Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Statii peco pentru masinile pe baterii

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1023 replies to this topic

#361
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

 pufonel, on 13 ianuarie 2022 - 22:16, said:

Romania nu e gata pentru EV-uri.
si inca unul...
si iar...
si iar...
si iar...

#362
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Las' că se pregătesc ăia de peste baltă cu infrastructura de energie regenerabilă.

#363
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
https://molromania.r...-pe-autostrada/

Quote

În 2022, vom construi, în parteneriat cu CNAIR, 14 stații de servicii pe principalele tronsoane de autostradă din România, A1 si A2.
Dotările stațiilor răspund nevoilor actuale de mobilitate și vor oferi o gamă diversificată de produse și servicii. Pe lângă carburanții de calitate comercializați sub brandul MOL EVO, stațiile vor oferi posibilitatea alimentării cu GPL (mai puțin stațiile de pe A1 Km 428+310 dreapta/stânga - Bătești) și puncte de încărcare pentru vehicule electrice.


#364
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 12.02.2008
Primăria Sibiu acceseaza fonduri nerambursabile prin programul AFM "STAȚII DE REÎNCĂRCARE PENTRU VEHICULE ELECTRICE ÎN LOCALITĂȚI" pentru a construi 10 statii de incarcare. Acestea vor fi amplasate in oras si vor avea fiecare cate 2 puncte de incarcare, 22kW si 50 kW. Proiectul este in faza de contractare a lucrarilor de executie. Anul acesta ar trebui sa fie date in folosinta.
Astazi, in Sibiu, sunt 11 puncte publice de incarcare rapida (>= 50kW). Daca totul merge bine pana la finalul anului numarul va creste la 21. Asta daca nu mai instaleaza Kaufland, Lidl si Penny statii in locatiile in care inca nu au.

#365
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 r_vlad, on 16 ianuarie 2022 - 11:31, said:

Primăria Sibiu acceseaza fonduri nerambursabile prin programul AFM "STAŢII DE REÎNCĂRCARE PENTRU VEHICULE ELECTRICE ÎN LOCALITĂȚI" pentru a construi 10 statii de incarcare. Acestea vor fi amplasate in oras si vor avea fiecare cate 2 puncte de incarcare, 22kW si 50 kW. Proiectul este in faza de contractare a lucrarilor de executie. Anul acesta ar trebui sa fie date in folosinta.
Astazi, in Sibiu, sunt 11 puncte publice de incarcare rapida (>= 50kW). Daca totul merge bine pana la finalul anului numarul va creste la 21. Asta daca nu mai instaleaza Kaufland, Lidl si Penny statii in locatiile in care inca nu au.
Pe bani, sau moca?

#366
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 12.02.2008
Nu stiu si nu cred ca au comunicat. Daca merg pe acelasi principiu ca si pana acum vor fi gratis. Sanse mari ca in primele luni/ani sa fie gratis. Nu cred ca primaria a achizitionat,inca, infrastructura de gestionare a statiilor si a platii.

Oricum, in fiecare oras vor aparea statii de tipul acesta si finantate de AFM.
Din pacate vad ca lipseste viziunea si determinarea de a incepe amenajarea parcarilor de resedinta cu statii de incarcare de putere mica. Asta in conditiile in care in cazul Sibiului nu se poate pune problema de lipsa de bani sau know-how in atragerea de finantari nerambursabile. Lipseste doar viziunea angajatilor din primarie.

Edited by r_vlad, 16 January 2022 - 13:20.


#367
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019

 Adm, on 16 ianuarie 2022 - 08:36, said:

Yup, e bine ca le confirma, e si mai bine daca le termina pana la vara pe cele spre mare de la Murfatlar (A2).

Sunt cei mai mari incompetenti (ma rog, nu atat Mol Romania cat AFM si CNAIR) daca o sa faca o singura statie fast charge si nu 4-5 pe sens. De 100kW+ nu mai zic, ca probabil n-o sa vedem prea curand :(.

#368
peter_k

peter_k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.07.2007
Intre timp, MOL a mai deschis un incarcator rapid (150kW) pe autostrada M43 in Ungaria, imediat dupa ce trecem granita pe la Nadlac 2: https://www.plugshar...location/353156
Acum o luna si ceva inca nu era acolo. Cred ca e o veste buna pentru cei care mergem la drum lung incolo. La cat mai multe! Posted Image

#369
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

 peter_k, on 16 ianuarie 2022 - 19:15, said:

Intre timp,
Intre timp la 15 km distanta in linie dreapta ... la Sânnicolau Mare nu exista nicio statie de incarcare Posted Image

PS - prin comparatie ... vezi cite statii sint la Mako.

Attached Files

  • Attached File  SM.png   374.11K   17 downloads

Edited by adrian_r5, 16 January 2022 - 21:05.


#370
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019

 peter_k, on 16 ianuarie 2022 - 19:15, said:

Intre timp, MOL a mai deschis un incarcator rapid (150kW) pe autostrada M43 in Ungaria, imediat dupa ce trecem granita pe la Nadlac 2: https://www.plugshar...location/353156
Acum o luna si ceva inca nu era acolo. Cred ca e o veste buna pentru cei care mergem la drum lung incolo. La cat mai multe! Posted Image
Ha! Foarte tare, intr-adevar pica la fix statia aia.
Cea mai buna parte la Mol este ca incarci la preturi decente, chiar si la statiile astea de putere mai mare. Subscriu, "la cat mai multe" :)!

#371
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 08.01.2010

 r_vlad, on 16 ianuarie 2022 - 13:18, said:

Nu stiu si nu cred ca au comunicat. Daca merg pe acelasi principiu ca si pana acum vor fi gratis. Sanse mari ca in primele luni/ani sa fie gratis. Nu cred ca primaria a achizitionat,inca, infrastructura de gestionare a statiilor si a platii.

Oricum, in fiecare oras vor aparea statii de tipul acesta si finantate de AFM.
Din pacate vad ca lipseste viziunea si determinarea de a incepe amenajarea parcarilor de resedinta cu statii de incarcare de putere mica. Asta in conditiile in care in cazul Sibiului nu se poate pune problema de lipsa de bani sau know-how in atragerea de finantari nerambursabile. Lipseste doar viziunea angajatilor din primarie.

Sibiul e varza la proiecte, si are oameni slab pregatiti, dar cu multe aere. E un targ provincial care traieste din centrul istoric. La cum taxeaza toate parcarile si la cat costa energia, nici nu se va pune problema sa fie gratuit. S-a terminat cu pomana.

#372
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 12.02.2008
Sibiul are activitati economice in zona de productie cum putine orase din Romania au. Nici pe dezvoltare & SW nu sta rau. Nu traieste din centrul vechi in niciun caz.
Cum taxeaza parcarile ? Mie mi se par jenant de mici preturile. 2 lei pe ora in zona A. Sau la ce te referi ?
In rest, la proiecte si oameni, tind sa iti dau dreptate.

#373
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

 costini, on 16 ianuarie 2022 - 21:12, said:

Ha! Foarte tare, intr-adevar pica la fix statia aia.
@peter_k

vedeti ca asta era gratuita acum 3 luni..putin mai incolo
https://www.plugshar...location/282398

#374
peter_k

peter_k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.07.2007
Super, bine de stiut! Personal evit statiile gratuite (riscul sa fie ocupate e mult mai mare) dar pot fi un bonus placut daca suntem in zona. Posted Image

#375
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
era super libera cand am trecut eu (de 4 ori in total) in AUG-OCT. si am mai recomondat-o altora si au zis ca era libera.
doar ca drumul de la autostrada la ea, cei 4-500m..iti vine sa iei masina in brate. sa aveti grija..mai ales noaptea.

pana la budapesta din sud-estu romaniei am fost gratuit (+cupoane Kaufland).

pe net apare si asta free, dar nu am incercat-o
https://www.plugshar...location/288139
cred ca e o greseala, AC la 43kw, si DC la 20kw...sper ca sunt invers.

Edited by wrc2007, 18 January 2022 - 08:18.


#376
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

 wrc2007, on 18 ianuarie 2022 - 08:12, said:

pana la budapesta din sud-estu romaniei am fost gratuit (+cupoane Kaufland).
Cu ce masina ... care a fost traseul  ... de cite ori si unde ai oprit pt. incarcare ?

#377
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

 adrian_r5, on 18 ianuarie 2022 - 08:40, said:

Cu ce masina ... care a fost traseul  ... de cite ori si unde ai oprit pt. incarcare ?
id3 pro 204cai baterie de 58kwh (utilizabili)
irelevant restul. pt ca eu merg f tare.
pt cei de dupa taste, exista ABRP, plugshare,...etc.
exista atatea reviews de la persoane care masoara asta.
eu m-am dus sa ma simt bine, nu sa merg la consum, avand in vedere ca era gratis. asa ca m-am bucurat de ce poate masina.

in 12 luni, 22k km, am platit doar 30lei one time la un MOL. restul.. gratis. consumuri intre 8 si 26kwh, depinde de talpa. facut de 2 ori germania.

dar na...eu nu stiu, stiu altii pe aici ca astea nu E bune.

#378
Nesta3

Nesta3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 28.02.2016

 wrc2007, on 18 ianuarie 2022 - 10:48, said:


id3 pro 204cai baterie de 58kwh (utilizabili)
irelevant restul. pt ca eu merg f tare.
pt cei de dupa taste, exista ABRP, plugshare,...etc.
exista atatea reviews de la persoane care masoara asta.
eu m-am dus sa ma simt bine, nu sa merg la consum, avand in vedere ca era gratis. asa ca m-am bucurat de ce poate masina.

in 12 luni, 22k km, am platit doar 30lei one time la un MOL. restul.. gratis. consumuri intre 8 si 26kwh, depinde de talpa. facut de 2 ori germania.

dar na...eu nu stiu, stiu altii pe aici ca astea nu E bune.
Vorbești de Bucuresti când zici ca încarci gratis?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate