Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Statii peco pentru masinile pe baterii

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1023 replies to this topic

#379
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View PostNesta3, on 18 ianuarie 2022 - 11:35, said:

Vorbești de Bucuresti când zici ca încarci gratis?
nu. cam toata tara am facut-o, si de 2 ori germania in cei 22k km.

#380
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

View Postwrc2007, on 18 ianuarie 2022 - 10:48, said:

id3 pro 204cai baterie de 58kwh (utilizabili)
Multumesc ca mi-ai raspuns la prima parte a intrebarii  Posted Image

Am citit si restu' post-ului tau ... da' n-am inteles ce mesaj ai vrut sa-mi transmiti :(

#381
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View Postadrian_r5, on 18 ianuarie 2022 - 19:57, said:

da' n-am inteles ce mesaj ai vrut sa-mi transmiti Posted Image
nu-i nimic. te faci tu mare.

#382
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

View Postwrc2007, on 19 ianuarie 2022 - 07:40, said:

te faci tu mare.
Asa e ... intr-o zi o sa ma fac mare.

Tu poti spune acelasi lucru despre autonomia respectivului id3 pro 204cai baterie de 58kwh (utilizabili)  ?

#383
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Tu de fapt ce vrei? Sunt curios.

#384
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

View Postro_explorer, on 19 ianuarie 2022 - 12:59, said:

?
Unde n-ai inteles ... aici sau aici ?

Edited by adrian_r5, 19 January 2022 - 13:32.


#385
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Omul ti-a raspuns cat se poate de clar.
1. Modelul de masina
2. Modelul lui de deplasare care evident i se aplica doar lui. Ce importanta are daca el a oprit de 50 de ori cate 30 de minute? Tu ai putea opri doar de 10 ori cate 15 minute, stilul de condus face toata diferenta.

Mai departe problema e la tine.

#386
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View Postro_explorer, on 19 ianuarie 2022 - 12:59, said:

Tu de fapt ce vrei? Sunt curios.
hate, flame...sa agate in jocul lui stupid pe cine pica...

#387
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

View Postwrc2007, on 19 ianuarie 2022 - 13:40, said:

hate, flame
paranoia ?

View Postro_explorer, on 19 ianuarie 2022 - 13:36, said:

Ce importanta are
Ok ... am prins ideea ... important e sa se laude ca pana la budapesta din sud-estu romaniei am fost gratuit (+cupoane Kaufland) ... restu' sint amanunte care nu se spun ca ride lumea ca a trebuit sa-si planifice traseul si opririle in functie de pozitionarea statiilor de incarcare si sa opreasca la fiecare 200 km sa incarce. De timpu' pierdut cu incarcarea nu ma leg ... dupa atita planificare mai trebuie si odihna.

PS - sau poate n-a oprit la fiecare 200 km sa incarce ci a mers cuminte cu 90 km/h in rind cu camioanele si a reusit sa faca 350 km "dintr-o bucata"  Posted Image

Edited by adrian_r5, 19 January 2022 - 15:06.


#388
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postadrian_r5, on 19 ianuarie 2022 - 14:51, said:

Ok ... am prins ideea ... important e sa se laude ca pana la budapesta din sud-estu romaniei am fost gratuit (+cupoane Kaufland) ...
Si eu am facut 4000 Km in concediul din 2021, cu familia, full electric. Nu am oprit aiurea, nu am asteptat aiurea. Cat timp este o infrastructura functionala poti sa te plimbi electric fara griji. Trebuie doar (ca si in cazul termicelor) sa nu ceri de la masina si infrastructura mai mult decat poate.
Tu (si alti trolli anti-electrice) credeti ca sunteti tare smecheri scotand chestii din context si incercand sa le faceti sa fie ceea ce nu sunt. Pe mine ma distreaza atitudinea asta, sincer - e "quality time" pe internet sa vad oameni care fac tot posibilul sa le arate altora ca modul in care isi traiesc respectivii viata este gresit si neviabil Posted Image

Edited by Dany_Darke, 22 January 2022 - 01:11.


#389
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View Postro_explorer, on 19 ianuarie 2022 - 15:16, said:


Si eu am facut 400Km in concediul din 2021, cu familia, full electric. Nu am oprit aiurea, nu am asteptat aiurea. Cat timp este o infrastructura functionala poti sa te plimbi electric fara griji. Trebuie doar (ca si in cazul termicelor) sa nu ceri de la masina si infrastructura mai mult decat poate.
Tu (si alti trolli anti-electrice) credeti ca sunteti tare smecheri scotand chestii din context si incercand sa le faceti sa fie ceea ce nu sunt. Pe mine ma distreaza atitudinea asta, sincer - e "quality time" pe internet sa vad oameni care fac tot posibilul sa le arate altora ca modul in care isi traiesc respectivii viata este gresit si neviabil :)
Electricele nu poluează, nu nu... Că bateriile alea sunt foarte eco-friendly... Am salvat Planeta, ne-am luat eletrice, ura... Nu mă, asta e ca o picătură într-un ocean.
Nu știu de ce, cum niște băieți "deștepți" se agață de rezervele de petrol etc., să nu fie și cu electricele tot un fel de propagandă... Nu știu, simt eu ceva.
Dar deh, martorii mașinilor electrice, o adevărată religie pentru unii, nu acceptă unele realități, doar ce le convine lor.

Cu chiu, cu vai, mașinile din trecut rezistau mai mulți ani. Sunt curios, o Tesla și altele asemenea, cum se prezintă după vreo 10 ani, să spunem. Că tot, sanchi, eco, dar producătorii au interesul ca unele componente să cedeze mai repede și să vizitezi service-ul.

Edited by Vlad_22, 19 January 2022 - 16:48.


#390
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Tu ce vrei si cum esti la subiect?

#391
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Că nu e totul în alb, legat de electrice si negru, de partea cealaltă, legat de cele clasice, cum cred unii, ci sunt și nuanțe.
Daca deții o electrica, nu înseamnă că și ești bazat pe acest domeniu.

Edited by Vlad_22, 19 January 2022 - 17:26.


#392
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostVlad_22, on 19 ianuarie 2022 - 17:26, said:

nuanțe.
Da, de acord, o nuanta mai deschisa la electrice fata de o nuanta mai inchisa la ICE cand vorbim de poluare globala.
Insa daca vorbim de poluare locala, deja vorbim de alb-murdar fata de gri-inchis.

Edited by ro_explorer, 19 January 2022 - 17:32.


#393
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Eu nu mă refer la mașinile vechi, cazane cum le spunem, vai mama lor, fără filtre, norme EURO etc.

#394
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Nu, ne referim la un ICE 2022 vs o electrica 2022.

#395
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 18.05.2019

View Postadrian_r5, on 19 ianuarie 2022 - 14:51, said:

Ok ... am prins ideea ... important e sa se laude ca pana la budapesta din sud-estu romaniei am fost gratuit (+cupoane Kaufland) ...
Nu s-a laudat, doar si-a impartasit experienta personala. Spre exemplu eu habar n-aveam de statia aia OMV gratuita, fix langa autostrada, de 75kW.
Daca din paragraful ala ce intelegi este ca "se lauda", nu cred ca e vina lui @wrc2007

View Postadrian_r5, on 19 ianuarie 2022 - 14:51, said:

restu' sint amanunte care nu se spun ca ride lumea ca a trebuit sa-si planifice traseul si opririle in functie de pozitionarea statiilor de incarcare si sa opreasca la fiecare 200 km sa incarce. De timpu' pierdut cu incarcarea nu ma leg ... dupa atita planificare mai trebuie si odihna.
Consumul si timpii petrecuti incarcand nu-s vreun secret, mai toti avem jurnale in care explicam 100% transparent cat consuma masinile noastre, ce pauze sunt necesare pentru reincarcare, etc.. Doar ca nu despre aia e vorba aici. Pur si simplu nu simtim nevoia sa repetam la infinit aceleasi informatii, indiferent daca-s la subiect sau nu, doar ca sa ne simtim auziti Posted Image.

#396
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

View Postro_explorer, on 19 ianuarie 2022 - 15:16, said:

Si eu am facut 400Km in concediul din 2021, cu familia, full electric. Nu am oprit aiurea, nu am asteptat aiurea.
Si eu am facut 3445.7 km in concediul 2021, cu colega de camera, full ICE. Nu am oprit aiurea, da' am asteptat aiurea la intrarea in Grecia sa ne dea rezultatu la "testu' covid".

View Postro_explorer, on 19 ianuarie 2022 - 15:16, said:

Trebuie doar (ca si in cazul termicelor) sa nu ceri de la masina si infrastructura mai mult decat poate.
Eu n-am cerut de la masina electrica si infrastructura "mai mult decat poate" ... am lasat-o acolo unde momentan îi este locu' (in sat / oras si împrejurimi) si mi-am continuat viata cu o masina dotata cu ICE care la ora asta permite o mobilitate mult mai mare in comparatie cu o masina electrica.

View Postro_explorer, on 19 ianuarie 2022 - 15:16, said:

Tu (si alti trolli anti-electrice)
In tot forumul asta poti arata macar un post unde eu am spus un NU total masinilor electrice ?

View Postro_explorer, on 19 ianuarie 2022 - 15:16, said:

scotand chestii din context
Inteleg ca asta cu scosu' din context e una din obsesiile tale si apelezi la ea cind n-ai alte argumente ... da' te rog sa spui in discutia de fata (incepind cu acest post) ce anume am scos din context ?

View Postro_explorer, on 19 ianuarie 2022 - 15:16, said:

oameni care fac tot posibilul sa le arate altora ca modul in care isi traiesc respectivii viata este gresit si neviabil
Aici esti complet pe aratura ... mi se fîlfîie de modu' in care îti traiesti tu viata ... da' in acelasi timp consider agresiva tentativa ta de a-i convinge pe ceilalti ca trebuie sa adopte si ei modul tau de viata.


View Postcostini, on 19 ianuarie 2022 - 18:05, said:

Daca din paragraful ala ce intelegi este ca "se lauda", nu cred ca e vina lui @wrc2007
La prima lectura a paragrafului respectiv nu am considerat ca se lauda ... da' apoi judecind dupa modul in care mi-a raspuns la intrebari asta a fost concluzia la care am ajuns.
Consideri ca raspunsuri precum acesta denota un interlocutor serios cu care merita sa dialoghezi ?

View Postcostini, on 19 ianuarie 2022 - 18:05, said:

Consumul si timpii petrecuti incarcand nu-s vreun secret
mai toti avem jurnale in care explicam
nu simtim nevoia sa repetam la infinit aceleasi informatii
Daca intradevar colegu' @wrc2007 ar fi avut acele informatii scrise in vreun jurnal aici pe forum nu crezi ca ar fi fost firesc sa se comporte ca un om serios si sa-mi indice un link spre acel jurnal in loc sa scrie poliloghia de aici ?

Edited by adrian_r5, 19 January 2022 - 19:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate