi in timpul discutiei). Aceasta discutie are zero elemente de limbaj si detalii de implementare si e o discutie high-level-design.

Un exemplu bun e ca un candidat a zis ca fiecare joc sa fie generat dinamic pt fiecare jucator si intrebarea care a urmat de la noi a fost "daca joaca 100.000 de jucatori in acelasi timp, nu consumi prea mult procesor pentru a genera 100.000 de grile sudoku in acelasi timp?". Scopul intrebarii e sa vedem daca se gandeste la un sistem de backend caching pentru grile sudoku.

La astfel de discutii se observa anumite lipsuri ale celor de la informatica economica. Desi solutia oferta de cei de la informatica economica este de obicei ok, cei de la calculatoare sau mate-info, par sa se fi lovit de probleme adiacente putin mai mult si ofera solutii mai complete.

Omule mi-am facut cont pe forumu asta doar ca sa-ti multumesc pentru exemplul perfect pe care l-ai dat. Multumesc enorm, nu puteam sa gasesc un exemplu in practica pentru care studentii de la Info Economica sa fie deficitari...sunt in faza cu admiterea si daca nu intru la fmi o sa am o alegere destul de grea de facut.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
la informatica economica nu prea faci it.Foarte putin.
Acolo se face mai mult statistica,economie,mate,inteligenta artificiala si o gramada de balasturi (geografie,management,finante,comunicare in afaceri,etc)
pe partea de it se facea pascal,c/c++,assembler, html si css nivel basic, baze de date visual foxpro si oracle. Atat.
Nu java, javascript

Mai programatori ies cei de la Automatica si Calculatoare de la Politehnica sau cei de la Electronica.E o realitate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate