Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Gazon distrus de câini

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Altef4

Altef4

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.02.2021
Sincer, nu stiu in ce sectiune sa postez. Aici, ori "Gradina mea"

Satus: Locuim la parter intr-un bloc de 10 etaje si avem o curte de aprox 50 mp+.

Problema mea: am 2 caini. Primul caine e o catelusa adorabila si calma, golden retriever de aprox 6 ani (Tasha). All ok, pana... am primit inca un caine in casa. Un Schnautzer urias, pui de 11 luni (Dozo). Cei care cunosc rasele, o sa stie din prima care e problema mea.

Curtea mea e absolut devastata de cand Dozo a intrat in domiciliu. Un schnauzer pui, nu e de gluma. Dintr-o gradina de bloc cu iarba de gazon, a ajuns in doar 1 saptamana zona de razboi. Adica, 0 iarba .... noroi peste tot, etc. Evident, toti vecinii ma categorisesc ca si un hipiot . .am singura gradina praf din bloc.

Accept complimente, sfaturi si chestii bisericesti. Halp!

#2
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Nu ai cum sa refaci gazon in conditiile astea. Eu am avut aceeasi problema la curte, cand a venit puiul 2 in curte au inceput dramele, galagie, toate stricaciunile la care te poti gandi - mi-a ros pana si bara la masina. Ai de ales intre a-l tine departe pana refaci gazonul si sa nu il mai lasi nesupravegheat prea mult dupa sau a renunta la iarba si sa pui un strat de nisip sa scapi de noroi. Dupa cativa ani se mai potolesc, nu vreau sa iti sparg balonul dar la mine a durat vreo 3, chiar si acum daca ii las mult singuri se plictisesc si alearga dealungul gardului dupa oricine/orice si fac numa santuri ....
Eu am impartit curtea in 2 ca am mai mult teren si o perioada nu ii mai lasam singuri in curte, ii scoteam la plimbare sa isi consume energia in parc.

Edited by dell99, 30 August 2021 - 16:46.


#3
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Bine ai venit în clubul celor cu gazonul făcut praf de câine!  Posted Image

există o explicație.   Când este foarte cald,  câinii sapă gropi din instinct,  apoi se bagă acolo și stau cu burta la răcoare.   Mă rog,  unii sapă și din plictiseală.

Attached File  8944D153-78B2-47FF-B9E5-A4276AB444E3.jpeg   790.6K   83 downloadsAttached File  ABE9A92C-9DA7-4816-93D1-2445FF8ECDCC.jpeg   1.27MB   82 downloads

Edited by tomaso, 30 August 2021 - 19:09.


#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 tomaso, on 30 august 2021 - 19:09, said:

Bine ai venit în clubul celor cu gazonul făcut praf de câine!  Posted Image

există o explicație.   Când este foarte cald,  câinii sapă gropi din instinct,  apoi se bagă acolo și stau cu burta la răcoare.   Mă rog,  unii sapă și din plictiseală.

8944D153-78B2-47FF-B9E5-A4276AB444E3.jpeg ABE9A92C-9DA7-4816-93D1-2445FF8ECDCC.jpeg
Gazon!? :D

#5
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Pe vremuri …. ��

#6
Altef4

Altef4

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.02.2021

 dell99, on 30 august 2021 - 16:45, said:


Ok. Medicamente, tinand cont ca ori eu ori el?

In mod serios, imi este FOARTE greu. Am trecut prin un divort. Incerc sa imi tin casa la nivel de plutire. Noua nevasta fiind fanatica caini .. rate my ... survival lvl

Edited by Dany_Darke, 30 August 2021 - 23:31.


#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
mai aduci un caine sa fie treaba treaba

#8
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 28.07.2015

 Altef4, on 30 august 2021 - 15:49, said:

Evident, toti vecinii ma categorisesc ca si un hipiot . .am singura gradina praf din bloc.


Exact acolo ar trebui sa de doara-n ....Hipiot pana la capat!
Era un banc pe vremuri..
" O doamna suna la un magazin de covoare/mochete etc.
-Alo,buna ziua,as dori sa imi recomandati un covor zdravan,de anduranta,pentru camera copiilor!
Dispecerul intreaba:
-Ca fapt divers,doamna,cati copii aveti?
-6,raspunde doamna!
-Atunci va regomand sa turnati asfalt ,Doamna,raspunse dispecerul"

Cam asa...

#9
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013
Cainele meu, pana pe la un an a rost absolut tot ce putea sa roada, a distrus tot ce putea distruge (flori, gazon, aspersoarele ingropate cand ieseau noapte sa ude, cabluri electrice, firele de la poarta auto, vita de vie - facuta bucatele de juma de metru cu multa pasiune - pernele de pe terasa, lemnul de la terasa, furtune de apa etc.). Literalmente tot ce putea sa roada sau sa strice a facut-o. Cum nu e nici micut (are vreo 40+ kg)... a putut sa roada sau sa traga aproape orice din curte. Dupa un an a inceput deja sa se potoleasca, acum are un an jumatate si rar de tot daca mai roade ceva, nu il mai intereseaza. Veterinarul ne-a avertizat ca pana la un an asta este comportamentul lor asa ca nu ne-am batut capul. Gazonul la noi deja s-a refacut (acum are un an jumatate cainele), nu mai avem aceste probleme. Trebuie timp, o sa se schimbe.

Edited by jm2010, 31 August 2021 - 07:31.


#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
5 pomi proaspăt plantați au fot haliți într-o singură zi de la nivelul botului câinelui (40 cm)
dacă iese o cârtiță, apare o tranșee plină cu câini răzbunători
după ce au săpat de 20 de ori pe sub plasa gardului de grădină, am renunțat și le-am lăsat una, așa mai spre colțul livezii
(zi de zi fug și-și fac nevoile pe câmp, mai aleargă un ATV, doi bicicliști, trei joggeri.. :P )

medicamente? neee... tutun!
răbdare și tutun!

#11
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 17.10.2018
Si la mine au sapat gazonul .aia e acopar pamantul .si eu am o catelua de 2 ani de abia acum s a mai potolit.numai stricaciuni a facut :)) e animal aia e

#12
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 03.04.2005
În prima zi a plecat jumătate din Camelia japoneză. Bătaie cu crenguța peste botic. A doua zi a plecat încă un sfert. A treia zi a scos-o din rădăcini. Dacă îmi aduc aminte bine, am 4 meri, 3 peri, 2 cireși scoși din pământ și făcuți surcele. Povestea cineva pe un forum că îi pusese soția în grădină 50 de trandafiri. În prima zi au plecat 48. Au bătut câinele. A doua zi victorios câinele stătea cu ceilalți doi trandafiri în fața ușii.
Dar asta nu te ajută întrucât câinele îți va merge constant pe pământ iar gazonul nu va avea cum să crească pentru că este o suprafață mică, pișată constant. Iar el este câine talie mare.

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
deh, nu!
dacă doar merge pe gazon, nu se-ntâmplă nimic rău..., doar că nu arată ca pe wembley!

Attached Files



#14
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 craciuncostel, on 31 august 2021 - 11:50, said:

Povestea cineva pe un forum că îi pusese soția în grădină 50 de trandafiri. În prima zi au plecat 48. Au bătut câinele. A doua zi victorios câinele stătea cu ceilalți doi trandafiri în fața ușii.
"Daca le dau d-astia de am gasit eu in gradina, poate nu ma mai bat aiurea"

OP: incearca sa nu-l lasi sa se plictiseasca. Tot va distruge, dar nu asa de mult.

#15
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 craciuncostel, on 31 august 2021 - 11:50, said:

În prima zi a plecat jumătate din Camelia japoneză. Bătaie cu crenguța peste botic. A doua zi a plecat încă un sfert. A treia zi a scos-o din rădăcini. Dacă îmi aduc aminte bine, am 4 meri, 3 peri, 2 cireși scoși din pământ și făcuți surcele. Povestea cineva pe un forum că îi pusese soția în grădină 50 de trandafiri. În prima zi au plecat 48. Au bătut câinele. A doua zi victorios câinele stătea cu ceilalți doi trandafiri în fața ușii.
Dar asta nu te ajută întrucât câinele îți va merge constant pe pământ iar gazonul nu va avea cum să crească pentru că este o suprafață mică, pișată constant. Iar el este câine talie mare.

Nu merge așa...
Degeaba îl bați peste bot cu ce a stricat sau cu găina pe care a omorât o, câinele nu poate face legătura între ele.
Trebuie să intervii pe moment, atunci când face prostia, să intre în capul lui sec de câine ce anume ce nu are voie să facă, concret. :)

#16
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 DarthBane, on 31 august 2021 - 20:51, said:

Nu merge așa...
Degeaba îl bați peste bot cu ce a stricat sau cu găina pe care a omorât o, câinele nu poate face legătura între ele.
Trebuie să intervii pe moment, atunci când face prostia, să intre în capul lui sec de câine ce anume ce nu are voie să facă, concret. Posted Image
Cainii sunt de multe ori mult mai inteligenti decat stapanii. Cainele nu are capul sec doar stapan prost.

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
hai mă, fu doar un fel de exprimare
ideea e că degeaba îl altoiești la 15 minute după ce a făcut pocinogul - el nu are cum să-și dea seama de ce ești „alt om”
dacă ai norocul să-l prinzi asupra faptului, o atitudine furioasă, însoțită de o ceartă pe un ton supărat va face toți banii - NU bătaie!

cresc de când mă știu câini, și de rasă (cu pedigree) și maidanezi: cearta la momentul potrivit a dus la educarea lor în privința instinctelor atavice Posted Image
dar, în restul timpului tu tre să fii prietenul lor de nădejde, de joacă, de companie - ei să aibă 100% încredere că ești ”al lor”
și atunci când vei fi supărat ei se vor conforma să nu mai supere „prietenul”...

Edited by gushpi, 01 September 2021 - 08:05.


#18
Altef4

Altef4

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.02.2021
Problema se extinde si la apartament, mai ales acum ca a inceput sezonul ploios. Cainele asta este extrem de capos si nu tine cont de nimic. Cand ii dam drumul in curte, nici nu asteapta sa deschid si plasa de insecte, trece direct prin ea. Isi face nevoile, alearga de nebun cateva minute, dupa care intra in casa (tot prin plasa) si aduce cu el tot noroiul, pietris, iarba etc. In ultima vreme nici nu mai reactionez. Doar ma pun pe canapea si ma uit la el ... asa, in gol si fara chef de viata.

Nu trebuia sa il iau, dar a fost cainele unui cunoscut care a murit de cancer si nu au avut alta optiune decat sa il dea la un adapost. Ori eu ador cainii si mai ales schnauzerii, insa nu mi-as fi inchipuit niciodata ca e o rasa atat de capoasa si agitata. Si medicul veterinar a zis ca va trebui sa am rabdare ... 3 ani. O alta solutie ar mai fi dresaj, dar pe langa faptul ca e foarte scump, nu am incredere in rezultat.

[ https://1drv.ms/u/s!AsOUKCSq7jG_gZcxuewfoOVrz9k78g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate